• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 787)
پنج شنبه 5/5/1391 - 14:36 -0 تشکر 481048
چرا نماز را عربی می‌خوانیم

خبرگزاری دانشجو: حجت‌الاسلام قرائتی ظهر امروز با حضور در جمع دانشجویان حاضر در طرح ولایت در مسجد امام رضای دانشگاه فردوسی مشهد، با تأكید بر اهمیت فلسفه و انجام نماز خطاب به دانشجویان تصریح كرد: در روایات بسیار ذكر شده كه زن و نماز به هم متصل‌اند حتی پیغمبر در روایتی می‌فرماید من از دنیایی شما هم نماز را دوست دارم و هم ازدواج را.
 
دو منفذی كه می‌تواند شیطان در جوانان نفوذ كند، غفلت و شهوت است. دوای غفلت نماز است و دوای شهوت ازدواج؛ هر دوی اینها در هم اثر دارد. كسی كه ازدواج كند، یك ركعت از نمازش برابر با هفتاد ركعت است. شما جوانان باید به گونه ای این مباحث را گوش دهید كه بتوانید آنها را تدریس كنید. اگر امسال هزار معتاد جمع شوند، سال دیگر هزار معتاد دیگر به آنها اضافه می‌شود. شما فكر میلیونی دارید و باید هزار جلسه از این جلسه تشكیل شود. اگر نتوانید این كار را بكنید از آن معتادها كمترید.
 
فواید نماز
 
قرآن كریم چهار فایده در مورد نماز ذكر كرده است؛ یكی اینكه نماز شكر است، خداوند شما را آفریده پس شكر آن نیز لازم است و به قولی گفته می‌شود تو اگر سر تكان دهی او دم تكان می‌دهد.
 
یكی دیگر از فواید نماز این است كه انسان را به رشد می‌رساند. چندی پیش كتابی نوشتم كه دویست سر نخ از فوائد نماز در آن ذكر شده است، توجه كنید كه بچه‌ای كه به دنیا می‌آید همه ویتامین‌ها را لازم دارد. خداوند متعال در بدن مادر شیری را قرار داده كه تمام این ویتامین ها را برای فرزند خود تأمین می‌كند.
 
كمالات موجود در نماز نیز همین گونه است، نماز تمامی صفات و ویژگی‌های دنیوی و اخروی را دارد. نماز عدالت را تأمین می‌كند و پیش نماز باید عادل باشد. نظم در نماز مورد توجه است؛ به طوری كه صف‌ها باید منظم باشند. در نماز از شهدای یاد می‌شود كه حتی مهر نماز از خاك تربت شهداست. نماز استقلال را مدنظر دارد و باید مسلمانان به سمت قبله و جدای از مسیحیان و یهودیان نماز بگذارند. به انتخابات، آزادی، معاد، خورشید، ماه ، ستاره،‌ آب،‌ خاك، توحید، ورزش، لقمه حلال و حتی كمك به فقرا كه در 27 آیه یقیمون الصلات و یوتون زكات آمده است نیز توجه دارد.
 
حتی امام (ره) گفت: ‌نماز كارخانه آدم‌سازی است نماز نشاط را به ارمغان می‌آ‌ورد من به شخصه هیچ كمالی را پیدا نكردم، مگر اینكه در نماز است.
 
چرا نماز را عربی می‌خوانیم
 
ارزش تمام مسلمانان در چند كلمه‌ای است كه به زبان مشترك صحبت می‌كنند مانند بعضی از مشاغل از جمله خلبانی، خلبانان در تمام دنیا باید با زبان انگلیسی حرف بزنند این موضوع برای نماز خواندن مسلمان نیز صادق است.
 
آیا خدا به نماز خواندن ما نیاز دارد؟ اگر خانه شما رو به خورشید ساخته شده باشد آیا به این منزله است كه خورشید به شما نیاز دارد همه رو به خورشید خانه می‌سازند و هیچ‌چیزی هم از خورشید كم نمی‌شود در موردنماز نیز همین است و مهم نیاز ماست به نماز، مانند نیاز ما به خورشید.
 
همه شما نماز می‌خوانید اینها را برای شما نمی‌گویم برای كسانی می‌گویم كه از این شبهات آگاهی ندارند یا به قولی زمانی نانواهای مشهدی را به محضر امام بردند، امام بنی صدر را خلع كرد. این مصداق همان است و دلیل نمی‌شود كه هر چه كه اینجا گفته می‌شود خطاب به شماست.
 
چندی پیش دختری به من گفت: چون من زشت هستم خواستگار برایم نمی‌آید؛ پس من هم نماز نمی‌خوانم ما باید كاری كنیم كه این مسائل حل شود و این‌گونه تفكرات در بین جوانان ما به وجود نیاید.
 
تمام مسیر درس شما باید در رابطه با نیازهایتان باشد. آنچه امروز در دانشگاه و حوزه تدریس می‌شود یا باید واجب باشد یا مستحب یا مشكل فردی را حل كند و یا مشكلات جامعه را كه خوشبختانه یا متأسفانه مطلبی كه در حوزه و دانشگاه مطرح می‌شود، مطابق با نیاز نیست.
 
مشكل این است كه نسل جدید دارند در شبهات غرق می‌شوند. شما بناست بازوی امام زمان (عج) ‌باشید و این نسل را نجات دهید در كنار آنچه كه در حوزه و دانشگاه می‌خوانید باید به این مسائل نیز توجه كنید.
 
البته مدرك لازم است؛ اما بیشتر حكم كش شلوار را دارد، لازم است، اما واجب نیست. دوستان و آشنایان شما پای ماهواره نشسته اند چگونه باید آنها رانجات دهید. كسانی كه در مسئله‌ای شكست خورده اند باید ببینند كه در چه مسیر موفقند، حتی این موضوع در نهج‌البلاغه نیز اشاره شده است. آن دختر اگر زشت باشد باید توجه كند كه ممكن است عمرش هشتاد سال باشد و از طرفی دختری كه زیباست ممكن است 40 سال بیشتر عمر نكند.
 
سال گذشته جامعه مصطفی كتابی به نام روحانی موفق در مورد من و موفقیت‌هایم نوشت؛ اما نمی‌دانند كه من هم شكست خوردم. چند سال پیش به روستایی رفتم كه روضه بخوانم، نتوانستم به جای روضه همه به من خندیدند؛ چون یاد نداشتم روضه بخوانم حتی برای فاتحه پدرم به منبر رفتم و هفت بار به من خندیدند، خانمم گفت: اگر تو بتوانی مردم را بگریانی و آقای صدیقی بتواند مردم را بخنداند آنگاه امام زمان(عج) ظهور می‌كند.
 
هركس هم كه مشكلی دارد باید ببیند كنار این دره قله كجاست و همیشه مشكلات را نبیند به موفقیت‌ها و حسنات خود نیز توجه داشته باشد.
 
چرا كشورهای كه نماز در آنها اهمیتی ندارد و برپا نمی‌شود از لحاظ علمی جلوتر‌ند؟
 
همه كشورها این‌طور نیستند و در علم پیشرفت نكرده‌اند. دلیل اینكه ما رشد نیافته‌ایم، به این دلیل است كه به آنچه می‌خواهیم عمل نكرده و نمی‌كنیم. به من گفتند كه ولایت مطلقه چیست؟ گفتم: یعنی همه قرص‌هایی كه دكتر می‌دهد را بخوری. حقیقتا چند ساعت در مورد نماز مطالعه كرده‌اید یا كلاس رفته‌اید. من از اینجا بروم با آیت الله مصباح تماس می‌گیرم. این‌ همه كلاس یك ساعت هم بگذارید كه فلسفه نماز به دانشجویان گفته شود.
 
پدران و مادران ما این مباحث را می‌خواندند. پدر من سواد نداشت؛ اما به مراتب ایمانش از فیلسوف‌ها بیشتر بود باید توجه كرد كه حوزه بخشی از مسائل را مرتفع می‌كند. دانشگاه نیز به همین صورت، طرح ولایت نیز همین‌طور است؛ اما كافی نیست؛ این‌گونه سرها و این‌گونه برنامه‌ها خوب است، اما كافی نیست. زمانی كه از این طرح ولایت فارغ شدید و برگشتید باید دوستان و اقوام را جمع كنید برایشان جلسه بگذارید و در مورد نماز صحبت كنید.
 
خیلی‌ها پس از نیم‌ساعت كه با آنها حرف بزنید نمازخوان می‌شوند. مردم حرام‌زاده نیستند می‌فهمند. به قولی كنار حوزه خودت 40 تا ماهی وجود دارد می‌خواهی از اقیانوس اطلس ماهی بگیری دانشجویان بسیجی باید پس از اینكه مدرك گرفتند، عبارت اشهد انك قد اقمت الصلاه را نیز یدكش شوند.
 
هر یك از شما برای بچه های 12 و 13 ساله كلاس بگذارید و در مورد فلسفه نماز با آنها صحبت كنید كشور ما كم تارك‌الصلاه ندارد خیلی از این گونه مباحث بسیار ساده‌اند و به راحتی قابل حل اند و نیازی نیست آنها را بپیچانی.
 
آیاتی داریم در مورد اعمال انسان‌ها مثلا عبارت حبط اعمال. جوانی در این باره می‌گفت: به خاطر یك گناه كوچك چگونه می‌تواند تمام عباداتم از بین برود.
 
در پاسخ به این گفته باید این مثال را ذكر كنیم: شما اگر یك سوزن به توپ فوتبال بزنید كل بازی لغو می‌شود و این توضیح همین عبارت است كه حتی گناه كوچك می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای گناهان بزرگ‌تر؛ بنابراین تمامی عبادات را ممكن است از بین ببرد.
 
امام زمان چگونه در 4 سالگی به امامت رسیدند؟
 
شما یك فلش را در نظر بگیرید. این فلش یك فلز است و یك سانت در یك سانت نیز بیشتر مساحت ندارد، همین فلش چند لحظه بعد از اتصال به كامپیوتر یك كتابخانه در آن تشكیل می‌شود. این فلش را انسان ساخته است كه می‌تواند این همه اطلاعات را در خود جای دهد و حتی اطلاعات فراوانی را از كامپیوتر بگیرد به نظر شما آیا خداوند متعال نمی‌تواند علم را از امام به بچه‌اش منتقل كند.
 
در جایی از من پرسیدند: آیا لازم است كه به امام رضا (ع) متوسل شویم و ضریح او را ببوسیم در پاسخ به این شبه نیز باید ماجرای فردی شیعه را مطرح كرد كه به دیدار پادشاه عربستانی رفت. این فرد شیعه قرآنی را به شاه عربستان تقدیم كرد او بالافاصله آن را بوسید مرد شیعه گفت:‌ تو كافر شدی و قرآن ساخته شده از پوست گاو را بوسیدی. شاه گفت: نه من این چرم را به خاطر قرآن بوسیدم، مرد شیعه نیز از فرصت استفاده كرد و گفت: ما نیز فولاد ضریح امام رضا (ع) را به خاطر امام رضا (ع) می‌بوسیم.
 
عده‌ای با بیان این مطلب كه تمام آفرینش احسن است و هیچ خلل و اشكالی در آن وارد نیست، این شبه را وارد می‌كنند كه اگر آفرینش خداوند احسن است؛ چرا زهرمار فایده‌ای ندارد و چگونه می‌توان این زهر احسن باشد، حتی در پاسخ به این گونه شهبات نیز باید گفت: كار خدا حرف ندارد. زهرمار مانند آب دهان كه در بدن انسان مفید است در بدن خود مار هزار فایده دارد.
 
حتی در جایی در مورد مقوله حجاب و پوشش، دختر جوانی به من این مطلب را گفت: كه من نماز می‌خوانم و فرایضم را انجام می‌دهم، چرا به این یك ذره موی كه از زیر مقنعه‌ام بیرون زده گیر می‌دهید، من هم در پاسخ به او گفتم: اگر من عمامه ام را بدهم عقب كه نصفی از موهایم دیده شود و آنگاه جلوی تلویزیون بیایم، آیا به من گیر نمی‌دهی، من برای توجیه شما اینجا نیامدم، شما تمام این مطالب را می‌دانید، اگر در شما جوهر باشد حتی ابزارتان كم باشد می‌دانید چه كار كنید به قولی اگر چاقوكش باشید با همان حلب هم همان‌كاری را می‌كنید كه با چاقو می‌كنید.
 
این مطالب را گفتم كه بدانید حل كردن یك شبه و یك مسئله كار ساده‌ای است و نیازی نیست آن را بپیچانید.
 
این مسائل تنها برای این است كه پس از اینكه این دوره تمام شد و برگشتید از اطلاعاتتان به آشنایان و دوستان منتقل كنید كه یكی از تأكیدات من دعوت كردن به نماز است و بهترین راه آن نیز محبت است.
 
پس از اینكه برگشتید، تصمیم بگیرد كه موضوع نماز را در خانواده حل كنید و اگر نمازتان درست شود همه چیز درست می‌شود حتی در هر شهر و هر دانشگاهی كه هستید یك جلسه تفسیر بگذارید حتی شده یك سوره كوچك را تفسیر كنید قرآن در مورد هر مبحث و هر مسئله سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مطلب دارد.
 
پس از اینكه درستان را خواندید و حتی در حین تحصیل اگر مشتاق بودید، طلبه شوید زمانی با دكتر جعفر شهیدی به چین رفتیم، جالب بود آنها 300 نفر تربیت كردند تا فارسی حرف بزنند؛ اما ما یك روحانی كه بتواند برای این میلیارد نفر مردم چین صحبت كند، نداریم.
 
ازدواج را به تأخیر نیندازید. ازدواج را مالیخولیایی نكنید و سخت نگیرید. بنده 50 مورد خواستگاری رفتم در هیچ كدام جواب نگرفتم و خدا خواست و 51 مین می ‌شد.
 
ما مثل بت‌پرستان شده‌ایم از آداب و رسوم برای خود بت تراشیده‌ایم و اكنون نمی‌توانیم آنها را درست كنیم. دانشگاه آزاد چند كار خوب انجام داد، یكی اینكه این دانشگاه را به شهرهای كوچك برد تا فقط در شهرها كوچك نباشد، پنج شنبه و جمعه‌ها را كلاس برگزار كرد. تصمیم گرفت كه دانشگاه‌ها می‌توانند در مناطق دور از شهر باشند جوانان و دانشجویان و متقاضیان برای ادامه تحصیل پول بدهند، اساتید لازم نیست سن خاصی داشته باشند و بیان رنج سنی برای دانشجویان نیز ضروری نیست. ما نیز باید مانند دانشگاه آزاد این كار را انجام دهیم.
 
بعضی از آداب و رسوم را تغییر دهیم چه كسی گفته یك روحانی باید مثل گاز اشك‌آور باشد. باید آداب و رسوم را تغییر داد و اگر جوهری در شما باشد با علم كم هم موثر خواهید بود.

گدای فاطمه(س)

پنج شنبه 5/5/1391 - 14:55 - 0 تشکر 481082

سلام

تشکر میکنم هرچند در مورد زبان عربی دلایل علمی دیگه هست که نمیشه زیاد بحث کرد.کوتاه اینه که زبان عربی زیر مجموعه ای از زبان قرآن و یا همون زبان استفاده شده تو نماز هست!این قسمت رو شدیدا پسندیدم!!!

 "بعضی از آداب و رسوم را تغییر دهیم چه كسی گفته یك روحانی باید مثل گاز اشك‌آور باشد "

من از اين كوه بالا خواهم رفت.ميگويند ارتفاعش زياد است.راهش طولاني و شيب دار است,پر از صخره و صعود به آن بيش از حد دشوار است.كارخودم است.از آن بالا خواهم رفت.به زودي مرا خواهي ديد كه از قله برايتان دست تكان ميدهم يا از فرط تلاش بر دامنه جان ميسپارم

پنج شنبه 5/5/1391 - 15:30 - 0 تشکر 481126

سلام
مطلبتون بسیار قشنگ و مفید بود ولی عنوانش فقط یه قسمت کوچکشو دربرمیگرفت.

...................................

علی آقا سلطان اتفاقا همین جا جاشه. اگه بگی ممنون میشم...

حرمت نگه دار دلم! كاين اشك، خون بهاي عمر رفته من است. "حسين پناهي"

پنج شنبه 5/5/1391 - 17:31 - 0 تشکر 481161

سلام دوست عزیز یکی از دلایلی بسیار مهمی که در از زبان عربی استفاده میشه اینکه زبان عربی زبانه بسیار کاملی هست
مثلا ما به یک شتر میگیم شتر، به بچش هم میگیم بچه شتر
اما در زبان عربی  شتر نر یک اسم داره، شتر ماده یک اسم داره،شتری که تازه به دنیا میاد یک اسم داره، شتره شش ماهه یک اسم داره، شتری که تازه بدنش مو میزنه یک اسم داره
اینجا خداوند برای این زبان عربی رو ملاک قرار داد که دیگه داستان قوم بنی اسرائیل پیش نیاد که هر روز میومدن به حضرت موسی میگفتن گاو چه مدلی باشه
////////////////////////////////////////////////////////////
از دلایل علمی چیزی نمیدونم بنده هم از سلطان آزاد خواهش میکنم اگر اطلاعات علمی ای دارن در اختیار من قرار بدن خیلی مشتاقم که بدونم

گدای فاطمه(س)

پنج شنبه 5/5/1391 - 17:33 - 0 تشکر 481162

ghaf گفته است :
[quote=ghaf;389402;481126]سلام
مطلبتون بسیار قشنگ و مفید بود ولی عنوانش فقط یه قسمت کوچکشو دربرمیگرفت.

...................................

علی آقا سلطان اتفاقا همین جا جاشه. اگه بگی ممنون میشم...

سلام به قاف عزیز
راستش یه سری معذوریت ها تو بیانش هست و تو بعضی موارد ممکنه یه سری جبهه گیری ها بشه ولی یه سایتی رو معرفی میکنم بر اساس اون مقاله با هم بحث میکنیم.یه مقاله از کریستف لوکنزبرگ زبان شناس تاریخی هست:
این اقا قبلا یه کتابی هم در مورد زبان قران چاپ کرده که این مقاله کوتاه چکیده کل تحقیاتشه
قضیه اینه که زبان قران زبانی هست کامل که متشکل از چندین زبان هست
ولی از زاویه بتر که نگاه کنیم متوجه میشیم بقیه زبان ها برگرفته از این زبان هست
گفتن که زبان قران متنی سوری-ارامی داره که زبانی هست که آدم های باسواد اون دوران پیامبر  از اون استفاده میکردند و اون موقع اصلا زبان عربی به این حد تکامل پیدا نکرده بود
حالا این دو زبون با هم مقایسه شدن و مشخص شد که کلماتی که تو عربی کلاسیک اومده کاملا از زبان ارامی بوده
اصلا اون زمان زبان عربی جز صوت چیزی نداشت فاقد گرامر های درست حسابی بود
داستان های نگارش قرآن تو درگیری های بین عثمان و تغییر کتب و اینا رو اگر مختصر اطلاعات داشته باشید میبینید که نگارش قران بعد از اون درگیریها توسط اونایی که حفظ بودن قرآن رو یا رو پوستین ها نوشته بودن دوباره چاپ شد و پخش شد تو قرن هفتم بود ولی متون عربی از قرن نهم به بیرون اومدن
خود این هم یه جورایی تقدم هست
مشکل اینجا سر معانی دو زبون هست که زیاد نمیشه پیشروی کرد: )) خطرنکه حسن!!
 مثلا همون حوریان رو چطوری معنی میکنن...تو زبان آرام میشه میوه های بهشتی...ولی زبان عربی به دختران زیبای...
یا موضوع دیگه آهنگ و توازن عجیبشه که در جریانید
مهمتر از اون رمز و راز بین اعداد هست که میشه از طریق مسلط شدن به هفت علم رجال و... پیش بینی هم کرد مثل همون 11 سپتامبر
یا مثلا اورادی که تو انرژی طبیعت تاثیر گذارن که کاملا جنبه متافیزیکی پیدا میکنه که مثلا چرا داروخونه معنوی میاد اون آیه هارو میزاره و میگه با خوندنشون فلان اتفاق می افته...همشون برمیگرده به تاثیرات این اوراد...وگرنه فارسیشون چرا همچین کاری نمیکنه؟به همین صورت عربی بودنشون هم تاثیری نداره...قرآنی بودنشونه که تاثیر گذاره
و سایر موضوعات که بخشیشون تو همون مقاله هست

من از اين كوه بالا خواهم رفت.ميگويند ارتفاعش زياد است.راهش طولاني و شيب دار است,پر از صخره و صعود به آن بيش از حد دشوار است.كارخودم است.از آن بالا خواهم رفت.به زودي مرا خواهي ديد كه از قله برايتان دست تكان ميدهم يا از فرط تلاش بر دامنه جان ميسپارم

پنج شنبه 5/5/1391 - 17:36 - 0 تشکر 481166

alihunter1 گفته است :
[quote=alihunter1;658382;481161]سلام دوست عزیز یکی از دلایلی بسیار مهمی که در از زبان عربی استفاده میشه اینکه زبان عربی زبانه بسیار کاملی هست
مثلا ما به یک شتر میگیم شتر، به بچش هم میگیم بچه شتر
اما در زبان عربی  شتر نر یک اسم داره، شتر ماده یک اسم داره،شتری که تازه به دنیا میاد یک اسم داره، شتره شش ماهه یک اسم داره، شتری که تازه بدنش مو میزنه یک اسم داره
اینجا خداوند برای این زبان عربی رو ملاک قرار داد که دیگه داستان قوم بنی اسرائیل پیش نیاد که هر روز میومدن به حضرت موسی میگفتن گاو چه مدلی باشه
////////////////////////////////////////////////////////////
از دلایل علمی چیزی نمیدونم بنده هم از سلطان آزاد خواهش میکنم اگر اطلاعات علمی ای دارن در اختیار من قرار بدن خیلی مشتاقم که بدونم

سلام
زبان کاملی شد.از اول نبود...و اینکه مثلا بین شتر نر و ماده اختلاف هست تو خیلی از زبون ها مثل آلمانی همچین چیزی هست...
تشکر بابت تاپیک خوبتون

من از اين كوه بالا خواهم رفت.ميگويند ارتفاعش زياد است.راهش طولاني و شيب دار است,پر از صخره و صعود به آن بيش از حد دشوار است.كارخودم است.از آن بالا خواهم رفت.به زودي مرا خواهي ديد كه از قله برايتان دست تكان ميدهم يا از فرط تلاش بر دامنه جان ميسپارم

پنج شنبه 5/5/1391 - 19:4 - 0 تشکر 481218

سلام
مبحث خیلی مفیدی هست.
کلی چیز جدید یاد گرفتم.
ممنون

پنج شنبه 5/5/1391 - 19:17 - 0 تشکر 481230

نماز فارسى


   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

شنبه 7/5/1391 - 15:34 - 0 تشکر 483106

soltan_azdad گفته است :

سلام به قاف عزیز
راستش یه سری معذوریت ها تو بیانش هست و تو بعضی موارد ممکنه یه سری جبهه گیری ها بشه ولی یه سایتی رو معرفی میکنم بر اساس اون مقاله با هم بحث میکنیم.یه مقاله از کریستف لوکنزبرگ زبان شناس تاریخی هست:
این اقا قبلا یه کتابی هم در مورد زبان قران چاپ کرده که این مقاله کوتاه چکیده کل تحقیاتشه
قضیه اینه که زبان قران زبانی هست کامل که متشکل از چندین زبان هست
ولی از زاویه بتر که نگاه کنیم متوجه میشیم بقیه زبان ها برگرفته از این زبان هست
گفتن که زبان قران متنی سوری-ارامی داره که زبانی هست که آدم های باسواد اون دوران پیامبر  از اون استفاده میکردند و اون موقع اصلا زبان عربی به این حد تکامل پیدا نکرده بود
حالا این دو زبون با هم مقایسه شدن و مشخص شد که کلماتی که تو عربی کلاسیک اومده کاملا از زبان ارامی بوده
اصلا اون زمان زبان عربی جز صوت چیزی نداشت فاقد گرامر های درست حسابی بود
داستان های نگارش قرآن تو درگیری های بین عثمان و تغییر کتب و اینا رو اگر مختصر اطلاعات داشته باشید میبینید که نگارش قران بعد از اون درگیریها توسط اونایی که حفظ بودن قرآن رو یا رو پوستین ها نوشته بودن دوباره چاپ شد و پخش شد تو قرن هفتم بود ولی متون عربی از قرن نهم به بیرون اومدن
خود این هم یه جورایی تقدم هست
مشکل اینجا سر معانی دو زبون هست که زیاد نمیشه پیشروی کرد: )) خطرنکه حسن!!
 مثلا همون حوریان رو چطوری معنی میکنن...تو زبان آرام میشه میوه های بهشتی...ولی زبان عربی به دختران زیبای...
یا موضوع دیگه آهنگ و توازن عجیبشه که در جریانید
مهمتر از اون رمز و راز بین اعداد هست که میشه از طریق مسلط شدن به هفت علم رجال و... پیش بینی هم کرد مثل همون 11 سپتامبر
یا مثلا اورادی که تو انرژی طبیعت تاثیر گذارن که کاملا جنبه متافیزیکی پیدا میکنه که مثلا چرا داروخونه معنوی میاد اون آیه هارو میزاره و میگه با خوندنشون فلان اتفاق می افته...همشون برمیگرده به تاثیرات این اوراد...وگرنه فارسیشون چرا همچین کاری نمیکنه؟به همین صورت عربی بودنشون هم تاثیری نداره...قرآنی بودنشونه که تاثیر گذاره
و سایر موضوعات که بخشیشون تو همون مقاله هست
ghaf گفته است :
[quote=soltan_azdad;507077;481162][quote=ghaf;389402;481126]سلام
مطلبتون بسیار قشنگ و مفید بود ولی عنوانش فقط یه قسمت کوچکشو دربرمیگرفت.

...................................

علی آقا سلطان اتفاقا همین جا جاشه. اگه بگی ممنون میشم...

سلام
عععهه... این که به زبون "اشتنباخ میشناختیش" بود!
راجع به قرآن که زیاد میشه صحبت کرد. بیشتر دلم میخواد راجه به زبان عربی صحبت کنیم. یا جنبه هایی از قرآن که به زبان عربی فقط مربوطه. نه اعداد و ... .
دو تا سوال:
1. این شاعرای عربی که اون زمان اینقدر زیاد شعر میگفتن، شعراشون در چه حدی بوده؟ به درد بخور نبوده؟
2. من چرا با این متافیزیکی که شما همیشه می گفتی مشکل دارم؟ :)

حرمت نگه دار دلم! كاين اشك، خون بهاي عمر رفته من است. "حسين پناهي"

شنبه 7/5/1391 - 17:0 - 0 تشکر 483128

سلام خواهش میکنم اینکه من گفتم این زبان زبان کاملی بوده باید یک خورد ادبیات عرب رو شناخت منظور من اصلا تعداد حروف یا کلمه نیست که اگر این بود زبان چینی با 3000 حرف باید کاملترین باشه منظور من گستردگی زبان بود
موفق باشید

گدای فاطمه(س)

دوشنبه 9/5/1391 - 0:11 - 0 تشکر 484682

ghaf گفته است :

سلام
عععهه... این که به زبون "اشتنباخ میشناختیش" بود!
راجع به قرآن که زیاد میشه صحبت کرد. بیشتر دلم میخواد راجه به زبان عربی صحبت کنیم. یا جنبه هایی از قرآن که به زبان عربی فقط مربوطه. نه اعداد و ... .
دو تا سوال:
1. این شاعرای عربی که اون زمان اینقدر زیاد شعر میگفتن، شعراشون در چه حدی بوده؟ به درد بخور نبوده؟
2. من چرا با این متافیزیکی که شما همیشه می گفتی مشکل دارم؟ :)
soltan_azdad گفته است :

سلام به قاف عزیز
راستش یه سری معذوریت ها تو بیانش هست و تو بعضی موارد ممکنه یه سری جبهه گیری ها بشه ولی یه سایتی رو معرفی میکنم بر اساس اون مقاله با هم بحث میکنیم.یه مقاله از کریستف لوکنزبرگ زبان شناس تاریخی هست:
این اقا قبلا یه کتابی هم در مورد زبان قران چاپ کرده که این مقاله کوتاه چکیده کل تحقیاتشه
قضیه اینه که زبان قران زبانی هست کامل که متشکل از چندین زبان هست
ولی از زاویه بتر که نگاه کنیم متوجه میشیم بقیه زبان ها برگرفته از این زبان هست
گفتن که زبان قران متنی سوری-ارامی داره که زبانی هست که آدم های باسواد اون دوران پیامبر  از اون استفاده میکردند و اون موقع اصلا زبان عربی به این حد تکامل پیدا نکرده بود
حالا این دو زبون با هم مقایسه شدن و مشخص شد که کلماتی که تو عربی کلاسیک اومده کاملا از زبان ارامی بوده
اصلا اون زمان زبان عربی جز صوت چیزی نداشت فاقد گرامر های درست حسابی بود
داستان های نگارش قرآن تو درگیری های بین عثمان و تغییر کتب و اینا رو اگر مختصر اطلاعات داشته باشید میبینید که نگارش قران بعد از اون درگیریها توسط اونایی که حفظ بودن قرآن رو یا رو پوستین ها نوشته بودن دوباره چاپ شد و پخش شد تو قرن هفتم بود ولی متون عربی از قرن نهم به بیرون اومدن
خود این هم یه جورایی تقدم هست
مشکل اینجا سر معانی دو زبون هست که زیاد نمیشه پیشروی کرد: )) خطرنکه حسن!!
 مثلا همون حوریان رو چطوری معنی میکنن...تو زبان آرام میشه میوه های بهشتی...ولی زبان عربی به دختران زیبای...
یا موضوع دیگه آهنگ و توازن عجیبشه که در جریانید
مهمتر از اون رمز و راز بین اعداد هست که میشه از طریق مسلط شدن به هفت علم رجال و... پیش بینی هم کرد مثل همون 11 سپتامبر
یا مثلا اورادی که تو انرژی طبیعت تاثیر گذارن که کاملا جنبه متافیزیکی پیدا میکنه که مثلا چرا داروخونه معنوی میاد اون آیه هارو میزاره و میگه با خوندنشون فلان اتفاق می افته...همشون برمیگرده به تاثیرات این اوراد...وگرنه فارسیشون چرا همچین کاری نمیکنه؟به همین صورت عربی بودنشون هم تاثیری نداره...قرآنی بودنشونه که تاثیر گذاره
و سایر موضوعات که بخشیشون تو همون مقاله هست
ghaf گفته است :
[quote=ghaf;389402;483106][quote=soltan_azdad;507077;481162][quote=ghaf;389402;481126]سلام
مطلبتون بسیار قشنگ و مفید بود ولی عنوانش فقط یه قسمت کوچکشو دربرمیگرفت.

...................................

علی آقا سلطان اتفاقا همین جا جاشه. اگه بگی ممنون میشم...

سلام
اقا  ترجمه کاملشو تا چند روز دیگه برات میزارم(یاداوری کن که یاد رفتنیست!!)
والا من خودم هیچ چیز دقیقی برای زیبا بودن زبا عربی پیدا نکردم ولی خب اینکه همه جا خوندیم شیوایی زبان عربی اون زمان بسیار زیاد بوده و به قولی سر بوده به زبان های دیگه و مردم عرب هم شاعران بزرگی بودن تقریبا بی دلیل قبول کردیم ولی هنوزم تو این موضوع شک و شبهه هست چون خود زبون عربی اون موقع هنوز کامل نشده بود...کلا هجده حرف داشت!!!
حالا فکر کنم شما هم نظرت اینه که قران تو اونجا نازل شد که رو دستِ زیباترین زبان بر بیاد؟هم؟
در مورد متافیزیک هم والا گه گاهی خودم هم ازش دور میشم...درگیر دنیای فیزیکی شدیم!فکر میکنی قدیما یعنی حدودا انسان های اولیه چطوری با هم ارتباط برقرار میکردند؟هنوز هیچ تمدن و هیچ زبون و هیچی نبود...از طریق تله پاتی مفاهیم رو انتقال میدادن...دلیلش هم این بود که تعادل بین بعد فیزیکی و ماورایی انسانها هنوز برقرار بود نه مثل الان که فقط  بگیم تنها نیروی وارد بر انسانها در حالت تعادل نیروی جاذبه است!!

من از اين كوه بالا خواهم رفت.ميگويند ارتفاعش زياد است.راهش طولاني و شيب دار است,پر از صخره و صعود به آن بيش از حد دشوار است.كارخودم است.از آن بالا خواهم رفت.به زودي مرا خواهي ديد كه از قله برايتان دست تكان ميدهم يا از فرط تلاش بر دامنه جان ميسپارم

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی