بهداشت و سلامت (بازدید: 91)
شنبه 14/5/1391 - 23:31 -0 تشکر 491543
كافئین دارویی برای تقویت عضلات

به گفته محققان كافئین می‌تواند داروی مناسبی برای افزایش توانایی ماهیچه‌ها و عضلات باشد.

 

بر این اساس، می‌توان از این محرك برای كمك به سالمندان و افزایش توانایی جسمانی این گروه از افراد و همچنین جلوگیری از آسیب‌ها و صدمات بدنی كه اغلب در این​ سنین دردسرساز می‌شود استفاده كرد.

در سال‌های جوانی مصرف نوشیدنی‌های حاوی كافئین به ماهیچه‌ها و عضلات بدن كمك می‌كند، نیروی بیشتری تولید كنند.

اما با افزایش سن بافت ماهیچه‌ای بدن تغییر پیدا كرده و بتدریج ضعیف‌تر می‌شود. گروهی از محققان دانشگاه كاونتری برای نخستین بار تاثیر تغییرات ایجاد شده در عضلات بدن در نتیجه افزایش سن را روی چگونگی اثرگذاری كافئین مورد بررسی قرار داده‌اند.

آنها متوجه شدند اگرچه در ماهیچه‌ها و عضلاتی كه سن بیشتری دارند تاثیر كافئین به مراتب كمتر است، اما به هر حال نه تنها در عضلات جوان بلكه در عضلات پیر نیز كافئین می‌تواند نقش مؤثری در بهبود كارایی آنها داشته باشد.

در عضلاتی كه در مرحله نوجوانی هستند كافئین كمترین اثر را دارد. بنابراین می‌توان به این نتیجه رسید كه در بافت‌های عضلانی در حال رشد مصرف كافئین نمی‌تواند نقش چندان زیادی در بهبود عملكرد و افزایش توانایی این عضلات داشته باشد.

كاهش توانایی عضلات در سالمندی به افزایش آسیب‌پذیری بدن در برابر صدمات فیزیكی منجر شده و كیفیت زندگی افراد را تا حد زیادی كاهش می‌دهد.

اگرچه علت اصلی این فرآیند هنوز شناخته نشده، اما آنچه مسلم است این كه حفظ توانایی بافت‌های عضلانی، كلید اصلی جلوگیری از مواجه شدن با چنین مشكلاتی است.

با توجه به اهمیت برخورداری از یك سبك زندگی فعال در سنین سالمندی به منظور حفظ سلامت بدن و توانمندی‌های فیزیكی، نوشیدنی‌های حاوی كافئین می‌تواند به عنوان دارویی برای حفظ سلامت بدن در جوامع سالمند مورد استفاده قرار گیرد.

در این طرح تحقیقاتی روی بافت ماهیچه‌ای گروهی از موش‌ها در رده‌های سنی مختلف از جوان تا پیر قبل و بعد از درمان از طریق مصرف كافئین مطالعاتی انجام شد.

یافته‌های به‌دست آمده از این تحقیقات نشان می‌دهد با مصرف كافئین توانایی بافت‌های عضلانی بدن به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

این ماهیچه‌ها نه تنها در انجام فعالیت‌های فیزیكی بلكه در انجام بسیاری از عملكردهای مهم و حیاتی مانند تنفس نقش دارند بنابراین بهبود عملكرد این عضلات می‌تواند سلامت جسمانی بدن را در سنین سالمندی تضمین كند و احتمال ابتلا به بیماری‌ها و شرایطی را كه با ایجاد محدودیت در زندگی این گروه از افراد همراه است كاهش دهد.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی