بهداشت و سلامت (بازدید: 108)
شنبه 14/5/1391 - 22:26 -0 تشکر 491360
كلسترول خوب سكته را كاهش نمی‌دهد!

كلسترول خوب سكته را كاهش نمی‌دهد!

كلسترول، ماده‌ای است از جنس چربی كه در تمام سلول‌های بدن وجود دارد و در ساخت دیواره سلولی و برخی هورمون‌ها نقش مهمی ایفا می‌كند.

 

مولكول‌های چربی پس از جذب از روده در سیستم گردش خون توسط كلسترول حمل می‌شود. قسمت اعظم كلسترول در بدن و از طریق كبد ساخته می‌شود و بقیه آن با مصرف غذاهای پركلسترول و پرچرب وارد بدن می‌شود.

دو نوع كلسترول در خون وجود دارد: یكی «ال‌دی‌ال» است كه از آن به عنوان كلسترول بد نام برده می‌شود و دیگری «اچ‌دی‌ال» یا كلسترول خوب است. تاكنون تصور می‌شد، بالابودن میزان كلسترول خوب در خون، خطر سكته قلبی را به میزان قابل توجهی كاهش می‌دهد.

اما محققان آمریكایی پس از آزمایش‌های مكرر به این نتیجه رسیدند برخلاف آنچه تاكنون تصور می‌شده است، بالابودن كلسترول خوب، خطر سكته قلبی (انفاركتوس) را كاهش نمی‌دهد.

همان‌طور كه می‌دانید، بالابودن كلسترول بد می‌تواند باعث انسداد عروق شود و از این رو منشأ تصلب شرائین و سكته قلبی باشد؛ اما برخلاف آنچه تاكنون محققان تصور می‌كردند، بالابودن كلسترول خوب، نمی‌تواند تاثیری در كاهش ابتلا به سكته قلبی داشته باشد.

اگر این فرضیه درست باشد كه پایین‌بودن كلسترول بد خطر ابتلا به حملات قلبی را كاهش می‌دهد، افزایش كلسترول خوب نمی‌تواند تاثیری در كاهش خطر سكته قلبی به دنبال داشته باشد.

دكتر كاتیرسان، سرپرست این گروه تحقیقاتی اظهار كرد: تحقیقات جدید روی صد هزار نفر انجام گرفته و نتایج نشان می‌دهد، ژن خاصی در بدن وجود دارد كه می‌تواند میزان كلسترول خوب را تا 10 درصد بالا ببرد در عین حال این ژن خطر سكته قلبی را 13 درصد كمتر می‌كند. تحقیقات بیشتر مشخص كرد كسانی كه میزان كلسترول خوب آنها بالاست، به همان میزان در معرض خطر سكته قلبی قرار دارند كه سایر افراد. این بار تحقیق گسترده‌تری آغاز شد كه تمركز آن روی 14 ژن موثر بر افزایش میزان كلسترول خوب خون بود.

در این تحقیق، افراد به دو گروه تقسیم شدند: گروه اول 41 هزار نفر و گروه دوم 12 هزار و 500 نفر. گروه دوم اشخاصی بودند كه سابقه بیماری‌های قلبی ـ عروقی داشتند، اما برای بار دوم نیز نتایج مشخص كرد كه هیچ گونه كاهشی در خطر ابتلا به سكته قلبی در این افراد ـ كه ژن‌های مورد نظر را در خون خود داشتند ـ نسبت به سایرین مشاهده نشد.

در نهایت، این نتایج درمان‌هایی را كه قصد افزایش كلسترول خوب را با امید كاهش خطرات حمله قلبی دارد، زیر سوال می‌برد. از این رو محققان خاطرنشان می‌كنند، تحقیقات گسترده‌تری برای درك چگونگی بالارفتن كلسترول خوب و رابطه آن با بیماری‌های عروقی آغاز كرده‌اند اما همچنان تاكید می‌كنند هیچ عامل شناخته‌شده‌ای كه بتواند خطر سكته‌های قلبی را با افزایش میزان كلسترول خوب خون كاهش دهد، وجود ندارد.

كشف داروی موثر بر كاهش كلسترول

محققان آمریكایی توانسته‌اند، دارویی موثر بر كاهش كلسترول خون بیابند. در تركیبات این دارو ـ كه كلسترول خون را به میزان 66 درصد كاهش می‌دهد ـ استاتین به كار رفته است.

پزشكان آمریكایی بتازگی داروی موثر بر كاهش كلسترول خون را ساخته‌اند. این محصول كه تركیبات استاتین دارد، نتایج امیدواركننده‌ای در كاهش كلسترول بد خون داشته است.

متخصصان اظهار می‌دارند، تزریق دوبار در ماه از این دارو می‌تواند 66 درصد كلسترول بد یا ال دی ال را كاهش دهد و اگر مصرف آن به مدت شش هفته ادامه یابد، می‌تواند كلسترول بد را تا 75 درصد كاهش دهد.

این دارو عملكرد پروتئین PCSK9 را ـ كه از توانایی كبد برای جذب كلسترول بد می‌كاهد ـ خنثی می‌كند. در حال حاضر نام ژنریك این دارو REGN727 است كه در آن نوع مشابهی از تركیبات استاتین به كار رفته است. این دارو نتایج بسیار مثبتی را در كاهش كلسترول خون داشته است.

به طور كلی، استاتین‌ها در كاهش كلسترول بد خون بسیار موثر هستند، اما متاسفانه بدن برخی بیماران نمی‌تواند این دارو را تحمل كند.

از این رو پزشكان این طرح تاكید كردند بعد از به دست آمدن این نتایج مثبت در كاهش كلسترول خون، تحقیقات دیگری روی كارآزمایی فاز 2 این محصول آغاز شده كه كمك می‌كند درك گسترده‌تری از اثرات مثبت و منفی خنثی‌سازی پروتئین PCSK9 نزد طیف وسیعی از بیمارانی كه كلسترول بالای خون دارند، داشته باشیم و آن را برای بیمارانی كه نمی‌توانند به روش‌های درمانی موجود تحت درمان قرار گیرند، به كار گیریم.

 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی