بهداشت و سلامت (بازدید: 129)
يکشنبه 15/5/1391 - 0:10 -0 تشکر 491652
آلرژی‌های بهاره و توصیه‌های پزشكی

یك فوق تخصص آسم و آلرژی در یزد به مبتلایان به حساسیت بهاره توصیه كرد: در ساعت‌های اولیه صبح و هنگام عصر که تراکم آلرژی در سطح زمین بیشتر است در محیط های باز قرار نگیرند.

دکتر محمدحسن بمانیان در گفت‌وگو با خبرنگارسلامت ایسنا - منطقه یزد، با بیان اینكه آلرژی های بهاره در فصل بهار به دلیل گرده افشانی گیاهان بوجود می آیند اظهار كرد: دو گروه از گیاهان گرده هایشان باد دوست هستند و با جریان باد جابجا می شوند. این گرده ها باعث تشدید بیماری های آلرژی می شوند.

وی ادامه داد: زمان گرده افشانی با توجه به مناطق جغرافیایی متفاوت است؛ در مناطقی که گرم‌تر باشند شروع گرده افشانی زودتر و بالطبع در مناطق سردتر، دیرتر است ولی بطور معمول اواخر اسفند گرده افشانی گیاهان شروع می شود و گرده هایی که ذرات کوچک در حد میکرون هستند، با باد جابجا می شوند.

وی افزود: در اوایل صبح و اواخر روز موقع عصر تراکم در سطح زمین بیشتر خواهد بود و منجر به بروز علائم آلرژی در افراد با زمینه آلرژی می شود.

وی خاطرنشان کرد: آلرژی در فصل بهار بیشتر به شکل زکام بهاره است و افراد دچار علائم سرماخوردگی، گرفتگی بینی، ترشحات آبکی و شفاف بینی، خارش بینی، عطسه های مکرر، کاهش حس بویایی و بعضا به دلیل سیستم دفاعی بینی و سینوس در اثر التهاب آلرژی دچار اختلال می شوند و باعث ایجاد زمینه ای می شود که عفونت های میکروبی و باکتریایی روی آن سوار شده و سینوزیت میکروبی و باکتریال ایجاد می کند.

دکتر بمانیان گفت: فرد در این شرایط از سردرد و کاهش حس بویایی شاکی است و ممکن است به دلیل التهاب تورم مخاط بینی، راه بینی مسدود و تنفس دهانی انجام شود و باعث خشکی دهان شود و بعضا خرخر شبانه و سرفه هایی را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: از دیگر علائمی که در اثر آلرژی ایجاد می شود مربوط به دستگاه تنفس فوقانی است. علائم چشمی از علائم شایع است که در 50 درصد افراد مبتلا به آلرژی بروز می کند. چشمها دچار قرمزی، خارش و سوزش می شود و فرد احساس وجود جسم خارجی در چشم دارد.

وی ادامه داد: همزمان با علائم دیگر ممکن است بیماران دچار التهاب در حنجره و تارهای صوتی شوند که باعث تغییر و خشونت صدا و گاها از دست دادن صدا می شود. همین تغییرات التهابی در گوش میانی بیمار باعث احساس پری در گوش، کاهش شنوایی و احساس صداهای غیر طبیعی در گوش می شود.

وی در خصوص بیماران آسمی که آلرژی دارند گفت: در این فصل بیماری آسم در این افراد تشدید می شود و این افراد مستعد این هستند که دچار خس خس، تنگی نفس و احساس سنگینی در سینه یا درد روی قفسه سینه شوند مخصوصا اگر در نواحی مانند کنار باغات و پارکها زندگی می کنند که تراکم گرده بیشتر است چرا که جریان باد این گرده ها را بیشتر جابجا می کند.

دکتر بمانیان گفت: بعضی از بیماران دچار خارش و خشکی پوست و ایجاد ضایعات پوستی بصورت لکه های قرمز رنگ و گاها برجسته و گذرا می شوند و ممکن است در سطح هر قسمت پوست ایجاد شود و خارش آنها باعث بروز ناراحتی برای بیمار کند.

وی افزود: گاهی بیماران در فصل بهار با خوردن بعضی از میوه ها و یا غذاهایی که در این فصل رایج است دچار سوزش در دهان، سوزش و خارش زبان، تورم لبها و یا بعضا گلودردهای مکرر می شوند ولی ممکن است در فصل دیگری این حالت ها در فرد ایجاد نشود از جمله میوه هایی که باعث بروز آلرژی می شود شامل کیوی، توت فرنگی، توت و بعضی سبزیجات تازه، گوجه و بادمجان هستند.

وی ادامه داد: افرادی که دچار اگزمای شیرخوارگی هستند ممکن است علائم آنها در فصل بهار بدتر شده و دچار خارشهای آزاردهنده شوند.

دکتر بمانیان در خصوص راهکارهای درمانی نیز گفت: درمان باید بصورت پلکانی انجام شود؛ در مرحله اول باید از عوامل محیطی اجتناب شود که باعث تشدید بیماری می شود بنابراین توصیه می شود بیمار کمتر در محیط های باز قرار گیرد بخصوص در ساعتهای اولیه صبح و هنگام عصر که تراکم آلرژی در سطح زمین بیشتر است.

وی اضافه كرد: بیمار مصرف غذاهایی را که باعث بدتر شدن علائم می شوند بطور موقت قطع کند و حتما برای تشخیص بیماری به فوق تخصص آلرژی مراجعه کند. افرادی که تحت نظر پزشک هستند حتما برای تنظیم و تغییر دارو به پزشک معالجشان مراجعه کنند چرا كه ممکن است مصرف داروهایی كه در فصول قبل تحت کنترل بودند، در این فصل مناسب نباشد.

وی خاطرنشان کرد: بعضی از داروها را می توان قبل از مراجعه به پزشک و بدون تجویز وی استفاده کرد که از جمله این ها آنتی هیستامین می باشد و توصیه می شود این دارو حتما با مشاوره پزشک مصرف شود چرا كه مصرف طولانی مدت این داروها ایجاد عارضه می کند و حتی می تواند برای بعضی از افراد خطرآفرین باشد زیرا این داروها عمدتا خواب آلودگی ایجاد می کنند.

دکتر بمانیان یادآور شد: آنتی هیستامین تنها راه درمان نیست و باید از داروهای دیگری نیز استفاده شود مثلا برای آلرژی پوستی باید از داروهای موضعی و نرم کننده ها برای مرطوب نگه داشتن پوست استفاده شود و افراد مبتلا به آلرژی چشمی، حتما برای معاینه چشم به پزشک متخصص مراجعه کنند چرا كه ماساژ چشم در هنگام خارش می تواند کاهش بینایی ایجاد کند.

وی توصیه کرد: حتما در خارج از منزل از عینک استفاده شود تا ورود گرده به مخاط چشم کمتر شود و افراد مبتلا به آسم، اسپری سالبوتامول همراه داشته باشند تا در صورت بروز حمله بتوانند استفاده کنند و خود را به پزشک برسانند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

يکشنبه 15/5/1391 - 0:11 - 0 تشکر 491653

نقش آلودگی های خانگی در بروز آلرژی

آلودگی هایی که در منزل موجود است مانند مو، پشم و پر می تواند در ایجاد آلرژی موثر باشد.
در فصل بهار به دلیل رشد علف های هرز، برخی درختان خاص و گل دهی برخی گیاهان سیستم تنفسی تحریک می شود. موجودات ریز از جمله سوسک، هیره و حیوانات خانگی همچون سگ و گربه نیز می توانند در ایجاد و یا تشدید آلرژی موثر باشند.


آلودگی هوا به شدت بر روی ایجاد و تشدید آلرژی موثر است، آلودگی هوا، بینی، نای و تمامی اجزای دستگاه تنفسی را درگیر می کند.
حساسیت می تواند در چشم به صورت قرمزی و تورم اطراف آن، در بینی به صورت عطسه، ترشحات، خارش و گرفتگی شدید بینی و در ریه به شکل سرفه های مزمن و شبانه، خس خس یا تنگی نفس و درنهایت آسم ظاهر شود.


آلرژی همچنین می تواند به صورت مشکلات پوستی، کهیر، خارش و تورم شدید در فرد ایجاد شود.
مبتلایان به آلرژی های فصلی می توانند با مصرف داروهای آنتی هیستامین یا ضد احتقان احساس بهتری داشته باشند و آنتی هیستامین پاسخ های التهابی بدن را کاهش داده و ضد احتقان ها نیز میزان گرفتگی و تراکم را کم می کنند.
افراد برای تقویت سیستم ایمنی بدن می توانند از غذاهای حاوی ویتامین E مثل جوانه ها و دانه های روغنی، همچنین گوشت ها، غذاهای حاوی ویتامین C از جمله مرکبات و پروتئین ها نقش دارند، استفاده کنند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی