انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 123)
جمعه 13/5/1391 - 17:28 -0 تشکر 490170
خانه امن‌‌ترین جای دنیا بود اگر...

خانه به خیال خیلی‌ها امن‌ترین جای دنیاست، اما نه برای آنها كه آمارهای قتل را در سال گذشته دیده‌اند و فهمیده‌اند كه از هر 10 قتل در كشورمان، تقریبا سه قتل فامیلی بوده و از میان این قتل‌های فامیلی نیز بیشترین نوع قتل‌ها، همسركشی بوده است و در اغلب موارد همسركشی ، زنانی به‌دست شوهرانشان قربانی شده‌اند.
 

معادله ساده است: آستانه تحمل آدم‌ها پایین آمده، بستگان با هم بیشتر در ارتباطند؛ بیشتر یكدیگر را ملاقات می‌كنند؛ بیشتر با هم گفت‌وگو می‌كنند؛ زبان سرچشمه سوء‌تفاهم‌هاست، پس اگر آدم‌ها بیشتر گفت‌وگو می‌كنند، سوء‌تفاهم‌هایشان هم بیشتر است و همین سوء‌تفاهم‌ها اگر مدیریت نشود، گاهی به برخوردهای فیزیكی می‌رسد.

زد و خورد در خانه دو خطر دارد؛ اول این كه در دعواهای خانگی كسی نیست میان دو طرف پادرمیانی كند و آن وقت شاید دعوا رنگ خون بگیرد و دوم این كه آلت قتاله در هر خانه‌ای فراوان پیدا می‌شود از چاقو و قیچی و ساطور گرفته تا بنزین و طناب.

آلت قتاله هم اگر نباشد، خون كه جلوی چشم‌ها را گرفته باشد، خشم كه پرده كشیده باشد روی منطق آدم‌ها، جرأت كشتن كه ریشه دوانده باشد در دلشان، آن وقت آنقدر بی‌رحم می‌شوند كه بدون كمك گرفتن از هیچ وسیله‌ای، دست‌هایشان را دور گردن هم حلقه كنند و.... همیشه البته پای خشم در میان نیست، قاتلان خانوادگی گاهی معتادند، گاهی بیمار روانی، گاهی خائن، گاهی دچار سوء‌تفاهم، گاهی حریص و گاهی متعصب.

نكته اینجاست كه بیشتر خانواده‌هایی كه روی پرونده‌شان مهر قتل می‌خورد، آنهایی هستند كه پیشتر هم یا پایشان به دادگاه خانواده باز شده یا پلیس در درگیری‌های خانوادگی‌شان دخالت كرده است.

به عبارت دیگر، اكثر این خانواده‌ها پیش از آن كه به واسطه قتل از هم پاشیده شوند، جایی در حافظه قانون ثبت شده‌اند، اما به چشم مراجع قانونی نیامده‌اند و كسی مشكل‌شان را جدی نگرفته یا شاید هم مشكل‌شان جدی گرفته شده، اما به هر حال سازوكاری برای حل مساله‌شان پیش‌بینی نشده و به همین دلیل هم ناخوشی روابط‌شان به حال خود رها شده است، در حالی كه اگر به محض بروز اولین اختلاف‌ها و درخواست كمك‌شان از دادگاه یا پلیس، برای آنها پرونده‌ای آسیب‌شناسانه تشكیل می‌شد و مشاوران خانواده مسائل‌شان را بررسی می‌كردند، شمار قتل‌های خانوادگی به این حد زیاد نبود.

شاید اگر برای هر خانواده‌ای كه به نحوی ناسالم بود یا گرایشی به خشونت داشت یا درگیر اعتیاد بود یا دو طرفش مهارت حل بحران را نداشتند، پرونده‌ای ویژه تشكیل می‌شد و مددكار یا روان‌شناس یا مشاوری مشكل‌شان را پیگیری می‌كرد و راه‌های خروج از شرایط ناخوشایند را یادشان می‌داد، نسبت فامیلی اعضای خانواده‌ها، به قاتل و مقتول تغییر پیدا نمی‌كرد و آن وقت خانه، امن‌ترین جای دنیا می‌ماند و خانواده، مقدس‌ترین نهاد اجتماعی.

مریم یوشی‌زاده

 

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

جمعه 13/5/1391 - 19:18 - 0 تشکر 490306

سلام
متاسفانه خیلی ها خانه برایشان جهنم است چه مرد و چه زن ولی خوب اونقدر هم بی رحم نیستن که دست به کشتن همدیگر بزنن اینهایی که دست به کشتن میزنند قطعا یا اعتیاد دارند و یا از حالت عادی خارج بودند آدم سالم هیچگونه دست به گشتن حتی دشمنشم نمیزنه چه برسه همسر یا نزدیک ترین شخص بهش.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی