انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 1105)
شنبه 14/5/1391 - 6:26 -0 تشکر 490706
همه چیز درباره جراحی زیبایی گوش

دوست عزیز شما هم این مطلب رو با نظرات موافق یا مخالفتون تکمیل کنید

 

گوشها یكی از تاثیرگذارترین اجزای صورت در زیبایی چهره هستند و اگر گمان میكنید گوشها زیر موها پنهان میشوند و در زیبایی چهره تان نقشی ندارند سخت در اشتباه هستید. حتما شما هم افرادی را دیده اید كه لاله هر 2 گوش آنها و در موارد نادری لاله یك گوششان برجسته تر از حد معمول است؛ بهتر است بدانید این مسئله یا جنبه ارثی دارد یا در اثر ضربه رخ میدهد. متاسفانه در كودكی این مسئله سوژه مناسبی برای تمسخر همبازی هاست و عواقب این مسئله اعتماد به نفس نداشتن در فرد و ایجاد مشكل در روابط اجتماعی حال و آینده اوست. ولی جای هیچ نگرانی نیست زیرا این مشكل هم مانند سایر نقایص زیبایی قابل اصلاح و ترمیم است. اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) راه حل آن است؛ جراحی ساده و پیشپا افتاده ای كه اعتماد به نفس از دست رفته را برمی گرداند.

شنبه 14/5/1391 - 6:28 - 0 تشکر 490708

گوشهای بزرگ یا...؟

تمامی گوشهای طبیعی زیبا هستند ولی مهمترین فاكتور در زیبایی گوشها هماهنگی آنها با سر و صورت است. اغلب افراد ترجیح میدهند، گوشهایشان نزدیك به سرشان باشد و از حد ابرو تا قاعده بینی ادامه یابد. اگر یك گوش به طور كامل رشد نكرده باشد نیاز به جراحی دارد. اگر گوش كامل رشد نكند غضروف و لاله گوش حالت طبیعی ندارند و نیاز به بازسازی دارند ولی آنچه خیلی شایع است گوشهایی هستند كه نسبتا جلوتر از حالت طبیعی در صورت قرار گرفته اند و به نظر بزرگ می آیند در حالی كه این گوشها معمولا اندازه طبیعی دارند ولی به لحاظ ژنتیك یا رشد كافی نكردن به طرف عقب نرفته اند و بیشتر در معرض دید هستند كه در عوام به آنها «بلبله گوش» یا «گوش برجسته» میگویند كه این نحوه رشد نكردن یا فرم طبیعی گوش را با یك جراحی ساده میتوان برطرف كرد و گوش را كه مرتب در معرض دید قرار دارد با تغییراتی در غضروف گوش اصلاح كرد و گوش را به 2 طرف پشت سر انتقال داد كه حدود یك تا 2 سانتیمتر با خود جمجمه فاصله داشته ولی در همان محل طبیعی خود قرار میگیرد.

شنبه 14/5/1391 - 6:29 - 0 تشکر 490709

بازسازی گوشها

اصولا گوشها در چند مورد نیاز به ترمیم و جراحی پیدا میكنند؛ اول گوشهایی كه برجسته هستند معمولا اندازه طبیعی دارند ولی نسبت به سر برجسته تر قرار میگیرند. این نقص كه در اصطلاح بلبلی گفته میشود میتواند در یك گوش یا هر 2 آنهادیده شود. دوم گوشهایی كه با هم تقارن ندارند در واقع لاله یك گوش نسبت به گوش دیگر كوچكتر یا بزرگتر است یا نقص خفیف دارد. دسته دیگری از گوشها كه نیاز به ترمیم دارند گوشهایی هستند كه به لحاظ مادرزادی لاله گوش در آنها تشكیل نشده و ممكن است با نقایص مجرا و شنوایی گوش همراه باشند و در آخر گوشهایی كه لاله گوش در آنها آسیب دیده یا كنده شده یا در اثر ضربه (كشتی گیران) یا سوختگی كنده شده، سرمازدگی یا پارگی نرمه در اثر استفاده از گوشواره های سنگین یا كشیده شدن ناگهانی گوشواره به وجود آمده است كه این موارد مورد بازسازی قرار میگیرند.

شنبه 14/5/1391 - 6:31 - 0 تشکر 490710

نترسید، درد ندارد

عمل زیبایی گوش با 3روش بی حسی موضعی، نیمه بیهوشی و بیهوشی قابل انجام است و در مورد نحوه جراحی با بیمار صحبت میشود. بیهوشی تنها راه این عمل نیست. در روش بی حسی موضعی از محلولهای بی حس كننده و موضعی مانند لیدوكایین استفاده میشود و این ماده تنها در محلی كه جراحی صورت میگیرد تزریق می شود و به این صورت لاله گوش بی حس میشود و بیمار دردی احساس نمیكند ولی داروی بی حسی تنها درد را از بین میبرد و شاید ترس در بیمار باقی بماند. ولی در روش نیمه بیهوشی علاوه بر بی حسی لاله گوش، داروهای ضداضطراب و ضد درد به بیمار تزریق میشود. این داروها فرد را به خواب عمیق فرو میبرد و در روش بیهوشی همانند سایر عملها بیمار در بیهوشی كامل تا پایان عمل به سر میبرد.

شنبه 14/5/1391 - 6:32 - 0 تشکر 490711

فقط با چند بخیه

روش عمل در گوشهای برجسته به این صورت است كه ما از پشت گوش شروع به جراحی میكنیم و محل برش ما پشت لاله گوش است. ابتدا باریكه نازكی از پوست پشت گوش برداشته میشود سپس برای خواباندن غضروف و نزدیك كردن آن به سر و همچنین برای جلوگیری از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اولیه، پشت غضروف را در قسمتهای لازم تراشیده و با كمك بخیه های دائمی چند چین ایجاد میكنیم و در آخر برش پوستی را میدوزیم و از آنجا كه محل برش پشت گوش است بعد از عمل، جای برش قابل دید نیست و هدف اصلی نزدیك كردن لاله های گوش به سر و قرینه بودن آنهاست. اگر تنها یك گوش مشكل داشته باشد میتوان با نزدیك كردن آن به سر و همانندسازی با گوش دیگر تقارن لازم را بین هر 2 گوش ایجاد كرد.

شنبه 14/5/1391 - 6:33 - 0 تشکر 490712

عوارضی بسیار كم

عمل جراحی گوش عمل سنگینی نیست ولی بهتر است توسط متخصص جراحی گوش انجام شود كه در این رشته تجربه كافی داشته باشد، زیرا در غیر این صورت ممكن است مشكلاتی پیش بیاید، به طور مثال ممكن است فرم گوش به حالتی كه دلخواه است درنیاید یا خیلی باریك یا پهن شود یا مقداری جلو بماند یا زیادی به عقب برگردد یا برشهایی كه بر غضروف گوش میدهیم از بیرون حالت برجسته روی غضروف ایجاد كند كه دید داشته باشد.

شنبه 14/5/1391 - 6:35 - 0 تشکر 490713

در سن پایین عمل كنید

بهترین زمان برای برطرف ساختن كل نقایص مادرزادی صورت قبل از سنین دبستان است. زیرا این بچه ها در مدرسه امكان دارد توسط بچه های دیگر مورد تمسخر قرار بگیرند و اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. در نتیجه بهتر است قبل از اینكه بچه به محیط مدرسه وارد بشود این عمل را انجام دهد تا دچار آسیبهای روحی- روانی نشود. برخی والدین به اشتباه گمان میكنند اگر از روشهایی مانند بستن گوش با چسب یا با وسیله ای دیگر استفاده كنند میتوانند نقایص مادرزادی گوش فرزندان خود را برطرف كنند در حالی كه این روشها كاربردی نیست شاید بتوان با روشهایی مانند جراحی كوچك یا سوهان زدن غضروف در ماههای اول تولد تا حدودی نقایص گوش نوزاد را برطرف كرد. ولی این روشها در ســنین بــالاتر كـاربردی ندارند و در مواردی اگر بستن گوشها سفت باشد باعث ایجاد خونمردگی و بدشكلی گوشها در كودك میشود و به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

شنبه 14/5/1391 - 6:36 - 0 تشکر 490714

این توصیه ها برای مرحله بعد از جراحی است

بیمار چند ساعت پس از عمل مرخص میشود. پانسمان بعد از عمل تا 5 روز روی گوشها باقی میماند و در درجه اول بهداشت محل زخم توصیه میشود. شست وشوی مرتب زخم و استفاده از كرمهای آنتی بیوتیك كه پس از عمل به بیمار داده میشود از نكات اولیه پس از عمل هستند كه رعایت آنها توصیه میشود. طی هفته اول بعد از برداشتن پانسمان بیمار به طور شبانه روزی از هدبند استفاده میكند كه البته بهتر است هر 3-2ساعت حدود نیم ساعت هدبند را بردارد. هفته دوم شبها از هدبند استفاده میكند و در طول روز ضرورتی به استفاده از هدبند نیست. خونمردگی و تورم ناشی از عمل هم پس از مدت كوتاهی برطرف میشود. اغلب به بیماران توصیه میشود، پس از جراحی تا 2 هفته افراد به پشت بخوابند تا به گوشهایشان فشار نیاید، برخی از افرادی كه تحت جراحی زیبایی لاله گوش قرار میگیرند ممكن است احساس كنند غضروف به مقدار لازم به سمت عقب كشیده نشده است در اینگونه موارد میتوان یك جراحی كوچك ثانویه برای رضایت بیشتر بیمار انجام داد. درد ناشی از عمل با قرصهای مسكن كنترل میشود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی