انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 165)
شنبه 14/5/1391 - 12:31 -0 تشکر 491005
مقایسه نظام قضایی اسلام واروپا

هنگامی که کشورهای اروپایی روزگار جهل و تاریکی خود را میگذراندند نظام قضایی اسلام به صورت یک مجموعه دارای احکام و قواعد و انسجام درونی منطقی و پاسخگو به نیازهای جامعه بشری در عرصه تمدن جهانی بود.واقعیت این است که در زمان طلوع اسلام کشورهای اروپایی از سطح معیشتی و شیوه های تولید بهتری نسبت به خاستگاه اسلام یعنی منطقه حجاز داشته اند.با این وجود هرگز یک نظام قضایی مبتنی بر عدل وانصاف نداشته اند.این جوامع رفاه زده همزمان با طلوع اسلام دوران فروپاشی و اضمحلال خود را طی کردند وحکام این مناطق بدون اینکه دغدغه زندگی مردم را داشته باشند برای خود زندگی های مرفه و افسانه ای برای خود ترتیب داده بودند.
 

شنبه 14/5/1391 - 12:32 - 0 تشکر 491006

شتاب شگفت انگیز نشر معارف اسلام نشان میدهد که رمز پیروزیهای اسلام نه در فنون نظامی بلکه در عدم اعتقاد مردم به نظام فرسوده ممالک خودشان از یک سو و شعارهای مساوات طلبانه و عدالت خواهی ارزشی اسلام بوده است.

شنبه 14/5/1391 - 12:33 - 0 تشکر 491008

هنگامی که اروپا از روش های منسوخ وکهنه برای تفهیم اتهام و اثبات جرم استفاده میکرد حقوق اسلام بر اساس موازین مدون وروشن اختلافات را حل و فصل میکردو به مجازات مجرمین می پرداخت.اصول مربوط به "مساوات همه در برابر قانون"و"اصل برائت"واصل شخصی بودن مجازاتها"و قاعده قبح عقاب بلا بیان "و دهها اصل و قاعده روشن که اجزائ نظام حقوقی اسلام را تشکیل می دهند قرن ها در اروپا ناشناخته بود و طرح تکوین این مفاهیم در حقوق غربی و اروپایی تا اندازه ای مرهون فرهنگ و تمدن اسلامی است.

شنبه 14/5/1391 - 12:33 - 0 تشکر 491009ظهور اسلام با بعثت پیامبر اکرم (ص)با سال 610 میلادی همراه است در این تاریخ حدود 150سال از سرنگونی دنیای مسیحیت ان روز در روزگار تاریک قرون وسطایی میگذشت.در این دوران نه تنها انسان ها حقوقی نداشتند و با انها چون بردگان رفتار میشد از مساوات و برابری نیز خبری نبود.احقاق حق در مقابل زورمندان و سخن گفتن علیه مصالح و منافع انان مجازاتی در حد سوختن در خرمن اتش داشت.

شنبه 14/5/1391 - 12:34 - 0 تشکر 491011

در ان دوران میزان تشخیص درجه گناهکاری و اثبات جرم بدون تکیه به دلیل اثبات کننده و منطقی بر معیار قیافه شناسی و عیب و نقص ظاهری بدن انجام میشد.چه بسا بی گناهانی که بر اثر نقص جسمانی یا عدم هماهنگی اندام بدن در اتش مجازات سوختند و یا به زندان ها و سیاهچاله ها افتادند تا زندگی تیره خود را در انجا سپری کنند.مثلا میگفتند چون فلانی دارای گونه های برامده هست پس مجرم هست و چنین فضای وحشتناکی سبب ایجاد انگیزه برای نوشتن کتاب گوژپشت نتردام توسط ویکتور هوگو برای فریاد علیه چنین قضاوت و داوری بود.

شنبه 14/5/1391 - 12:34 - 0 تشکر 491012متاسفانه مبانی این نوع قضاوت که هیچ مبنای عقلی وانسانی نداشت در کتاب انسان مجرم لومبروزو به اصطلاح جرم شناس و پزشک ایتالیلیی شکل پذیرفت و سالها ملاک قضاوت و میزان عدالت قرا گرقت.

شنبه 14/5/1391 - 12:35 - 0 تشکر 491014اینان حتی از روش وحشتناک "ازمایش الهی"(اردئال)استفاده میکردند .بدین بیان که انان میگفتند که خداوند بی گناه را از طریق امداد غیبی نجات خواهد داد شیوه مزبور به روش های مختلف انجام میشد مثل اینکه متهم را در اب میانداختند اگر اب انرا بیرون میانداخت مقصر بود و اگر اب وی را در خود فرومی برد او را با طنابی که به دست او بسته بودند بیرون میکشیدند و تبرئه میشد و یا اینکه اهن گداخته را به دست اومیدادند که وی انرا تا مسافت خاصی حمل کند اگر دست او عفونت نمیکرد بی گناه بود و اگر عفونت میکرد مقصر بود.3و...ادامه دارد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی