ایران سرای من (بازدید: 158)
چهارشنبه 4/5/1391 - 10:52 -0 تشکر 479716
اگر میانکاله با تالاب نوردی نابود می شود، بگذارید نابود شود!

نایب رییس ورزش همگانی بهشهر در واکنش به انتقادات از برگزاری مسابقه تالاب نوردی:

اگر میانکاله با تالاب نوردی نابود می شود، بگذارید نابود شود!

متخصصان اکوتوریسم از هر مسابقه ای که آرامش تالاب را بر هم می زند، انتقاد می کنند با این همه برگزارکنندگان مسابقه معتقدند در جایی که اداره محیط زیست در میانکاله ساخت و ساز می کند، جایی برای انتقاد از برگزاری تالاب باقی نمی ماند.

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه محیط زیست- واکنش ها به مسابقه تالاب نوردی در تالاب بین المللی میانکاله کماکان ادامه دارد. منتقدان این برنامه، مسابقه تالاب نوردی و اساسا هر برنامه ای همراه با شدت عمل را در تالاب رد می کنند و آن را آسیبی برای اکوسیستم تالابی می دانند، در آن سو برگزارکنندگان عقیده دارند اگر قرار است تالاب با 51 پای برهنه نابود شود، همان بهتر که نابود شود به علاوه آن ها معتقدند در جایی که اداره کل حفاظت محیط زیست اجازه ساخت و ساز مهمانخانه در میانکاله را داده است، کسی نباید به برگزاری مسابقه تالاب نوردی در میانکاله اعتراضی داشته باشد.
 
«جعفر صابری»، نایب رییس ورزش همگانی بهشهر و بانی اجرای مسابقه دو در میانکاله در مورد برگزاری ابن مسابقه به CHN گفت: «قوانینی که اداره محیط زیست به آن ها استناد می کند، توسط خود این اداره دور زده می شود، در حالی که ساخت و ساز در منطقه میانکاله ممنوع است، محیط زیست در این منطقه مهمانسرا ساخته است.»
 
او اضافه کرد: در میانکاله تورهای غیرتخصصی برگزار می شود در حالی که محیط زیست کفایت لازم برای اداره این منطقه را ندارد.
 
صابری با رد کردن این موضوع که برگزاری چنین مسابقه هایی آرامش تالاب را بر هم زده و به زیستمندان آن به شدت آسیب می رساند، گفت: «این مسابقه در جایی برگزار شده که فقط قورباغه ها در آن زندگی می کنند و اهمیت زیادی ندارد به علاوه اگر میانکاله قرار است با 51 پای برهنه مسابقه دهندگان نابود شود، همان بهتر که نابود شود.»
 
صابری در پاسخ به این که چرا چنین مسابقه ای در ساحل برگزار نشده و در اکوسیستم شکننده تالاب برگزار شده است، گفت: «مردم بهشهر، میانکاله و گلوگاه تنها دو هکتار ساحل  در اختیار دارند که در آن حتی نمی شود راه رفت در حالی که محیط زیست و منابع طبیعی برای خودشیرینی ساحل را به سازمان های مختلف واگذار کرده اند.»
 
او با انتقاد از حساسیت فعالان محیط زیست و رسانه ها در مورد تالاب میانکاله گفت: «چرا کسی در مورد آن چه در تالاب انزلی می گذرد، اعتراضی نمی کند چون مردم انزلی بلافاصله پاسخ آن ها را می دهند اما مردم بهشهر نجیب هستند و این موجب می شود همه در مورد تالاب میانکاله انتقاد داشته باشند.»
 
اما متخصصان اکوتوریسم معتقدند انجام هر فعالیتی در تالاب که همراه با شدت عمل باشد، به اکوسیستم حساس آن آسیب می زند. صابری اما در پاسخ به این متخصصان می گوید: «متخصصان بیرون گود نشسته اند و نمی دانند در تالاب میانکاله چه می گذرد و این افراد تنها روی کاغذ کارشناس هستند.»
 
صابری به علاوه یکی از دلایل برگزاری چنین مسابقه ای را شناخت مردم بهشهر از تالاب میانکاله عنوان کرد با این توضیح که: «مردم بهشهر باید تالاب میانکاله را بشناسند و برگزاری چنین مسابقه هایی راه را برای شناخت مردم باز می کند.»
 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی