بهداشت و سلامت (بازدید: 105)
يکشنبه 15/5/1391 - 0:19 -0 تشکر 491670
آنفلونزای فصلی


 

می گویند چگونه زندگی کردن مهم نیست، چگونه مردن مهم است.منظور اینکه اگر درست بمیری، لابد درست زندگی کرده ای، مثل کسی که از آنفلونزا بمیرد معلوم است که آدم حواس جمع و منضبط و تر وتمیزی نبوده و البته بدنش هم قوت درست وحسابی نداشته که مریضی را تحمل کند.با این حساب، بیایید غیرت کنیم که این مدل جدید آنفلوانزا که دارد همه را می گیرد لااقل خودمان داوطلبانه نگیریم که پشت سرتابوتمان یا مریضی هایمان حرف درنیاید.یادتان باشد تاثیر آنفلونزا بسته به شرایط بدنی مریض، می تواند در حد یک سرماخوردگی ساده باشد تا دعوت از عزرائیل برای یک سفر همیشگی!

تکان بخور، سرما نخور

می گویند ورزش و فعالیت بدنی در فصل زمستان، ایمنی بدن را در برابر بیماری ها ویروسی بیشتر می کند.این هم که هوا سرد است و ورجه وورجه کردن در سرما حال و حوصله می خواهد، اصلا نمی تواند دلیل خوبی برای کنار گذاشتن همان دو، سه حرکت ورزشی ای که هر روز داشته اید باشد.فرقی هم ندارد، هر جور فعالیتی می تواند جلوی سرماخوردگیتان را بگیرد.تحقیقات نشان داده آنهایی که حداقل روزی (45)دقیقه ورزش و فعالیت بدنی دارند-آن هم فقط چهار روز در هفته-(25 تا 50)درصد کمتر از آنهایی که هیچ تکانی به خودشان نمی دهند مریض می شوند.آنهایی هم که در هفته اصلا فعالیتی ندارند در کل زمستان همیشه یک نوع ویروس آنفلونزا را به همراه دارند.پس برای اینکه سرما نخورید تکان بخورید!

دست ها را باید شست

شستن دست ها موثرترین کاری است که این روزها برای جنگ با هر نوع آنفلونزایی به دردتان می خورد.درست است که درباره اش زیاد گفته اند و همه می دانند که باید حداقل قبل از خوردن غذا دست ها را با آب و صابون شست اما اهمیتش آن قدر زیاد است که هر قدر بگوییم باز هم کم است.شستن مداوم دست ها با آب گرم و صابون زیاد در چشم به هم زدنی همه میکرب ها را از بین می برد، شاید در کمتر از (15)تا (20)ثانیه!حتی اگر هیچ نشانه ای از بیماری هم نداشتید هیچ وقت این شست و شوی دست ها را فراموش نکنید.این طوری برای یک عمر خودتان را در برابر هر چه آنفلونزای مرغی و خوکی و هر جنبده دیگری زره پوش می کنید.البته شستن دست ها فقط مخصوص سرماخوردگی نیست؛ صابون هم جوره سلامتیتان را تضمین می کند؛ آن هم حداقل روزی سه بار با کف زیاد و آب گرم!

و اما صابون

این روزها کمتر صابونی را می شود در بازار پیدا کرد که بتواند صد درصد میکرب ها و ویروس های
دست و بالتان را از بین ببرد هر کدامشان هم اگر چنین ادعایی کرده اند شما باور نکنید.هرقدر دستتان را صابون بزنید و با آب گرم هم بشورید و با دستمال بهداشتی هم خشک کنید هیچ وقت نمی شود خیالتان راحت باشد که دیگر آلوده به هیچ میکروبی نیستند.فقط یک چیز است در این دنیا که کار میکروب را صد درصد یکسره می کند:«الکل.»پس چه چیزی بهتر از ژل ها و مواد شوینده ای که کمی الکل در خودشان داشته باشند.خوبی این جور مواد شوینده این است که حتی اگر زمانی به آب هم دسترسی نداشتید می توانید از آنها استفاده کنید. موقع خرید ژل شوینده دست حتماً دنبال نوع الکلیش باشید، چون بیشتر به درد این روزهای سرما زده آلوده می خورند!

مایه کوبی نکنید

چند سالی است که واکسن های ضد آنفلونزا کار آدم ها را راحت تر کرده اند؛ واکسنی که معمولاً در روزهای ابتدایی فصل سرما زده می شود و این طور که ادعا می شود تا مدت ها طرف واکسینه را نسبت به انواع ویروس های آنفلونزا مصون می کند.البته واکسن، پیشگیری صد درصدی ماجرا نیست و نمی شود ادعا کرد دیگر سرما نمی خورید؛ به خصوص در مسن تر ها.اما حداقلش این است که اگر هم مبتلا شوید خیلی سبک تر از گذشته سرما می خورید فقط باید یادتان باشد زمانی برای زدن واکسن آنفلونزا باید اقدام کنید که هیچ حسی از سرماخوردگی و آنفلونزا نداشته باشید وگرنه حال و روزتان بدتر از قبل می شود.هر سال هم باید یک واکسن جدی بزنید، آخر هر سال ویروس های آنفلونزا هم رنگ عوض می کنند.واکسن آنفلونزا در ایران بین قیمت (9 تا 10)هزار تومان است و در هر داروخانه مرکز بهداشتی هم پیدا می شود.

دست به صورت نبرید

هرچند هر روز دست و صورتتان را چند باری با آب و صابون می شویید و حواستان هست که با دست آلوده تان هم بیرون خانه چیزی نخورید اما باید حواستان باشد که زیاد به چشم و بینیتان دست نزنید.حتی اگر دست هایتان کاملاً تمیز هم باشد باز هم در بیرون از خانه به صورتتان دست نزنید.یک جاهایی از بدن هستند که میکروب ها در آنجا بیشتر جمع می شوند و می توانند ویروس ها را زودتر به بدن منتقل کنند.پس خواهش می کنیم یک لطفی به خودتان بکنید و دست هایتان را در این یکی دو ماه از صورتتان دور نگه دارید، حتی اگر دست هایتان را استرلیزه هم کرده باشید.اگر هم خیلی کار سختی است می توانید از ماسک استفاده کنید.حداقل کار ماسک این است که جلوی ویروس های معلق در هوا را هم می گیرد؛ باقیش پیشکش!

دودی نباشید

اگر سیگاری هستید که حسابتان با کرام الکاتبین است؛ یعنی واقعا نمی دانید که سیگار سر سیاه زمستان چه بلایی سر ریه هایتان می آورد. مصرف دخانیات به هر شکل و رخت و اندازه اش فرقی ندارد.سیگار هیچ فایده ای که ندارد هیچ، بلکه همین حلقه دود از گلو پایین می برید و اولین سوتی را به ویروس ها داده اید تا به سراغتان بیایند.با هر پک سیگار مصونیت بدن در برابر انواع و اقسام سرماخوردگی ها و آنفلونزاها من و کمتر می شود.البته سرماخوردگی که دست پایینش است؛ بدن آدم سیگاری حال و حوصله جنگ با هیچ مریضی ای را ندارد. سیگار موهای نازک داخل بینی را از بین می برد و باعث می شود تا هر آت و آشغال ریز کشنده ای که در هوا پراکنده است وارد بدنتان شود.آنهایی هم که در خانه و محل کار دود سیگار دیگران را بو می کشند وضعشان با آدم سیگاری ها فرق زیادی ندارد!

مردم را فراموش کنید!

ویروس سرماخوردگی عجیب و غریب است.زیادی عاشق مردم است و به هر جایی که دو سه نفری جمع شده باشند حتما سرک می کشد. پس حواستان را جمع کنید.هر قدر آدم های دور و برتان بیشتر باشند به همان اندازه هم بیشتر احتمال دارد که به یک سرماخوردگی جانانه مبتلا شوید.با این اوصاف در این روزهایی که همه از ویروس سرماخوردگی فراری هستند شما با پای خودتان به دام نیفتید و با رفتن به جاهای شلوغ خودتان را گرفتار نکنید.سعی کنید در این روزها از جاهای شلوغ و پرجمعیت دوری کنید.درست است که نمی شود از مردم فرار کرد یا همه روزهای زمستان را در خانه نشست به خیال اینکه مبادا سرما بخورید اما حداقل می شود رفتن به جاهای شلوغ را کمتر کرد.اگر یک حراجی بزرگ را از دست بدهید یا یک فیلم خوب را بخاطر سالن سر بسته تنگ و تاریکش نبینید، آسمان به زمین نمی آید!
منبع:همشهری جوان شماره 298

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی