ایران سرای من (بازدید: 578)
چهارشنبه 4/5/1391 - 6:40 -0 تشکر 479559
چهارگوشه ایران: استان مرکزی

این استان از شمال به استان های تهران و قزوین، از غرب به استان همدان، از جنوب به استانهای لرستان و اصفهان واز شرق به استانهای تهران، قم و اصفهان محدود است.
این استان با مساحتی معادل ۲۹۵۳۰ كیلومتر مربع حدود ۸۲/۱ درصد از مساحت كل كشور را به خود اختصاص داده است

چهارشنبه 4/5/1391 - 6:44 - 0 تشکر 479560

مجموعه«چشمه آب معدنی آبگرم محلات» واقع در ارتفاعات شمال شرقی محلات در کوه خورزن از جمله جاذبه های طبیعی استان مرکزی است که جنبه درمانی نیزدارد.
آب این چشمه ها ازاعماق زمین و از روی لایه مذابی همراه باگازهای گوگردی با حرارت ۵۰ درجه سانتیگراد بر سطح زمین جاری می شود و خواص طبی و درمانی آن شهرت کشوری و جهانی دارد.
آبگرم محلات بر سر راه کاروانسرای دودهک و مجموعه تاریخی خورهه که قدمت آن به پیش از اسلام می رسد قرار گرفته و از گذشته های دور به اعتبار کتب و اسناد تاریخی به عنوان قطبی درمانی مطرح بوده است.
دراطراف این چشمه تاسیسات اقامتی وحمامهای درمانی متعددی برای گردشگران تعبیه شده و از سرچشمه اصلی در داخل محوطه مهمانسرای جهانگری در زیر صخره سنگی بزرگی آب این چشمه به شبکه حمامهای زیردستی هدایت می شود.
آب این چشمه دارای ترکیبات سولفاته کلسیک و ازته است و برای درمان امراض نقرس،کبد، کلیوی، صفراوی و گوارش کاربرد دارد.
به استناد مدارک تاریخی ، در گذشته از آب این چشمه برای درمان کچلی و امراض پوستی نیز استفاده می شده است.
«سرچشمه محلات» از منابع آبی زیبا و مصفای استان مرکزی در شمال این شهر است که در دامنه رشته کوه هفتاد قله در حاشیه درختانی تنومند روان است.
در کتابهای تاریخی گذشته آمده است که عامل وجودی شهر محلات این چشمه پر آب بوده که به عنوان منبع تغذیه آب کشاورزی و شرب مردم کاربرد داشته است.
در حاشیه این سرچشمه مکانی خوش آب و هوا با آبنما، پارک تفریحی و مناظر دلنشین طبیعی ایجاد شده که دربیشتر مواقع سال پذیرای جمع کثیری از گردشگران است.
قبل از ورود آسیابهای جدید، مردم محلات در مناطق اطراف از طریق آسیابهای آبی که بر روی رود این سرچشمه ساخته بودند ،گندم و جو و ذرت خود را آرد می کردند که هنوز یک اسیاب آبی با گذشت سالیان دراز با سیاق سنتی فعال است و پیرمردی محلاتی به نام عموعلی رزق خود را از آن تامین می کند.
در مجموعه تفرجگاهی سرچشمه محلات امکاناتی از قبیل استراحتگاه، اقامتگاه موقت، رستوران، کافی شاپ، سفره خانه سنتی، شهربازی، مرکز تولید گل و گیاه ،مرکز نمایشگاهی، سکوهای نصب چادر و سرویسهای بهداشتی وجود دارد.
«چشمه دوخواهران» درشمال شرقی شهر آستانه در دامنه کوه دوخواهران ازرشته کوه راسوند و در ارتفاع دو هزار۳۶۰ متری واقع شده که ازآن آبی سرد و گوارا بیرون می جهد.
در این چشمه دو تونل غارمانند وجود دارد که طبق اعتقادات مردم منطقه دو خواهر از نوادگان امام علی (ع) جهت در امان ماندن از شر دشمنان به آن پناهنده شدند و از خدا تقاضای غیب شدن کردند.
این چشمه برای اهالی منطقه مقدس است و مردم با حضور در مکان خروجی آب آن نذورات و دعا انجام می دهند.
در مسیر خروج آب چشمه در پایین دست تا روستای دوخواهران درختان کهنسال چنار،صنوبر، بید و گردو وجود دارد که در رقص باد و موسیقیای آب روح آدمی را زنده می کند.
تونل طبیعی اول این چشمه دارای دو مترارتفاع و هشت متر عمق است و تونل دوم آن نیز دو متر ارتفاع و ده متر عمق دارد و در مسیر خروج این آب چشم اندازهای منحصر به فرد در دشت آستانه ایجاد کرده که هرساله در فصول بهار و تابستان پذیرای جمع کثیری گردشگر است. گردشگران برای عزیمت به این منطقه خوش آب و هوا باید از جاده شازند به آستانه سفر کنند و در کیلومتر ششم جاده شازند به نورآبد از طریق جاده ای خاکی به روستای دوخواهران بروندو «چشمه عمارت» در جنوب شرقی دشت شازند و در دامنه کوه برآفتاب و رازن واقع شده که با آبدهی حدود ۸۰۰ لیتردرثانیه به عنوان سرچشمه اصلی رودخانه قره چای محسوب می شود. آب این چشمه مزارع و باغات کشاورزی روستاهای عمارت، بازنه، هفته، قلعه پسیجان حصار و قلعه دیزیجان را آبیاری می کند. دهانه چشمه حوضچه طبیعی به شکل تالاب ایجاد شده که منازل مسکونی روستا در حاشیه آن واقع شده است سرچشمه عمارت دارای چند دهنه خروجی آب زیرصخره است که بر روی یکی از این دهانه ها، مسجد باب الحوائج عمارت ساخته شده است که جلوه زیبایی ایجاد کرده است.
برای دسترسی به این تفرجگاه بکر باید از جاده شازند به قدمگاه عزیمت کرد.
»چشمه عباس آباد» شازند در دامنه شمالی رشته کوه راسوند و در ضلع شرقی این شهر واقع شده است. این چشمه درحاشیه روستای عباس آباد و اکبرآباد جریان دارد و حجم خروجی آب آن بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ لیتر در ثانیه است. آب این چشمه از سختی پایینی برخوردار است و جزو آبهای مناسب برای شرب محسوب می شود. در مسیر آبراهه این چشمه مناظر مصفایی خلق شده و برای سفر به این منطقه باید از ضلع شرقی شهر شازند به سمت عباس آباد رفت. «چشمه بلاغ حک» از چشمه های اسطوره ای ایران است که در شمال غرب شهر شازند در کنار کوه بلاغ واقع شده است.
متوسط این چشمه ۳۰۰ لیتر در ثانیه است و مزارع و کشاورزی روستاهای حک بالا و حک پایین و تحت محل از این محل انجام می شود.
بیشترین آبدهی این چشمه در فصل بهار و کمترین آن در اواخر شهریور است.
چشم انداز کوه بلاغ و دهانه چشمه هر گردشگری را متحیر می گرداند و گویی صخره ای را برش داده و از دل آن آب گوار به بیرون می تراود.
در داستانهای ایرانی به نقل از ساکنان محلی آمده است که کیخسرو قبل از اینکه به غار معروف کیخسرو پناهنده شود در چشمه بلاغ سر و تن خود را شستشو داده و با جسمی پاک به غار رفته است.
برای عزیمت به این چشمه در مسیر جاده اراک به بروجرد، دوراهی واقع است که از روستای تحت محل به سمت چشمه بلاغ ادامه می یابد.
«چشمه اسکان» دردامنه کوه لجوردر شمال غزب شهر شازند و درنزدیکی روستای اسکان بامتوسط آبدهی ۲۰۰ لیتردر ثانیه واقع شده است که مورداستفاده کشاورزی است.
مجموعه چشمه اسکان ، پنجه علی و رودخانه شراء در مجاورت همدیگر منطقه بسیار سرسبز و مستعد تفریحی را در کنار شهر جدید مهاجران خلق مرده که در ایام فراغت مکانی مناسب برای گردشگران است. جاده دسترسی این چشمه در کیلومتر ۱۹ شمال غربی شازند بین کوه لجور و رودخانه شراء است. »سراب رضاآباد» در دامنه ارتفاعات ویل آب منطقه ییلاقی رضاآباد خمین از اماکن دیدنی و سرسبز استان مرکزی است.
سراسر صخره و ارتفاعات بالای این چشمه پوشیده از گونه های گیاهی و گلهای وحشی است که در فصل بهار تابلویی زیبا را از خلقا خدا فرارو می نهد.
درمسیر جریان آب این چشمه انواع خزه و جلبک می روید که جلوه ای خاص ایجاد می کند. علاوه بر چشمه ها و سراب هایی مذکور تعداد زیادی سرابها و چشمه های مصفای دیگر چون چشمه شفا، سلیمانی و حکیم در منطقه محلات ، گراو در تفرش، چشمه و سراب عتبرته ، قاقان و پنجه علی در شازند ، چشمه گوشه در خمین و ۲۵ چشمه در منطقه حفاظت شده هفتادقله پراکنده است که گذران ساعاتی در کنار آنها می تواند خاطرات خوشی را برای گردشگران بیافریند.

چهارشنبه 4/5/1391 - 6:45 - 0 تشکر 479561

● صنایع و معادن
استان مركزی از جمله استان هایی است كه كارخانجات صنعتی متعددی در آن متمركز هستند و علاوه بر صنایع كارخانه ای از صنایع با ارزش دستی نیز برخوردار است. فرش ساروق اراك و محلات، قالیچه ساوه، گلیم و جاجیم تفرش، گیوه اراك و محصولات مسی مهم ترین صنایع دستی استان را تشكیل می دهند.
اساس اقتصاد استان مركزی را به ترتیب اهمیت، بخش های خدمات، صنعت و كشاورزی تشكیل می دهند. مهم ترین كارخانه های صنعتی این استان؛ ماشین سازی، آلومینیوم سازی، هلی كوپترسازی، كابل سازی، واگن سازی، كمباین سازی، لاستیك سازی و قند هستند. از دیگر صنایع ماشینی استان می توان كارخانه ماشین سازی پارس (تولید كننده اسكلت های فلزی) كارخانه های سازنده پروفیل و لوله های آبیاری آلومینیومی كارخانه آونگان(سازنده پایه های فلزی انتقال نیرو) كارخانه ادوات كشاورزی اراك، گروه كارخانه های مستقر در شهرستان ساوه را نام برد.

چهارشنبه 4/5/1391 - 6:49 - 0 تشکر 479562

● پل باقرآباد
بنای این پل مربوط به دوره معاصر است و در زمان اشغال ایران توسط روس‌ها ساخته شده و محل استقرار آن در جاده قدیمی اصفهان - اراک و جنب جاده آسفالته فعلی محلات است. از بنای اصلی پل در جریان سیلی که در منطقه جاری شده ، تا حدودی تخریب گردیده و مجددا بازسازی شده است.از این پل تا۲۰ ‌سال پیش بهره‌برداری می‌شده و در حال حاضر با احداث جاده آسفالته جدید ازرونق افتاده است. مصالح به کار رفته در بنای پل عمدتا از سنگ می باشد. در مجاورت پل باقر آباد، پل جدیددیگری نیز احداث شده که در نوع خود جالب توجه است و پیرامون آن در حواشی قمرود در روزهای تعطیل مورد استفاده تفرجگاهی وگذران اوقات فراغت مردم قرار می‌گیرد.

چهارشنبه 4/5/1391 - 6:49 - 0 تشکر 479563

● پل دودهک
در نزدیکی کاروانسرای "دودهک" ، پلی قرار د ‌ارد ‌که بر روی چهار دهانه ‌ ناهمگون بنا شده است. عرض این پل حدود ۳ ‌متر می باشد و در دو طرف آن دیوارهایی به ارتفاع یک متر ساخته شده است. پایه های این پل از سنگ و سقف دیواره های آن از آجرهایی با ابعاد۲۰*۲۰ سانتیمتر ساخته شده است. این پل برای عبور و مرور کاروان ها احداث شده بود‌، لیکن بعدها کامیون‌ها و تریلرهاییبا وزن حدود۳۰‌تن به راحتی از روی آن رفت و آمد می‌کردند. این پل در سال ۱۳۶۵ آسیب جدی د‌ید و به علت ریزش چند دهنه آن، عبور و مرور از روی آن امکان‌پذیر نیست.

چهارشنبه 4/5/1391 - 6:50 - 0 تشکر 479564

● پل تاریخی سرخده
بنای این پل د‌ر جنوب ساوه در کیلومتر ۱۳ ‌جاده "یلآباد" ‌به "قز قلعه" در ضلع جنوب غربی روستای سرخده واقع شده است. مصالح به کار رفته د‌ر این پل تماما از آجر با ملات ساروج است. ساختمان پل از ۸ ‌چشمه با طاق رومی تشکیل شده و ارتفاع آن ازکف تا سطح رود‌خانه "قره چای" حدود ۸ ‌متر است. طول پل حدود۷۰ متر و عرض آن حدود۵ متر می باشد.

چهارشنبه 4/5/1391 - 6:51 - 0 تشکر 479565

● چشمه حکیم
چشمه حکیم، در حدود یک کیلومتری جنوب شرقی چشمه شفا واقع شده است. منشاء این چشمه در دو نقطه همجوار یکدیگر است و اطراف آن ها با سنگ چینی به دو حوض محصور تبدیل شده است. از یکی از حوض‌ها زنان و از حوض دیگر مردان استفاده می‌کنند. به طور کلی منشاء آب‌های معدنی سلیمانی و حکیم در ردیف آب‌های معدنی سولفاته کلسیک خیلی گرم است و منشاء عمیق زیر زمینی دارند. ‌چشمه های معدنی آب گرم ناحیه محلات از نظر ترکیبات شیمیایی به چشمه های معدنی مولفاته کلسیک"بان یردوبیگور" فرانسه شبیه هستند.

چهارشنبه 4/5/1391 - 6:51 - 0 تشکر 479566

● چشمه آب معدنی گراو
چشمه آب معدنی گراو در ۵ ‌کیلومتری غرب تفرش قرار دارد. آب این چشمه از نوع آب‌های بی‌کربناته کلسیک وکلرور سدیک است. از آب این چشمه برای درمان بیماری ‌های مختلف از جمله بیماری دستگاه گوارش ، کاهش قند خون و دفع اسید اوریک استفاده می شود. استحمام در آب این چشمه باعث انبساط عروق می شود و شبیه آب معدنی "روایا" در فرانسه است.

چهارشنبه 4/5/1391 - 6:52 - 0 تشکر 479567

● چشمه اسکان
این چشمه در ۵ کیلومتری شمال روستای فر، جنب روستای اسکان از توابع شهرستان سربند واقع شده است. دسترسی به آن از روستای فر با‌ ۵ کیلومتر راه خاکی میسراست و هر سال مورد مراجعه و استفاده ‌گروه های زیادی قرار می‌گیرد.

چهارشنبه 4/5/1391 - 6:53 - 0 تشکر 479568

● چشمه سلیمانی
این چشمه در شمال شرقی چشمه شفا و درحدود یک کیلومتری آن بر دامنه کوهی قرارگرفته است. در این محل یک قهوه‌خانه و ساختمانی وجود دارد که شامل دوحمام است. آب چشمه که د‌ر حدود ۵ ‌لیتر در ثانیه است در جویی باریک و طبیعی جریان می یابد و به سوی حمام هدایت می شود. آب چشمه پس از استفاده و خروج از حمام ها به طرف "مزرعه تخت" سرازیر می شود.‌

چهارشنبه 4/5/1391 - 6:53 - 0 تشکر 479569

● چشمه شفا
این چشمه آب گرم در بالای تپه مجاور سرچشمه محلات در محلی نزدیک تخته سنگ های سخت از دهانه چاهی خارج می شود و به حمام های اطراف آن هدایت می گردد. در گذشته ازاین دهانه مقدار کمی آب خارج می‌شد و منشاء اصلی چشمه در حدود۱۰۰متری غرب آن بود، ولی در اثر زلزله ،منشاء اصلی چشمه تقریبا خشک شده وقسمت عمده آب ازسرچشمه فعلی آن جاری است. دهانه سرچشمه با دری آهنی پوشانیده شده و در یک چهار دیواری محفوظ گردیده است. مقدار آب این چشمه در حدود ۱ ۲ لیتر در ثانیه است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی