انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 160)
پنج شنبه 12/5/1391 - 19:16 -0 تشکر 488973
عاشق امام زمان(عج) پست و مقام نمی‌شناسد

گروه خبرنگاران افتخاری / جلال بیطرفان: آیت‌الله‌العظمی مكارم شیرازی در جلسه تفسیر قرآن خود در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) گفت: عاشق امام زمان(عج) پست و مقام نمی‌شناسد.

به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) به نقل از مركز خبر حوزه، آیت‌الله‌العظمی مكارم شیرازی، از مراجع تقلید در جلسه تفسیر قرآن خود در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) به تفسیر آیه چهارم سوره مباركه احزاب پرداخت و گفت: در این آیه به سه نمونه از خرافات عصر جاهلیت اشاره شده و همه آن‌ها نیز رد شده است.

این مرجع تقلید با بیان اینكه در دوران جاهلیت، مردم معتقد بودند كه برخی انسان‌ها دو قلب دارند كه براساس آن می‌توانند مسائل زیادی را درك كنند، گفت: آن‌ها قلب را مركز ادراكات می‌دانستند، در حالیكه در این آیه بیان شده است كه خداوند برای هیچ‌كس دو قلب قرار نداده است.

وی با اشاره به اینكه‌ از آیات متعدد استفاده می‌شود كه انسان با قلب خود مسائل را می‌فهمد، این در حالی است كه دانشمندان می‌گویند قلب تنها محل پمپاژ خون است و ادراك توسط مغز انجام می‌شود، ادامه داد: برخی مفسران در تفسیر چنین آیاتی بیان داشته‌‌اند كه قلب در لغت به دو معناست، یكی قلب به عنوان عضوی از بدن و دیگری قلب به عنوان عقل است.

آیت‌الله‌العظمی مكارم شیرازی افزود: بر اساس تحقیقات صورت گرفته، هنگامی كه انسان چیزی را با مغز دریافت می‌كند، اولین تظاهر آن در قلب است. بنابراین، قلب جایگاه ظهور ادراكات است.

 آیت‌الله‌العظمی مكارم شیرازی:
ما هم باید مانند آن‌ها، عشق و علاقه و محبتمان را یكی كنیم و با خدا و اولیای الهی باشیم و جایی برای بت‌های دنیوی، بت مقام، بت ثروت، بت شهوت و ... قرار ندهیم. ما باید قلب‌هایمان را از بت‌های دنیوی خالی كنیم

وی درباره كشفیات جدید درباره قلب اظهار كرد: بر اساس پیشرفت علم، پزشكان می‌توانند قلب انسان‌هایی كه از نظر مغزی مرده‌اند، به انسان‌های بیمار پیوند دهند، نكته قابل توجه در این عرصه این است كه در افرادی كه قلب را دریافت كرده‌اند، برخی ویژگی‌های اخلاقی ایجاد می‌شود كه درگذشته از او سر نمی‌زد.

این مرجع تقلید با بیان اینكه برخی رفتارهای فرد اهدا كننده در شخص دریافت‌كننده دیده می‌شود، ادامه داد: انسان موجود عجیبی است و اسرار خلقت بی‌شماری در نهاد او وجود دارد و اعضا و جوارح او نیز از عجایب است كه همگی نشان‌دهنده قدرت خداوند است.

وی با اشاره به كتاب «رمز و راز قلب» كه به مصاحبه با افرادی كه قلب دریافت كرده‌اند و در آن به تبیین رفتارها و احساسات جدیدی كه بعد از آن به دست می‌آوردند، گفت: امید است كه در كشور ما نیز با كسانی كه قلب‌های اهدایی دریافت می‌كنند، پس از عمل مصاحبه‌هایی انجام دهند و بررسی كنند كه چه میزان از رفتارهای فرد اعطا كننده در شخص جدید هم وجود دارد.

آیت‌الله‌العظمی مكارم شیرازی به دیدگاه دیگر برخی مفسران در تفسیر این آیه اشاره كرد و گفت: اینكه خداوند برای هر انسانی یك قلب را داده،‌ از این جهت است كه در این یك قلب، تنها عشق یك نفر وجود داشته باشد. به تعبیری دیگر، در قلب انسان یا باید جای خدا باشد، یا شیطان.

وی با بیان اینكه قلب انسان باید تنها جای خدا، اولیای خدا، ائمه‌معصوم(ع) امام زمان(عج) ‌باشد، ادامه داد: اگر عاشق امام زمان(عج) هستی، پس چرا «عشق مقام» تو را این‌طور كرده كه برای آن هر كاری می‌كنی؟ چرا ثروت‌اندوزی تو را چنان مشغول كرده كه تا می‌فهمی چیزی گران شده، آن را انبار كرده و در اختیار دیگران قرار نمی‌دهی؟!.

این مرجع تقلید به عشق خدا، پیامبر(ص) و اهل‌ بیت(ع) در میان اصحاب معصومین(ع) اشاره كرده و در ادامه افزود: ما هم باید مانند آن‌ها، عشق و علاقه و محبتمان را یكی كنیم و با خدا و اولیای الهی باشیم و جایی برای بت‌های دنیوی، بت مقام، بت ثروت، بت شهوت و ... قرار ندهیم. ما باید قلب‌هایمان را از بت‌های دنیوی خالی كنیم.

آیت‌الله‌العظمی مكارم شیرازی افزود: در این شرایط قلب و دل انسان روشن و نورانی شده و بسیاری از چیزهایی كه دیگران آن را نمی‌فهمند، درك می‌كند و می‌تواند در غبار فتنه، حق و باطل را از هم تشخیص دهد.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی