انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 840)
دوشنبه 9/5/1391 - 7:9 -0 تشکر 484975
حرف زدن با همسر خود را یاد بگیرید...

شاید شما هم به کرات شنیده باشید که یکی از زوجین، دیگری را به خاطر مدل حرف زدن مسخره می‌کند؟ آیا این که یکی از زوج‌ها انتخاب‌ها و تصمیمات دیگری را نقد می‌کند؟ و... تا به حال فکر کرده‌اید که ریشه این مشکل کجاست؟

دوشنبه 9/5/1391 - 7:12 - 0 تشکر 484976

از بهترین و پرشکوه‌ترین تجلیات زندگی متعادل، داد و ستد عاطفی بین زوجین است. در هیچ مرحله‌ای از مراحل زندگی نمی‌توان احساس بی نیازی از عواطف نمود. داد و ستد عاطفی در آغاز ازدواج با شور و حرارت خاصی، حضور وافر و موثری دارد، لیکن پس از مدتی به لحاظ عدم آگاهی و غفلت یکی از زوجین یا هر دو، نبض زندگی کند می‌شود و عواطف سرشار و با حرارت، فروکش می‌کند و لحظه‌های ملال از راه می‌رسد و گله‌ها و شکوه‌ها، هر آن چه بر پیکره زندگی تازیانه می‌زند و زن و شوهر، مستأصل و درمانده، متحیرند که چرا زندگی شیرین و جذاب گذشته به این مرحله تنزل نموده است.

آن‌ها از این حقیقت غافلند که عاطفه به همان اندازه که برای یک شروع خوب ضروری است، برای ادامه زندگی خوب نیز لازم است.

وقتی به عنوان یک ناظر سوم به زندگی مشترک این دو تن نگاهی بیندازید، بی تردید نقش کم رنگ شده گفتگوی خوب و موثر را خواهید دید که چراغ پر نورش از دور دو دو می‌کند ولی...

بسیاری از اشخاص مدعی هستند که نمی‌توانند با همسرشان راحت صحبت کنند،

دوشنبه 9/5/1391 - 7:13 - 0 تشکر 484977

* زنی شکایت می‌کند که :

نمی‌توانم با همسرم صادق باشم.

همسرم مرتب سر من داد می‌کشد.

نمی‌توانم خودم باشم.

شوهرم فقط به خودش فکر می‌کند و به صحبت‌های من گوش نمی‌دهد.

وقتی به شوهرم حرفی می‌زنم واکنش بسیار بدی نشان می‌دهد.

با هم صحبت می‌کنیم اما صحبت ما سرد و بی روح است. 

مدام می‌گوید: خسته شدم خانم‌ها چقدر حرف می زنن.

باید مواظب باشم، باید روی کلماتم فکر کنم.

از هم صحبتی هم لذت نمی‌بریم.

کو گوشی که حرف‌هایم را بشنود.

دوشنبه 9/5/1391 - 7:13 - 0 تشکر 484978

زن و شوهر ممکن است هنگام صحبت علی رغم حُسن نیت به بیراهه بروند. به جای صحبت نرم و ملایم، با هم مشاجره کنند و چون یکی از آن‌ها به قصد سبک کردن فضای سنگین صحبت، به شوخی حرفی بزند، دیگری چنان واکنش نشان دهد که انگار در شوخی هم قصد و شری در کار بوده است. در این شرایط هر اقدامی برای تلطیف فضای صحبت، نتیجه معکوس می‌دهد.

هم صحبتی زن و شوهر با هم، برای رشد و بقای احساس صمیمیت آن‌ها نقش قطعی دارد.

دوشنبه 9/5/1391 - 7:15 - 0 تشکر 484979

متأسفانه «بسیاری از زوج‌ها» و شاید بتوان گفت «اغلب» آن‌ها از مهارت‌های لازم برای گفت و گو با یکدیگر برخوردار نیستند و بی آنکه بخواهند گرفتار سوءتفاهم و دلسردی و تکدر خاطر می‌شوند.

 به نظر شما جنبه‌های حیاتی یک گفتگوی خوب چیست و در واقع ارتباط و گفتگوی بد چه گفتگویی است. اگر این سوال به ذهن شما نیز متبادر شده است،

پیشنهاد می‌کنم در ادامه این یادداشت، 5 جزء اصلی یک رابطه و گفتگوی خوب را مطالعه بفرمایید:

دوشنبه 9/5/1391 - 7:15 - 0 تشکر 484980

گفتگوی خوب در ازدواج توأم با احترام است.

طعنه و کنایه، عبارات و حرف‌های انتقادی و قضاوت کننده و اتهامی جزء گفتگوی عاری از احترام است.

می‌توان گفت رابطه و گفتگوی خوب رابطه‌ای است که این بی‌احترامی ها را در خود نداشته باشد. این یعنی گفتگوی خوب کیفی است.

کافی است به زوج‌هایی که با هم حرف می‌زنند توجه کنید. آیا در جواب عبارات و اظهارنظرهای صادقانه، پاسخ‌هایی نیش و کنایه دار می‌شنوید؟ آیا می‌شنوید که یکی از طرفین دیگری را به خاطر مدل حرف زدن مسخره می‌کند؟ آیا می‌شنوید که یکی از زوج‌ها انتخاب‌ها و تصمیمات دیگری را نقد می‌کند؟ آیا در جواب افکار صادقانه یک طرف، می‌بینید که طرف دیگر چشم گرد می‌کند؟ حالا طریقه حرف زدن خودتان با همسرتان را بررسی کنید. آیا رابطه و گفتگوهای شما محترمانه است یا به هم بی‌احترامی می‌کنید؟

دوشنبه 9/5/1391 - 7:16 - 0 تشکر 484981

گفتگوی خوب در ازدواج کمّی است.

بیشتر زوج‌ها کمتر از 15 دقیقه در هفته با هم یک گفتگوی جدی و معقول دارند. خانواده‌هایی که در آن هم مرد و هم زن کار می‌کنند سعی می‌کنند فرزندان را تشویق کنند در هر فعالیت تفریحی شرکت کنند و همین باعث می‌شود آن مشکل دیرتر نمود پیدا کند. مشکل لاینحل نیست اما می‌توان از انجام هم‌زمان چند کار فایده برد.

گفتگوی خوب می‌تواند موقع شرکت در فعالیت‌های دیگر هم اتفاق بیفتد. موقع راه رفتن، کار کردن در خانه، تماشای تلویزیون، جلسات خانوادگی یا وقتی کنار هم در ماشین نشسته‌اید با هم حرف بزنید.

دوشنبه 9/5/1391 - 7:17 - 0 تشکر 484982

گفتگوی خوب در ازدواج یک ارتباط دوجانبه است.

درست مثل حرف زدن توأم با احترام در یک گفتگوی خوب، گوش دادن توأم با احترام هم ضروری است.

ارتباط بد زمانی شروع می‌شود که یک زوج عنان گفتگو را در دست می‌گیرد اما شنونده هم می‌تواند موجب بد شدن گفتگو شود. فقدان ارتباط بصری، اشارات منفی صورت و زبان و بدن ضعیف هم می‌تواند موجب شود ارتباط خوب صورت نگیرد.

درست مثل حرف زدن توأم با احترام در یک گفتگوی خوب، گوش دادن توأم با احترام هم ضروری است. ارتباط بد زمانی شروع می‌شود که یک زوج عنان گفتگو را در دست می‌گیرد اما شنونده هم می‌تواند موجب بد شدن گفتگو شود.

دوشنبه 9/5/1391 - 7:18 - 0 تشکر 484983

گفتگوی خوب در ازدواج بینش بیشتری طلب می‌کند.

مهم نیست که یک حرف چقدر خوب بیان شود، بیشتر شنونده‌ها نمی‌توانند مفهوم و منظور واقعی و کامل گوینده را دریافت کنند.

تنها راه غلبه بر سوء تفاهم‌ها در گفتگوها این است که سوال بپرسید. اما برای داشتن یک گفتگوی خوب این سوالات باید در کمال احترام و محتاطانه پرسیده شود.

پاسخ‌هایی مثل، «این احمقانه‌ترین چیزی است که تا به حال شنیده‌ام، منظورت این نیست که...؟» به دنبال منظور واقعی گوینده است اما در کمال بی ادبی این کار را می‌کند. از طرف دیگر، یک عبارت مقدمه قبل از سوال مثل، «ببخشید که نتوانستم متوجه منظورت شوم، میشه کمی بیشتر در مورد منظورت توضیح دهی»، با ادب و احترام کامل به دنبال منظور گوینده است.

دوشنبه 9/5/1391 - 7:19 - 0 تشکر 484984

گفتگوی خوب در ازدواج صادقانه است.

هر زوجی که می‌فهمد همسرش در مورد چیزی به او دروغ گفته است، از آن به بعد هر وقت مشکلی پیش می‌آید نمی‌داند که همسرش با او صادق است یا نه.

متأسفانه دروغ‌گویی اثرات طولانی مدتی در رابطه دارد. صداقت فقط به معنای پرهیز از دروغ نیست. صداقت به این معنا است که از پنهان کردن چیزی که همسرمان حق دانستنش را دارد خودداری کنیم.

چرا اینکار را می‌کنیم؟ معمولاً یا از قضاوت او واهمه داریم و یا می‌ترسیم که احساسات او را جریحه‌دار کنیم.

در یک گفتگوی خوب در ازدواج، جای پنهان‌کاری و تغییر واقعیات از همدیگر نیست. البته صداقت در گفتگو لزوماً به معنای خشونت نیست. صداقت باید توأم با احترام باشد.

دوشنبه 9/5/1391 - 12:46 - 0 تشکر 485252

سلام
بله منم خیلی دیدم این گونه رفتار را از زن یا مرد خیلی زشته مخصوصا اینکه جلوی جمع مسخره بشه .
مثلا یک نفر و میشناسم جلوی جمع لحجه شوهرش و مسخره میکرد حالا شوهرش پزشک بود واز نظر خانوادگی قابل مقایسه با اون خانمم نبود ولی خوب شانس بهش رو کرده بود و اومده بود گرفته بودش بعد لحجه شوهرش و مسخره میکرد خیلی واقعا کار زشتیه برای همین همیشه تاکید شده با کسی ازدواج کنید که از همه نظر به بلوغ رسیده باشه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی