ایران سرای من (بازدید: 105)
سه شنبه 3/5/1391 - 2:9 -0 تشکر 478327
دریاچه ارومیه، در شرایط فاجعه اکولوژیک!

سازمان محیط زیست:
دریاچه ارومیه، در شرایط فاجعه اکولوژیک! 

فاضل با اشاره به همکاری قوه قضائیه در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه گفت: مشکلات جدی در حوزه دریاچه ارومیه داریم زیرا انشعاب و چاههای آب که در منطقه وجود دارد که هم وزارت جهاد کشاورزی و هم وزارت نیرو برای برخورد این اقدامات غیرقانونی احتیاج به حمایت قوه قضائیه دارد.

فارس: معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دریاچه ارومیه در حال حاضر در یک وضعیت پیچیده و در شرایط فاجعه اکولوژیک به سر میبرد.

اصغر محمدی فاضل افزود: بالاترین سطح برنامهریزی در رسیدگی به وضعیت دریاچه ارومیه، ستاد اجرایی مدیریت حوزه آبخیزداری دریاچه ارومیه است که به ریاست معاونت اول رئیسجمهوری تشکیل میشود.

وی گفت: روسای سازمانهای ذیربط مثل حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و استانداران ۳ استان آذربایجان شرقی و غربی و کردستان در این ستاد عضو هستند.

فاضل ادامه داد: در هفته گذشته جلسهای در استان آذربایجان غربی با محوریت بررسی و رسیدگی به وضعیت دریاچه ارومیه برگزار شد و بعد از ماه رمضان یک جلسه اجرایی ویژه در استانداری آذربایجان غربی با حضور دستگاههای مختلف و استانهای آذربایجان غربی، شرقی و کردستان برگزار میشود.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه موضوع دریاچه ارومیه موضوعی است که اهتمام هر سه قوه را برای این مشکل میطلبد گفت: در واقع بدون حمایت مجلس شورای اسلامی برای تاکید بر اجرای قوانین، انتقاد داریم اگر این اتفاق نیفتد فرایندهایی که درباره دریاچه قرار است دنبال شود بسیار زمانبر و پرزحمت خواهد بود.

وی تصریح کرد: به همین دلیل پیشنهادی ارائه شد که مورد استقبال مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است و قرار است مجمع نمایندگان ۳ استان آذربایجان غربی و شرقی و کردستان به طور تخصصی و خاص در مورد دریاچه ارومیه تا پایان تابستان جلسهای را برگزار کنند.

فاضل با اشاره به همکاری قوه قضائیه در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه گفت: مشکلات جدی در حوزه دریاچه ارومیه داریم زیرا انشعاب و چاههای آب که در منطقه وجود دارد که هم وزارت جهاد کشاورزی و هم وزارت نیرو برای برخورد این اقدامات غیرقانونی احتیاج به حمایت قوه قضائیه دارد.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: همچنین در سازمان محیط زیست در مواردی مثل تعرض به عرصه دریاچه ارومیه، پیشروی بعضی از دستگاهها، اشخاص حقیقی و حقوقی در عرصه دریاچه و تجاوز به حدودی که به عنوان حدود قانونی حوزه دریاچه ارومیه قرار میگیرد از جمله مشکلات ما است که تاکنون از حمایت جدی قوه قضائیه بهرهمند بودیم.

وی با اشاره به اینکه به نظر میرسد باید موضوع دریاچه ارومیه را به عنوان یک موضوع ملی و فوری به آن اهتمام ویژه داشته باشیم گفت: این موضوع، یک موضوع دستگاهی و استانی نیست بلکه این مسئله را اگر نتوانیم به صورت ملی حل کنیم قطعاً برای ما در آینده نه چندان دور عواقب بدی به همراه خواهد داشت.

فاضل تاکید کرد: دریاچه ارومیه در حال حاضر در یک وضعیت پیچیده و در شرایط فاجعه اکولوژیک به سر میبرد و اگر به این شرایط رسیدگی نشود در واقع باید انتظار بروز فجایع انسانی و مسائل بهداشتی و جمعیتی را داشته باشیم که این نه تنها آرامش اجتماعی و اقتصادی ما را مختل خواهد کرد بلکه به یک موضوع امنیتی تبدیل خواهد شد.

وی اضافه کرد: اگر این مشکل حل نشود در کشور باید هزینههای بسیار زیاد مالی و اعتباری و همچنین حیثیتی برای آن صرف کنیم. لذا باید همه به صورت جدی وارد این عرصه شویم.

what`s life?life is love.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی