انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 131)
سه شنبه 3/5/1391 - 8:36 -0 تشکر 478402
چرا خداوند جوانان را از دنیا می برد؟

خداوند تنها جوانان را از دنیا نمی برد بلكه همة موجودات زنده غیر از خدای حیً ، می میرند ولی اگر منظور این است كه چرا بعضی از انسانها مرگ زود هنگام دارند ،لازم است بدانید كه: خلقت همه موجودات ، وقوع حوادث و پدیده‏هاى جهان و مرگ و میرها همه مطابق اراده ازلى و قضا و قدر الهى انجام مى‏شود.

قضا و قدر الهى نیزبه این تعلق گرفته كه هر موجود و پدیده‏اى از راه علل و اسباب خاص خودش به وجود بیاید یا از بین برود و مسأله مرگ و میرها نیز طبق ناموس خلقت و نظام علّى و معلولى پدید آید. به طور كلى مرگ و میر دو نوع است:
یكى اجل مسمّى (مرگی كه زمانش در لوح تقدیر مشخص شده است)، و دوّم اجل معلّق یا غیر مسمّى.

نوع اوّل همان اجل طبیعى است كه مطابق با نطام خلقت هر موجود زنده‏اى پس از یك دوره زندگى عوامل زیستى او رو به كاهش و زوال مى‏گذارد تا روزى كه عمر او به سر رسد.


 و اجل معلق،مرگ‏هاى زودرس هستند كه بر اثر تصادف یا بیمارى‏ها و... پدید مى‏آیند و هر دو اجل به اراده و مشیت الهى و بر طبق قضا و قدر الهى انجام مى‏شود، ولى نكته‏اى كه در اینجا قابل توجه است این كه اعمال و رفتار ارادى و اختیارى انسان نیز، خود یكى از اسباب و مشیات این عالم و جزئى از قضا و قدر الهى است كه در بسیارى از حوادث و پدیده‏هاى عالم، نقش فاعلى به خود مى‏گیرد. پس انسان مى‏تواند با اعمال و رفتار خود، سرنوشت خویش را تعیین كند و یكى ازامورى كه رفتار انسان در تعیین آن مؤثر است، مرگ مى‏باشد. انسان مى‏تواند با رعایت اصول بهداشتى و... عمر خود رابه حد طبیعى و واقعى برساند. علاوه بر این بعضى از گناهان یا كارهاى خیر مانند قطع رحم یا ظلم و احسان وصله رحم و صدقات و... نیز در تأخیر و تقدیم مرگ‏ها مؤثر است. در هر صورت باید توجه داشت كه هر دو اجل از ناحیه خدا تعیین مى‏شود. یكى به طور مطلق و دیگرى به عنوان مشروط و یا معلق، با توجه به این دو اجل، بسیارى از مطالب روشن مى‏شود؛ از جمله این كه در روایات آمده است صله ‏رحم عمر را زیاد و یا قطع رحم عمر را كم مى‏كند، منظور از عمر و اجل در این موارد اجل غیرحتمى (متعلق ومشروط) است.


براى آگاهى بیشتر ر.ك: حیات جاودانه، پژوهشى در قلمرو معادشناسى، امیر دیوانى.
www.morsalat.com

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی