فرهنگ پایداری (بازدید: 157)
جمعه 13/5/1391 - 16:25 -0 تشکر 490065
خودكفایی در ۱۵ داروی سرطانی‌ها به بركت شهدای هسته‌ای

این در حالی است كه در گذشته ما قادر به تولید این داروها نبودیم اما امروز به همت دانشمندان و به حرمت خون این شهدا، بسیاری از بیماران سرطانی و بیماران مبتلا به بیمارهای متابولیكی امید بیشتری به تشخیص بهنگام و درمان مؤثر دارند. 

روز گذشته وزیر بهداشت در دیدار با خانواده شهدای هسته‌ای با اشاره به ناتوانی از تولید رادیوداروها در گذشته‌ای نه چندان دور، فتح بلندترین قله‌های این تكنولوژی و امید به تشخیص و درمان بسیاری از بیماران نیازمند را حاصل همت شهدای هسته‌ای و دانشمندان برجسته كشورمان در سازمان انرژی اتمی دانست. 

رادیو دارو چیست؟
رادیوداروها هم یكی از انواع داروهایی هستند كه تولید و استفاده از آنها نیازمند دستیابی به دانش و تكنولوژی‌های پیچیده است. 

دكتر مجتبی بوربور، معاون سابق برنامه‌ریزی اداره كل دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «جوان» درباره كاربرد و اهمیت استراتژیك رادیوداروها می‌گوید: این داروها هم دارای كاربرد تشخیصی و هم دارای كاربرد درمانی هستند. به گفته وی، درمان و تشخیص بیماری‌های سرطانی و همچنین اختلالات هورمونی و غدد از جمله كاربردهای رادیوداروهاست. بوربور تأكید می‌كند: رادیوداروها چه به لحاظ ماهیت، چه از منظر پروسه و تكنولوژی تولید و چه از نظر روش استفاده، بسیار محدود و پیچیده هستند اما خوشبختانه ما توانسته‌ایم به این تكنولوژی دست پیدا كنیم و در حال حاضر در دانش هسته‌ای و همچنین پزشكی هسته‌ای در دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن داریم. 

عمری كوتاه ولی مؤثر
یكی از ویژگی‌های مهم رادیودارو و آنچه كه اهمیت تولید آنها را بیشتر مشخص می‌كند، این است كه این داروها عمر بسیار كوتاهی دارند و حداكثر ظرف مدت دو تا سه روز از بین می‌روند.
معاون سابق برنامه‌ریزی اداره كل دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت می‌گوید: بنا به همین خاصیت نیمه عمر كوتاه رادیوداروها، لازم است ما بتوانیم در محل منطقی و با فاصله مكانی و زمانی كوتاه از مصرف، این قیبل داروها را تولید كنیم. بنا به توضیحات وی اگرچه نیمه عمر این داروها با یكدیگر متفاوت است اما اغلب از چند روز تجاوز نمی‌كند و همین خاصیت سبب شده بود تا در گذشته استفاده از این قبیل داروها به حداقل برسد.
 
وی تصریح می‌كند: در موارد محدودی هم كه امكان واردات برخی از انواع رادیو دارو وجود داشت، باید هماهنگی‌های لازم انجام می‌گرفت تا ظرف مدت حداكثر ۷۲ ساعت دارو از مبدأ بارگیری و در مقصد بر روی بیماران به كار گرفته شود زیرا در صورت فوت وقت خاصیت دارو به تناسب زمانی كه از دست رفته بود، كاهش می‌یافت و این مسئله به هیچ طریقی قابل‌جبران نبود. بوربور خاطرنشان می‌كند: به همین منظور اغلب بیماران را آماده می‌كردند تا بدون كوچكترین فوت وقت به محض رسیدن رادیودارو، پروسه تشخیص یا درمان طی شود این هماهنگی‌ها اما كار بسیار سختی بود. بنا به تأكید وی با توافقات صورت گرفته میان وزارت بهداشت و سازمان انرژی اتمی، چند سال پیش پروژه تحقیقات و تولید رادیوداروها آغاز شد و امروز ما توانسته‌ایم تولیدات بسیار خوب و با كیفیتی را در این زمینه داشته باشیم. 

سلامت مردم ایران مدیون شهدای هسته‌ای
وزیر بهداشت نیز با اشاره به اهمیت این داروها در ساختار درمانی و تشخیصی گفت: همت شهدای هسته‌ای و دانشمندان كشورمان باعث شد كه امروز ۱۵ رادیودارو را كه برای ارائه خدمات تشخیصی و درمانی بیماران به خصوص بیماران سرطانی حیاتی هستند، در كشور داشته باشیم و دغدغه این داروها در كشور بر طرف شود. 

بنا به تأكید وی، همت شهدای هسته‌ای بود كه امروز ما می‌توانیم از تولیدات رادیوداروها كه محصول تلاش آنهاست برای نجات بیمارانمان استفاده كنیم و بركات آن در آینده نیز به مردم كشور خواهد رسید. مرضیه وحید دستجردی افزود: تا زمانی كه كوه‌های استوار در كشور هستند، مملكت روی مشكل نخواهد دید. بنا به تأكید وی سلامت مردم ایران مدیون ایثارگری‌های شهدای هسته‌ای و سربازان گمنامی است كه در وزارت اطلاعات كارهای عظیمی كرده‌اند. 

مغز دانشمندان ایرانی بمب هسته‌ای ماست
توسعه روزافزون كشور در زمینه‌های مختلف علمی به خصوص جایگاه ایران در عرصه علم پزشكی واقعیتی است كه امروز تمام دنیا به آن اذعان دارند و هر روز خبر تازه‌ای از پیشرفت‌های نوین و دستیابی ایران به بالاترین فناوری‌های روز دنیا در زمینه روش‌های نوین پزشكی و تولید داروهای‌های تك منتشر می‌شود. همین نكته استكبار را بر آن داشته است تا این بار از طریق ترور ناجوانمردانه دانشمندان ایرانی راهی را كه با تحمیل جنگ، تحریم و فشارهای روانی در آن به توفیق نرسیده‌اند، پیگیری كنند. این پیشرفت و تعالی اما همچنان با شتابی روزافزون به همت ایمان و توكل دانشمندان ایرانی ادامه دارد تا شاهد تحقق كامل شعار «تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی» باشیم.

جمعه 13/5/1391 - 21:26 - 0 تشکر 490406

اکسانی هستند که حاضرند جانشان را با اعتقاد در راه علم بدهند 

جون هم عالمند و هم شاهد

روحشان در ارامش

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی