انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 291)
يکشنبه 8/5/1391 - 17:5 -0 تشکر 484288
بهترین زمان مشاهده شهاب باران امشب

 
دبیر انجمن نجوم اهواز با اشاره به بارش شهابی دلتای دلوی امشب یکشنبه ۹ مرداد ماه، گفت: در حالی بارش شهابی را شاهدخواهیم بود که سیاره مشتری و خوشه زیبای پروین از افق شمال شرقی طلوع خواهد کرد و شهابهایی از میان این اجرام عبور می کنند.
یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۵۶
مهر: خسرو جعفری زاده با اشاره به بارش شهابی امشب یکشنبه ۹ مرداد ماه، افزود: این بارش شهابی با عنوان دلتا دلوی در روزهای ۲۸ و ۲۹ جولای برابر ۸ و ۹ مردادماه به اوج بارش خود می رسد.


دبیر انجمن نجوم اهواز منشا این بارش شهابی را ستاره دلتا دلوی ذکر کرد و اظهار داشت: ستاره دلتا دلوی از بازمانده های دنباله دار ۹۶P ماخهولز (۹۶P/Maccholz) و دارای دوره تناوب است به این معنی که این دنباله دار همواره به دیدار خورشید می آید و از کنار آن رد می شود.جعفری زاده با تاکید بر اینکه دلتای دلوی در سال جاری بهترین بارش را خواهد داشت، یادآور شد: در سال جاری زمین از میان توده عظیمی از غبار این ستاره عبور خواهد کرد از این رو بهترین وضعیت را به لحاظ تعداد شهابها خواهد داشت.وی در عین حال از موانع رصد این پدیده نجومی خبر داد و خاطر نشان کرد: صورت فلکی دلو برای مرکز ایران در ساعت ۲۰ از سمت شرق طلوع خواهد کرد ولی در لحظه طلوع این صورت فلکی ماه با ۸۵ درصد روشنایی در آسمان حضور دارد از این رو برای رصد شهاب باران باید تا غروب "ماه" منتظر باشیم.دبیر انجمن نجوم اهواز زمان غروب ماه را ۳:۲۰ بامداد ۱۰ مردادماه دانست و اضافه کرد: در این زمان ستاره "دلو" در بالای سر ناظر زمینی قرار دارد و بهترین زمان برای رصد تعدادی از شهابهای این بارش است.وی از پدیده زیبای دیگر نجومی در آسمان امشب خبر داد و گفت: امشب در کنار پدیده بارش شهابی، پدیده زیبای دیگری را شاهد هستیم که سیاره زهره، مشتری و خوشه پروین از افق شمال شرقی در حال طلوع کردن هستند در حالی که بارش شهابی از میان آنها عبور خواهد کرد.این ستاره شناس تاکید کرد: این زمان فرصت مناسبی برای عکاسان نجومی برای ثبت این پدیده زیبای نجومی است.

دوشنبه 9/5/1391 - 11:10 - 0 تشکر 485218

ممنون. باید ببینم میتونم روئیت کنم یا نه.

خدایا..حال مرا به خوبی حال خود تغییر ده و فقر مرا به ثروت خود پایان بخش.آمین
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی