• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 270)
چهارشنبه 4/5/1391 - 1:53 -0 تشکر 479388
وقت خود را صرف تماشای سریال های تلویزیونی نکنید

آیت‌الله العظمی مظاهری:
وقت خود را صرف تماشای سریال های تلویزیونی نکنید


به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ «حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری» در درس اخلاق خود که در مسجد حکیم اصفهان برگزار گردید، در ادامۀ بحث "فضیلت‌های فراموش شده" از فضیلت و صفت حسنۀ «ادب» به عنوان یکی از فضایل فراموش شدۀ جامعۀ کنونی نام برده و اظهار داشتند: مسلمان و به خصوص انسان مؤمن باید مؤدّب باشد و قطع نظر از اسلام و ایمان، ادب هر شخص نشانۀ شخصیّت او است.

ایشان افزودند: بنابر قاعدۀ تجسم عمل، هویت و شخصیت انسان‌ها براساس میزان ادب آنان شکل می‌گیرد و افراد مؤدب، علاوه بر دنیا، در عالم ملکوت و در قیامت، مورد احترام ملائکه و اهل ملکوت خواهند بود.

این مرجع تقلید در تشریح اقسام و مراتب ادب، ادب در پیشگاه پروردگار متعال را عالی‌ترین و والاترین مرتبه از مراتب آن برشمرده و گفتند: بنابر فرمایش بزرگان علم اخلاق، عالم محضر خداوند متعال است و ما در محضر خداوند هستیم، پس ادب حضور باید مراعات شود.

ایشان گناه و نافرمانی آدمیان از اوامر خداوند را نشانه بی‌ادبی آنان دانسته و اظهار داشتند: هر انسانی که در ملک خداوند، روزی او را بخورد و از نعمت‌های بیکران الهی برخوردار گردد و در مقابل حق‌تعالی، آشکارا یا پنهانی، گناه کند، بی‌ادب است و در نظر ملائکه و در عالم ملکوت به صورت یک انسان بی‌شخصیّت مجسّم می‌شود، هرچند از حیث ظاهری و اجتماعی، دارای شخصیت و وجاهت باشد.

حضرت آیت‌الله مظاهری، ادب در پیشگاه قرآن کریم و معصومین (علیهم السلام) را مرتبۀ دیگری از آن برشمرده و افزودند: از قرآن کریم استفاده می‌شود که اهل‌بیت(سلام‌الله‌علیهم) بر کردار و گفتار آدمیان نظارت دارند و ادب حضور در محضر ایشان اقتضا می‌کند اعمال انسان مطابق دستورات روح‌بخش آنان و موجب جلب رضایت آن بزرگواران باشد. همچنان که ادب در پیشگاه قرآن کریم، تبعیّت از دستورات انسان‌ساز آن کتاب نورانی را می‌طلبد.

ایشان در این زمینه تأکید کردند: اگر کسی به حضور دائمی در محضر خداوند متعال و قرآن کریم و نظارت اهل‌بیت(سلام‌الله‌علیهم) و ملائکه بر اعمال خود، اعتقاد داشته باشد، نه تنها مرتکب گناه و معصیت نخواهد شد، بلکه فکر و قلب او نیز دچار انحراف نمی‌شود و بخل، حسد، کینه و بدبینی در وجود او، جای خود را به فضائل ارزشمندی همچون سخاوت، خیرخواهی، عفو و خوش‌بینی خواهند داد.

آیت‌الله العظمی مظاهری در ادامۀ سخنان اخلاقی خود، از ادب در برابر پدر و مادر به عنوان یکی دیگر از اقسام بسیار مهم آن نام بردند و خاطرنشان ساختند: پروردگار متعال در قرآن کریم همواره ضرورت احسان و نیکی به پدر و مادر را در کنار لزوم پرستش خود مطرح فرموده که این نوع بیان، نشانۀ اهمیت فوق‌العادۀ احترام به والدین نزد خداوند تعالی است.

ایشان افزودند: فرزندان در هر سنی که باشند باید با پدر و مادر خود، با نهایت ادب و احترام برخورد کنند و سخن یا رفتاری از آنان سرنزند که پدر و مادر را بیازارد یا شخصیّت آنان را تضعیف نماید، هر چند پدر و مادر مقصّر باشند و در ادای حقوق آنان کوتاهی کرده باشند.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود، ادب و احترام در برابر بزرگان دین، علمای ربّانی و به ویژه مراجع تقلید را ضروری دانسته و تأکید کردند: مرحلۀ برتر رعایت ادب در برابر مراجع تقلید که نسبت به رعایت ادب ظاهری، از اهمیّت بیشتری برخوردار است، بهره‌برداری و استفاده از تلاش علمی آنان و تسلّط بر احکام، اخلاق و اعتقادات دین مبین اسلام است که مراجع تقلید و علمای ربّانی سال‌ها عمر و وقت خود را در جهت تبیین آن صرف کرده و در اختیار مؤمنین گذاشته‌‌‌اند.

آیت‌الله العظمی مظاهری افزودند: شایسته است مؤمنین دست کم در ماه مبارک رمضان به جای کارهای بیهوده یا امور کم فایده نظیر تماشای فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیون، وقت خود را صرف تقویت بنیۀ اعتقادی و مطالعۀ احکام دین و نکات آموزندۀ اخلاقی کنند و با حضور در نماز جماعت و جلسات مذهبی و مجالس وعظ و خطابه به زحمات خالصانۀ مراجع تقلید و علما و دانشمندان دین در تبیین و تشریح علوم دینی، احترام بگذارند.

اللهم عجل لولیک الفرج
چهارشنبه 4/5/1391 - 1:57 - 0 تشکر 479392

شایسته است مؤمنین دست کم در ماه مبارک رمضان به جای کارهای بیهوده یا امور کم فایده نظیر تماشای فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیون، وقت خود را صرف تقویت بنیۀ اعتقادی و مطالعۀ احکام دین و نکات آموزندۀ اخلاقی کنند و با حضور در نماز جماعت و جلسات مذهبی و مجالس وعظ و خطابه به زحمات خالصانۀ مراجع تقلید و علما و دانشمندان دین در تبیین و تشریح علوم دینی، احترام بگذارند.

اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 5/5/1391 - 7:47 - 0 تشکر 480576

در واقع اون احترامی که به علما و مراجع با حضور در جلسات وعظ و خطابه، و پرهیز از اتلاف وقت پای سریالهای تلویزیونی گذاشته می شود، خودش نوعی "ادب" است.

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

شنبه 7/5/1391 - 10:54 - 0 تشکر 482927


صاحبدل گرامی :
درج سخنان آیت ا... مظاهری در انجمن خیلی خوبه، ممنون بابت این تاپیک مفید.

 

.....................................................................................................

روزی تو خواهی آمد از کوچه های باران 

تا از دلم بشویی غم های روزگاران

http://img1.tebyan.net/Big/1388/11/36222359111523534249227329396975323285.jpg

شنبه 7/5/1391 - 13:10 - 0 تشکر 483038

kousar_764 گفته است :
[quote=kousar_764;331203;482927]
صاحبدل گرامی :
درج سخنان آیت ا... مظاهری در انجمن خیلی خوبه، ممنون بابت این تاپیک مفید.

خواهش میکنم
من دوست دارم این برنامه ها رو بنویسم
اما متاسفانه دوستان هیچ صحبتی نمی کنن
من هم کمتر پست میذارم
حداقل دوستان وقتی نگاه می کنن یه پیام کوتاه یه چیزی بنویسن
ممنون

اللهم عجل لولیک الفرج
شنبه 7/5/1391 - 22:6 - 0 تشکر 483367

سلام
درست میگن ولی خداییش با این روزای طولانی بعد از افطار فیلمم که نبینیم که افسردگی میگیریم:)

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

شنبه 7/5/1391 - 23:47 - 0 تشکر 483499

yasekaboud63 گفته است :
[quote=yasekaboud63;498511;483367]سلام
درست میگن ولی خداییش با این روزای طولانی بعد از افطار فیلمم که نبینیم که افسردگی میگیریم:)


من خودم به شخصه هیچ فیلمی نمیبینم
البته نزدیک دو ماه هست که تلوزیون در حد یه برنامه خاص و اخبار شده برام

اللهم عجل لولیک الفرج
يکشنبه 8/5/1391 - 11:19 - 0 تشکر 483926

صاحبدل گفته است :


من خودم به شخصه هیچ فیلمی نمیبینم
البته نزدیک دو ماه هست که تلوزیون در حد یه برنامه خاص و اخبار شده برام

yasekaboud63 گفته است :
[quote=صاحبدل;78644;483499][quote=yasekaboud63;498511;483367]سلام
درست میگن ولی خداییش با این روزای طولانی بعد از افطار فیلمم که نبینیم که افسردگی میگیریم:)این ثانیه ها و دقیقه ها آنقدر ارزشمند است که اگه درست استفاده نکنیم مسلما کفران نعمت است و "کفر نعمت از کفت بیرون کند"

مسئله این است که از عظمت این ساعات و دقایق آگاه نیستیم..... تا حقش را به جا بیاریم

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی