انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 418)
سه شنبه 10/5/1391 - 21:34 -0 تشکر 486998
شش روش مطالعه


بهترین روش مطالعه‌ی درس‌ها، چه روشی است؟

 1- خواندن بدون نوشتن:این روش، یک روش نادرستبرای مطالعه است. مطالعه فرآیندی فعّال و پویا است و برای رسیدن به این هدف، باید از تمامحواسّ خود برای درک صحیح مطالب استفاده کنیم. باید با چشمان خود مطالب را بخوانیم، بایددر زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند تکرار کنیم و نکّات مهم را یادداشت کنیم تا هم بامطالب مورد مطالعه درگیر شده و هم حضوری فعّال و همه جانبه در یادگیری داشته باشیم و هم درهنگام موردنیاز، خصوصاً قبل از امتحان،‌بتوانیم از روی نوشته‌ها مرور کرده و خیلیسریع، مطالب مهم را مجدداً به خاطر بسپریم.


2-خط کشیدن زیر نکات مهم:این روش شاید نسبتبه روش قبلی بهتر است، ولی روش کاملی برای مطالعه نیست؛ چرا که در این روش بعضی ازافراد به‌جای آن‌که تمرکز و توجّه بر روی یادگیری و درک مطالب داشته باشند، ذهنشان معطوفبه خط کشیدن زیر نکّات مهم می‌گردد. حداقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به اینصورت است که ابتدا مطالب را بخوانیم و مفهوم را کاملاً درک کنیم و سپس زیر نکات مهمخط بکشیم؛ نه آن‌که در کتاب به‌دنبال نکات مهم بگردیم تا زیر آن‌‌ها خط بکشیم!!


3- حاشیه‌نویسی:این روش نسبت به دوروش قبلی بهتر است، ولی باز هم روش کاملی برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست؛این روش می‌تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیّت چندانی برخوردار نیستند، مورد استفادهقرار گیرد.

4- خلاصه‌نویسی: در این روش، مطالب را می‌خوانیم و آن‌چه را که درک کرده‌ایم، به‌صورت خلاصه روی دفتری یادداشت می‌کنیم که این روش برای مطالعه مناسب است و از روش‌های قبلی بهتر است؛ چرا که دراین روش، ابتدا مطالب را درک کرده سپس آن‌ها را یادداشت می‌کنیم، امّا باز هم بهترین روشبرای خواندن نیست

.
5-کلید برداری:کلید برداری روشیبسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است. در این روش ما بعد از درک مطالب،به‌صورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می‌کنیم؛ در واقع کلمه‌ی کلیدی، کوتاه‌ترین، راحت‌ترین،بهترین و پر معنی‌ترین کلمه‌ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به‌خاطرآورده می‌شود .


6- خلاقیّت و طرح شبکه‌ای مغز:اینروش بهترین شیوه برای یادگیری، خصوصاً فراگیری مطالب درسی است. در این روش ما مطالبرا می‌خوانید؛ بعد از درک حقیقی آن‌ها، نکات مهم را به زبان خودمان و به‌صورت کلیدییادداشت می‌کنیم و سپس کلمات کلیدی را روی طرح شبکه‌ای مغز می‌نویسیم ( در واقعنوشته‌های خودمان را به بهترین شکل ممکن، سازماندهی می‌کنیم و نکات اصلی و فرعی را مشخّصمی‌کنیم) تا در دفعات بعد، به‌جای دوباره‌خوانی کتاب، فقط به طرح شبکه‌ای مراجعهکرده و با دیدن کلمات کلیدی نوشته شده روی طرح شبکه‌ای مغز، آن‌ها را خیلی سریعمرور کنیم. این روش درصد موفّقّیت تحصیلی ما را تا حدود بسیار زیادی افزایش می‌دهد،درس خواندن را بسیار آسان می‌کند و بازده مطالعه را افزایش می‌دهد.

 منبع: topiran.com

يکشنبه 15/5/1391 - 15:14 - 0 تشکر 492399

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

خلاصه نویسی خیلی مفید هست .شاید برای نوشتن خلاصه کمی وقت بیشتر از ما گرفته شود اما هنگام امتحان های مختلف کمک زیادی به ما میکند.
مخصوصا برای کنکور.

با تشکر.

یا حق.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی