ایران سرای من (بازدید: 829)
پنج شنبه 12/5/1391 - 18:48 -0 تشکر 488943
جاذبه های طبیعی تهران

توچال

دامنه جنوبی البرز كه به كوهستان توچال شهرت دارد . میعادگاه اصلی كوه نوردان و ورزشكاران تهران است . مشهورترین و پر رفت و آمدترین پناهگاه های توچال از شرق به غرب عبارت است از : كلك چال ، شروین ، شیرپلا ، توچال ، اسپید كمر و پلنگ چال كه همگی آنها مشرف به تهران اند . علاوه بر تله سی یز كوچكی كه منطقه دربند دارد . تله كابین توچال دارای بالابر صندوقی است و پیست توچال نیز تنها مكان قابل اسكی روی برف این منطقه است.

پنج شنبه 12/5/1391 - 18:58 - 0 تشکر 488957

پناهگاه و قله كلك چال


پناهگاه كلك چال در ارتفاع 600/2 متری از سطح دریا قرار دارد و ارتفاع قله آن 350/3 متر است . این پناهگاه دارای سه مسیر به نام های جمشیدیه ، گلاب دره ، باغ افشار ، و دره و زیاد است . زمان صعود در تابستان از هر یك از این سه مسیر در حدود 5/2 ساعت است . این پناهگاه دارای تاسیسات و تجهیزات آب و برق است و این امكانات زیر نظر وزارت آموزش و پرورش اداره می شود و بیشتر در اختیار دانش آموزان مدرسه ها قرار می گیرد در مسیر پناهگاه و در خود آن قهوه خانه هایی وجود دارد.


نمای تهران و پناه‌گاه کلک‌چالپنج شنبه 12/5/1391 - 19:0 - 0 تشکر 488958
نمای پناه‌گاه کلک‌چال از مسیر بوستان جمشیدیه


کُلَک‌چال نام یکی از کوه‌های شمال تهران است.


ارتفاع قلهٔ کلک‌چال از سطح دریا، در حدود ۳۳۵۰ متر است.


به اعتقاد برخی از مردم، کلک‌چال خانهٔ دیو سپید بوده‌است، ولی برخی دیگر کلک‌چال آمل را خانهٔ دیو سپید می‌دانند.


در منظومه حماسی شبرنگ‌نامه، که در سده هفتم هجری و درباره رزم رستم با شبرنگ فرزند دیو سپید سروده شده، از نخستین نبرد رستم و شبرنگ در کُلَک‌چال، سخن رفته‌است.چو پا بر فراز کلک چال کرد ز چنگ تهمتن رها یال کرد
گریزان شده پور دیو سپید تهمتن به رخش اندر آمد چو شید

کُلَک‌چال را یخچال پربرف هم معنی کرده‌اند.

پنج شنبه 12/5/1391 - 19:0 - 0 تشکر 488959

پَناهگاه کُلَک‌چال، یکی از پناهگاه‌های کوهنوردی در شمال تهران است.


ارتفاع این پناهگاه از سطح دریا، ۲۶۰۰ متر است‌. این پناهگاه سه مسیر دسترسی دارد: بوستان جمشیدیه، گلاب‌دره و دره وزباد. پناهگاه دارای تأسیسات آب و برق است و زیر نظر وزارت آموزش و پرورش اداره می‌شود. همچنین این مجموعه دارای چندین ردیف درختکاری بوده و امکاناتی از قبیل استخر، مسجد، بوفه، سرویس بهداشتی و غیره را دارا می‌باشد. نام دیگر این مجموعه اردوگاه دانش‌آموزی شهید باهنر است.


این پناهگاه در سال ۱۳۳۹ و توسط سازمان پیشاهنگی ایران ساخته شد. در روی برج سفید آن، نام گروه‌های پیش‌آهنگی به چشم می‌خورد.


می‌توان از راه پیازچال، در پایان بهار، از کُلَک‌چال به دیگر پناهگاه‌های کوهنوردی مانند شیرپلا عزیمت نمود

پنج شنبه 12/5/1391 - 19:10 - 0 تشکر 488961

پناهگاه شیرپلا


این پناهگاه در ارتفاع 750/2 متری از سطح دریا قرار دارد و مسیرهای آن عبارتند از سربند ، پس قلعه و آبشار دوقلو .
مدت زمان صعود به آن بر حسب حركت متوسط در تابستان پنج ساعت است . از شیرپلا تا قله توچال معمولاٌ سه ساعت راه است . این پناهگاه دارای امكاناتی مانند خوابگاه با ظرفیت 150 نفر ، ناهارخوری ، بوفه آب لوله كشی و برق است.

پنج شنبه 12/5/1391 - 19:12 - 0 تشکر 488965

پناهگاه پلنگ چال


این پناهگاه در ارتفاع 2550 متری از سطح دریا قرار دارد و مسیر آن از دركه است . مدت زمان صعود در تابستان در حدود 5 ساعت است . این پناهگاه دارای خوابگاهی به ظرفیت 70 نفر است.

                                          امامزاده داوود از فراز ارتفاعات پلنگ‌چال


پنج شنبه 12/5/1391 - 19:13 - 0 تشکر 488966

پناهگاه پلنگ‌چال یکی از پناهگاه‌های کوهنوردی در مسیر صعود به قله توچال واقع در کوهستان البرز در قسمت مشرف بر شهر تهران است.


این پناهگاه در ارتفاع ۲۵۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و مسیر آن از درکه است. این پناهگاه دارای خوابگاهی به ظرفیت ۷۰ نفر است. مدت زمان حرکت از میدان درکه تا رسیدن به پناهگاه پلنگ‌چال در تابستان، ۲ تا دو ساعت و نیم است.زِ بَر کوه باشد کنام پلنگ یکایک همه تیز دندان و چنگ
چو آن جایگه شد کمین ددان پلنگ‌چال گویند اکنون مهان


سرتاسر مسیر تا پناهگاه از داخل درهٔ زیبای پلنگ‌چال و از کنار رودخانه می‌گذرد و یکی از زیباترین مسیرهای صعود به ارتفاعات شمال تهران است. از پناهگاه پلنگ‌چال مسیری در جهت شمال‌غربی با ۳ تا ۴ ساعت کوهپیمایی به قله توچال می‌رسد. از پلنگ‌چال علاوه بر توچال، مسیرهایی به امامزاده داوود، قله شاه‌نشین و ایستگاه پنجم تله‌کابین توچال وجود دارند.


محلی که در حال حاضر پناهگاه پلنگ‌چال قرار دارد و پیرامون آن را کوه‌ها دربرگرفته‌اند و حالت چاله مانندی به آن داده‌اند که در زمان‌های نه‌چندان دور کنام پلنگان بوده‌است.

پنج شنبه 12/5/1391 - 19:16 - 0 تشکر 488974

پارك جنگلی چیتگر


450/1 هكتار زمین پر درخت و وجود یك بیست ویژه دوچرخه سواری از شمال به زمین های چیتگر از جنوب به بزرگراه كرج ، از غرب به پیكان شهر و از شرق به منطقه خرگوش دره محدود می شود . پارك چیتگر از بزرگترین پارك های جنگلی استان است كه در بیشتر فصل های سال از آن استفاده می شود.پارك چیتگر - كیلومتر 8 اتوبان كرج تهران

پنج شنبه 12/5/1391 - 19:20 - 0 تشکر 488981

پارك جنگلی لویزان


این پارك با وسعتی معادل 100/1 هكتار كه بیشتر كاربرد تفریحی است . از شمال به قوچك ، از جنوب به شمس آباد ، از غرب به ده لویزان و از شرق به پادگان خاتم الانبیاء محدود می شود . پارك لویزان نیز است گردشگاه های بزرگ استان ، به ویژه شهر تهران است .

پنج شنبه 12/5/1391 - 19:21 - 0 تشکر 488982

پارك جنگلی وردآورد


پارك جنگلی وردآورد با 020/1 هكتار وسعت ، دومین پارك جنگلی بزرگ استان است كه در محدوده كوههای وردآورد در حد فاصل اتوبان كرج و پادگان سپاه قرار دارد .
در سطح استان چند پارك جنگلی دیگر نیز وجود دارد كه بیشتر آنها كاربرد گردشی دارند . از جمله این پاركها ، پارك سوهانك با 200 هكتار مساحت ، غزال با 975 هكتار در شمال شرقی سرخه حصار با 850 هكتار در شرق ، توسكا با 300 هكتار در جنوب شرقی و خجیر با 120 هكتار در شمال شرقی تهران هستند .

پنج شنبه 12/5/1391 - 19:25 - 0 تشکر 488990

دره اوین – دركه


این دره در شمال شهر تهران واقع است . ابتدای مسیر دره اوین – دركه روستای دركه قرار دارد كه یكی از خوش آب و هواترین مناطق روستایی تهران است . در طل دره اوین رودخانه ای پر آب جریان دارد كه در بخشی از مسیر خود ، به صورت پلكانی در می آید كه به هفت حوض معروف است و به صورت یك استخر طبیعی عمل می كند .
دره اوین – دركه به علت قرار گرفتن در مسیر راه كوره نوردان ، یكی از پر رفت و آمدترین دره های شهر تهران است .


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی