انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 215)
يکشنبه 8/5/1391 - 17:42 -0 تشکر 484317
راز خوشبختی

اجتماع > رفتارها  - همشهری آنلاین-هلن صدیق بنای: همه آدم‌ها همیشه به دنبال خوشبختی می‌گردند، غافل از اینکه... اندر باب راز‌های خوشبختی حکایت‌های بیشماری آورده‌اند، زیباترین آنها، این است که آورده‌اند...

 روزگاری در یک شهر بزرگ، مردی فاضل زندگی می‌کرد. او سال‌های طولانی عمر خویش را مشتاقانه صرف جستجوی حقیقت و عشق خداوند کرده بود. به گونه‌ای که هر روز از دیگران جدا می‌شد و درخلوت خویش به درگاه خداوند دعا می‌کرد.

به این امید که روزی با اولیای خدا و یا مرشدی آشنا شود و آنها به او راه رسیدن به خداوند را  نشان دهند و هدایش کنند.

یکی از آن روزها، همچنان که مرد فاضل در حال دعا و نیایش به درگاه خداوند بود، ندایی شنید که به او گفت؛ به فلان نشانی در فلان روستا برو ... در آنجا مردی را خواهی دید که راه حقیقت و خداوند را به تو نشان ‌خواهد داد.

مرد فاضل وقتی این ندا را شنید، بی‌اندازه مسرور شد و به سرعت راهی ‌جایی که به او گفته شده بود، شد. در آن ‌جا با دیدن مردی فروتن، ساده با لباس‌‌های مندرس و پاهایی خاک‌ آلود، بسیار متعجب شد.

مرد فاضل بار دیگر، اطراف را کاملاً نگاه کرد، اما کس دیگری را ندید. بنابراین به مرد ساده و بی‌چیز رو کرد و گفت؛ روز شما به ‌خیر...

مرد فقیر به ‌آرامی پاسخ داد: هیچ‌وقت روز شری نداشته‌ام.

مرد فاضل گفت: الحمدالله، خداوند تو را خوشبخت کند.

مرد پاسخ داد: هیچ‌گاه بدبخت نبوده‌ام.

تعجب مرد فاضل بیش‌‌تر شد و گفت خدا رو شکر، انشاالله همیشه خوشحال باشید.

مرد  این بار پاسخ داد: هیچ‌گاه غمگین نبوده‌ام.


مرد فاضل که حسابی گیج شده‌ بود، پرسید: هیچ سر درنمی‌آورم. خواهش می‌کنم بیش‌تر به من توضیح دهید. چگونه شما این کار‌ها را می کنید یعنی، هیچگاه روز شر نداشته و احساس غم و بدبختی نکرده‌اید؟!

مرد ساده به آرامی پاسخ داد: با خوشحالی این‌کار را می‌کنم. تو روز خیری را برایم آرزو کردی درحالی‌که من هرگز روز شری نداشته‌ام. زیرا در همه‌حال، خدا را ستایش می‌کنم.

اگر باران ببارد یا برف، اگر هوا خوب باشد یا بد، من هم‌چنان خدا را می‌پرستم. اگر تحقیر شوم و هیچ انسانی دوستم نباشد، باز خدا را ستایش می‌کنم و از او یاری می‌خواهم بنابراین هیچ‌گاه روز شری نداشته‌ و نخواهم داشت.

تو برایم خوشبختی آرزو کردی در حالی‌که من هیچوقت بدبخت نبوده‌ام زیرا همیشه به درگاه خداوند وصل بودم و می‌دانم هرگاه که خدا چیزی بر من نازل کند، آن بهترین است و با خوشحالی هر آن‌چه را برایم پیش ‌بیاید، می‌پذیرم. سلامت یا بیماری، سعادت یا دشمنی، خوشی یا غم، همه‌ هدایایی از سوی خداوند هستند.

در آخر، تو برایم خوشحالی آرزو کردی در حالی‌که من هیچگاه غمگین نبوده‌ام زیرا عمیق‌ترین آرزوی قلبی من، زندگی‌کردن بنا بر خواست و اراده‌ی خداوند است.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی