• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 559)
پنج شنبه 5/5/1391 - 23:34 -0 تشکر 481400
خنده بازار یا گناه بازار

با سلام و با عرض قبولی نماز و روزه هایتان

 

برنامه خنده بازار،برنامه ای است که طنز است.ولی در آن به تمسخر مردم می پردازند.
مطلب زیر را که از سایت رضا طهماسبی برداشتم را مطالعه فرمایید تا به این موضوع پی ببرید

 

به نام خدا

فرارسیدن ماه مبارک رمضان گرامی باد.

اگر بیننده ی برنامه ها ی شبکه ی سه باشید بدون شک حداقل یک بار برنامه ی خنده بازار را دیده اید..

ماه رمضان گذشته بود که در برنامه ی وزین ماه خدا حجت الاسلام والمسلمین رفیعی حرف دل خیلی ها را زد، آقای رفیعی از مسئولین خواست به حرمت ماه مبارک رمضان هم که شده پخش خنده بازار متوقف شود اما بعد از این درخواست حجت الاسلام رفیعی نه تنها پخش خنده بازار متوقف نشد بلکه از آن حمایت ها ی بیشتری هم شد و بعد از ماه مبارک رمضان نیز در عیدهای مختلف ومناسبت های ملی پخش شد

 

اما دلیل این درخواست آقای رفیعی چه بود؟؟؟بله،آقای رفیعی از شکستن حرمت مومنین وحرمت ماه مبارک رمضان گلایه داشتند نه به خاطر پخش یک برنامه ی طنز بلکه به خاطر پخش برنامه ای که موضوع اصلی آن مسخره کردن مردم مسلمان ایران است

 

شاید عده ای این طور توجیه کنند که خنده بازار یک برنامه ی طنز است و این کارها در این برنامه ها طبیعی است اما اگر مقداری خرد پیشه کنیم خواهیم دانست که این توجیه بسیار ساده لوحانه است وغیرقابل قبول زیرا کاری را که خدای بزرگ وحکیم آن را حرام کرده است اگرچه در فلان زمینه امری طبیعی هم باشد اما به هر حال حرام است.

 

بگذاریم سری به کتاب آسمانی مان بزنیم تا بدانیم مسخره کردن کار چه کسانی است:

واذ قال موسی لقومه ان الله یامرکم ان تذبحوا بقرةً قالوا اتتخذنا هزوا قال اعوذ بالله ان اکون من الجاهلین.سوره مبارکه بقره،آیه ی 67

وهنگامی که موسی به قوم خود گفت قطعاً خدا به شما فرمان داد که ماده گاوی را ذبح کنید گفتند آیا ما را مسخره می کنی موسی گفت:پناه می برم به خدا اگر از نادانان باشم.

 

بله قرآن تمسخر دیگران را حتی اگر قوم ناسپاس بنی اسرائیل باشند را عمل افراد جاهل ونادان بر می شمارد.

قسمتی از خنده بازار تقلید برنامه های تلویزیون است در این قسمت برنامه ای که مورد نظر است تقریباً شبیه سازی می شود ومجری یا مجریان آن برنامه نیز توسط بازیگران شبیه سازی می شوند،خنده بازار یک برنامه ی طنز است وباید باعث خنده ی مردم شود بنابراین در بخش تقلید برنامه ها رفتار،گفتار وحتی قیافه ی مجری ومهمانان برنامه باید باعث خنده بشود واین همان خنده ی حرام است که خیلی از ما در ماه مبارک رمضان با مشاهده ی خنده بازار از آن لذت می بریم.

 

ما روایت داریم که امیرالمومنین فرمودند عید روزی است که درآن گناه نشود پس بنابراین برای خیلی هایمان عیدی وجود ندارد حتی اگر خیلی هم پرهیزکار باشم موقع نگاه کردن خنده بازار حداقل دوگناه انجام می دهیم اول خنده ی حرام است یعنی خندیدن به مومنین ودوم عدم امر به معروف ونهی از منکر که وظیفه ی هر مومن ومسلمی در برابر مشاهده ی گناه هست.

 

اگر کمی به جزئیات هم توجه کنیم چیزهای دیگری هم متوجه می شویم برای مثال فیلم مسمومی به نام جدایی نادر از سیمین به کارگردانی اصغر فرهادی

(که در این جا فرصت نقد وبررسی آن نیست) در این برنامه به نوعی مورد تقدیر قرار می گیرد وقتی که در برنامه ی هشت خنده بازار از آقای اصغر فرهادی دعوت میشود ولی تنها چیزی که مشاهده نمی شود تضعیف آقای فرهادی وفیلم ایشان است(بر خلاف بقیه ی مهمانان) در این برنامه آقای فرهادی به عنوان یک فرد نابغه که فیلم نامه هایشان همیشه موفق است معرفی می شود وحتی آقای جبرانی(فریدون جیرانی) از ایشان درخواست می کند که یک فیلنامه هم برای ایشان بنویسد.

 

اما این موضوع در مورد اخراجی ها وآژانس شیشه ای تکرار نمی شود فیلم هایی که آقا درموردشان فرموردند اگر بخواهیم سه مورد فیلم موفق درمورد دفاع مقدس نام ببریم اخراجی ها، آژانس شیشه ایو لیلی با من است آن فیلم ها هستند.

 

در همین آیتم هشت خنده بازار آقای ده نمکی دعوت می شود وبه شدت خودشان وفیلمشان مورد تمسخر قرار می گیرد ودرماه مبارک رمضان همین امسال در آیتم نقد فیلم فیلم آژانس شیشه ای نمایش داده می شود با نام «آدامس جوجه ای»

 

که در این فیلم به نوعی غیرمستقیم آژانس شیشه ای به تمسخر گرفته می شود وبه عنوان یک فیلم ضعیف معرفی می شود.

مسئله ی دیگر هدف خنده بازار است که یکی از عواملخنده بازار در برنامه ی گلخانه آن را افزایش سطح نقدپذیری عنوان کرد اما آیا این کار باید با مسخره کردن انجام شود واینکه آیا هدف خنده بازار واقعاً همین است؟؟؟

اگر در خنده بازار دقت کنید می بینید که به بهانه ی طنز تمام مسائل کشور ودولت نامناسب نشان داده می شود در خنده بازار مدرسه ها ، بیمارستان ، مردم وهمه وهمه به نوعی گرفتاردروغ،فساد،غرور، عدم توجه به دیگران و.... هستند.

 

اگر حتی پخش این برنامه را در روزهای عیدنوروز هم قبول کنیم اما پخش دوباره ی آن در ماه مبارک رمضان را نمی شود تحمل کرد کافی است سری به سیره ی ائمه (ع) بزنیم:

نجاشی یکی از اطرافیان امام علی(ع) بود وبا اشعار خود سپاه امام علی(ع) را بر ضد دشمنان تحریک می کرد اما نجاشی  در ماه مبارک رمضان دچار گناه می شود(شرابخواری) واو را نزد امام علی(ع) می برند وقتی که گناه او ثابت شد امام علی او را صد شلاق زدند و او را بردند و کمی بعد دوباره آوردند وامام علی(ع) دوباره به او صد شلاق زد وقتی نجاشی دلیل این کار را پرسید امام علی (ع) فرمود به خاطر گناه کردن در ماه مبارک رمضان بود.

 

با دقت در این روایت در می یابیم که گناه در ماه رمضان مجازاتش دوبرابر است اما عوامل خنده بازار یا بهتر است بگوییم گناه بازار نه تنها مجازاتی نشدندبلکه حمایت هم شدند و می شوند.

 

بهتر است نگاهی هم بیندازیم به رفتار های افرادی که در خنده بازار مورد تمسخر قرار گرفتند آقای فردوسی پور وجیرانی و چند نفر دیگر حمایت کردند وگفتند که کارخوبی است واحتمالاً ما هم آنها را تحسین کنیم که رفتار درستی را انجام دادند وبه قول معروف کارشان روشنفکرانه بوده اما اگر باز هم به روایات و سیره ی اهل بیت وائمه (ع) سربزنیم خواهیم دید که کار آقایان فردوسی پور وجیرانی و... نه تنها درست نبوده بلکه کار بسیار غلطی بوده و به نوعی تشویق به گناه وحمایت از گناه یا امر به منکر بوده که این روش اهل بیت نبوده و نیست.

 

حتماً این روایت را شنیده اید که شخصی حضور امام باقر(ع) روقت وبه ایشان با قصد تمسخر گفت که تو بَقَرهستی (گاو هستی)

امام باقر(ع) اینجا نه از عمل آن فرد حمایت کرد ونه مثل بعضی از افراد امروز از کوره در رفت بلکه با ملایمت نشان داد که آن فرد خطا می کند وبه آن شخص فرمودند که خیر من باقرهستم وآن فرد نیز با مشاهده ی رفتار امام (ع) توبه کرد وبه اشتباه خود پی برد.

 

در پایان همه ی خوانندگان این مطلب را به امر به معروف ونهی از منکر فرا می خوانم عملی که امام حسین(ع) به خاطرش جان ارزشمندش را فدا کرد.

هرکسی که این مطلب را می خواند وظیفه ی شرعی اش است که نسبت به اتمام پخش خنده بازار کاری انجام دهد این می تواند نوشتن یک مطلب اعتراضی در وبلاگ شخصی تان باشد ویا نوشتن نامه به یکی از مسئولان ویا حتی کپی وانتشار همین مطلب در فضای مجازی.

از مسئولین هم درخواست دارم که کمی فکر کنند که حمایت از برنامه هایی مثل اِستوا،دیروز امروز فردا وسمت خدا درست تر هست یا حمایت از برنامه هایی مثل ساختمان پزشکان وخنده بازارو امثال اینها.

 

 

 

 

 

 

حال نظراتان را بیان کرده  تا جزو کسانی نباشیم که با سکوت خود ، کار ناپسندی را تایید کنیم

yahya89

يکشنبه 8/5/1391 - 16:31 - 0 تشکر 484236

سلام
من بیشتر با قسمتهایی از برنامه مشکل دارم که تقلید از برنامه های ماهواره است
مثلا آیتم کاپیتان کسی میتونه بهش  بخنده که قبلا تو ماهواره دیده باشه یا ماهواره داشته باشه
وگرنه برای کسی که ماهواره نداره شباهت چهره ها یا دکور و شوخی با برنامه های ماهواره جذابیتی نداره
++++++++++++++++++++++++++

تنها آیتمی که دوست دارم بخش مترو هستش

++++++++++++++++++++++++++
امیدوارم بقیه دوستان هم نظر بدهند

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

سه شنبه 10/5/1391 - 0:29 - 0 تشکر 485928

سلام
در عین این که برنامه ی طنزیه ولی یه جورایی داره شخصیت ها رو مسخره می کنه مثل دات ماس! این آقا که فوت شدن و دستشون از دنیا کوتاه هستش و یه خارجی هم هستن! به نظرم مسخره کردن این شخصیت مثل این میمونه که یکی از خارج بیاد یکی از هنرمندای ما رو مسخره کنه!
یه چیز دیگه هم بازی مرد در نقش زنه! خیلی چهره ی زشتی داره!!!اه اه!:))
ولی بعضی قسمتاش خیلی جالبه مثل همین مترو و چیزای دیگه که فقط وضع جامعمونو میگه و اصلا کاری به مسخره کردن شخص نداره.

امواج زندگی را بپذیر حتی اگر گاهی تو را به عمق ببرد، ماهی آسوده که بر سطح آبها می بینی مرده است!
سه شنبه 10/5/1391 - 0:36 - 0 تشکر 485934

سلام
بله بعضی از آیتماشون خیلی مسخرست به قول دوستمون همون مسخره کردن برنامه های ماهواره و یا مسخره کردن نقاشه خیلی بیخودیه و اصلا جذابیت نداره .
برنامه ها تلویزیون خودمون و واقعیت های جامعه خودمون و که نشون میده فقط قشنگه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 10/5/1391 - 0:37 - 0 تشکر 485936

samare93 گفته است :
[quote=samare93;707283;485928]سلام
در عین این که برنامه ی طنزیه ولی یه جورایی داره شخصیت ها رو مسخره می کنه مثل دات ماس! این آقا که فوت شدن و دستشون از دنیا کوتاه هستش و یه خارجی هم هستن! به نظرم مسخره کردن این شخصیت مثل این میمونه که یکی از خارج بیاد یکی از هنرمندای ما رو مسخره کنه!
یه چیز دیگه هم بازی مرد در نقش زنه! خیلی چهره ی زشتی داره!!!اه اه!:))
ولی بعضی قسمتاش خیلی جالبه مثل همین مترو و چیزای دیگه که فقط وضع جامعمونو میگه و اصلا کاری به مسخره کردن شخص نداره.

منم کاملا باهاتون موافقم مسخره کردن دات ماس از همون سری های قبلم من و ناراحت میکرد چون فوت کرده نباید کسی و مسخره کرد بعدشم میتونن ایرانیها را البته با اجازه خودشون مسخره کنند ولی کسی که فوت کرده یا حتی اگه زنده باشه و راضی نباشه گناه بزرگ و نابخشودنیه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 10/5/1391 - 11:3 - 0 تشکر 486493

سلام
بعضی آیتم های خنده بازار قبل از ماه رمضان بد نبود اما توی ماه رمضان خیلی از كیفیت برنامه شون كم شده و در حد همون مسخره كردن باقی مونده
این قسمت های حضور مردها با لباس زنانه رو هم من خیلی بدم اومد

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

سه شنبه 10/5/1391 - 15:53 - 0 تشکر 486777

واقعا جای تأسف داره

حیف پولی که میدن به اینا بابت دلقک بازیشون

بدین به دو تا فقیر بیچاره ی نیازمند دل خدا رو شاد کنین نه دل ملتو

آنچه دلم خواست نه آن می شود هر چه خدا خواست همان می شود

سه شنبه 10/5/1391 - 18:8 - 0 تشکر 486885

جناب ضرغامی خیالتان راحت شد؟ خنده بازار را «لوده بازار» کردید!


با پخش چند قسمت از سری جدید مجموعه خنده بازار، افت کیفی این مجموعه، ببیندگان سیما را که در دوره قبل اقبال خوبی به این مجموعه طنز داشتند، ناراضی کرده است.


مجموعه خنده بازار که در سال گذشته و در غیاب طنزهای مهران مدیری یکی از مجموعه های موفق تلویزونی صداوسیما بود، به دلیل استفاده از مضامین انتقادی، سوژه های روز و انتقال درد دل های مردم به زبان طنز به شدت با استقبال عمومی مواجه گردید


با این حال ظاهرا فشارهای واردشده از سوی برخی مسئولان و دستگاه های اجرایی، موجب شده است تا بخش های انتقادی این مجموعه به تدریج حذف و تبدیل به لوده بازی در جهت پرکردن وقت مردم شود.


اضافه کردن بخشهای سیاسی نظیر "با اونا" به جای اوباما و مسخره کردن تلویزیون "من و تو" و "وی او ای" نیز به دلیل کیفیت نه چندان بالای فیلنمامه و آشنا نبودن بسیاری از بینندگان با برنامه های مورد نظر، بی مزه از کار درآمده است. هرچند نحوه پرداختن به برخی از این سکانس ها هم می تواند به تبلیغ برخی برنامه های شبکه های ماهواره ای بینجامد که باید دید در کجای استراتژی کنونی صداوسیما می گنجد!


حذف کردن قسمتهایی نظیر آیتم "مدیر مدیره"  و "نامزد نامزده"، آیتم بانکی و سایر آیتم ها که به انتقاد از مسئولین می پرداخت نیز از دیگر تغییرات سری جدید خنده بازار می باشد و در آیتم هایی نظیر "پارک علت" که ثابت مانده است، نیز مضامین جذاب به مضامین کلیشه ای تبدیل شده است.


با این حال ظاهرا فشارهای واردشده از سوی برخی مسئولان و دستگاه های اجرایی، موجب شده است تا بخش های انتقادی این مجموعه به تدریج حذف و تبدیل به لوده بازی در جهت پرکردن وقت مردم شود.


اضافه کردن بخشهای سیاسی نظیر "با اونا" به جای اوباما و مسخره کردن تلویزیون "من و تو" و "وی او ای" نیز به دلیل کیفیت نه چندان بالای فیلنمامه و آشنا نبودن بسیاری از بینندگان با برنامه های مورد نظر، بی مزه از کار درآمده است. هرچند نحوه پرداختن به برخی از این سکانس ها هم می تواند به تبلیغ برخی برنامه های شبکه های ماهواره ای بینجامد که باید دید در کجای استراتژی کنونی صداوسیما می گنجد!


حذف کردن قسمتهایی نظیر آیتم "مدیر مدیره"  و "نامزد نامزده"، آیتم بانکی و سایر آیتم ها که به انتقاد از مسئولین می پرداخت نیز از دیگر تغییرات سری جدید خنده بازار می باشد و در آیتم هایی نظیر "پارک علت" که ثابت مانده است، نیز مضامین جذاب به مضامین کلیشه ای تبدیل شده است.

به نظر می رسد اگرچه تلاش های صداوسیما برای جذاب کردن برنامه های خود در جهت رقابت با شبکه های ماهواره ای  به تولید برنامه های جذاب منجر می شود، اما از آنجا که مسئولان این سازمان قدرت مقاومت در برابر فشارهای وارد شده ناشی از انتقادات موجود در این برنامه ها را ندارند، برنامه هایی نظیر خنده بازار حتی پس از سانسور نیز قابل تحمل نمی شود و سری بعد بدون کیفیت ساخته می گردد و سریال های نمایشی نیز به تیغ ممیزی گرفتار شده و بخش قابل توجهی از آن حذف می گردد

گدای فاطمه(س)

سه شنبه 14/6/1391 - 14:31 - 0 تشکر 543120

yasekaboud63 گفته است :

منم کاملا باهاتون موافقم مسخره کردن دات ماس از همون سری های قبلم من و ناراحت میکرد چون فوت کرده نباید کسی و مسخره کرد بعدشم میتونن ایرانیها را البته با اجازه خودشون مسخره کنند ولی کسی که فوت کرده یا حتی اگه زنده باشه و راضی نباشه گناه بزرگ و نابخشودنیه.
samare93 گفته است :
[quote=yasekaboud63;498511;485936][quote=samare93;707283;485928]سلام
در عین این که برنامه ی طنزیه ولی یه جورایی داره شخصیت ها رو مسخره می کنه مثل دات ماس! این آقا که فوت شدن و دستشون از دنیا کوتاه هستش و یه خارجی هم هستن! به نظرم مسخره کردن این شخصیت مثل این میمونه که یکی از خارج بیاد یکی از هنرمندای ما رو مسخره کنه!
یه چیز دیگه هم بازی مرد در نقش زنه! خیلی چهره ی زشتی داره!!!اه اه!:))
ولی بعضی قسمتاش خیلی جالبه مثل همین مترو و چیزای دیگه که فقط وضع جامعمونو میگه و اصلا کاری به مسخره کردن شخص نداره.

سلام مسخره کردن در هر حال حرام است چه فرد راضی باشد چه نباشد.
نکته ی دیگه اینکه برادران عزیز شما چرا گیردادید به آقای دادماست؟؟مسخره کردن آیت الله مقدس اردبیلی که من خبرشو تو سایتم گذاشتم
http://tahmasebi.goo.ir/posts/190/%D8%AA%D9%88%D9%87%DB%8C%D9%86+%D8%A8%D9%87+%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85+%D8%AF%D8%B1+%D8%AE%D9%86%D8%AF%D9%87+%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1/

مسخره کردن مسعود ده نمکی و.... مهم تر هستند.
در ضمن در مورد این بخش مترو وخیلی بخش های دیگر که ما فکر می کنیم اوضاع جامعه مان را نشان می دهد در واقع یک نوع نقد مخرب هست که کارش فقط تخریب هست،شما تا حالا دیدید که توی خنده بازار یه نکته ی مثبت در مورد مسئولان وکشور بیان شود؟؟؟

سه شنبه 14/6/1391 - 23:45 - 0 تشکر 543780

سلام
این که در مورد مشکلات جامعمون طنز میگن که به نظرم کار خیلی خوبیه  مخربم نیست این چیزها را نشون میدن مسئولین عین خیالشونم نیست نشون ندن که مردم دیگه میترکن از اینکه همش باید بشینن و تماشا کنن.
ولی مسخره کردن من کاری به گناهش ندارم ولی میشه بگم مسخره کردن شما که میگیم مسخره کردن بعضی ها بخصوص دهنمکی و غیره یعنی چی؟
اگه گناه داره در مورد همه گناه دارهمثلا آقای ده نمکی چه شخصیتین؟!!!!

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

چهارشنبه 15/6/1391 - 17:32 - 0 تشکر 544335

tahmasebi892 گفته است :

سلام مسخره کردن در هر حال حرام است چه فرد راضی باشد چه نباشد.
نکته ی دیگه اینکه برادران عزیز شما چرا گیردادید به آقای دادماست؟؟مسخره کردن آیت الله مقدس اردبیلی که من خبرشو تو سایتم گذاشتم
http://tahmasebi.goo.ir/posts/190/%D8%AA%D9%88%D9%87%DB%8C%D9%86+%D8%A8%D9%87+%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85+%D8%AF%D8%B1+%D8%AE%D9%86%D8%AF%D9%87+%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1/

مسخره کردن مسعود ده نمکی و.... مهم تر هستند.
در ضمن در مورد این بخش مترو وخیلی بخش های دیگر که ما فکر می کنیم اوضاع جامعه مان را نشان می دهد در واقع یک نوع نقد مخرب هست که کارش فقط تخریب هست،شما تا حالا دیدید که توی خنده بازار یه نکته ی مثبت در مورد مسئولان وکشور بیان شود؟؟؟
yasekaboud63 گفته است :

منم کاملا باهاتون موافقم مسخره کردن دات ماس از همون سری های قبلم من و ناراحت میکرد چون فوت کرده نباید کسی و مسخره کرد بعدشم میتونن ایرانیها را البته با اجازه خودشون مسخره کنند ولی کسی که فوت کرده یا حتی اگه زنده باشه و راضی نباشه گناه بزرگ و نابخشودنیه.
samare93 گفته است :
[quote=tahmasebi892;806409;543120][quote=yasekaboud63;498511;485936][quote=samare93;707283;485928]سلام
در عین این که برنامه ی طنزیه ولی یه جورایی داره شخصیت ها رو مسخره می کنه مثل دات ماس! این آقا که فوت شدن و دستشون از دنیا کوتاه هستش و یه خارجی هم هستن! به نظرم مسخره کردن این شخصیت مثل این میمونه که یکی از خارج بیاد یکی از هنرمندای ما رو مسخره کنه!
یه چیز دیگه هم بازی مرد در نقش زنه! خیلی چهره ی زشتی داره!!!اه اه!:))
ولی بعضی قسمتاش خیلی جالبه مثل همین مترو و چیزای دیگه که فقط وضع جامعمونو میگه و اصلا کاری به مسخره کردن شخص نداره.سلام
نقد مخرب ....
اگه مسخره کردن بده برای همه بده
نشان دادن مترو هم واقعیته
مثلا بیاین آیتم مترو آرمانی بسازن
نکته مثبت هم تمامی برنامه های دیگر سازمان مشغول گفتن نکته مثبت هستند

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی