ایران سرای من (بازدید: 190)
سه شنبه 3/5/1391 - 21:12 -0 تشکر 479011
آشنائی با مکانی ناشناخته

روبروی ساختمان نیمه تمام مجلس شورای ملی در خیابان بهارستان خیابانی بنام کمال الملک قرار دارد. شما نیز اگر صبح‌ها گذرتان به این خیابان بیافتد در طرف راست خود در محوطه یک میدانگاه کوچک با جوش و خروش و فعالیتی زائدالوصف مواجه خواهید شد. از زیر یک سردر بزرگ و زیبا عده‌ای را خواهید دید که بعضی بیصبرانه و شتابان و برخی آرام بدرون محوطه‌ای بزرگ قدم می‌گذارند. با اندکی دقت در میان این عده گروههای مختلفی خواهید یافت. برخی نقاشند، عده‌ای در بافتن پارچه‌های زیبا استادند، بعضی خط زیبا و خوش دارند و بالاخره تعدادی در بافتن قالی ، ساختن کاشی، منبت یا خاتم کاری و مانند آنها مهارتی باور نکردنی دارند. این عده با همه اختلافات و تفاوتهای ظاهری صفات مشترکی دارند: همه صاحب روحی بزرگ و حساسند، همه پاک، خداپرست و میهن دوستند و همه اکنون بخانه‌ای می‌روند که بآنان تعلق دارد اینها همه هنرمندند و اینجا هنر‌های زیبای کشور است.
از آنجا که بقای ملیت یک قوم بر مبنای حفظ آداب و سنن و هنر‌های ملی استوار است در سال ۱۳۲۹ فرمان همایونی برای تشکیل مؤسسه‌ای بمنظور حفظ و صیانت و احیای هنر‌های ملی شرف صدور یافت و مقرر گردید کلیه مؤسسات هنری که تابع وزارتخانه‌ها و بنگاههای مختلف دولتی بودند، ضمیمه مؤسسه مذکور شود. در اجرای اوامر ملوکانه و بموجب تصویبنامه هیئت وزیران در بهمن ماه همان سال اداره مستقلی بنام اداره کل هنر‌های زیبای کشور در وزارت فرهنگ تشکیل یافت و مؤسسات هنری دیگر کشور نظیر اداره هنر‌های ملی در وزارت اقتصاد بدان منضم گردید.
هنر‌های زیبای کشور ازبدو تأسیس دو هدف اساسی داشت یکی بهبود و توسعه هنر‌های ملی و دیگر تشکیل اداراتی که در سایر رشته‌های هنری و تربیتی آغاز فعالیت نماید. از آن تاریخ تاکنون هنرمندان و کارمندان مؤسسات تابعه هنرهای زیبا با پشتیبانی شخص اول مملکت و بسائقه روح میهن پرستی و علاقمندی بحفظ مفاخر و مآثر ملی در نیل بمقاصد فوق صمیمانه کوشیده‌اند:
اداره کل موزه‌ها و فرهنگ عامه وابسته بهنر‌های زیبای کشور بمنظور حفظ سنن و آداب و لهجه‌های محلی خدمات برجسته‌ای انجام داده است. گروه‌های تحقیق این اداره با زیر پاگذاشتن نقاط دور افتاده میهن ما اطلاعات ذیقیمتی از سنت‌ها ، رسوم جشن‌ها ، آداب عروسی و عزا، فرق و مذهب افسانه‌ها، اشعار، افسانه‌ها و اساطیر، لباسها و لهجه‌های محلی بدست آورده‌اند که علاوه برآنکه برای متخصصین علوم اجتماعی در داخل و خارج کشور مأخذ قرار گیرد از نظر ایجاد تفاهم و نزدیکی بین آحاد ملت ما اثری ذیقیمت دارد. این اداره حاصل قسمتی از این مطالعات را در موزه‌های تابعه خود شامل موزه‌های مردم شناسی، هنرهای تزیینی، هنرهای ملی و یا نمایشگاه‌های مختلف که گاه‌ گاه بتشکیل آنها مبادرت می‌نماید مجسم نموده در دسترس همگان قرار می‌دهد.
کوششهای اداره آموزش و هنرهای ملی بمنظور حفظ و صیانت و توسعه هنرهای ملی شایان توجه است. هنرستان‌های این اداره در تهران و شهرستان‌ها تا بحال صدها هنرمند برجسته و نمونه در رشته‌هائی نظیر کاشی کاری ، قالی بافی، منبت و خاتم کاری و سایر رشته‌های هنرهای باستانی و ملی ایران تربیت نموده و اساتید این هنرستان‌ها با ابداع ابتکارات جالب اصلاحات مفیدی در رشته‌های هنری فوق بعمل آورده‌اند. کارگاه‌های اداره آموزش هنرهای ملی شامل کارگاههای قالیبافی ، منبت کاری ، نقره‌کاری ، کاشی سازی ، زری بافی ، مینیاتور و هنرهای تزیینی تاکنون آثار بسیار بدیع و ارزنده‌ای پدید آورده‌اند که بارها در مجامع بین المللی با کسب افتخارات و مدالهای برجسته موجب سر بلندی ایران و ایرانی گردیده است.
اداره روابط بین المللی و انتشارات هنرهای زیبای کشور برای شناساندن فرهنگ و تمدن وهنرمندان کشور ما عهده‌دار وظیفه‌ای بزرگ و مصدر خدمات برجسته‌ای بوده است نمایشگاههائی که این اداره از آثار هنری ایران در کشورهای خارج تشکیل داده و می‌دهد همواره در جوامع هنری ممالک مختلف با حسن استقبال مواجه گشته و موجب بالا بردن حیثیت بین المللی میهن ما بوده است چنانچه نمایشگاه مینیاتورهای قدیم ایران شامل مجموعه‌ای از کتب خطی و مینیاتورهای کتابخانه سلطنتی و موزه کاخ گلستان در شهرهای پاریس، لاهه، لندن، وین و زوریخ بسیار جالب توجه بوده است. همچنین از طرف این اداره عده‌ای از جوانان مستعد کشور برای عرضه هنرهای ملی و نیز کسب هنرهای جدید بخارج از کشور اعزام گردیده و می‌گردند که عده بسیاری از آنان هم اکنون موجب افتخار کشوراند.
بمنظور تحقیقات علمای روانشناسی اثر وسایل سمعی و بصری درتعلیم و تربیت عمومی و آموزش علمی غیر قابل انکار است. فیلم خانه سازمان سمعی و بصری هنرهای زیبا تاکنون حلقه های متعددی فیلمهای علمی و تربیتی و نیز فیلمهایی به منظور راهنمایی مردم در مورد برخی مسائل اجتماعی تهیه نموده که در مدارس و محلهای عمومی تهران و شهرستانها نمایش داده شده است . نمایش فیلمهای مستند فیلم خانه شامل فیلمهایی از پیشرفتهای اخیر ایران و همچنین آثار باستانی و هنرهای ملی ایران در ممالک بیگانه در شناساندن کشور ما به بیگانگان تاثیر عمیق و کلی داشته است .
چاپخانه سازمان سمعی و بصری از نظر بالا بردن سطح هنری و فنی چاپ موفقیت زیادی کسب کرده است و بجرأت می‌توان گفت که کارهای چاپی این چاپخانه با کارهای چاپ شده در بهترین چاپخانه‌های خارجی برابر است.
از اینها گذشته سایر ادارات تابعه هنرهای زیبا نظیر اداره هنرهای دراماتیک و اداره موسیقی وباله همواره سعی داشته‌اند هنرمندانی تربیت کنند که از هرگونه آلودگی و انحراف اخلاقی درامان باشند و کوشیده‌اند تا محیط هنری سالمی بوجود آورند که در آن اعتیاد کج فکری و بی‌ بندو باری شرط هنرمندی نباشد واگر بانصاف نظر کنیم باید گفت که در این رهگذر توفیق فراوان یافته‌اند زیرا چه در این اداره و چه در سایر ادارات هنرهای زیبا همه بدانچه می‌کنند ایمان دارند و همگان بانجام وظایف خویش که سربلندی میهن بزرگ ما را متضمن است عشق می‌ورزند.


مجله هنر و مردم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی