انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 349)
جمعه 13/5/1391 - 6:12 -0 تشکر 489499
پیش شرط لازم برای بچه دار شدن

پایگاه خانواده اولین سازمان تربیتی کودک است و تربیت و پرورش فرزندان از مهم‌ترین وظایف والدین محسوب می‌شود و هماهنگی والدین در شیوه‌های تربیتی تاثیر بسزایی در تربیت صحیح فرزندان دارد. هر چه بر تعداد اعضای خانواده اضافه می‌شود این نظام پیچیده‌تر می‌گردد ، زیرا هر فردی که به خانواده اضافه می‌شود با سایر اعضا یک رابطه تعاملی برقرار می‌کند. زوج‌های جوان باید تربیت فرزندان را جدی بگیرند و تا زمانی که آمادگی لازم را برای پذیرش مسوولیت و هماهنگی در شیوه‌های تربیتی پیدا نکرده‌اند ، نباید برای بچه‌دار شدن تصمیم بگیرند. روابط کودک در خانواده با سایر اعضا یک شبکه پیچیده تعاملی و درهم تنیده‌ای را به وجود می‌آورد. فرزندان براساس نوع تربیتی که والدینشان بر آنها اعمال کرده‌اند در جامعه حضور می‌یابند و در بین همنوعان خود زندگی می‌کنند. به طور مسلم این روابط و کنش‌های متقابل در شکل‌گیری شخصیت کودک اثر می‌گذارد و حضور والدین در خانه یا عدم حضور آنها برای ساعاتی طولانی آن هم به طور مستمر، تغییراتی را در ساختار و عملکرد خانواده به وجود می‌آورد.

 

همچنین نحوه تعامل والدین با یکدیگر نیز مستلزم پیامدهایی است که فرزندان از آن متاثر می‌شوند. بیشتر ما زمانی که رفتار ناشایستی از کسی می‌بینیم، می‌گوییم تربیت خانوادگی ندارد.این جمله از نظر علمی نادرست  است؛ زیرا هر خانواده شیوه تربیتی خاصی دارد ، حتی اگر این شیوه با تربیت بسیاری از افراد جامعه سازگاری نداشته باشد.

جمعه 13/5/1391 - 6:23 - 0 تشکر 489501

اگر خانواده را اولین کانون تربیتی بدانیم، بدون شک والدین، مربیان و معلمان این کانون مهم محسوب می‌شوند. در این میان، نقش مادر از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا میزان تاثیر‌گذاری او از زمان انعقاد نطفه آغاز می‌گردد و در دوران بارداری این تاثیر‌گذاری فزون‌ می‌شود. اما حضور موثر پدر هم بسیار تاثیر گذار است. در هر حال، والدین می‌توانند برای کودک خود نقش بهترین معلم و الگو را ایفا کنند. کودک از والدین خود ، ویژگی‌های اخلاقی، عقیدتی، شخصیتی و سایر گرایش‌ها و نگرش‌ها را می‌آموزد و در این زمینه از آنان تقلید می‌کند. قضاوت‌های مردم درخصوص رفتارهای گوناگون کودک که آنها را به حساب پدر و مادر کودک می‌گذارند ، حاکی از واقعیتی است که از مطالعات فراوان به دست آمده است. خانواده‌هایی که دچار بی‌نظمی و هرج و مرج رفتاری هستند و گاهی سختگیر، گاهی آسان‌گیر و زمانی متعادل رفتار می‌کنند ، فرزندانی خواهند داشت که نه‌تنها در تصمیم‌گیری و ارتباط با اعضای جامعه دچار مشکل می‌شوند بلکه نمی‌توانند با والدینشان نیز ارتباطی مسالمت‌آمیز، آرام و دوستانه برقرار کنند. این افراد در بیشتر مواقع برای تعیین خوب و بد یا درست و نادرست دچار تردید می‌شوند،‌ چون پدر و مادرشان گاهی رفتاری را تشویق و گاهی همان رفتار را تنبیه می‌کنند.

مطالعات جامعه‌شناسان درباره شکل‌گیری‌ هوش در جریان تاثیر محیط خانواده نشان می‌دهد که کودکان باهوش‌تر معمولا کسانی‌اند که در خانواده‌های صمیمی رشد کرده و از امکانات تربیتی و فرهنگی بیشتری برخوردار باشند. در عصر حاضر که والدین به دلیل مشغله کاری زمان کمتری را کنار فرزندانشان سپری می‌کنند، باید در همان زمان کم، کیفیت رابطه خود را بهبود بخشند و رفتاری آرام، متعادل و دوستانه با فرزندان خود داشته باشند. والدین نباید در صورت نبود تفاهم در حضور فرزندانشان به مشاجره، قهر و دعوا بپردازند و باید توجه داشت فرزندانی که در خانواده‌های تک‌سرپرست زندگی می‌کنند ، بسیار متعادل‌تر از فرزندانی هستند که در خانواده‌هایی با پدر و مادر، ولی پرمشاجره رشد می‌کنند.

جمعه 13/5/1391 - 6:27 - 0 تشکر 489506

آیات و روایات بسیاری نیز بر نقش والدین تاکید می‌ورزند و این نشان می‌دهد که مسوولیت خانواده و پدر و مادر تنها تامین غذا و لباس و بهداشت فرزندان نیست، بلکه باید به همه ابعاد وجودی فرزندان در مراحل گوناگون تحول اهتمام داشته باشند و مهم‌تر از همه آنان را بر فطرت توحیدی و الهی تربیت کنند و بر رفتار، گفتار، عبادت، آموزش، تفریح و ورزش کودکانشان و نیز دوستان آنان نظارت کامل داشته باشند. قرآن کریم ازدواج و تشکیل خانواده را موجب مهر و الفت و محبت بین زن و مرد می‌داند.(روم. 21)در روایات نیز توصیه‌های زیادی برای تربیت صحیح فرزندان به والدین شده است . پیامبر اکرمص‌ فرمودند: فرزندان خود را مورد محبت قرار دهید و با آنها مهربان باشید.  نسبت به فرزندان خود تقوای الهی را مراعات کنید و برخورد عادلانه با آنها داشته باشید.

با کودکان خود بازی کنید و برخوردی کودکانه با آنها داشته باشید. به آنها احترام بگذارید و آداب نیکو را به آنها آموزش دهید. توجه والدین به کودکان، موجب رشد و شادابی و صلاح آنان می‌شود و آنان را از دام‌هایی که شیاطین پیش‌رویشان گسترده‌اند ، نجات می‌دهد.

جمعه 13/5/1391 - 6:35 - 0 تشکر 489512

توجه نکردن به فرزندان و رها کردن آنها موجب افسردگی، غلتیدن در منجلاب گناه، همنشینی با دوستان بد و در نهایت، نابودی آنها می‌شود.ترجمه اشعاری از شوقی شاعر می‌گوید: یتیم آن نیست که پدر و مادرش دیده از جهان فروبسته و او را تنها گذاشته‌اند، بلکه کودکی یتیم است که مادرش از پدرش جدا شده یا پدری دارد که سخت گرفتار کارهای خویش است. بنابراین، کودکان علاوه بر غذا و پوشاک و بهداشت، آرامش، مهربانی، محبت و صمیمیت والدین را طلب می‌کنند و پدر و مادر باید به همه این نیازها پاسخ دهند تا فرزندانی سالم، دارای اعتماد به نفس، کارآمد، اجتماعی، صالح و مومن داشته باشند. اگر والدین در تربیت فرزندان هماهنگی داشته باشند ، اطرافیان هم اجازه دخالت بی‌موقع و نامناسب را نخواهند داشت و فرزندان با یک شیوه تربیتی مناسب به طور متعادل رشد می‌یابند.زوج‌های جوان باید تربیت فرزندان را جدی بگیرند و تا زمانی که آمادگی لازم را برای پذیرش مسوولیت و هماهنگی در شیوه‌های تربیتی پیدا نکرده‌اند ، نباید برای بچه‌دار شدن تصمیم بگیرند.

جمعه 13/5/1391 - 12:21 - 0 تشکر 489865

سلام
زن و مرد وقتی باید بچه دار بشوند که اول خودشون و اصلاح کردن و تموم شرایط لازم را برای تربیت صحیح فرزندشون دارند در غیر اینصورت در حق یک انسان اجحاف کردن.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

جمعه 13/5/1391 - 18:24 - 0 تشکر 490186

موافقم yasekaboude عزیز دو نفر وقتی هنوز نمیتونن مشکلاتی که بین خودشون هست رو با درایت حل کنند و زودی صداشون میره بالا و قهرو آشتی میکنند یقینا وقتی نفر سوم وارد زندگیشون بشه و مشکلاتش هم یکی یکی شروع بشه اونوقته که پدرو مادر به جای یکی شدن برای کم کردن مشکلات فرزندشون یکی یکی به مشکلات بچه به دلیل عدم آگاهیشون اضافه میکنند.

شنبه 14/5/1391 - 7:46 - 0 تشکر 490759

می‌توانید شیطنت بچه را تحمل كنید؟

تصمیم به بچه‌دار شدن یكی از آن اتفاقاتی است كه زندگی زوج‌ها را دچار تغییر می‌كند، به همین دلیل نیازمند آن است كه زن و شوهر ارزیابی درستی از خودشان داشته باشند


معمولا مسیر زندگی آدم‌ها كاملا مشخص است و همه دیر یا زود كم‌وبیش یك مسیر را طی می‌كنند؛ مرد جوانی به خواستگاری دخترخانمی می‌رود، ازدواج می‌كنند، و كم‌كم خانواده 2 نفره‌شان بزرگ می‌شود. به‌نظر می‌رسد این روند كاملا طبیعی است اما انسان‌های آگاه باید در هر مرحله جدید زندگی درباره نیازی كه آن مرحله با خودش می‌آورد سوالاتی از خودشان بپرسند .گاهی پاسخ به این سوال‌ها خیلی دشوار می‌شود. بچه‌دار شدن هم از آن مراحل سخت زندگی است كه قبل از تصمیم قطعی برای آن باید چنین سوال‌هایی درباره آن از خودتان بپرسید.

شنبه 14/5/1391 - 7:48 - 0 تشکر 490760
وضعیت مالی و آمادگی پرورش كودك را دارید؟
كافی نیست كه فقط پول داشته باشید و نیازهای فوری پزشكی یا خورد و خوراك و پوشاك كودك را تامین كنید تا تصمیم بگیرید بچه‌ای را به این دنیا بیاورید. باید از خودتان سوال كنید، آیا از نظر مالی آن‌قدر توان دارید تا بچه را از زمان تولد تا81سالگی بدون هرگونه مخاطره مالی بزرگ كنید؟ باید درباره شغل فعلی‌تان فكر كنید، درباره امكان افزایش حقوق یا ترفیع شغلی در آینده نزدیك و دور فكر كنید. آیا از پس مسائل مالی بچه‌داری خوب برمی‌آیید یا بهتر است صبر كنید تا چشم‌انداز مالی‌تان پایدارتر شود؟

شنبه 14/5/1391 - 7:49 - 0 تشکر 490761


پدرومادر خوبی خواهیم شد؟به كودكی خودتان فكر كنید و خصوصیات خوب و بد پدرومادرتان را به‌یاد بیاورید. آیا فكر می‌كنید در آینده می‌توانید اصول زندگی كه یاد گرفته‌اید را به فرزندان‌تان یاد دهید یا امیدوارید زندگی و دیگران در این كار كمك‌تان كنند. لطفا اشتباه نكنید و حتما مراقبت و تربیت فرزندتان را خودتان برعهده بگیرید، زیرا فقط شمایید كه خوب و بد زندگی خودتان را می‌شناسید.

شنبه 14/5/1391 - 7:49 - 0 تشکر 490762

با همسرم برای تربیت كودك توافق دارم؟


بهانه بسیاری از مشاجره‌ها بین زن ‌و شوهرها به‌علت نبود ‌توافق اساسی درباره موضوعات متفاوت تربیت فرزند است. ممكن است یكی از والدین به تنبیه بدنی اعتقاد داشته باشد، درحالی‌كه دیگری رویكرد بدون تنبیه فیزیكی مانند ارشاد یا محروم كردن كودك را ترجیح دهد. والدین ممكن است به این نتیجه برسند فلسفه بینابینی از این 2 روش را در پیش بگیرند. به ملاحظات خاص خودتان درباره تربیت فرزند دقت و قبل از این‌كه بچه‌دار شوید درباره آن‌ها با شوهرتان بحث كنید.

شنبه 14/5/1391 - 7:50 - 0 تشکر 490763شوهرتان با بچه همراهی ‌می‌كند؟


خیلی مهم است بدانید این زندگی ساده و راحت‌تان را از دست می‌دهید و باید از خیلی برنامه‌ها و تجملات چشم‌ بپوشید. الان تا زمانی كه دل‌تان می‌‌خواهد سر كارتان می‌مانید یا تفریح می‌كنید اما از این به‌ بعد باید بیشترین زمان را وقف فرزندتان كنید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی