ایران سرای من (بازدید: 184)
پنج شنبه 12/5/1391 - 14:31 -0 تشکر 488633
مشاهدات یک ایرانی از شین جیانگ چین

چندی پیش رادیو بین‌المللی چین (CRI) و دفتر مطبوعات منطقه خودمختار شین جیانگ به دنبال اجرای برنامه‌ای با عنوان «شین جیانگ از دریچه دوربین من»، از 16 عکاس خبرنگار از کشورهای اسلامی از جمله ایران برای دیدار از این منطقه مسلمان‌نشین دعوت کردند.

به گزارش پارسینه، در یکی از فعالیت‌های جانبی این برنامه شنوندگان این رادیو با انتخاب بهترین عکس از عکاسان اعزامی و نوشتن احساس خود درباره آن در این مسابقه شرکت کردند تا بتوانند به عنوان یکی از بهترین شنونده‌ها انتخاب شوند. برگزارکنندگان برنامه نیز سفر به کشور چین و بازدید از منطقه شین جیانگ را به عنوان جایزه ویژه برای افراد برنده در نظر گرفته بودند که یک مدرس زبان انگلیسی از ایران برنده آن شد.

«حسن روحوند» که 51 ساله و ساکن تهران است، خاطرات خود را از سفر به چین این‌گونه نگاشته است:

نیمه دوم ماه می 2012 بود که متوجه شدم به عنوان بهترین شنونده رادیو بین‌المللی چین برگزیده شده‌ام. امکان سفر من به پکن و دیدار از منطقه خودمختار شین جیانگ فراهم شده بود و از این بابت بسیار خوشحال بودم.

طبق برنامه‌ای که داشتم، سفرم را هفتم جولای آغاز کردم و بعدازظهر روز بعد وارد پکن شدم. در فرودگاه، یک مترجم فارسی زبان به استقبال من آمده بود. با هم عازم هتل «هالیدی» شهر پکن شدیم. قرار بود که من نیز همراه برندگان مسابقه از دیگر کشورها صبح روز بعد برای بازدید از دیوار عظیم چین به عنوان نماد تاریخی آن کشور، گرد هم آییم.

دومین روز سفر من به پکن با بازدید از دیوار چین شروع شد. آن روز برایم بسیار خاطره‌انگیز بود زیرا از نقطه‌ای از جهان دیدن کردم که همه دنیا آن را می‌شناسد. باقی روزهای سفر نیز با دیدار از مراکز فرهنگی، اقتصادی و چشم‌اندازهای طبیعت و سپس در منطقه خود مختار شین جیانگ ادامه یافت.

 

مناطق فرهنگی تاریخی

هرچند یک هفته زمان برای شناخت تاریخ و فرهنگ یک کشور و مردم آن کافی نیست، اما به جرئت می‌توانم بگویم که در این مدت توانستم نخستین ایده‌ها و درک کلی از فرهنگ و تاریخ مردم منطقه خودمختار شین جیانگ در شمال غرب چین را به دست آورم.

پیش از سفر به این منطقه، در سایت‌های مختلف درباره شهر اورموچی و برخی از شهرهای این منطقه و شباهت‌های آن با مذهب و فرهنگ ایرانی‌ مطالبی خوانده بودم و با سفری که به آنجا داشتم این قرابت را به طور ملموس احساس کردم. همین تجربه را هنگام بازدید از موزه‌های مردم‌شناسی در شهرهای مختلف منطقه نیز داشتم و نزدیکی باورها و اعتقادات، سنت‌ها و آئین‌ها، معماری و هنر بخشی از فرهنگ این منطقه از کشور چین با ایران قابل مشاهده بود.


سبک زندگی، یادداشت‌ها، مجسمه‌ها و ابزار زندگی سنتی مردم که در موزه‌های شین جیانگ در شهر اورموچی و شهر یینیگ ایلی گردآوری شده، از دلایل شباهت‌های فرهنگی ایران و چین است. در کنار مسلمانان و آئین‌های مذهبی، اعتقادات دیگری نیز در میان مردم این خطه مشاهده کردم. همچنین بودائیسم و باورهایی مربوط به آئین سما که ریشه در پیش از اسلام و رسیدن آن به این منطقه دارد نیز در میان مراکز فرهنگی مورد بازدید وجود داشت.

 

پیشرفت‌های اقتصادی

رونق اقتصادی شهر اورموچی و داد و ستدهای روزانه در بازارها و مراکز تجاری گواهی بر پیشرفت اقتصادی آن دارد. یکی از بزرگ‌ترین این بازارها در مرکز شهر واقع شده که جز اقلام انگشت‌شماری از کالاها، تقریبا تمام کالاهای مورد نیاز در آن برج معامله و خرید و فروش می‌شود.

تردد اتومبیل‌های مدل بالا و وجود فروشگاه‌های شیک و نوساز در خیابان‌های اصلی شهر از زندگی مردم شهر اورموچی حکایت دارد. هرچند در حاشیه شهر مناطقی به چشم می‌خورد که نشان از توسعه نیافتن آن نقاط دارد، ولی چشم‌انداز توسعه در برنامه دولت محلی شین جیانگ برای تبدیل منطقه و شهر اورموچی به قطب تجاری غرب چین و آسیای مرکزی در سال 2020 می‌تواند سطح زندگی نقاط کمتر توسعه یافته را نیز ارتقا دهد.

طبق اظهارات مقامات محلی، دولت چین در چند سال اخیر توجه ویژه‌ای به توسعه بخش‌هایی از صنایع نوظهور در این منطقه داشته است. از جمله آن‌ها ساختمان محل استقرار دفتر وب‌سایت tianshannet.com است که تنها پایگاه اینترنتی جامع و در برگیرنده رویدادهای منطقه خود مختار شین جیانگ محسوب می‌شود. این سایت که به پنج زبان اویغور، چینی، انگلیسی، قزاقی و روسی فعالیت می‌کند، در سال 2002 با پشتیبانی و نظارت دولت چین راه‌اندازی شده است.

ما از مجتمع انیمیشن کامپیوتری قارلوق نیز بازدید کردیم که از زمان افتتاح آن در سال 2008 تاکنون توانسته به یکی از عمده‌ترین تولیدکنندگان برنامه برای غول کامپیوتری اپل آمریکا تبدیل شود. براساس برآوردهای دولت چین، در حال حاضر قارلوق بالغ بر 136 میلیون دلار آمریکا ارزش دارد. پروژه‌های عمده‌ای که بخش‌های مختلف این شرکت در دست اجرا دارد نشان می‌دهد که این صنعت نوپا در منطقه به سرعت در حال رشد است و در آینده‌ای نه چندان دور آن را به قطب بزرگ طراحی و تولید برنامه‌های مرتبط در منطقه و آسیای مرکزی بدل خواهد کرد.

با بررسی مشاهداتی که از چند کارخانه صنعتی دیگر در منطقه شمال منطقه خود مختار شین جیانگ داشتیم، می‌توان نتیجه گرفت که این منطقه با استفاده از ظرفیت‌های بومی خود می‌تواند زمینه خوبی برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی محسوب شود. همچنین با توجه به عزم مقامات محلی و دولت چین در دهه پیش رو، این منطقه پیشرفت چشم‌گیری را در حوزه صنعت به ویژه در زمینه صنایع الکترونیکی و کامپیوتری شاهد خواهد بود.

 

چشم‌اندازها و طبیعت

تورپان، قاناس، نارات و دریاچه تین‌شن از جمله مناطق بکر طبیعت است که در این منطقه وجود دارد. روزانه ده‌ها هزار گردشگر در فصل تابستان از این مناطق دیدن می‌کنند و از طبیعت بی‌نظیر آن لذت می‌برند. زیرساخت‌‌های لازم برای جذب توریست نیز به خوبی و به طور مناسب در این مناطق تدارک دیده شده است.

تورپان با نارات وقاناس حدود 20 درجه سانتی‌گراد اختلاف دما دارد. یکی از داستان‌های قدیمی و روایت‌های باستانی کشور چین در ناحیه تورپان و در کوه آتش این منطقه اتفاق می‌افتد. من روایت‌هایی را از این منطقه و حرکت نمادین انسان به غرب در مسیر این کوه برای یافتن حقیقت و کتاب حق خوانده بودم، اما قدم نهادن در این مکان و حس کنجکاوی در یافتن آن‌چه که پیشتر خوانده بودم، تجربه متفاوتی بود. بر سینه کوه‌های سرخ فام و پرحرارت این منطقه رد پای انسان‌های افسانه‌ای را که به دنبال کشف حقیقت بودند، جست‌وجو می‌کردم و به دنبال رد جاده‌ای بودم که ابریشم نامیده می‌شود و در روزگاران قدیم از این منطقه عبور می‌کرده است.

به علت ویژگی‌های اقلیمی، منطقه‌ای به نام دره انگور در تورپان وجود دارد که گونه‌های محصولات آن در موزه‌ای در این دره برای بازدیدکنندگان معرفی می‌شوند. این منطقه در عین حال کلکسیونی از بازمانده‌های شهرها و نقاشی‌های انسان‌هایی است که روزگاری بر در و دیوارهای آن تخیلات و آرزوهای دست نیافتنی خود را ترسیم کرده و کلماتی را میان آن نگاشته‌اند.

 

نشانه‌های رمزگونه بر جای مانده در حاشیه کوه آتش، هر انسان کنجکاوی را به تامل وادار می‌کند و تخیل او را به اعماق تاریخ و نحوه تعامل انسان‌ها با محیط زندگی خود می‌کشاند. دیدنی‌های منطقه شین جیانگ به این منطقه و این خطه ختم نمی‌شود. صدها کیلومتر آن‌سوی تورپان، دشت بکر و زیبای قاناس با دریاچه‌های سبز فام قرار دارد که زیبایی بی‌‌نظیر این منطقه را فقط دوربین می‌تواند توصیف کند و مراتع وسیع کوهستانی و سرسبزی که دو رودخانه در بر گرفته‌اند.

در طول رودخانه قاناس چشم‌اندازهای زیبایی از دریاچه‌ها و جزایر وجود دارد که با توجه به شکل‌شان نام‌گذاری شده‌اند. یکی از زیباترین دریاچه‌ها در بستر حرکت رودخانه، دریاچه دایناسور و دیگری دریاچه هلال نامیده می‌شوند. دریاچه‌ها در نوع خود شاهکار آفرینش هستند و مجموعه‌ای از طیف‌های رنگ سبز در آن‌ها وجود دارد.

شاید اینجا یکی از معدود نقطه‌هایی است که بتوان در آن اکسیژن خالص را تنفس کرد. پارک زیبای کوهستانی قاناس بعد دیگری از شکوه طبیعت را در اینجا ترسیم کرده است. وقتی به ارتفاعات نزدیک شدم، گویی بر روی ابرها قدم می‌زدم. چشم‌انداز طبیعت قاناس در منطقه آلتای منطقه شین جیانگ در واقع رنگین کمانی از مجموع رنگ‌های موجود در طبیعت است. دشت نارات هم در شرق رودخانه ایلی در این منطقه یک تابلوی نقاشی دیگر و آمیزه‌ای از طبیعت و همزیستی انسان با است که در یک نگاه تحسین هر بیننده‌ای را بر می‌انگیزد.

قاناس و نارات، هر دو جلوه‌ای از شاهکار آفرینش، محل زندگی قزاق‌ها و خانواده‌های آن‌ها هستند، با این تفاوت که در قاناس انسان قزاقی اسکان دایم دارد ولی در نارات قزاق‌ها در تابستان به این منطقه کوچ می‌کنند و هنر و موسیقی و ویژگی‌های فرهنگی و سنتی خود را که بخشی جدا ناشدنی از زندگی‌شان است را همراه خود به این منطقه می‌آورند. هر سال صدها هزار نفر برای دیدن طبیعت و سرودهای زندگی در آن هر تابستان از نارات دیدن می‌کنند و شعر و آواز کوچ‌نشینان قزاق را می‌شنوند، رقص‌های آنان را تماشا می‌کنند و از فرهنگ و زندگی آنان را در این پهن دشت لذت می‌برند. شکار، اسب‌سواری، موسیقی و رقص چیزی نیست که هیچ قزاقی آن را دوست نداشته باشد و یا بازدیدکنندگان از این منطقه از آن لذت نبرده باشند.

 

 

سرمایه‌گذاری توریسم

ما در این مناطق هزاران بومی و غیربومی و چینی و غیرچینی را مشاهده کردیم که در فضای دل‌نشین آن در روزها و شب‌ها از خوردن غذاهای منحصر به فرد و شنیدن ترانه‌های قزاق‌ها لذت می‌برند و در نیمه شب‌های آرام و عطرآگین آن گوش به نغمه‌‌های طبیعت می‌سپرند و دل به عشق‌ورزی با آن می‌بستند.

تمام این خاطرات از دیدن منطقه زیبای شین جیانگ با میزبانی مردم مهمان‌نواز آن، فرهنگ غنی و ریشه‌دار و شور و شوق و همزیستی در این منطقه، تجربه فراموش ناشدنی است و آرزوی بازگشت و دیدار دوباره از این سرزمین را در من همیشه زنده نگاه خواهد داشت.

تصمیم برای توسعه و تقویت زیرساخت‌های صنعت توریسم منطقه خودمختار شین جیانگ، عزمی است که به نظر می‌رسد مسؤولان این منطقه به طور جدی آن را دنبال می‌کنند و برای اجرایی شدن این تصمیمات میلیاردها یوان هزینه کرده‌اند. توسعه زیرساخت‌های گردشگری و ایجاد فضای مناسب در شهرهای توریستی، تکمیل پروژها، مرمت و بازسازی خانه‌های قدیمی، عرضه سوغات‌های محلی، تجهیز و تکمیل اردوگاه‌های گردشگری، مرمت و ساماندهی به مسیرهای پر رفت‌وآمد توریستی، آموزش و سازماندهی وضعیت هنرمندان و حمایت از صنایع‌دستی از تصمیماتی است که مسؤولان گردشگری منطقه بر توسعه و اجرایی شدن آن تاکید دارند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی