تجارت و بازرگاني (بازدید: 280)
شنبه 14/5/1391 - 13:41 -0 تشکر 491055
چرا ملت خرج آنتالیا رفتن آقایان را بدهد؟

ارز مسافرتی داستان دنباله داری است که این روزها بانک مرکزی تصمیم گرفته هر جور شده پرونده آن را ببندد.

به گزارش بانکی دات آی آر، ماجرا برمی گردد به 28 مهر 89 در این روز بود که بانک مرکزی با یک تغییر سیاست کلی طی بخش نامه ای به کلیه صرافی های کشور اعلام کرد که ارز مسافرتی را تنها در اصل بلیط OK شده و کپی آن و فقط برای سفرهای هوایی، ارائه اصل پاسپورت با خروجی پرداخت شده و کپی آن پرداخت کنند.

با این وجود خیلی ها به خودشان این زحمت را می دهند که برای دریافت ارز مسافرتی حتی برای چند لحظه از کشور خارج شوند و ارز را بگیرند و در بازار آزاد به فروش برسانند.

البته ارز مسافرتی آن زمان 2 هزار دلار بود و سود خوبی نصیب "تاجران ارز مسافرتی" می کرد. مسئولان متعجب از این دلال بازی ها سیاست محدودیت سفر در یک سال را بکار بردند غافل از اینکه اینبار پاسپورت بچه های کوچک و سالمندان وسیله دریافت ارز بیشتر شد.

 

 

این بار نوبت کاهش ارز مسافرتی بود به این ترتیب ارز مسافرتی سفرهای زیارتی به 700 دلار و سفرهای دیگربه هزار دلار یعنی نصف مبلغ تصویبی پیشین کاسته شد.

بعد از این ابلاغیه باز هم دلالان دست بردار ارز مسافرتی نشدند تا آنجایی که تعداد داوطلبان را دو برابر کردند که ارز دلخواهشان فراهم شود.

این بار بانک مرکزی که به نظر می آید خسته شده و یا دیگر تیری در ترکش ندارد بخشنامه کرد که: « سؤال نفرمائید؛ ارز مسافرتی برای فروش نداریم » .

و داستان همچنان باقیست. شاید تا چند وقت دیگر بخشنامه جدیدی ابلاغ شود.

اما اظهارات رئیس بانک مرکزی در این خصوص هم در جای خود جالب توجه است. ایشان ضمن رد شایعه های چند روز اخیر مبنی بر قطع پرداخت ارز دانشجویی گفت: دلیلی ندارد که ما پول مسافرت آقایان به آنتالیا را بدهیم.

اما حکایت ارز مسافرتی ماجرایی است که از همان روز اول از سوی کارشناسان با تردیدهای جدی مواجه شده بوده است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی