تجارت و بازرگاني (بازدید: 752)
شنبه 7/5/1391 - 22:29 -0 تشکر 483397
قیمت یک کالا چطور مشخص می شود


در تعیین قیمت یک کالا معمولا هم فروشندگان و هم خریداران تاثیرگذارند.
به این ترتیب که هرچه قیمت کالایی پایین تر باشد افراد بیشتری آن کالا را می خرند به نمودار زیر توجه کنید.

می بینید با کاهش قیمت تقاضای خرید کالا بالا می رود مثلا وقتی که قیمت کالا 10 واحد است تقاضای این کالا 600 عدد است.
از طرف دیگر هر چه قیمت کالا بالاتر برود افراد کمتری توانایی خرید کالا را دارند. مثلا وقتی قیمت کالا 60 واحد است فقط 100 تقاضا برای خرید این کالا وجود دارد
اما فروشندگان چه تاثیری بر قیمت میگذارند؟
فروشندگان نیز هرچه قیمت بالاتر باشد به نفع شان است که کالای بیشتری تولید کرده و بفروشند. و هر چه قیمت کالا پایین تر بیاید رغبت آنها برای تولید کمتر می شود به نمودار زیر توجه کنید.
میبینید وقتی که قیمت کالا10 واحد باشد اصلا تولید این کالا مقرون به صرفه نیست و تولیدکنندگان هیچ کالایی تولید نمی کنند اما اگر قیمت همین کالا 70 واحد شود تولید این کالا افزایش می یابد. و در نهایت قیمت پایانی یک کالا هم به عرضه وابسته است و هم به تقاضا. چرا؟ جون از یک طرف تولیدکنندگان قیمت را بالا می برند و تولید را بیشتر می کنند و از طرف دیگر خریداران کالایی با قیمت پایین تر می خواهند. نقطه ی تلاقی نمودار عرضه و تقاضا قیمت نهایی را مشخص می کند و اگر این اتفاق نیفتد چه می شود؟

اگر تقاضا برای یک کالا زیاد شود ولی قیمت کالا افزایش نیابد کمبود عرضه به وجود می آید. و اگر قیمت کالایی بی خودی بالا برود، تعداد زیادی از کالاها به فروش نمی رسد و کمبود تقاضا به وجو می آید
 
پرسش:
با توجه به نمودار بالا اگر قیمت کالا 50 واحد باشد چه عکس العملی در بازار خواهیم داشت؟
1) مردم برای خرید کالا صف می کشند
2) تبلیغات برای فروش کالا بیشتر می شود
3) قیمت تعادلی است و خرید و فروش به صورت عادی پیش می رود
4)تولیدکنندگان کالای کمی تولید کرده اند

سه شنبه 10/5/1391 - 1:11 - 0 تشکر 485991

من میگم تولید بره بالا قیمت بیاد پایین اینجوری هر دو طرف راضی میمونند نه جنس های فروشندگان میمونه که خراب بشه و نه مردم به سختی می افتند. واز هزینه های جانبی کاسته بشه.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی