فرهنگ پایداری (بازدید: 403)
پنج شنبه 12/5/1391 - 15:54 -0 تشکر 488722
حماسه ای به یاد ماندنی


حماسه میمك 


روایت غلبه مردان ایل بر ارتشی مدرن!


ایلام - دستش را روی قنداق نقره كاری شده برنو قدیمی و نقش و نگار حك شده كشید و روی آن را لمس كرد. حالا چند سالی می شد كه برنو كه یادگار پدرش بود جاخوش كرده بود روی دیوار مهمانخانه و فقط گاهی برای گردگیری نوازش دستهای آدمی را حس می كرد.

پنج شنبه 12/5/1391 - 15:57 - 0 تشکر 488724


گلنگدن را كشید و نشانه گرفت، ذهنش پركشید به 30 سال پیش كه جوانتر بود و با این یادگار خانوادگی از كبیر كوه و قلارنگ گرفته تا سیوان و دشتهای مهران را زیر پا گذاشته بود.حالا بعد از همه آن سالها دوباره هر دو به هم رسیده بودند، قنداق نقره كاری شده با نقش قوچ و عقاب عجیب خوش دست بود.


لباسهای كردی اش را كه پوشید این بار شال كمر را محكمتر بست، قطار فشنگها را حمایل سینه و شانه ها كرد و راه افتاد سمت خانه بزرگ حاج "اسدالله عالی پور" كه از بزرگان ایل خزل و نماینده استان ایلام در مجلس شورای اسلامی بود.


پنج شنبه 12/5/1391 - 15:58 - 0 تشکر 488725

قرار بود امشب بزرگان ایل گرد هم بیایند و درباره موضوعی ویژه و پر اهمیت سخن بگویند، مسئله ای به نام جنگ و تجاوز یك غریبه به خاك ابا و اجدادیشان كه برای سالها ریشه های این ایل بزرگ را در خود حفظ كرده بود و حالا ایل خزل درختی گشن بود در دامنه زاگرس و هم ریشه با ایلهای دیگر از كرد و لر و لك گرفته تا فارس و بختیاری ...

پنج شنبه 12/5/1391 - 15:58 - 0 تشکر 488727

پاسی از شب نگذشته بزرگان ایل گرد هم آمدند، بعضیها با قطار فشنگ بسته و با برنو و ام یك و پنج تیر و سرپر، با لباسهای كردی و سربند و پاتاوه، هر كدام نمادی از مردی و مردانگی، پاسدار حرمت نام مرد ایل، چهره هایشان سرخ بود از خشمی كه می توانستی شعله هایش را در چشمهایشان ببینی.

پنج شنبه 12/5/1391 - 15:59 - 0 تشکر 488728

نشستشان خیلی طول نكشید، همان لحظه اول كه حاج "اسد الله عالی پور" گفته بود: "تا حالا پیش نیامده كسی بتواند یك وجب از ملك آبا و اجدادیتان را به زور غصب كند و شماها ساكت بمانید."

"حالا هم تكلیف روشن است، یك غریبه تا بن دندان مسلح سوار بر تانك و زره پوش پایش را از گلیمش درازتر كرده و می خواهد خاكتان را ازتان بستاند، كسی اگر هست كه یكدل نیست برای بیرون راندن دشمن از این ملك، از جمع بیرون برود."


هیچكس تكان نخورد، مردان ایل همه زل زده بودند به آتش بخاری هیزمی اجاق وسط خانه كه شعله هایش شرر می افكند.
پنج شنبه 12/5/1391 - 16:0 - 0 تشکر 488732

آن شب در چشمهای مردان ایلیاتی می توانستی لهیب شعله های خشم را ببینی كه شعله می كشید، حاج "محمدعلی" كه بالای مجلس نشسته بود، دید خیلیها قنداقهای اسلحه را بیشتر در مشتشان فشردند و در دلش به اینكه مردی از این ایل است احساس غرور كرد.

سكوت مجلس با طنین صدای "محمد چمن آرا" یكی دیگر از مردان ایل شكست.


"تكلیف روشن است مرد!، ما قسم خورده ایم تا زمینهایمان را پس نگیریم نه اسلحه را زمین بگذاریم و نه پاتاوه از پا درآوریم. این قطار و فشنگ و برنو هم نباشد با قمه و خنجر و چنگ و دندان برونشان می رانیم."پنج شنبه 12/5/1391 - 16:0 - 0 تشکر 488733

با اینكه همه می دانستند جنگ با ارتش بعثیها كه تانكهایشان از میمك و دشتهای صالح آباد و مهران گذشته بود و داشت به سمت ایلام می آمد امكانات و سپاهی مدرن می خواهد اما كسی از كمبود امكانات و سلاح حرف نزد.

مردهای ایل اگر چه تنها تعداد كمی اسلحه قدیمی و فشنگ محدودی داشتند اما در رگ و جانشان خون اصیل و به جوش آمده ایلیاتی می دوید و غیرت عشایریشان تنها چیزی بود كه ماشین جنگی مدرن و مجهز عراق و كارشناسان مزدور وابسته به قدرتهای استكباری در معادله های جنگی خود آنرا ندیده بودند.
پنج شنبه 12/5/1391 - 16:1 - 0 تشکر 488735

بامداد بود كه مردها یاعلی گفتند و برخاستند. شانه های همدیگر را بوسیدند و نمایندشان را راهی كردند در قرارگاه با سران سپاه و ارتش سخن بگویند و همه شان مردانی یكدل شوند از ایل بزرگی به نام ایران كه نمی توانست خاك و ناموسش را زیر چكمه های اهریمن ببیند.

اینها روایتی از زبان حاضران در آن نشست است، كه هنوز هم پس از 30 سال حس و حال آنروزها را خوب به یاد دارند.


نشست بزرگان ایل خزل در نخستین روزهای جنگ تحمیلی و پس از اشغال منطقه میمك بوسیله نیروهای بعثی، برگزار شد و آنها با هم پیمان بستند تا در پاسخ به فرمان معمار كبیر انقلاب برای حضور نیروهای مردمی در جبهه و دفاع از میهن اسلامی، ارتفاعات میمك را از چنگال متجاوز باز پس بگیرند.
پنج شنبه 12/5/1391 - 16:2 - 0 تشکر 488736

ارتفاع لوبیایی شكل «میمك» در غرب استان ایلام واقع شده است و به علت نزدیكی اش با مرز ایران و عراق، یكی از نقاط راهبردی و با اهمیت نظامی به شمار می رود.

این ارتفاعات از دید و تیررس خوبی برخوردار است و تسلط قابل توجهی بر بخش وسیعی از خاك عراق و مناطق مرزی دارد.
پنج شنبه 12/5/1391 - 16:2 - 0 تشکر 488737

منطقه میمك، از مناطق گرمسیری استان ایلام است و چندان درختی در آنجا نمی روید، پوشش گیاهی آن را علف ، بوته های گون، درختچه هایی با نام محلی «خلف»، وایم، خوشك و شور تشكیل می دهند و از دیرباز یكی از مكان های مهم برای قشلاق دامداران به ویژه ایل خزل از بزرگترین ایلهای عشایری استان ایلام محسوب می شود.

اوایل شهریورماه 1359 تجمع انبوه نظامیان عراق، نوع آرایش و صف آرایی آنان در مقابل بخش شمالی و میانی استان ایلام، حكایت از هجوم گسترده به این استان داشت.


دوازده روز قبل از آغاز رسمی جنگ تحمیلی، در تاریخ 19 شهریور1359 نیروهای بعثی عراق وارد استان ایلام شدند و به منطقه میمك حمله كردند.پنج شنبه 12/5/1391 - 16:3 - 0 تشکر 488739

هنگامی كه ارتش عراق با نیرویی به استعداد یك تیپ پیاده، به منطقه میمك حمله كرد، نیروهای مدافع ایران را در آن ارتفاعات فقط یك گروهان مكانیزه و یك گروهان تانك تشكیل می داد كه به صورت دسته و گروه، برای تقویت پاسگاه مرزی به كار گرفته شده بودند به عبارت دیگر استعداد رزمی نیروهای خودی كمتر از یك گروهان رزمی بود به همین سبب، عراقی ها موفق شدند ارتفاعات میمك را اشغال كنند و معابر وصولی به آن را كه از شمال به جنوب، شامل تنگه بیجار، بینا و معبر اصلی صالح آباد سرنی بود، سد كنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی