انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 113)
يکشنبه 15/5/1391 - 10:12 -0 تشکر 492115
بازی پشت بازی؛ استراتژی‌های آمریکا سوخت

آمریكا با وجود 11 سال درگیری در زد و خورد و مناقشات عراق و افغانستان هنوز پاسخ بسیاری از مشكلات را در خاورمیانه نمی داند.

این ارزیابی را یك افسر عملیاتی «گروه جنگ نامتقارن ارتش آمریكا» در جریان برگزاری یك بازی نفوذ رقابتی عنوان كرد.

يکشنبه 15/5/1391 - 10:13 - 0 تشکر 492116

باربارا اسلوین روزنامه نگار آمریكایی كه خود در این برنامه شركت داشته، گزارش آن را در «المونیتور» منتشر كرده است. اسلوین می نویسد: هفته گذشته یك بازی با عنوان «بازی نفوذ رقابتی» در یك پایگاه هوایی آمریكا با تمركز بر بحران سوریه نمایش داده شد تا از طریق آن درك بهتری از آسیب پذیری های آمریكا، دشمنان آن و پیامدهای اقدام نظامی آمریكا در سوریه به دست آید. هدف از این بازی برآورد چگونگی سرنگون كردن حكومت سوریه، تبدیل حزب الله به یك جنبش سیاسی بی خطر یا متوقف كردن برنامه هسته ای ایران نبود بلكه هدف نشان دادن توانمندی های آمریكا و متحدانش و درك بهتر از چگونگی تعامل بازیگران منطقه (خاورمیانه) با یكدیگر بود.

يکشنبه 15/5/1391 - 10:14 - 0 تشکر 492118

براساس سیستمی كه «آزمایشگاه فیزیك كاربردی جان هاپكینز» طراحی كرد به بازیكنان بابت حداكثر رساندن «نفوذ»شان و حداقل رساندن«غرور»شان پاداش داده شد. میگین نیكس، از جان هاپكینز، صفت «غرور» در این بازی را این گونه معنی كرد؛ آسیب پذیری كه در نتیجه تكبر و خشم بین المللی به وجود آمده و این خشم بین المللی حاصل اقدام های زورگویانه یك جانبه ای است كه احتمال همكاری با آمریكا را از سوی دیگران پایین می آورد. تاكید روی روش های دیپلماتیك، اقتصادی، اطلاعاتی و دیگر روش هایی كه نیازی به كشتن مردم نداشته باشد و به تعبیر ارتش آمریكا «عملكرد پویا» باشد، اهداف تعریف شده در این بازی بودند به عبارت دیگر «تاكید بر جنگ نرم»، «اعمال پیامدهای به كارگیری قدرت بیش از حد » و «ارتقای همكاری با دولت آمریكا و متحدانش» اهداف خلاصه شده در این بازی بودند.

يکشنبه 15/5/1391 - 10:14 - 0 تشکر 492119

به گزارش المونیتور شركت كنندگان در این بازی به شش «هسته» عمده تقسیم شدند؛ آمریكا-اروپا، آمریكا-خاورمیانه، ایران، حزب الله و حكومت اسد بازیكنان فعال بودند، دیگر بازیكنان كلیدی شامل مخالفان حكومت سوریه، تركیه، روسیه، عربستان سعودی، اسرائیل، عراق، اردن، سازمان های مختلف افراطی خشونت گرا، ناتو، كاخ سفید و شورای امنیت سازمان ملل در مجموع «هسته خاكستری» را تشكیل دادند.

يکشنبه 15/5/1391 - 10:15 - 0 تشکر 492120

در بخش هایی از این بازی به هسته خاكستری مانند دیگر بازیكنان عمده اختیار عملكردهای ویژه ای داده شد و در برخی موارد این اختیار از آنها گرفته شد؛ این هسته همچنین وارد توپ های منحنی شد تا بازیكنان را مجبور كند در برابر تحولات پیش بینی نشده واكنش نشان دهند.یك «هسته سفید» متشكل از گیك های كامپیوتری (كار بلدهای خوره كامپیوتر) مدیریت اجرای مكانیك های بازی را برعهده داشتند. تجزیه و تحلیل كامل این مدیریت در میانه سپتامبر منتشر خواهد شد.در این بازی برخی اقدام های خاص مانند حمله نظامی آمریكا یا اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران رد شد و اصرار بر این بود كه از نقش ایران برای پیشروی در سوریه استفاده شود. تمركز تمایل ایران بر حفظ مصالح و منافع خود در سوریه بود.این بازی در مركز كنفرانس پایگاه هوایی «تمپا» در ایالت فلوریدا از 24 تا 27 ژوئیه برگزار شد و ادامه «سمینار تضارب افكار بود» كه ماه مه سال جاری در مریلند برگزار شده بود.

يکشنبه 15/5/1391 - 10:15 - 0 تشکر 492121

گزارشگر المونیتو می افزاید: در این سمینار، سوریه به عنوان «نقطه اتصال» چالش های چندگانه در سیاست خارجی و دفاعی آمریكا شناخته شد. بیش از 130 نفر از شركت كنندگان در این سمینار كاركنان فعال و بازنشسته پنتاگون، پیمانكاران دفاعی، افسران پیشین و كنونی وزارت امور خارجه و پژوهشگران و اندیشمندان آمریكایی بودند. یك ژنرال بازنشسته از اسرائیل و یك وابسته نظامی تركیه در مركز فرماندهی آمریكا در این سمینار حضور داشتند.

يکشنبه 15/5/1391 - 10:16 - 0 تشکر 492123

یك نهاد نظامی با عنوان «گروه جنگی نامتقارن ارتش آمریكا»، ای دبلیو. جی، «بازی نفوذ رقابتی» را سازماندهی و «لابراتوار فیزیك كاربردی جان هاپكینز» سیستم این بازی را طراحی كرد.توماس گلندر، افسر عملیاتی ای.دبیلو.جی، در این بازی با اشاره به حضور نظامی آمریكا در عراق و افغانستان گفت: با وجود آن كه 11 سال گذشته بیشتر به مناقشه و زد و خورد گذشت ما هنوز پاسخ مشكلات را نمی دانیم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی