انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 575)
چهارشنبه 11/5/1391 - 18:20 -0 تشکر 488007
هزار جریب مازندران

هزارجریب نامی است كه از دیرباز تاكنون به منطقه ای مشتمل بر مناطق كوهستانی شهرستان های بهشهر، نكاء، ساری، و شرق سوادكوه در استان مازندران و قسمتی از ناحیه كوهستانی شهرستان های سمنان و دامغان اطلاق می شود. هزارجریب بهشهر جزئی از هزارجریب بزرگ است كه در جنوب و جنوب شرقی شهرستان بهشهر قرار دارد. هزارجریب بهشهر به عنوان جزئی از منطقه كوهستانی البرز دارای روستاهای پراكنده و كوچك است كه با توجه به امكانات و پتانسیلهای غنی اعم از معادن- جنگل انبوه- آب فراوان و ... ولی به علل ضعف مدیریت و ساختار برنامه ریزی، نه تنها قادر به جذب جمعیت نمی باشد بلكه جمعیت خود را از دست می دهد

چهارشنبه 11/5/1391 - 18:26 - 0 تشکر 488015

برای رسیدن به منطقه هزارجریب پس از خروج ازشهرستان بهشهر و گذر از بهشت فاطمه و عبور (علی تپه) به عبور پاسند می رسیم و از آنجا جاده دسترسی به هزارجریب بطول ۱۸ كیلومتر بصورت آسفالت و مابقی بصورت شوسه می باشد. نزدیكترین روستا در فاصله ۲۵ كیلومتری از عبور پاسند می باشد كه روستای رودبارو روستای محمدآباد می باشد. در روزهای آتی راههای دسترسی به هزارجریب از طریق شهرستان نكا به حضورتان معرفی می گردد

چهارشنبه 11/5/1391 - 18:27 - 0 تشکر 488017


هزارجریب نامی است كه از دیرباز تاكنون به منطقه ای مشتمل بر مناطق كوهستانی شهرستان های بهشهر، نكاء، ساری، و شرق سوادكوه در استان مازندران و قسمتی از ناحیه كوهستانی شهرستان های سمنان و دامغان اطلاق می شود. هزارجریب بهشهر جزئی از هزارجریب بزرگ است كه در جنوب و جنوب شرقی شهرستان بهشهر قرار دارد  هزارجریب بهشهر به عنوان جزئی از منطقه كوهستانی البرز دارای روستاهای پراكنده و كوچك است كه با توجه به امكانات و پتانسیلهای غنی اعم از معادن- جنگل انبوه- آب فراوان و ... ولی به علل ضعف مدیریت و ساختار برنامه ریزی، نه تنها قادر به جذب جمعیت نمی باشد بلكه جمعیت خود را از دست می دهد. منطقه هزارجریب بهشهر در تقسیمات سیاسی كشوری، تقریبا منطبق بر بخش یانه سر می باشد.بخش یانه سر در جنوب شرقی شهرستان بهشهر، بین سه استان مازندران- گلستان- سمنان قرار دارد. مساحت آن در حدود 763 كیلومتر مربع و جمعیت آن طبق سرشماری عمومی سال 1375 برابر با 11888 نفر است.این بخش به مركزیت روستای بیشه بنه، مشتمل بر دو دهستان به نام های عشر ستاق و شهدا و 68 روستا می باشد.از خصوصیات بارز این منطقه كوهستانی، تراكم اندك جمعیت و فراوانی منابع طبیعی از جمله آب، خاك، زمین و... . لیكن به دلایل گوناگون توانمندی یهای محیطی آن مورد بهره برداری قرار نگرفته و استعداد های بالقوه به بالفعل تبدیل نشده است. در بعضی از كتب تاریخی،این سرزمین در سال های 89 قبل از هجرت تا 750 هجری به مدت 844 سال پایتخت باوندیان یا آل باوند بود.چندین گورستان گبری و هرمزد پرستی در مناطق هزارجریب وجود دارد كه قدمت تاریخ این سرزمین را تا قبل از اسلام می رساند.در تاریخ آمده است،سال 250 هجری قمری مردم این سرزمین به دین اسلام و تشیع علوی مشرف شدند


چهارشنبه 11/5/1391 - 18:28 - 0 تشکر 488019در منابع تاریخی سده های پیش از اسلام آمده است، خسرو انوشیروان(پادشاه ساسانی) از جنگ هیاتله به كمك اولاد سوخرا فاتح درآمد.لذا انوشیروان ولایت متعدد از جمله هزارجریب را به قارون پسر سوخرا داد در مراحل بعد وی برای نظم طبرستان هر موضعی را به رئیسی سپرد.این افراد در حدود فرمانروایی خود مسلط و گاهی به طور مستقل تشكیل فرمانروایی می دادند. هزارجریب در بعد از اسلام:احمد بن یحیی بلاذری (متوفی به سال279 ه ق) در فتوح البلدان،طبرستان را به هشت بخش نوشته كه یكی از آنها شامل مناطق "برشواجر"(بعد ها به صورت "پتشخوارگر"كه مشتمل بر منطقه هزارجریب و سایر مناطق كوهستانی البرز) می باشد.

چهارشنبه 11/5/1391 - 18:33 - 0 تشکر 488022

سابقه حكومتی منطقع هزارجریب: هزارجریب در زمان اشكگانیان كه پایتخت آنها شهر صد دروازه (دامغان كنونی) بوده،به جهت مجاورت با منطقه كوهستانی هزارجریب،مورد توجه قرار گرفته است.شاهان اشكانی برای شكار و تنوع حتی گاهی شش ماه از سال در این منطقه به سر می بردند،به واسطه معاشرت و اختلاط مردم ها و طبریها و پارتها در خلق و زبان آنها تغییراتی حاصل گردید. در زمان مازیار،قارن كه پسر اسپهبد قارن دوم از دودمان سوخرائیان بوده،چون پدر مازیار مورد تكریم و احترام مامون قرار گرفت،مورد خشم پادشاه هزارجریب (اسپهبد شهریار یكم از دودمان باوندیان) گشته و قسمتی از قلمرو پدر مازیار را ضمیمه هزارجریب نموده است.

چهارشنبه 11/5/1391 - 18:34 - 0 تشکر 488024

مازیار پس از مرگ پدر به بغداد نزد مامون رفت و اسلام آورد.چون پدر مازیار در جنگ با رومیان دلاوری بسیار نمود،مامون مازیار را مورد نوازش قرار داده و در همین حال اسپهبد شهریار یكم باوند در فریم هزارجریب در گذشت.پسرش شاهپور به جانشینی وی برخاست.شاهپور مردی بدخو و ستمگر بود و مردم از او ناراضی بودند و نمایندگانی از كهستان هزارجریب به بغداد رفته و بنای شكایت از شاهپور را گذاشتند و خلیفه به صلاحدید مشاوران خود مازیار را به سمت نائب الخلیفه در كوهستانات طبرستان منصوب كرد.

چهارشنبه 11/5/1391 - 18:35 - 0 تشکر 488025

در زمان معتصم (خلیفه عباسی) لشكریانی جهت سركوبی مازیار به منطقه طبرستان اعزام گردیدند.مازیار برای دفاع در مقابل لشكریان خلفای بنی عباس،سپاهیان خود را در قسمت های مختلف از جمله هزارجریب تقسیم نمود.حوادث مهم هزارجریب و جنگ با اسپهبد قارن شهریار باوند در سال 252 ه.ق و قتل و غارت آن بود. مهمترین سلسله حكومتی هزارجریب خاندان باوندیان یا آل باوند بود كه به مدت 844 سال (سال 94 قبل از هجرت تا سال 750 بعد از هجرت)حكومت كردند و پایتخت آنها زمانی در فریم و زمانی در ساری بوده است

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی