ورزش و تندرستی (بازدید: 12993)
چهارشنبه 4/5/1391 - 11:23 -0 تشکر 479754
بولینگ و آموزش آن

بولینگ از زمانهای قدیم به عنوان بازی در کشورهای مختلف وجود داشته و با مروری بر تاریخچه آن متوجه خواهیم شد که این بازی در چه زمان و مکانی به یک ورزش رسمی تبدیل شده است . بولینگ ابتدا به عنوان بازی ۵۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در مصر وجود داشته است .بازیهای اولیه با سنگی گرد به جای توپ که از بین سه قطعه سنگ مرمر به ۹ سنگی که به شکل گنبد و به جای پین چیده شده بود ، بصورت چرخشی پرتاب می شده است .

این بازی در دانمارک با پرتاب توپ گرد سنگی از فاصله ۶۰ پائی

( حدود ۲۰ متر ) به سمت هدفهای سنگی به جای پین انجام می گرفت . این همان ۶۰ پائی است که امروزه بعنوان اصل اول در بولینگ با ۱۰ پین نیز بکار می رود.چهارشنبه 4/5/1391 - 11:24 - 0 تشکر 479755

سابقات بولینگ از قاره اروپا و کشورهای اسکاندیناوی شروع و بعدها توسط نویسنده ای به نام واشنگتن ایرویک در کتاب مشهور به سوی هدف در سال ۱۸۱۸ با شناختی از پینهای ساخت آمریکا به شکل کنونی به آمریکا کشیده شده است . این بازی در کشورهای مختلف با قوانین و تجهیزات اولیه متفاوتی انجام می شد و در واقع علت و زمان تبدیل ۹ پین در اروپا به ۱۰ پین در آمریکا ، هنوز مشخص نیست . بولینگ در قرن ۱۹ شهرت بسیاری پیدا کرد و برای اولین بار در شهر باوری آمریکا انجمن ملی بولینگ تاسیس شد.

چهارشنبه 4/5/1391 - 11:25 - 0 تشکر 479758

توپ بولینگ

اولین مورد انتخاب توپ، وزن آن است که عامل اولیه اصابت آن به پینهاست.
وزن توپ ارتباط مستقیم با قدرت کنترل بازیکن دارد. توپ بولینگ جسمی جامد با وزنی بین 9 تا 16 پوند حدود 300/7 کیلوگرم است.
اگر با توپ بیش از حد سنگین بازی کنید به سختی می توانید حرکات پاندولی دست را کنترل کنید و نمی توانید با توپ درست نشانه گیری کنید.
تناسب توپ با ابعاد شصت، سایز، موقعیت شصت و جای سوراخهای شصت و انگشت شما در توپ ارتباط دارد.
بیشتر توپهای بولینگ از 3 قسمت ساخته می شوند. مرکز توپ که قسمت مرکزی نامیده می شود و از جنسهای گرانولی متفاوت تشکیل شده است و بیشترین وزن توپ را دارد یعنی بیشتر وزن توپ مربوط به وزن خالص قسمت مرکزی است. پوشش خارجی توپ که بدنه نامیده می شود. قسمت سوم آن وزن تعادلی توپ است. در بیشتر توپها این وزن در واقع یک سوم وزن توپ را شامل می شود که وزن کل نامیده می شود.

چهارشنبه 4/5/1391 - 11:29 - 0 تشکر 479762

کفشهاکفشها به دو دلیل اهمیت دارند. اول بدلیل حفظ و نگهداری مسیر ورودی که اغلب مراکز بولینگ اجازه نمیدهند با کفشهای معمولی بازی کنند. زیرا سطح مسیر ورودی را زبر و خراب میکند. دوم اینکه بیشتر بازیکنان هنگام لیز خوردن روی یک پا می ایستند و توپ را پرتاب می کنند.

چهارشنبه 4/5/1391 - 11:30 - 0 تشکر 479763

دستورالعمل های استیل شروع ، قدمها و پرتاب توپاولین قدم در پیشرفت استیل شروع ، تعیین محل ایستادن با توپ روی خط بازی در مسیر ورودی است.
محل دقیق استیل شروع بستگی به وضعیت بدنی شما دارد. وقتی محل استیل شروع مشخص شد ، توپ را بلند کرده و آن را تا امتداد آرنج بالا ببرید.
مطمئن شوید توپ و مچ دست تان در امتداد شانه راست قرار دارد.
در حالیکه وزن تان را بطور مساوی روی هر دو پا تقسیم کرده اید در استیل شروع بایستید بدن را جلو ببرید تا جائیکه فشار روی پهلوی پای چپ باشد. پای راست را جلو ببرید. سپس برای انتقال وزن بدن به پای راست، پاشنه پای راست باید با زمین تماس داشته باشد. در محل مناسب استیل شروع قرار بگیرید و با پای راست قدم اول را بر دارید. سپس با پای چپ قدم دوم را ادامه دهید.
قدم سوم مجددا با پای راست برداشته می شود. همانطور که در خیابان راه می روید. با پاشنه و پنجه قدم بلندتری بر دارید وقتی قدم می زنید احساس می کنید وزن شما جلو و روی پائی است که ساکن و بی حرکت است.
تنها تفاوت راه رفتن معمولی با این قدمها این است که در بولینگ هر قدم بلندتر از قدم قبل است. یعنی اولین قدم معمولی دومین قدم بلندتر و قدم سوم بلندتر و تقریبا پرش است.
جائیکه قدم آخر را می گذارید به اندازه قدم اول مهم است. دقت کنید که از روی کدام برد شروع کرده اید و در پایان قدم سوم پای شما باید روی همان برد قدم اول باشد.
مسیر قدمهایتان را دقیقا کنترل کنید. اگر متوجه شدید به طرفین کشیده می شوید . قبل از تمرکز حواس بایستید ، تمرکز گرفته و بدون خم شدن زانو قدمی بر دارید.
هنگام قدم برداشتن حرکات صحیح دستها را کنترل کنید. آنها باید کنار بدن کاملا راحت آویزان شوند. هیچ فشاری در این چند قدم به دست و پایتان نیاورید. حرکات باید کاملا طبیعی باشند و تقریبا با همان سرعت معمولی قدم بردارید.
لیز خوردن در واقع آخرین قدم مسیر ورودی است و مهمترین نکته ای که باید در این مرحله بخاطر داشت این است که حرکات و استیل بدن باید آنقدر نرم باشند که انرژی تولید شده توسط حرکت آنی به توپ منتقل شود. لیز خوردن این مسیر را طولانی تر نمی کند و بدن را هم عقب تر نمی برد.
به محض اینکه پای چپ از کنار پای راست عبور کرد و وزن را از پای راست به پای چپ انتقال دادید شروع به لیز خوردن کنید. وزن شما ابتدا به پنجه ها بعد به توپ و توسط توپ به پا و دوباره به توپ و پاشنه پای چپ منتقل می شود. اگر توانستید در این نقطه تعادل را حفظ کنید ، تمام وزن بدن روی پای چپ خواهد بود و با پای راست که آزاد است می توانید به هر سمتی حرکت کنید . گرچه نیازی نیست تا برای حفظ تعادل و جلوگیری از سقوط پای راست را حرکت دهید . وقتی به جلو حرکت کردید پای راست را جلو ببرید و دوباره به حالت ایستاده برگردید.
در اینجا دوباره وزن شما روی هر دو پا متمرکز خواهد بود.

چهارشنبه 4/5/1391 - 11:31 - 0 تشکر 479765

تعادل بدن
تعادل بدن در واقع یکی از مهمترین عوامل حساس و سرنوشت ساز در لحظه تحویل توپ طی مسیر ورودی است . تنظیم تعادل برای جلوگیری از سقوط شما لازم است اما باعث عدم کارائی در سه هدف اصلی مسیر ورودی می شود:

هدف اول تولید انرژی است که ضمن تنظِم مجدد تعادل در بازی انرژی هدر می رود و به توپ منتقل نمی شود.
هدف دوم هماهنگی حرکات پاندولی با قدمها است . تا زمانیکه توپ را رها می کنید باید این حرکات هماهنگ و موزون باشند. اگر دوباره تعادل بر قرار کنید حساسیت زمان بهم ریخته و برای انتقال انرژی به توپ مجبورید آن را زودتر یا دیرتر از موعد رها کنید که به پرتاب شما بستگی دارد.
هدف سوم نشانه گیری دقیق با توپ است . عدم تعادل و در واقع تغییر برای حفظ تعادل ممکن است شما را وادار کند متمایل شوید یا کلا باعث شود از مسیر منحرف شوید که در هر دو حالت شما را از نشانه گیری دقیق دور می کند و باعث می شود توپ را از سمت راست یا چپ نقطه مورد نظرتان رها کنید .
بنابراین رمز موفقیت در حرکات مسیر ورودی و تحول صحیح توپ و از بین بردن عدم تعادل در حرکاتی است که نیاز به اصلاح آگاهانه دارد. اما قبل از اینکه بتوانید عدم تعادل را از بین ببرید باید آنها را تشخیص دهید. مسئله این است که مغز ما بخودی خود برای برقراری تعادل طراحی شده است.
بنابراین مجبور نیستیم به هر قدمی که بر می داریم فکر کنیم . بیشتر بازیکنان بولینگ با علائمی که موجب عدم تعادل و اصلاح حرکات می شوند آگاهی دارند و توپ در مسیری که انتظار داشتند نرفته است.
پس آنها بجای اصلاح علل اصلی مشکلات با افزودن حرکاتی اضافی و غیر معمول در حرکات مسیر ورودی آنها را بهبود می بخشند. متاسفانه این تنظیم معمولا عدم تعادل بیشتری را بوجود می آورد و در نتیجه اصلاح آگاهانه بیشتر می شود.
این حرکات غیر معمول و نشان دهنده گرفتاریهائی است که بعضی بازیکنان دارند. راه حل این است که بجای مبارزه آگاهانه با سیستم تعادل بدن با آن کنار آمد. آگاهی به تغییرات اصلاحی ضمیر آگاه را متوجه می کند و به عدم تعادلی که لازم است از بین برود اشاره می کند.

چهارشنبه 4/5/1391 - 11:33 - 0 تشکر 479768

مان بندی و حفظ تعادلدر بولینگ مسیر ورودی به دو معنی بکار میرود :
قسمتی از مسیر اولیه قبل از فول لاین که می ایستید و توپ را پرتاب
 می کنید.
حرکات مشخصی است که در این مسیر انجام میدهید و توپ را می چرخانید تا به طرف پینها پرتاب کنید. 


ا


چهارشنبه 4/5/1391 - 11:34 - 0 تشکر 479771

دستورالعمل گرفتن توپساده ترین راه تجسم صفحه ساعت است . شصت را در مرکز آن و به جای پیچ اتصال عقربه های ساعت در نظر بگیرید. با توپ در استیل شروع قرار بگیرید. مچ و ساعد را بچرخانید تا انگشت کوچک شما روی عدد شش و انگشت نشانه به سمت عدد 3 ساعت متمایل باشد. از آنجائیکه نقش دست چپ در این مرحله و طی حرکات دیگر حمایت از توپ است باید زیر توپ باشد.
شصت دست چپ پشت و تا حدی سمت چپ توپ و سر انگشت کوچک آن با سر انگشت دست راست در تماس است. اگر اینکار درست انجام شود هر دو دست در یک سطح قرار خواهند داشت. صاف و بدون تمایل به طرفین جلو یا عقب بایستید وزن بدن روی هر دو پا بطور یکسان متمرکز است زانوها چسبیده اما قفل نمی شوند. توپ همچنان به موازات شانه راست است.
مستقیم رو به پینها با شانه هائی به موازات فول لاین بایستید. پای چپ تا حدی جلوتر است تا تعادل وزن بدن روی هر دو پا یکسان باشد. یکی از موارد مهم در استیل شروع این است که بدن باید طبیعی و راحت باشد و ماهیچه ها نباید منقبض شوند.
با فرو کردن انگشتان تا بند دوم داخل سوراخ توپ را از دست چپ به راست منتقل کنید اگر از گیره سر انگشتی برای جاسازی انگشتان در توپ استفاده می کنید انگشتان را تا بند اول داخل سوراخ فرو کنید.
ابتدا انگشت وسط و بعد انگشت حلقه را داخل سوراخ توپ ببرید زمانیکه انگشتان داخل سوراخهای خود قرار گرفتند آنها را از بند بالای سوراخ خم کنید تا دست شما فاصله بین سوراخها را پر کند و شصت براحتی داخل سوراخ فرورود.
به اندازه کافی به انگشتان داخل سوراخ فشار آورید تا انگشتان هنگام فرو کردن شصت از سوراخ بیرون نیاید.
وقتی شصت درست جا گرفت فشار انگشتان را کم کرده و آنها را راحت بگذارید . سپس سر انگشت شصت را داخل سوراخ فشار دهید . اینکار باعث می شود شصت شما از سر بند خم شود بعد در انتهای سوراخ به آن فشار آورید. اگر سوراخهای توپ مناسب است توپ را طوری گرفته اید که بجای اینکه به انتهای شصت دو طرف سوراخ فشار بیاید بیشتر به سطح داخلی شصت فشار می آید.
توپ باید مستقیما در امتداد شانه راست باشد.
هرگز توپ را جلوی قفسه سینه نگیرید. دست راست را بکشید تا شصت رو به بالا و در سمت چپ قرار بگیرد. با دستی که در این حالت قرار دارد می توانید هر دو جهتی را که مچ می تواند بچرخد ، ببینید.
حالت اول ، افقی ( دست را از مچ به چپ و راست حرکت دهید) حالت دوم عمودی است در حالیکه ساعد حرکت نکند ، مچ را بالا و پائین حرکت دهید.
زاویه صحیح هر دو حرکت طی استیل پرتاب در رهائی توپ بسیار مهم است . برای نمایش مناسب حالت عمودی مچ در حالیکه شصت رو به بالا قرار دارد دستتان را مشت کنید.

چهارشنبه 4/5/1391 - 11:35 - 0 تشکر 479774

نشانه گیریبدیهی است که نشانه گیری بسیار مهم است. اگر نتوانید با توپ هدف را مشخص کنید توپ در جای درست به پینها اصابت نخواهد کرد.

چهارشنبه 4/5/1391 - 11:38 - 0 تشکر 479776

بازیTen Pin Championship Bowling Pro یکی از مهیج ترین ورزش ها در نوع خود بازی بولینگ است. شما می توانید در خانه جلوی رایانه خود نشسته و توپ خود را با رنگ و وزن دلخواه انتخاب و مسیر مورد علاقه برای پرتاب توپ را تعیین و بازی بولینگ را آغاز کنید. گرافیک سه بعدی و انتخاب مسیرهای واقعی و موسیقی منحصر به فرد آن سالن بولینگ را به خانه شما خواهد آورد. همچنین با گرفتن جایزه در هر پیروزی، امکان ثبت و پیگیری امتیازها را نیز خواهید داشت و با بردن بیش از 10 بازیکن یک جایزه خواهید گرفت. شاید این بازی یکی از بهترین بازی های شبیه سازی شده برای بولینگ باشد.


http://img1.tebyan.net/Big/1387/09/137143176195699823937121194526912224199153.jpg

چهارشنبه 4/5/1391 - 11:41 - 0 تشکر 479778

یک توپ و ده پین


     با اینکه ساده به نظر میرسد ، بازیکنان صدها ساعت صرف یک دو جین راههای مختلف می کنند تا راه درست اصابت توپ به پینها را بدست آورند. دانستن اصول ، اولین قدم آموزش بولینگ و پیشرفت در بازی است. برای پیروزی در بولینگ وقت و تلاش لازم است . باید به ناکامیها غلبه کرد و ساعتها وقت صرف پرورش مهارتها لازم کرد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی