ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 243)
يکشنبه 15/5/1391 - 9:27 -0 تشکر 492049
دشمن در كمین است

ممكن است عجیب به نظر برسد، اما ویروس‌های رایانه‌ای از شگفتی‌های عصر اطلاعات هستند. ویروس‌ها به ما نشان می‌دهند كه چقدر آسیب‌پذیر هستیم. ویروسی كه بخوبی طراحی شده باشد، می‌تواند اثر تخریب‌كننده‌ای داشته باشد، باعث اختلال‌های شدید شود و خسارت‌های زیادی بر جا بگذارد. از طرف دیگر، آنها پیشرفت انسان‌ها و مرتبط بودنشان با یكدیگر را به ما نشان می‌دهند. در این جا به بررسی انواع ویروس‌ها می‌پردازیم و منشأ آنها و تا حدودی طرز كار آنها را توضیح می‌دهیم. 
دشمن در كمین است

يکشنبه 15/5/1391 - 9:29 - 0 تشکر 492053

كارشناسان برآورد می‌كنند كه ژانویه‌ 2004، كرم مای دوم (Mydoom worm) حدود 250 هزار رایانه را طی یك روز آلوده كرد. مارس 1999، ویروس ملیسا (Melissa virus) به قدری قدرتمند بود كه مایكروسافت و تعداد دیگری از شركت‌های بزرگ را وادار كرد تا سیستم‌های پست الكترونیك خود را خاموش كنند تا زمانی كه بتوانند آن ویروس را محصور كنند. سال 2000، ویروس آی لاو یو (I LOVE YOU virus) اثر مخرب مشابهی را در پی داشت. ژانویه 2007، كرمی‌به نام استورم (Storm) ظاهر شد كه در اكتبر همان سال، كارشناسان برآورد كردند كه بیش از 50 میلیون رایانه را آلوده كرد. این رقم بسیار چشمگیری است وقتی در نظر می‌گیرید كه بسیاری از ویروس‌ها به طور شگفت‌انگیزی ساده هستند.
يکشنبه 15/5/1391 - 9:30 - 0 تشکر 492054ویروس‌ها: ویروس یك قطعه نرم‌افزار كوچك است كه روی برنامه‌های دیگر اجرا می‌شود. مثلا یك ویروس ممكن است خود را به برنامه‌ای مانند صفحه‌ گسترده متصل كند و هر بار كه برنامه‌ صفحه‌ گسترده اجرا می‌شود، آن ویروس هم اجرا می‌شود و این فرصت را پیدا می‌كند تا با اتصال به برنامه‌ دیگری تكثیر شود یا به رایانه آسیب برساند.يکشنبه 15/5/1391 - 9:30 - 0 تشکر 492055

ویروس‌های پست الكترونیكی: ویروس پست الكترونیك به صورت یك ضمیمه در پیام‌ها فرستاده می‌شود و معمولا با ارسال‌كردن خود به طور خودكار به چند نفر در فهرست نشانی‌های الكترونیك، خود را تكثیر می‌كند. بعضی از ویروس‌های پست الكترونیك حتی به 2 بار كلیك هم نیاز ندارند. زمانی كه شما پیام آلوده را در قاب پیش‌نمایش نرم‌افزار ایمیل خود می‌بینید، آنها كار خود را آغاز می‌كنند.

يکشنبه 15/5/1391 - 9:32 - 0 تشکر 492056

دشمن در كمین استاسب‌های تروجان: اسب تروجان در حقیقت یك برنامه‌ رایانه‌ای است. این برنامه اظهار می‌كند كه یك عمل را انجام می‌دهد (ممكن است تظاهر كند كه یك بازی باشد)، اما در عوض هنگامی كه آن را اجرا می‌كنید به رایانه‌ شما آسیب وارد می‌كند (امكان دارد دیسك سخت رایانه را پاك كند). اسب‌های تروجان به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند به صورت خودكار تكثیر شوند.

يکشنبه 15/5/1391 - 9:33 - 0 تشکر 492057

دشمن در كمین است


كرم‌ها: كرم، قطعه‌ كوچكی از نرم‌افزار است كه از شبكه‌های رایانه‌ای و حفره‌های امنیتی برای تكثیر خود استفاده می‌كند. یك كپی از كرم، شبكه را برای دستگاه دیگری كه حفره امنیتی مخصوصی دارد، بررسی می‌كند. این كرم با استفاده از حفره‌ امنیتی، خود را در دستگاه جدید كپی كرده سپس از آنجا شروع به تكثیر خود می‌كند.

يکشنبه 15/5/1391 - 9:34 - 0 تشکر 492059

ویروس‌های رایانه‌ای را به این علت ویروس می‌نامند كه دارای بعضی از ویژگی‌های ویروس‌های زیستی هستند. ویروس رایانه‌ای از رایانه‌ای به رایانه‌ دیگر انتقال می‌یابد همانند ویروس زیستی كه از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود.برخلاف سلول، یك ویروس به‌تنهایی هیچ راهی برای تكثیر خود ندارد. در عوض، ویروس زیستی باید DNA خود را درون یك سلول تزریق كند. سپس آن DNA ویروسی از دستگاه موجود در سلول برای تكثیر خود استفاده می‌كند. در برخی موارد، سلول آنقدر پر از اجزای ویروسی می‌شود كه از هم پاشیده شده و آن ویروس را آزاد می‌كند.
دشمن در كمین است

در موارد دیگر، اجزای سلول جدید یكی پس از دیگری از سلول جوانه می‌زنند و آن سلول زنده می‌ماند.ویروس رایانه‌ای دارای برخی از این ویژگی‌هاست. این ویروس برای شروع كار خود، به یك برنامه یا سند متصل می‌شود و هنگامی كه آن برنامه اجرا می‌شود، ویروس می‌تواند برنامه‌ها یا سندهای دیگر را هم آلوده كند. بدون شك شباهت‌های بین ویروس‌های رایانه‌ای و زیستی كمی‌ اغراق‌آمیز است، اما شباهت‌ها به اندازه‌ای هست كه عنوان ویروس روی آن بماند.انسان‌ها ویروس‌های رایانه‌ای را می‌نویسند. برای این كار باید كدهایی را بنویسند و برای آن كه مطمئن شوند بخوبی كار می‌كند و منتشر می‌شود، آن را آزمایش سپس منتشر می‌كنند. آنها همچنین مراحل حمله‌ ویروس را طراحی می‌كنند كه ممكن است پیغامی ‌احمقانه یا خرابی دیسك سخت را در بر داشته باشد. چرا آنها این كار را می‌كنند؟

يکشنبه 15/5/1391 - 9:35 - 0 تشکر 492061

حداقل 3 دلیل برای این كار وجود دارد:


اولین دلیل همان خصوصیات روحی است كه خرابكارها را تحریك می‌كند. چرا یك شخص دوست دارد شیشه‌ ماشین دیگران را بشكند، روی ساختمان‌ها شكل‌های گوناگون بكشد یا جنگلی زیبا را به آتش بكشد. برای بعضی انسان‌ها این كارها هیجان‌آور است. اگر این گونه افراد از برنامه‌نویسی رایانه شناخت داشته باشند ممكن است انرژی خود را صرف ساختن ویروس‌های مخرب كنند.

دلیل دوم مربوط به هیجان تماشای انفجار اشیا می‌شود. بعضی از افراد علاقه‌ شدیدی به انفجار و متلاشی‌شدن ماشین‌ها دارند. ساختن یك ویروس شباهت كمی‌به ساخت باروت و بمب دارد! به این صورت كه بمبی درون یك رایانه می‌سازد و هرچه رایانه‌های بیشتری را آلوده كند، انفجار آن هیجان بیشتری خواهد داشت.سومین دلیل آن شامل هیجان انجام آن كار می‌شود. اگر شما برنامه‌نویس هستید كه متوجه یك حفره‌ امنیتی می‌شود كه می‌توان از آن استفاده كرد، در واقع تحریك می‌شوید قبل از این كه شخص دیگری این كار را انجام دهد، از آن حفره بهره ببرید.
يکشنبه 15/5/1391 - 9:35 - 0 تشکر 492062

تخریب همه چیز در دیسك سخت یك فرد آسیبی جدی است. واداركردن یك شركت بزرگ به هزینه‌كردن هزاران ساعت برای پاكسازی كامل در پی حمله‌ یك ویروس، آسیبی جدی به شمار می‌رود. حتی یك پیغام احمقانه آسیبی جدی است برای این كه یك نفر باید وقتش را تلف كند تا از دست آن پیغام‌ها خلاص شود. به همین دلیل، دستگاه قضایی درصدد است تا مجازات‌های سخت‌تری برای افرادی كه این ویروس‌ها را می‌سازند اعمال كند.

دشمن در كمین است

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی