ورزش و تندرستی (بازدید: 3381)
جمعه 6/5/1391 - 14:47 -0 تشکر 481897
فوتبال و شباهتش با زندگی


 


فوتبال و زندگی

فوتبال و زندگی


در این نوشتار كوتاه زندگی را با یك مسابقه فوتبال، مقایسه و واكاوی می كنیم و به شباهت های این دو نظرمی افكنیم.
درفوتبال، تمام اعضا و بازیكنان تیم، یك هدف را كه آن، پیروزی در مسابقه است، دنبال می كنند. درحیات دینی انسان نیز تنها یك هدف وجود دارد. سیر و حركت همه انسان ها در نهایت خداوند است؛ «انا لله وانا الیه راجعون». 

                                  ((بر گرفته از سایت راسخون))

جمعه 6/5/1391 - 14:49 - 0 تشکر 481899

زندگی دینی بشر، شبیه یك مسابقه است. ما حتی در عرصه دینی، درواقع وارد میدان مسابقه ای شده ایم كه برای پیروزی و به دست آوردن رتبه بالاتر، باید از رقیبانمان پیشی بگیریم. در زندگی دینی، برای رسیدن به بلّه «... سارعُوا الی مغفره من ربكم» باید ازدامنه «فاستبقوا الخیرات» بالا رفت؛ یعنی برای زودتررسیدن به مغفرت كبریایی خداوند، باید در كارهای خیر، از دیگران پیشی بگیریم. خداوند، امكانات شركت در این مسابقه را برای همه بشر، به طور یكسان فراهم كرده است؛ استعداد و تلاش و همت انسان است كه وی را برنده یا بازنده و پیش رو یا عقب مانده می كند. استاد شهید مرتضی مطهری(ره) دراین باره می فرماید:
همین كه پای مسابقه به میان آمد، خود به خود، به موجب اینكه استعدادها در همه یكسان نیست و به موجب اینكه مقدار فعالیت ها و كوشش ها یكسان نیست، اختلاف و تفاوت به وجود می آید. یكی جلو می افتد و یكی عقب می ماند، یكی جلوتر می رود و یكی عقب تر.

جمعه 6/5/1391 - 14:49 - 0 تشکر 481900

قانون


فوتبال، چارچوب و قواعد معین و مصوبی دارد كه هر مسابقه ای، لزوماً باید در چارچوب همین قواعد و قوانین برگزار شود و كسی اجازه ندارد ازآنها سرپیچی كند. حیات دینی انسان هم دارای قواعد و قوانین خاصی است كه انسان برای شركت در این مسابقه و پیروزی، باید به قوانین پای بند باشد و حق ندارد پارا ازدایره این قواعد-كه قوانین الهی‌اند-فراترنهد. به قول معروف: «ره چنان رو كه رهروان رفتند».

جمعه 6/5/1391 - 14:50 - 0 تشکر 481901

داور


مسابقه فوتبال به داوری بی طرف نیاز دارد كه هم مانع سرپیچی بازیكنان دو تیم از قوانین مسابقه شود و هم درپایان مسابقه، نتیجه را معین كند. انسان هم در مسابقه فراگیر حیات دینی، با عادل ترین، دل سوزترین و دقیق ترین داور روبه رو است. این داور عادل و آگاه، كسی نیست جز خداوند قادر متعال، كه هم عادلانه داوری می كند، و هم عادلانه سرانجام كار آدم ها را تعیین می كند.

جمعه 6/5/1391 - 14:50 - 0 تشکر 481902

مربی


هرتیم فوتبالی، مربیانی دارد كه بازیكنان هر تیم برای رسیدن به پیروزی در مسابقه ها، باید ازآنها اطاعت كنند. مربی خوب مربی ای است كه به تمام قواعد، تاكتیك ها و تكنیك های فوتبال آشنا باشد، ضعف ها و قوت های تیم خود و تیم حریف را بداند و هرچه را تیمش برای پیروزی به آن نیاز دارد، بشناسد.
پیامبران، امامان معصوم (ع) و اولیای الهی، در واقع مربیان انسان ها در حیات دینی اند كه هم ازقوانین و قواعد الهی آگاهی كامل دارند، هم ضعف ها و قوت های دین داران را می شناسند و هم ضعف و قوت تیم مقابل –سپاه ابلیس –را، و صدالبته دین داران برای برنده شدن دراین مسابقه الهی، باید ازاین مربیان، حرف شنوی مطلق داشته باشند.

جمعه 6/5/1391 - 14:51 - 0 تشکر 481903

خطوط دفاعی


درمسابقه فوتبال، خط دفاعی هر تیم، وظیفه سنگینی دارد و باید همه توانش را به كار گیرد تا تیم مقابل به آنها گُل نزند. برای این منظور، هم باید مراقب تیم مقابل باشد كه توپی وارد دروازه نكند و هم باید مراقب باشد كه هنگام دفع توپ، به تیم خودش گُل نزند.
انسان در مسابقه الهی دین داری، هم باید مراقب باشد كه تیم مقابل – تیم شیطان- دروازه فطرت و ایمانش را نگشاید و هم خدای ناكرده خودش به خودش گُل نزند.
هر گناهی كه انسان دراثر وسوسه شیطان های اِنسی مرتكب می شود، در واقع گلی است كه از حریف خورده است، و هر گناهی كه با توجیه كردن آن گناه انجام می دهد، و به گناهش شكلی موجّه می دهد. در حقیقت، گلی است كه به خود زده است.

جمعه 6/5/1391 - 14:51 - 0 تشکر 481904

خط حمله


برای پیروزی در مسابقه فوتبال، فقط گل نخوردن كافی نیست، بلكه مهاجمان باید بتوانند به حریف گل بزنند. انسان دین دار هم برای برنده شدن و به دست آوردن رتبه بالاتر، افزون براینكه نباید گل بخورد (وگناه نكند) باید دروازه حریف را بگشاید.
عبادت های انسان همچون توپ هایی است كه انسان وارد دروازه حریف – یعنی شیطان- كرده است.

جمعه 6/5/1391 - 14:51 - 0 تشکر 481905

كارت زرد


درمسابقه فوتبال، هر بازیكنی كه خطایی مرتكب شود، از داور مسابقه یك كارت زرد می گیرد كه در واقع اخطار داور مسابقه به بازیكن خطاكاراست. بندگان خدا
نیزهرخطا و گناهی كه مرتكب می شوند، كارت زردی از خداوند دریافت می كنند. كارت زرد خداوند نیز می تواند به صورت یعضی بلاها و غم هایی كه در زندگی به سراغ انسان می آید خود را نشان دهد، تا زمینه را برای توبه و استغفار بنده فراهم آورد. اما باید مراقب بود تا كار به كارت قرمز نكشد، چرا كه مفهوم آن این است كه بنده به انجام كارهای شایسته و ترك ناشایست توفیق نخواهد یافت.

جمعه 6/5/1391 - 14:52 - 0 تشکر 481906

كارت قرمز


هرگاه داور كارت قرمز به بازیكنی بدهد، وی از بازی اخراج می شود. خدای ناكرده انسانی در مسابقه الهی بندگی، از خداوند كارت قرمز بگیرد، درواقع از دایره رحمت و مغفرت خداوند اخراج شده است.

جمعه 6/5/1391 - 14:52 - 0 تشکر 481907

پایان مسابقه


وقتی داور مسابقه سوت پایان بازی را به صدا در می آورد، هر تیمی یا پیروزاست یا شكست خورده و یا به تساوی رسیده است. درمسابقه اهلی نیزاین گونه است.
گروه پیروز دراین مسابقه، مؤمنان راستین خواهند بود و پاداش آنها، قرب الهی و بهشت جاودانه است. گروهی نیز دراین مسابقه شكست خورده اند كه كافران دراین گروه هستند و جزای آنها دوری ازخداوند و دوزخ جاودانه است. گروه سوم، بندگانی هستند كه نتیجه برای آنها، شبیه نتیجه تساوی در فوتبال است؛ این گروه نیز نخست جزای عصیان خویش را می بینند و آنگاه، به پاداش عبادتشان می رسند

جمعه 6/5/1391 - 14:53 - 0 تشکر 481908

كمیته انضباطی


هرفدراسیون فوتبال، یك كمیته انضباطی دارد تا جلوی بداخلاقی های اهالی فوتبال را بگیرد. این كمیته، معمولاً تنبیه هایی را افزون برآنچه درزمین مسابقه مقررشده است، برای خطاكاران درنظر می گیرد. مجازات های شرعی چون حدود، تعزیرات، دیات و قصاص و... . درواقع تنبیه های مصوّب در كمیته انضباطی این جهانی خداوند است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی