بهداشت و سلامت (بازدید: 346)
شنبه 14/5/1391 - 2:7 -0 تشکر 490573
رژیم و آشپزی های رژیمی

یك رژیم بین المللی سه روزه 

رژیم غذایی سه روزه خوراك هایی را برای شما در نظر گرفته كه به متابولیسم شما برای چربی سوزی كمك شایانی خواهد كرد. برای گرفتن این رژیم باید دستورات كاملاً‌ رعایت شود تا به نتیجه برسید. همراه با این رژیم، ورزش سفارش نشده است. این رژیم را باید سه روزه گرفت. در صورت تمایل به ادامه، باید دو روز استراحت كرد. بعد دوباره دوره سه روزه را آغاز كنید. البته این رژیم مخصوص افرادی است كه هیچ ناراحتی جسمانی خاصی ندارند. در این رژیم سه روزه شما باید دقیقاً همین وعده هایی را كه در دستورالعمل آورده شده مصرف كنید: نه بیشتر و نه كمتر. فقط یادتان باشد دقیقاً طبق دستورات عمل كنید.

روز اول

صبحانه:
یك فنجان قهوه یا چای( شیرین كننده اختیاری است و البته در حد یك حبه قند یا یك خرما)
نصف لیوان آب گریپ فروت یا آبمیوه
یك تكه نان تست همراه با كره بادام زمینی(‌یك قاشق مربا خوری)
ناهار:
نصف یك تن ماهی بدون روغن
یك قطعه نان تست
شام:
3 تكه گوشت قرمز یا سفید یك عدد هویج
یك عدد سیب
یك فنجان بستنی وانیلی

روز دوم

صبحانه:
یك فنجان قهوه یا چای
یك عدد تخم مرغ
نصف یك موز
یك عدد نان تست
ناهار:
یك فنجان پنیر گودا یا یك عدد تن
8 عدد بیسكویت ترد كوچك
شام:
2 تكه گوشت بدون چربی
یك فنجان كلم بروكلی
نصف فنجان هویج
نصف یك موز
نصف فنجان بستنی وانیلی

روز سوم

صبحانه:
یك فنجان قهوه سیاه یا چای
5 عدد بیسكویت سبوس دار
معادل یك قوطی كبریت پنیر كم چرب
یك عدد سیب
ناهار:
یك عدد تخم مرغ آب پز
یك عدد نان تست
شام:
یك عدد تن ماهی
یك عدد هویج
یك فنجان گل كلم
یك برش خربزه
نصف فنجان بستنی كم چرب وانیلی
این یك رژیم غذایی كم كالری است كه ممكن است شما را دچار گرسنگی بكند. آب هم از دست می دهید و باید آب بدن را از طریق نوشیدن آب به دست آورید. در طول این سه روز شما مقداری وزن از دست خواهید داد. البته این وزن از دست داده شده، با اندكی بی مبالاتی باز می گردد. مجدداً متذكر می شویم این رژیم مختص افرادی است كه بیماری خاصی نداشته باشند.
این رژیم های كوتاه قطعاً معجزه نمی كند و یقیناً به طور قطعی مشكلات اضافه وزن شما را حل نخواهد كرد. بسیاری از روش های كم كردن وزن كه در دسترس است، تحمل و صبر می طلبد. رژیم های لاغری بر تغییر عادت غذایی در مدت طولانی استوار می باشد و این استمرار است كه وزن شما را در حالت مطلوب نگه می دارد.

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
شنبه 14/5/1391 - 2:6 - 0 تشکر 490572

غذاهایی كه شكم شما را آب می كنند

قطع مصرف هله هوله:

بسیاری از آبنبات ها و اسنك ها شامل گلیسیرین و شكر بالایی هستند كه در معده به طور كامل هضم نشده و سبب می شود شكم شما نفخ كند.

بدوید(حدود 2 كیلومتر):

ورزش های سنگین، فشار و تنش فراوانی را روی بدن شما وارد می آورند و همین امر موجب می شود كه عضلات برای مدت زمان طولانی نرم و سست باقی بمانند. اما نرمش ملایم و متعادل( مثل یوگا و پیاده روی) به آب شدن چربی ها سرعت می دهد و مشكل شما را در مدت زمان كمتری حل می كند.

نمك و ادویه نخورید:

مصرف بیش از حد ادویه جات و نمك باعث می شود كه شكم شما نفخ كند. یك چهارم فنجان سس كچاپ، سه برابر مقدار سدیمی كه بدن شما در طول روز نیاز دارد را فراهم می سازد. یك قاشق سوپ خوری سس سویا جایگزین مناسبی برای آن خواهد بود.

پتاسیم مصرف كنید:

این ماده طبیعی ادرارآور بوده و اثر نفخ آور نمك را از بین می برد. می توانید آن را در گوجه فرنگی، موز، ماهی قزل آلا، بادام و گیلاس پیدا كنید.

آب بیشتری مصرف كنید:

نوشیدن آب به میزان لازم باعث می شود تا آبی كه در بدن شما به دلیل وجود نمك جمع شده،‌ به آسانی خارج شود و نفخ شكم تان از بین برود.
تصورات غلطی كه افتادگی شكم می آورند

1- برای سفت شدن شكم باید حركات مربوط به آن را هر روز انجام دهید:

عضلات شكم نیاز به استراحت دارند. در طول زمان استراحت است كه ماهیچه ساخته می شود. انجام تمرین های شكمی برای 3 تا 5 روز در هفته موجب می شود شما عضلات سفت و شكم صافی پیدا كنید.

2- تمرین كامل شكم نیم ساعت طول می كشد:

اگر تمرین باید نیم ساعت طول بكشد تا شما احساس كنید عضلات شكم تان در تحرك هستند، پس احتمالاً حركات را اشتباه انجام می دهید. نحوه انجام دادن حركات را مجدداً بازبینی نمایید و روی مدت زمان تمركز نكنید. همیشه كیفیت مهمتر از كمیت است.

3- دراز و نشست آرام، عضلات را محكم تر می كند:

آن قدر كه روند معمولی دراز و نشست، شما را لاغر می كند، آرام انجام دادن آن به آب شدن چربی ها كمك نمی كند. كندی در انجام حركات اصلاً سودمند نیست. تمرینات باید به شما در هر حالتی كمك كنند، چه بخواهید وارد ورزش كیك بوكس شوید و چه بخواهید یك چمدان را از روی زمین بلند كنید. در هر دو حالت ذكر شده شما كارهای خود را كه در حالت آهسته انجام نمی دهید.

4- بهترین زمان برای حركات شكمی، آخر تمرین ها است:

هیچ فرقی نمی كند كه شما چه زمان ورزش های شكمی را انجام دهید، فقط درست انجام دادن و ثبات در تمرینات است كه باید مورد توجه قرار گیرد. بهترین زمان وقتی است كه احساس كنید می خواهید تمرینات را انجام دهید. اما اگر می خواهید در ابتدای تمرینات، حركات مربوط به شكم را انجام دهید، اول باید خودتان را حسابی گرم كنید. هنگامی كه خون در گردش باشد، می توان به آسانی از بروز بسیاری از آسیب دیدگی ها جلوگیری كرد.

5- بدون وزنه و دستگاه نمی توانید شكم خود را آب كنید:

شما به هیچ وجه به وزنه نیازی ندارید. البته بسیاری از ورزشكاران برای این كه توانایی و قدرت خود را افزایش دهند، از وزنه استفاده می كنند. بسیاری از دستگاه ها و وزنه ها برای استفاده خانم ها طراحی نشده اند. اگر شما به طور مناسب در دستگاه قرار نگیرید، ممكن است فشار به قسمت هایی كه نباید، وارد شود. به زمین بچسبید كه هم مؤثر است و هم ارزان و آن را در هر جایی به راحتی می توانید پیدا كنید.

نتیجه بیشتر در زمان كمتر:

حركات را كمی آرام تر انجام دهید: با چهار شماره بالا بیایید و با چهار شماره به حالت اول بازگردید. 5 تا 10 ثانیه در دشوارترین حالت دراز و نشست باقی بمانید.
حركات خود را كم كم انجام دهید: این كار باعث می شود تا عضلات شكم از سایر ماهیچه ها جدا شده و تأثیر تمرینات مستقیماً روی شكم وارد شود.
شكم خود را صاف كنید: انجام این حركت به شما كمك می كند تا شكم تان را لاغرتر كنید. در حالی كه صورت تان مقابل زمین قرار دارد، روی شكم دراز بكشید. وزن تان را روی كمر و شكم دهید و سعی كنید دست ها و پاها را از روی زمین بلند كنید. برای چند ثانیه در این وضعیت باقی بمانید، سپس به موقعیت اولیه بازگردید و یك مرتبه دیگر این حركت را تكرار كنید.

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
شنبه 14/5/1391 - 2:8 - 0 تشکر 490576

آشپزی ویژه كاهش وزن

شاید شما هم از جمله افرادی هستید كه سالیان طولانی از چاقی و افزایش وزن رنج می برید. خیلی از كسانی كه سال ها با مشكل رژیم غذایی و نیز چاقی دست و پنجه نرم می كنند، از شمارش كالری مواد غذایی خسته شده اند و به دنبال راه حلی می گردند كه بدون شمارش كالری مواد غذایی وزن خود را كاهش داده و از آن مهم تر بتوانند وزن كاهش یافته را نگاه دارند.
كاهش وزن نیاز به تغییر رفتار غذا خوردن، میزان ورزش و تجدید نظر در مورد انتخاب غذا دارد. افزون بر این اگر راه رسیدن به وزن مناسب را به اهداف و قدم های كوچك تقسیم نمایید، در كاهش تدریجی وزن موفقیت بیشتری به دست خواهید آورد. كارشناسان تغذیه معتقدند تغییرات كم و كوچك در یك مقطع زمانی، یك استراتژی بزرگ و مهم برای كاهش وزن است، زیرا این روند نه تنها خسته كننده نمی باشد، بلكه باعث كاهش وزن تدریجی و تداوم در كاهش وزن است. باید توجه داشت كه در كاهش وزن كسی حقیقتاً موفق می شود كه آهسته ولی پیوسته حركت كند. پیروی از این شیوه كاهش وزن به شما كمك می كند كه به هدفتان برسید و وزن خود را در حد مناسب نگه دارید. مطالعات نشان داده اند كه اغلب افراد دارای اضافه وزن می توانند بدون اینكه حتی تفاوتی احساس كنند، روزانه بطور میانگین 450 كیلوكالری از رژیم غذایی خود كم كنند كه این كاهش انرژی دریافتی منجر به كاهش حدوداً نیم كیلوگرم وزن در هفته می گردد. در اینجا ذكر این نكته ضروری است كه خوشبختانه كنترل وزن در طولانی مدت اغلب با غذا خوردن بر طبق یك الگوی سالم و فعالیت بدنی بیشتر، میسر می گردد.

گرسنگی و اشتها:

گرسنگی یك مسأله طبیعی و فیزیولوژیكی و اشتها یك مسأله روحی روانی است. به عبارتی اگر فردی چندین ساعت غذا مصرف نكند و گرسنه باشد، قند خون وی پایین می آید و دچار ضعف و گرسنگی می شود، بنابراین به غذا خوردن تمایل زیادی پیدا می كند و وقتی فردی گرسنه می شود، باید غذا بخورد.
این در حالی است كه اشتها یك مسأله فیزیولوژیكی نیست، بلكه فقط یك حالت روانی و وابسته به محیط است، به عنوان مثال ممكن است فردی غذا خورده باشد، اما وقتی به او بستنی یا یك لیوان آبمیوه تعارف می شود، تمایل داشته باشد كه آن بستنی یا آبمیوه را با وجودی كه كاملاً سیر است، مصرف كند. اگر موقع غذا خوردن احساس گرسنگی زیادی دارید، احتمال اینكه بیش از حد غذا بخورید خیلی زیاد است.

یك راه برای جلوگیری از پرخوری:

برای جلوگیری از پرخوری، سعی كنید قبل از شروع غذا معده خود را با سبزیجات پرفیبر پر كنید. ممكن است تا امروز سالاد را كنار غذا استفاده می كردید، اما می توانید با خوردن آن قبل از غذای اصلی، از آن به عنوان یك راه خیلی كم كالری و پرفیبر برای كنترل اشتهایتان بهره بگیرید. با اضافه كردن مقادیر فراوان از سبزیجات كم كالری و سالادهای مختلف و حبوبات (مثل سالاد معرفی شده در این قسمت)، شانس موفقیت خودتان را افزایش می دهید، چرا كه این مواد به افزایش احساس سیری در شما كمك می كنند.

حبوبات و كاهش وزن:

عده ای بر این باورند كه عدس، نخود و لوبیا چاق كننده اند، در حالی كه كاملاً برعكس است. در بسیاری از كشورها، حبوبات بخش اصلی غذای روزانه مردم می باشد. اسپانیایی ها بیشتر از همه حبوبات مصرف می كنند. اگر شما نیز فكر می كنید حبوبات ارزش غذایی ندارند و فقط تولید نفخ و چاقی می كنند، كاملاً در اشتباهید. حبوبات سرشار از پروتئین، فیبر و موادمعدنی هستند. یك فنجان لوبیا قرمز حاوی 14 گرم پروتئین است (معادل پروتئین موجود در یك پرس غذای گوشتی) و در آن 9 گرم فیبر (معادل یك كاسه غلات) وجود دارد و حاوی 560 میلی گرم پتاسیم (به اندازه یك پرتقال) ‌است. یعنی غذایی كه همه عناصر لازم در برابر عادات بد غذایی و اضافه وزن را داراست، بنابر آخرین تحقیقات دقیق روی عادات غذایی آمریكایی ها، كسانی كه حبوبات بیشتر می خورند وزنشان 3 كیلوگرم كمتر است و سایز كمر باریك تری دارند.
فیبر لوبیا از نوع فیبرهای محلول است كه باعث كاهش تخلیه معده و افزایش هضم و افزایش تخلیه روده می شود.

فیبرها از 3 طریق بر پروفایل لیپیدی اثر دارند:

1- مانع باز جذب نمك های صفراوی می شوند و از این طریق به كاهش كلسترول خون كمك می كنند.
2- از طریق ممانعت از جذب فوری كربوهیدرات ها و كاهش نمایه گلیسمی سبب كاهش ترشح انسولین و كاهش آنابولیسم چربی ها می شوند.
3- از طریق افزایش تخمیر توسط باكتری های روده سبب افزایش اسیدهای چرب اشباع كوتاه زنجیر (SCFA) می شوند و از این طریق موجب كاهش تولید كلسترول در بدن می گردند. فیبر لوبیا سبب پر شدن معده شده و به همین جهت سبب افزایش احساس سیری می شود. لازم به ذكر است كه پروتئین موجود در آن نیز می تواند باعث كنترل اشتها شود و به برنامه كنترل وزن شما كمك فراوانی نماید. پس با مصرف لوبیا هم پروتئین گیاهی سالم دریافت كرده اید هم فیبر لازم به بدن شما می رسد و می تواند از یبوست ناشی از رژیم های لاغری جلوگیری كند.

مواد لازم برای 6 نفر:

45 كیلوكالری

1 قاشق چایخوری

روغن زیتون

25 كیلوكالری

1 عدد

پیاز قرمز خرد كرده

8 كیلوكالری

2 تا 3 حبه

سیر خرد كرده

8 كیلوكالری

1 عدد

فلفل قرمز چیلی خرد كرده

25 كیلوكالری

1 عدد

فلفل دلمه ای قرمز خرد كرده

25 كیلوكالری

1 عدد

فلفل دلمه ای زرد خرد كرده

300 كیلوكالری

300 گرم

لوبیای قرمز پخته

340 كیلوكالری

300 گرم

لوبیا چشم بلبلی پخته

330 كیلوكالری

300 گرم

 لوبیا سفید پخته

25 كیلوكالری

2 قاشق سوپخوری

رب گوجه فرنگی

8 كیلوكالری

1 قاشق سوپخوری

سس فلفل شیرین

0 كیلوكالری

به مقدار لازم

نمك و فلفل

15 كیلوكالری

100 گرم

گوجه فرنگی های كوچك نصف كرده

8 كیلوكالری

2 قاشق سوپخوری

گشنیز تازه خرد كرده

سالاد لوبیای گرم

روش تهیه:

روغن را در قابلمه مناسبی گرم كنید و پیاز، سیر و چیلی را برای 3 دقیقه به آرامی در آن تفت دهید و مرتب آن را هم بزنید. آنگاه فلفل قرمز و زرد را كه به صورت نواری خرد كرده اید، بیفزایید.
حالا لوبیاها، رب گوجه فرنگی، سس فلفل شیرین، نمك و فلفل را به مواد اضافه نمایید و آن را با حرارت ملایم به مدت 10 دقیقه بپزید. اكنون گوجه فرنگی ها را نیز به آن اضافه كنید و بگذارید برای 2 دقیقه دیگر به آرامی بپزد. حالا سالاد آماده شده را در كاسه سرو بریزید و روی آن گشنیز بپاشید. سالاد را به صورت گرم میل نمایید.

گوجه فرنگی و كاهش وزن:

گوجه فرنگی كه جزو گروه سبزیجات طبقه بندی می شود، به دلیل داشتن انرژی كم می تواند در رژیم های لاغری مورد استفاده قرار گیرد. گوجه فرنگی به علت دارا بودن ویتامین های K, C, A, B و مواد معدنی مانند كلسیم، فسفر و آهن، در تقویت بدن در رژیم های لاغری نقش مؤثری ایفا می كنند. فیبر آن نیز همانند دیگر سبزیجات می تواند سبب كاهش اشتها شود.

سیر و درمان چربی بالای خون:

مطالعات نشان داده اند كه سیر، كلسترول تام (TC) و به ویژه نوع LDL را كاهش می دهد كه این مشكل معمولاً با افزایش وزن ارتباط مستقیم دارد. علاوه بر این مشاهده شده است كه با مصرف سیر HDL هم به میزان قابل ملاحظه ای بالاتر رفته است. سازمان بهداشت جهانی مصرف سیر را برای درمان كمكی در درمان رژیمی هیپرلیپیدمی و پیشگیری از تغییرات عروقی آترواسكلروز و درمان افزایش خفیف فشارخون تأیید می كند.
منبع: نشریه دنیای تغذیه، شماره108

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
شنبه 14/5/1391 - 22:1 - 0 تشکر 491315

رهایی از چاقی با عصاره این میوه


عصاره دانه هلو شامل تركیبات زیست فعالی است كه به طور بالقوه می‌تواند با چاقی و دیابت مبارزه كند.

محققان موسسه «انگری لایف» با مطالعه روی رده‌های سلولی مختلف موش‌ها، دریافتند كه میوه‌هایی مانند هلو، آلو و شلیل می‌توانند سلاحی در برابر سندرم متابولیك و دیابت باشند.

براساس این گزارش، محققان افزودند كه تركیبات «فنلی» موجود در هسته این میوه ها، علاوه بر خاصیت ضدچاقی و ضد دیابتی، می‌تواند با كاهش میزان كلسترول بد (LDL)، از ابتلا به بیماری‌های قلبی - عروقی نیز جلوگیری كند.

نتایج حاصل از این گزارش حاكی است كه چهار گروه عمده موجود در این میوه‌ها شامل فنول‌ها، آنتوسیانین‌ها و اسیدهای كلوروژنیك و مشتقات كاتچین می‌توانند با زیر و بم كردن ژن‌ها و پروتئین‌های سلولی در مقابل بروز التهابات ناشی از این بیماری‌های اقدام كنند.

گفتنی است؛ هسته هركدام از این میوه‌ها حاوی گروه‌های فنلی مشابه ولی با نسبت‌های متفاوت است كه در صورت استفاده، اثرات یكدیگر را تكمیل می‌نمایند.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

شنبه 14/5/1391 - 22:3 - 0 تشکر 491317

امروزه شما با رژیم های غذایی گوناگونی برخورد می کنید و یا آگهی های فراوانی را می بینید که همگی ادعای بهترین راه کاهش وزن را دارند. واقعیت آنست که خیلی از این نوع رژیم ها جنبه تبلیغاتی داشته و بعضا نه تنها برای شما کاهش وزن محسوس را ایجاد نمی کنند، بلکه شما را از گرفتن رژیم های صحیح نیز نا امید می سازند.
علاوه بر آن، این گونه رژیم ها حتی در صورت ایجاد کاهش وزن نیز در خیلی از موارد اثرات گذرا داشته، پس از مدتی علاوه بر بازگشت وزن، شما را با مشکلات عدیده به وِیژه بیماری های پوستی و ضعف عمومی همراه خواهند کرد.
یک نکته اساسی در کاهش وزن آن است که شما باید همیشه به خاطر داشته باشید که یک روزه و یک شبه چاق نشده اید که به دنبال معجزه ای می گردید که 12-10 روزه لاغر شوید!!
توجه به کالری موجود در مواد غذایی
آنچه تا امروز در رژیم غذایی زیاد مورد توجه قرار گرفته است اندازه گیری کالری موجود در مواد غذایی است، به طوریکه خیلی از افراد چاق میزان کالری موجود در انواع مواد غذایی را می دانند ولی همچنان از افزایش وزن رنج می برند. این دقیقا مانند آن است که یک فرد با دانستن همه قوانین رانندگی تنها از طریق خواندن کتاب " آیین نامه رانندگی " راننده خوبی نخواهد شد. لذا دانستن کالری موجود در مواد غذایی برای کنترل وزن خوب است ولی این دانستن به تنهایی کافی نیست!
پس چطور باید پی ببریم که یک رژیم غذایی متعادل است و به کاهش وزن پایدار و بدون عوارض منجر خواهد شد؟
اصول رژیم درمانی در چاقی
در رژیم های غذایی نوین به منظور کاهش وزن و برای رسیدن به وزن پایدار و سالم، فقط توجه کردن به میزان انرژی موجود در مواد غذایی کافی نیست، بلکه برای دست یافتن به وزن ایده آل باید عادات سالم غذایی ایجاد شود.
ایجاد عادات غذایی صحیح بر 4 پایه اساسی استوار است :
1 - رفتار درمانی
در افراد چاق رفتارها و عادات ناصحیح غذایی است که منجر به چاقی می شود. به طور مثال دیده شده افراد برای کاهش وزن، وعده های غذایی و یا یک نوع ماده غذایی را از رژیم خود حذف می کنند. این شیوه ها علمی نیست و حتی اگر کاهش وزنی رخ دهد، این شیوه ای نیست که شما به طور طولانی مدت قادر به انجام آن باشید.
در یک برنامه غذایی صحیح ، فرد چاق مراجعه کننده باید تحت نظر پزشک متخصص عادات غلط غذایی خود را اندک اندک از بین برده و شیوه درست غذا خوردن را آموزش ببیند. رفتار درمانی می تواند به صورت انفرادی و یا به صورت گروه درمانی باشد. مطالعات گذشته نشان می دهند که گروه درمانی اگر به درستی هدایت شود در اصلاح رفتارهای نادرست غذایی تاثیر به مراتب بیشتری خواهد داشت.
2 - حمایت خانواده و شرایط محیط زندگی
یکی از فاکتورهای کمک کننده در کاهش وزن افراد تغییر شیوه ناصحیح زندگی آنهاست. این تغییر شیوه زندگی نیاز به یک کار تیمی دارد که نفر اول این تیم خود فرد است. یعنی تا زمانی که مریض نخواهد، دیگران نمی توانند به او کمکی بکنند.
در مرحله بعدی حمایت ها و همکاری خانواده خواهد بود که بسیار مهم است و در نهایت متخصص تغذیه با علم و دانش خود این تیم را راهنمایی خواهد کرد. نتیجه مطلوب زمانی حاصل می شود که این گروه، به صورت یک تیم هماهنگ و در کنار هم به یک هدف بیاندیشند.
در خانواده ای که همسر و یا سایر اعضاء خانواده فرد را به سوی رژیم نادرست غذایی ترغیب می نمایند، جواب به درمان به مراتب دشوارتر خواهد بود.
3 - ورزش و افزایش فعالیت بدنی
ورزش و فعالیت بدنی جزء لاینفک برنامه کاهش وزن است ، چرا که حتی افراد با وزن طبیعی نیز برای سلامتی خود نیازمند فعالیت بدنی روزانه هستند. برای افراد مبتلا به افزایش وزن، فعالیت بدنی نه تنها برای کاهش وزن بلکه بعد از اتمام دوره درمان ،برای ثابت نگه داشتن وزن آنها نقش اساسی دارد. منظور از فعالیت بدنی فقط رفتن به ورزشگاه ها و ورزش سنگین حرفه ای نیست. بلکه با برنامه منظم این فعالیت بدنی حتی در محل کار و زندگی نیز میسر است.
یکی از توصیه ها داشتن پیاده  روی منظم روزانه بر سطح صاف است که در افراد مختلف با سرعت های مختلف صورت می گیرد.مهم داشتن فعالیت بدنی منظم در برنامه روزانه افراد است.
4 - انتخاب غذاهای سالم و مطابق با سبد غذایی خانواده
توجه به میزان کالری دریافتی و نیز میزان پروتئین، چربی ، انواع قند و کربوهیدرات ها در طی وعده های غذایی اهمیت ویژه ای در کنترل وزن و حفظ سلامتی افراد دارا است. فرد چاق باید در طی دوره های درمانی با انواع مواد غذایی آشنا شده و بیاموزد که چگونه از انواع گروه های غذایی به میزان مناسب بهره مند شود.
اگر بخواهیم یک رژیم غذایی برای سال ها مورد استفاده قرار گرفته و در عین حال وزن فرد نیز پایدار بماند باید آن رژیم غذایی با سبد غذایی خانواده هماهنگ باشد. بر همین اساس است که برای تشخیص اشکالات تغذیه ای و نیز هماهنگ شدن با سبد غذایی خانواده در کلینیک های رژیم درمانی از بیمار می خواهند که میزان غذای دریافتی خود را با یک آموزشی که می بینند در مدتی کوتاه گزارش نمایند.
پس از بررسی گزارش غذایی یک فرد، بایستی نهایت سعی به عمل آید که سفره غذایی فرد رژیم گیرنده با سفره غذایی خانواده هماهنگی داشته باشد تا برنامه جدید غذایی پایدار و وزن کاهش یافته ماندگار گردد. باید فرد چاق و یا دارای اضافه وزن بداند که از هیچ ماده غذایی محروم نیست ،بلکه محدودیت وجود دارد نه محرومیت. بر همین اساس در رژیم های غذایی جدید، سفره بیمار از سایر اعضا خانوده جدا نیست و همان برنامه غذایی براساس شرایط فرد تعدیل می گردد.
رژیم های غذایی در پایان باید به تغییر رفتارهای غذایی اعم از انتخاب نوع غذا، حجم وعده های غذایی، ساعات غذا خوردن ، نحوه طبخ غذا، سرعت غذا خوردن و نیز گنجاندن فعالیت بدنی و ورزش به عنوان یک برنامه روزانه منجر گردد. در این صورت است که شما یاد خواهید گرفت که چگونه در موقعیت ها و مراسم و نیز تعطیلات در حالی که لذت می برید وزن کاهش یافته خود را نیز کنترل کنید.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

شنبه 14/5/1391 - 22:8 - 0 تشکر 491326

عوارض اضافه وزن

بر اساس آمار، درصد زیادی از مردم به اضافه وزن مبتلا هستند، اما از عوارض اضافه وزن و چاقی چنان‌ كه باید، خبر ندارند.


اگر جزو این دسته افراد هستید، عوارض پی آمده را باتأمل بیشتری بخوانید:

نازایی: خانم‌های چاق بیشتر در معرض نازایی ناشی از چاقی قرار دارند.

آرتروز: هر قدر وزن‌تان بیش از حد معمول باشد، فشاری كه بر مفاصل، بخصوص در نواحی مفاصل پا وارد می‌شود، بیشتر است.

نقرس: اضافه وزن سبب افزایش اسید اوریك در خون می‌شود. این اسید با رسوب در مفاصل بخصوص در ناحیه مفاصل انگشتی پا به درد و نقرس منجر می‌شود.

سرطان پروستات: فشار چربی به ناحیه پروستات، مردان چاق‌ را بیش از دیگران تهدید می‌كند.

دیسك كمر: افزایش وزن و حجیم شدن شكم، بناچار مركز ثقل بدن را تغییر می‌دهد. نتیجه این تغییر فشار روی دیسك‌های بین مهره‌ای‌ است. فشار این دیسك‌ها نیز به نوبه‌خود دردهای سیاتیك و دیسك كمر را به همراه خواهد آورد.

دیابت و مرض قند: بیماری دیابت بیشتر ارثی قلمداد می‌شود، اما در بین وارثان، چاق‌ها زودتر از دیگران مرض‌قند خود را به ارث می‌برند!

كاهش توان سیستم ایمنی: عفونت‌هایی چون برونشیت مزمن و ذات‌الریه در افراد چاق‌ بیشتر است. پس از اعمال جراحی هم آنها دیرتر و سخت‌تر بهبود می‌یابند.

واریس: درصد بروز این بیماری كه فشار به مویرگ‌ها و خونمردگی را سبب می‌شود بین افراد چاق بیشتر است.

تصلب شرایین: رسوب كلسترول در رگ‌ها حالت ارتجاعی آنها را از بین می‌برد و از آنجا كه كلسترول افراد چاق بیشتر است، تصلب شرایین در این افراد نمود بیشتری دارد.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

شنبه 14/5/1391 - 22:20 - 0 تشکر 491344

چربی، عامل چاقی نیست! 
به انبوه لباس های روی تختخواب نگاه كرد؛ دامن و شلوارهایی كه امروز پوشیدن آنها برایش رویا بود. روبانی برداشت و به دور كمرش بست. باز كرد و اندازه گرفت؛ یك بند انگشت بلندتر از ماه قبل. آهی از ته دل كشید و آرزویش را فرو خورد. دیگر هرگز نمی توانست لباس های محبوبش را بپوشد. با خودش عهد كرد:« دیگر حتی یك لقمه نان هم نمی خورم». سر میز شام برای خودش بشقاب نگذاشت و از غذای لذیذ روی میز چیزی نخورد. مدام به شكم بزرگش فكر می كرد:« فردا می روم و در كلاس بدنسازی ثبت نام می كنم». باید راه حلی برای مشكلش پیدا می كرد« حذف هر سه وعده غذا و تمام روز ورزش تند. صدای قار و قور شكمش را نشنیده گرفت:« بگذار از گرسنگی بمیرم.» روزهایی را به یاد آورد كه زیبایی و تناسب اندام او زبانزد همه دوستان بود. بغض گلویش را فشرد. از خودش متنفر بود چون نمی توانست میل دیوانه وارش را به خوردن غذا مهار كند. هر بار تصمیم می گرفت، وعده های غذا را پشت سر هم حذف می كرد، اما بعد از گذشت یكی، دو روز ضعف و سستی اراده اش را در هم می شكست...خودش را نمی بخشید.
تحقیقات اخیر نشان می دهد كه كنترل وزن فقط با ورزش و تغذیه مناسب ممكن نیست. عادات غذایی، تعداد دفعات صرف غذا، خوردن غذا در خارج از خانه، حذف یك وعده اصلی و عواملی از این قبیل در ایجاد چاقی نقش مؤثری دارند. چاقی عامل اصلی در ابتلا به بسیاری از امراض كشنده و سرطان هاست. یك متخصص تغذیه معتقد است كه میزان كالری لازم طی روز باید تقسیم و در چند نوبت تأمین شود.
در حقیقت تقسیم بندی كالری طی روز و خوردن متناوب غذا،‌ به ثابت نگه داشتن سطح انسولین خون كمك می كند. سطح ثابت انسولین خون نیز موجب مهار احساس گرسنگی و تنظیم ذخیره سازی چربی در بدن می شود.

مشكل رو به رشد چاقی

چاقی در آمریكا یكی از بزرگترین معضلات بهداشتی است. چاقی تنها خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را افزایش نمی دهد. رابطه معناداری میان چاقی و انواع مختلف سرطان یافت شده است. مطالعه ای كه به تازگی انجام شده، نشان می دهد كه با حفظ وزن مناسب، از حدود 90 هزار مورد مرگ به دنبال سرطان در هر سال پیشگیری می شود. طی دو دهه اخیر بیماری چاقی به شدت در آمریكا افزایش یافته است. بر اساس گزارش یك مؤسسه تحقیقاتی بیش از 60 درصد آمریكایی ها اضافه وزن دارند و نسبت قد به وزن در آنان بیش از 25 است. حدود نیمی از این افراد، یعنی 27 درصدشان چاق محسوب می شوند. نسبت قد به وزن در افراد چاق برابر یا بیش از عدد 30 است. در سال 1980 تنها 15 درصد مردم آمریكا چاق بودند. عادت های غلط غذایی، مصرف بیشتر و تنوع غذایی از علل این افزایش آمار هستند.
در تحقیق مذكور، عادات تغذیه ای 500 فرد بالغ 20 تا 70 ساله بررسی شد. سطح كلسترول خون این افراد پایین تر از مقادیر خطرساز نگه داشته شد. همچنین محققان در یك دوره یك ساله، عادات غذایی و ساعات ورزش آنان را ثبت كردند. وزن این افراد نیز به تناوب اندازه گیری شد. مقدار كالری دریافتی در تمام این افراد محاسبه و سه عادت تغذیه ای مرتبط با چاقی در آنان بررسی شد. نتایج این تحقیق نشان داد احتمال بروز چاقی در افرادی كه چهار مرتبه یا بیشتر در طول روز غذا می خورند، در مقایسه با افرادی كه سه بار یا كمتر غذا می خورند كمتر است. مطالعات قبلی نیز نتایج مشابهی را نشان داده بودند. خوردن غذاهای حجیم در دفعات كم باعث بالا رفتن ناگهانی سطح انسولین خون و در نتیجه ذخیره شدن چربی بیشتری در بدن می شود.
نخوردن صبحانه هم ارتباط تنگاتنگی با چاقی دارد. افرادی كه به خوردن صبحانه عادت ندارند، در مقایسه با كسانی كه هر روز صبحانه می خورند، حدود چهار برابر بیشتر در معرض چاقی هستند. در حقیقت كسانی كه وعده غذایی صبحانه را حذف می كنند، در وعده های بعدی غذای بیشتری می خورند.
عامل دیگری كه در ابتلا به چاقی نقش دارد، صرف غذا در خارج از خانه است. افرادی كه به طور مداوم صبحانه یا ناهار خود را در رستوران می خورند، دو برابر بیش از سایرین به چاقی دچار می شوند. رستوران ها غذاهای پركالری كه حاوی مقدار زیادی چربی هستند به مشتریان عرضه می كنند. از طرفی مردم تمایل زیادی به خوردن غذاهای پرحجم در رستوران دارند. هنگامی كه به رستوران دعوت می شوید، تحت هیچ شرایطی حاضر به صرف نظر كردن از غذای موردعلاقه خود نیستید. به علاوه باقی گذاشتن قسمتی از غذا را هم اسراف می دانید. پس هر آنچه در رستوران سرو می شود را می خورید. البته تاكنون ارتباط میان چاقی و صرف غذا در رستوران از نظر علمی ثابت نشده است.

چربی، عامل چاقی؟

مخالفان این جمله كه چربی چاق كننده است كم نیستند. به اعتقاد آنان هرچند در سال های اخیر مصرف چربی به میزان قابل توجهی كاهش یافته است، اما هنوز افزایش وزن و چاقی ادامه دارد. به عبارتی چربی متهم اصلی نیست. به نظر بسیاری از متخصصان تغذیه اگر چه درصد كالری دریافتی از چربی كاهش یافته است، مواد پر كالری دیگری جانشین آن شده اند. دانشمندان معتقدند كه وجود مقداری چربی در رژیم غذایی روزانه لازم است. در حقیقت تأمین 20 تا 35 درصد از كل كالری موردنیاز بدن از چربی توصیه می شود.
به هر شكل تصمیم گیرنده نهایی خود شما هستید. می توانید به جای خوردن چربی های اشباع شده كه كلسترول خون را بالا می برند، از چربی های غیراشباع استفاده كنید. چربی زیتون، ذرت، آفتابگردان و میوه های مغزدار مانند گردو، فندق و پسته از نوع غیراشباع است. این نوع چربی ها میزان انسولین خون را تنظیم می كنند و مانع از ابتلای شما به امراض قلبی می شوند. اما این نكته را به خاطر داشته باشید كه حتی چربی های سالم و غیراشباع مقدار زیادی كالری وارد بدن می كنند.

مواد قندی، مقصر اصلی چاقی؟

این تصور كه تمام موادغذایی حاوی قند مضرند، صحیح نیست. مواد قندی پیچیده مانند صیفی جات، میوه ها و بنشن، اجزای اصلی رژیم غذایی سالمند. فیبر موجود در این گروه ها با پر كردن حجم معده مانع از دریافت و جذب كالری بیشتر می شود. جذب كمتر موادغذایی نیز از بالا رفتن ناگهانی قند خون جلوگیری می كند. بنابراین تمام مواد قنددار، مضر و چاق كننده نیستند. حذف مواد غذایی قنددار از رژیم روزانه و جانشین كردن مواد فیبردار، مانند سبزیجات، به تناسب اندام شما كمك خواهد كرد.
منبع: نشریه كوچه ما، شماره 8.

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
شنبه 14/5/1391 - 22:27 - 0 تشکر 491363

رژیم لاغری برای تعطیلات

آیا تعطیلات زمان خوبی برای شروع رژیم لاغری است؟ چرا که نه؟ هر شرایطی که داشته باشید و هر محیطی که فکرش را بکنید، برای شروع رژیم لاغری مناسب است.


اقدام به رژیم گرفتن
شاید خیلی وقت است که به خودتان می‌گویید باید رژیم بگیرم، هر بار که روی ترازو می‌روید با خودتان فکر می‌کنید که حالا واقعآً وقتش رسیده است که وزن طبیعی ام را بازیابم، بنابراین به طور جدی به فکر رژیم گرفتن، می‌‌افتید.

با این حال هر بار به بهانه ای، این کار را به بعد موکول می‌کنید! اما تعطیلات زمان خوبی برای شروع رژیم است.

واقعاً؟
اگر نگاهی به راهنمای رژیم های غذایی بیندازید و یا به متخصصان تغذیه مراجعه کنید، رژیم های مناسبی به شما ارائه می‌دهند.
باید روی خودتان حساب کنید و اگر رژیم های توصیه شده را به درستی اجرا کنید، وزن کم کردن مشکل نخواهد بود. از سوی دیگر، هیچ یک از رژیم های استاندارد محصور کننده نیستند زیرا شما کاملاً آزادید که هر چه می‌خواهید بخورید.

رژیم در خانواده یا همراه با دوستان
اگر تعطیلات را در خانۀ اقوام یا دوستان هستید، قطعاً آشپزی ها در خانه انجام خواهد شد! بنابراین، می‌توانید برای خودتان یک خوراک سبک آماده کنید، و از این لحاظ مشکلی نخواهید داشت.
تنها ایراد این رژیم ها این است که مجبورید از چربی بسیار کمی استفاده کنید.

اگر درست نمی‌دانید چه طور باید روغن کمی مصرف کنید یا روشش را بلد نیستید، می‌توانید به دستور العمل هایی که در اینترنت وجود دارد، مراجعه کنید، در اینترنت دستور پخت خوراک های زیادی با استفاده از حداقل میزان روغن یا کره وجود دارد.

در تعطیلات فرصت زیادی برای قدم زدن و خرید محصولات فصل از جمله میوه ها و سبزیجات دارید.
رژیمی که انتخاب کرده اید، هر چه که باشد، باید میوه و سبزی زیادی بخورید!
همه دوست دارند با استفاده از محصولات تازه ای که در بازارهای محلی وجود دارد، خوراکی های سبک و متنوعی تهیه کنند. علاوه بر این، خارج از برنامۀ رژیم، گشت زدن در بازارهای محلی لذت بخش است، این بازارها صمیمی تر و خودمانی تر از سوپرمارکت ها هستند!

  هیچ چیز مانع نمی‌شود، افراد لاغر و بچه ها که نیازی به رژیم ندارند کمی روغن زیتون یا تکه ای کره به غذایشان بیفزایند، به جای اینکه بنابر اشتهای شان، میزان مصرف نان یا غلات شان را افزایش دهند.

رژیم در هتل
رژیمی را شروع می‌کنید، حتی اگر این رژیم ساده هم باشد، پیروی کردن از آن در هتل یا کلوب کمی پیچیده تر خواهد شد.
در هتل شما نه می‌توانید خودتان خرید کنید و نه آشپزی، فقط یک منو در اختیارتان است که باید از آن انتخاب کنید.
این مرحله پیچیده هست اما غیر قابل گذر نیست. شما به رستوران می‌روید، در آنجا انواع ساندویچ و خوراکی های لذیذ به فراوانی وجود دارند، که همه شان دام هایی در مسیر رژیم شما هستند، به این ترتیب بین دشواری ها گیر می‌افتید.

 اما مطمئن ترین تکیه گاه در مسیر کاهش وزن، در تمام رژیم ها، آهسته غذا خوردن است.
زمانی که در تعطیلات هستید، الزامات و محدودیت های بقیۀ ایام سال را ندارید. در این مدت شما زمان زیادی برای سر میز ماندن دارید، بنابراین حالا فرصت خوبی است که این رفتار سودمند را فرا بگیرید و برای تان تبدیل به عادت شود.

زمانی هم که از تعطیلات برمی‌گردید، این عادت را به شدت حفظ کرده اید و به همان شیوه ادامه می‌دهید، زیرا طور دیگری نمی‌توانید بجوید!
و خواهید دید که حتی بدون رژیم هم لاغر خواهید شد، شاید این روند کند باشد اما کاملاً مطمئن است.
در تعطیلات فعالیت جسمی و مصرف انرژی تان بیشتر است
به خوبی می‌دانید که برای کم کردن وزن، به جز رژیم، فعالیت جسمی هم بسیار مهم است.
در واقع، بی تحرکی یکی از دلایل افزایش وزن است.
از سوی دیگر، همیشه به خود می‌گویید که باید در یک کلاس ورزشی ثبت نام کنم، یا حداقل کمی پیاده روی کنم.
اما مثل رژیم، تا به حال موفق به شروع یک فعالیت جسمی هم نشده اید.
هر جا که باشید، چه در روستا، دریا، کوهستان، و... به طور خودکار مصرف انرژی شما بیشتر از زمانی است که ساعات زیادی را در دفتر کارتان، در اتومبیل و یا جلوی تلویزیون می‌گذرانید. حتی اگر ورزش هم نمی‌کنید، زمان های پیاده روی تان بیشتر خواهد بود.
اما در طی تعطیلات پیش روی تان، هر فصلی که باشد، زمان ورزش کردن و انجام فعالیت های جسمی تان را باز هم می‌توانید افزایش دهید، چه رژیم داشته باشید چه نداشته باشید. 

اگر به لب دریا رفته اید، زمان بیشتری را به شنا کردن اختصاص دهید، در ساحل قدم بزنید، تمام روز را زیر حوله تان نمانید.

در روستا یا کو هستان، گردش های تان را بیشتر کنید.

تعطیلات را در هر زمان یا هر شرایطی که می‌گذرانید، شب ها را به تماشای تلویزیون اختصاص ندهید.
بعد از شام به پیاده روی و گردش بروید: طی ماه های تعطیلات همه جا انگیزه های زیادی برای گردش کردن وجود دارد.

چه در هتل هستید و چه در خانۀ دوستان تان، زمانی را به رقص اختصاص دهید.
به این ترتیب مطئن خواهید شد که تمام عضلات تان به خوبی به کار افتاده اند و میزان قابل توجهی کالری سوزانده اید.

اگر در طی مدت تعطیلات رژیم غذایی سبک و متعادلی داشته باشید، به آرامی غذا بخورید، و به طور طبیعی فعالیت های جسمی تان را افرایش دهید، دلیلی ندارد که در این مدت، وزن کم نکنید.

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

شنبه 14/5/1391 - 22:29 - 0 تشکر 491372

راه حلی برای کاهش وزن

جدیدترین تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که تقسیم وعده‌های غذایی می‌تواند به کاهش وزن افراد کمک کند...

تقسیم وعده‌های غذایی به کاهش وزن کمک می‌کند

 این تحقیقات حاکی است تقسیم وعده‌های غذایی به کاهش مجموع غذای مصرفی و در نتیجه کاهش وزن اضافی کمک می‌کند.

محققان در تحقیقات خود بیش از 98 نفر را بررسی کردند. آنها این افراد را به دو گروه تقسیم کرده و از گروه اول خواستند که غذای خود را به طور سنتی در سه وعده کامل مصرف کنند اما از گروه دوم خواستند که غذای خود را در مدت زمانهای مشابه و با مقدار کم تا متوسط بخورند.

تحقیقات نشان داد: گروه دوم توانمندی بیشتری در کنترل مقادیر غذای مصرفی و کاستن از وزن اضافی درمقایسه با گروه اول داشتند که غذای خود را به طور سنتی در سه وعده مصرف کردند.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

شنبه 14/5/1391 - 23:30 - 0 تشکر 491539

افرادی که تمایل ‌ دارند به سادگی می‌توانند با تغییر رنگ بشقاب خود لاغر شوند...

افرادی که تمایل ‌ دارند به سادگی می‌توانند با تغییر رنگ بشقاب خود لاغر شوند.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد، زمانی که غذا هم رنگ بشقاب باشد، شما بیشتر از مواقع دیگر غذا می‌خورید. در حقیقت هنگامی که غذا در بشقاب هم‌رنگ با خودش قرار می‌گیرد، میزان غذا خوردن بیش از 20 درصد بیشتر از مواقعی است که مواد خوراکی در ظرفی با رنگ متفاوت قرار می‌گیرد. محققان معتقدند، هم رنگ بودن غذا و بشقاب سبب می‌شود شما بدون توجه به حجم غذا بشقاب خود را پر کنید اما زمانی که رنگ‌ها متفاوت باشند شما در پر کردن بشقاب خود دقت بیشتری دارید.
مطالعات قبلی هم ثابت کرده بود انتخاب بشقاب‌های کوچک برای غذا خوردن می‌تواند به افراد چاق کمک کند. با این کار اندازه غذا روی بشقاب بیشتر به‌نظر می‌رسد و به این ترتیب فرد تصور می‌کند حجم غذای بیشتری را خورده است.
با این کار افراد چاق به‌طور ناخودآگاه سعی می‌کنند غذای کمتری بخورند. شما می‌توانید تعدادی بشقاب با رنگ روشن و تیره خریداری کرده و سعی کنید بسته به نوع غذای خود بشقابی با رنگ متضاد برای سرو غذا انتخاب کنید.
یکی از راه‌هایی که می‌توان کودکان را به سبزیجات بیشتر تشویق کرد، این است که سبزیجات را در بشقاب‌های سبز رنگ قرار داد.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

شنبه 14/5/1391 - 23:52 - 0 تشکر 491595

افراد با تجربه در مورد تغذیه می‌دانند كه استفاده از یك رژیم غذایی متعادل، شامل مقدار زیادی سبزی‌ و میوه‌های تازه، روشی بسیار عالی برای مراقبت از پوست است.
 افراد با تجربه در مورد تغذیه می‌دانند كه استفاده از یك رژیم غذایی متعادل، شامل مقدار زیادی سبزی‌ و میوه‌های تازه، روشی بسیار عالی برای مراقبت از پوست است. افزودن سبزی‌های تازه به موادی كه به‌طور روزانه برای مراقبت از پوست صورت‌تان مصرف می‌كنید، می‌تواند خیلی سریع احساس صافی و نرمی به پوست داده و رطوبتی تازه به رنگ چهره ببخشد. بسیاری از زنان بومی مناطق گرمسیری سال‌هاست از آووكادوی له شده یا روغن زیتون برای طراوت بخشیدن و نرم كردن پوست صورت خود استفاده كرده‌اند اما می‌دانید تربچه و هویج هم می‌توانند روشن‌كننده پوست‌های كدر و مشكل‌دار شما باشند؟
بفرمایید هویج

هویج میزان بالایی بتاكاروتن و ویتامینA دارد و از مدت‌ها پیش برای تهیه مرطوب‌كننده های تسكین‌دهنده آفتاب سوختگی و ایجاد درخشندگی برای صورت‌های آفتاب سوخته به كار برده می‌شود. روغن‌های مفید در هویج اغلب در ماسك‌های صورت به كار گرفته می شوند و در برخی داروخانه‌ها هم این ماسك‌ها با شعار «به هویج بله بگو» موجود هستند. با تمیز كردن و پختن چند هویج تازه و مخلوط كردن آن با 4 قاشق غذاخوری عسل، می‌توانید یك ماسك با همین خاصیت درست كنید. این خمیر را به‌مدت 10دقیقه روی صورت گذاشته و سپس آن را شسته و یك كرم مرطوب‌كننده معمولی به‌صورت خود بمالید.
تنبلی كه به پوست شما شادابی می‌دهد

كدو تنبل حاوی ویتامین‌های Aو C و نیز ماده معدنی روی است. همچنین میزان بسیار زیادی آنزیم‌های نباتی دارد كه یك لایه‌بردار ملایم هستند. پس می‌توانید با استفاده از آن از پوست خشك و پوسته‌پوسته خود خداحافظی كنید! برای داشتن چهره‌ای شاداب، 2قاشق چای‌خوری كدو تنبل پوره‌شده تازه یا كنسروی را با یك‌دوم قاشق چای‌خوری عسل و یك‌چهارم قاشق چای‌خوری شیر معمولی یا شیر سویا مخلوط كنید، صورت خود را بشویید و این مخلوط را برای 10 تا 15 دقیقه روی پوست‌تان بگذارید پس از شست‌وشو از یك كرم مرطوب‌كننده استفاده كنید.
برای عذرخواهی از پوست‌تان

استفاده از خیار و پوست آن برای بهبود وضعیت پوست در بسیاری از نقاط جهان رایج است. خیار سرشار از نرم‌كننده‌هاست و پوست‌های تشنه را به زندگی برمی‌گرداند. ماسك خیار به‌خصوص در تابستان بسیار مؤثر است، زیرا خاصیت خنك‌كنندگی دارد. اگر مدت طولانی‌ای را كنار ساحل و زیر‌آفتاب گذارانده‌اید، ماسك خیار روشی عالی برای عذرخواهی از پوست سوخته شماست. می‌توانید خیار را خردكرده و با 85 گرم شیر(كه بهتر است پرچرب باشد چون رطوبت بیشتری دارد) در مخلوط كن بریزید و مخلوط كنید. بعد آن را برای 5 دقیقه روی صورت خود بگذارید. برای آبرسانی بیشتر به پوست در زمانی كه ماسك روی صورت‌تان است یك لیوان آب نیز بنوشید. سپس با آب سرد صورت خود را بشویید.
نوشیدنی‌ای كه باید روی پوست‌تان بگذارید

تربچه به‌طور شگفت‌انگیزی خاصیت قوی رطوبت‌دهی به پوست دارد. پیش از شروع یك هفته پركار می‌توانید یك‌نوشیدنی انرژی‌زا برای صورت خود درست كنید: آب تربچه یا تربچه رنده‌شده تازه را با زرده تخم مرغ، ماست طبیعی و خیار رنده شده مخلوط كرده و 15 دقیقه روی صورت‌تان بگذارید و بعد با آب گرم آن را بشویید. 

از این ماسك هفته‌ای یك‌بار استفاده كنید تا پوست خشك‌تان دوباره طراوت و تازگی خود را به دست آورد. برای اینكه مطمئن شوید به ماسك‌های سبزی‌ها آلرژی ندارید پیش از استفاده از آن روی صورت، برای آزمایش مقداری از آن را به مدت 20 دقیقه پشت دست خود بگذارید.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی