بهداشت و سلامت (بازدید: 94)
يکشنبه 15/5/1391 - 0:19 -0 تشکر 491669
غده های سرطانی، آماده باشید!

دانشمندان در حال نزدیك شدن به راه حلی قطعی برای مبارزه با سرطان هستند

یكی از مشكلات و محدودیت های اصلی بر سر راه درمان سرطان عبارت است از این كه بسیاری از غد ه های سرطانی را فقط هنگامی كه كوچك و آسیب پذیر هستند، می توان و می بایست كشت و در صورتی كه غدد سرطانی به اندازه كافی رشد كنند و در بافت های بدن پراكنده گردند، رویارویی با آنها دشوار و گاه ناممكن خواهد بود. با این همه، دكتر«نورمن مایتلند» از آزمایشگاه تحقیقات سرطان یوركشایر در انگلستان مدعی است كه راه حل خوبی برای این مشكل یافته است.
دكتر مایتلند توانسته یك سری پروتئین های چسبناك و متصل به ویروس های مفیدی را تولید كند كه می توانند سلول های سرطانی كوچك موجود در بدن انسان را شناسایی كرده و پس از چسبیدن به آنها، نابودشان سازند. این پروتئین ها كه از جنس ژله كریستال كه یك نوع موجود دریایی است، ساخته شده اند. امكان شناسایی، ردیابی و كنترل دقیق انواع سلول ها و غده های سرطانی را فراهم می آورند. دكتر مایتلند، به واسطه همین كشف، جایزه نوبل شیمی سال 2008را به خود اختصاص داد.
در بدن همه انسان ها، سلول های مشكوك به سرطانی بودن یا در معرض سرطانی شدن وجود دارند كه اگر به موقع شناسایی و كنترل نشوند، به احتمال زیاد تبدیل به سلول های سرطانی شده و غدد سرطانی مهلكی را به وجود می آورند. بنابراین، اعزام یك سری پروتئین های حامل ویروس های بی خطر به بافت های مختلف برای شناسایی این نوع سلول ها می تواند ایده بسیار جالب و امیدواركننده ای باشد. این پروتئین ها پس از شناسایی سلول ها و غدد سرطانی به سطح بیرونی آنها چسبیده و در فرایند زاد و ولد و تكثیر آنها خلل ایجاد می كنند، چرا كه خاصیت چسبندگی این پروتئین ها موجب جلوگیری از تقسیم سلول های سرطانی و تكثیر نامحدود آنها می شود.

 

دكتر مایتلند برای آزمایش ایده خود، مجموعه ای از بافت های آلوده به سلول های سرطانی پروستات را به عنوان نمونه استفاده كرد و پس از فرستادن پروتئین های حامل ویروس های مفید به داخل بافت، نشان داد كه چگونه می توان با چسبناك كردن سلول ها و غدد سرطانی، آنها را كشت و از تكثیر آنها جلوگیری كرد.
پروتئین های ضد سرطانی تولید شده توسط دكتر مایتلند و همكارانش، دارای خاصیت جالب دیگری نیز هستند: آنها می توانند پس از چسبیدن به سلول ها و غده های سرطانی بزرگ تری كه قابل انهدام نیستند، آنها را رنگ دار كرده و شناسایی و اندام آنها توسط پزشكان و با استفاده از سایر روش های درمان سرطان از جمله شیمی درمانی و لیزردرمانی، را تسهیل و تسریع كند. تحقیقات نشان داده كه بسیاری از سلول ها و غدد سرطانی موجود در بافت بدن دارای یك نوع رنگ سبز بسیار كم رنگ و رقیق هستند كه توسط وسایل تشخیصی موجود قابل ردیابی و تشخیص نیست. اما اگر بتوان به این سلول ها و غدد، رنگ قرمز داد، شناسایی شان بسیار آسان خواهد بود و این همان كاری است كه پروتئین های دكتر مایتلند می توانند انجامش دهند.
دكتر مایتلند و همكارانش برای شناسایی آسان تر و دقیق تر این سلول ها و غدد سرطانی نشان دار، یك دوربین مخصوص و فوق پیشرفته طراحی و ساخته اند كه قادر به اسكن كردن بخش های مختلف بدن و بافت های گوناگون بوده و سلول های سرطانی و غدد بسیار ریز سرطانی را با دقت فوق العاده ای شناسایی می كنند. اگر چه این دوربین، بسیار گران قیمت است(750 هزار دلار) و خریداری آن برای هر بیمارستان و مركز پژوهشی امكان پذیر نیست، اما استفاده از آن می تواند یكی از مشكل ها و محدودیت های اساسی بر سر راه درمان سرطان را برطرف سازد.
به هر حال، به گفته دكتر مایتلند، پنج سال تا كامل شدن تحقیقات در مورد این روش درمانی و عرضه اطلاعات مربوط به آن به جامعه جهانی زمان باقی است و تا آن موقع، با نوآوری های جدیدتر در زمینه طراحی و ساخت دوربین های تشخیص دهنده غدد سرطانی كوچك، از قیمت بسیار بالای آنها به طور حتم كاسته خواهد شد.

 

منبع: ماهنامه دانشمند شماره570

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی