بهداشت و سلامت (بازدید: 110)
دوشنبه 2/5/1391 - 19:44 -0 تشکر 478017
چرا بعضی ها نمی توانند سویا بخورند

عدم تحمل سویا حالتی است که در آن دستگاه گوارش فرد نمی تواند پروتئین موجود در شیر سویا و غذاهایی که در تهیه ی آن ها از سویا هم استفاده شده هضم کند. پرهیز کامل از خوردن غذاها و فرآورده های حاوی سویا تنها راه پیشگیری از بروز حالات آزاردهنده ی آن است.سویا یکی از مواد غذایی با ارزش است که متخصصان تغذیه و پزشکان استفاده از این پروتئین گیاهی را بسیار توصیه می کنند.

عدم تحمل سویا حالتی است که در آن دستگاه گوارش فرد نمی تواند پروتئین موجود در شیر سویا و غذاهایی که در تهیه ی آن ها از سویا هم استفاده شده هضم کند. پرهیز کامل از خوردن غذاها و فرآورده های حاوی سویا تنها راه پیشگیری از بروز حالات آزاردهنده ی آن است.سویا یکی از مواد غذایی با ارزش است که متخصصان تغذیه و پزشکان استفاده از این پروتئین گیاهی را بسیار توصیه می کنند. علی رغم این که سویا حاوی مواد مغذی بسیار ارزشمندی است و کارشناسان تغذیه هم بر مصرف آن تاکید زیادی دارند، ولی بدن عده ای از افراد نمی تواند این ماده ی غذایی را در خود بپذیرد و تحمل کند. به بیان ساده این افراد "عدم تحمل سویا" دارند، بنابراین باید این ماده ی غذایی را به کلی از رژیم غذایی خود حذف کنند. عدم تحمل سویا(soy intolerance) یعنی چه؟ عدم تحمل سویا حالتی است که در آن دستگاه گوارش فرد نمی تواند پروتئین موجود در شیر سویا و غذاهایی که در تهیه ی آن ها از سویا هم استفاده شده هضم کند. حداقل 15 ماده در پروتئین سویا هست که ممکن است بدن انسان نتواند آن ها را تحمل کند. عدم تحمل سویا در کودکان و نوزادان بسیار شایع است. علایم، پس از این که آن ها غذاهای مخصوص کودکان یا نوزادانی که سویا دارند را می خورند، ظاهر می شود. این حالت خاص حتی می تواند در نوزادانی که شیر مادر شان را می خورند هم بروز کند. اگر غذایی که مادر این نوزادان خورده اند حاوی سویا باشد، نشانه های عدم تحمل سویا در بدن نوزاد پدیدار خواهند شد. نشانه های عدم تحمل سویا چیست؟خیلی از این علایم به محض این که غذای حاوی سویا هضم می شود، خودشان را نشان می دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است چند ساعت بعد مشاهده شوند. اگر نوزادی دچار عدم تحمل شیر سویا باشد، ساعات متوالی در روز گریه می کند، پشت سر هم بالا می آورد و اسهال بسیار آبکی و مدفوع خونی دارد. برخی از آن ها از خوردن هر چیزی خودداری می کنند. عده ای دیگر هم پس از این که حال شان بهتر شد، میل زیادی به خوردن پیدا می کنند. نوزادان مبتلا به این عارضه بسیار تحریک پذیرند، کولیک دارند، پوست شان ورم می کند و روی پوست شان جوش های خارش دار ایجاد می شود. عدم تحمل سویا در بزرگسالانبزرگسالانی که مبتلا به این حالت گوارشی خاص هستند، همان علایم مشخصی که نوزادان هم دارند و در بالا گفته شد را از خود نشان می دهند، ولی برخی از نشانه ها هستند که به طور مشخص در بزرگسالان دیده می شوند.
اگر نوزادی در واکنش به خوردن غذای حاوی سویا دچار تنگی نفس شود و به آن توجه نکنند، احتمال ابتلای او به آسم زیاد خواهد بودمعمولا این افراد سردرد می گیرند و عصبی می شوند، احساس گیجی و منگی می کنند، شدیدا عرق می کنند، تپش قلب دارند، ممکن است در قفسه ی سینه ی خود احساس گرفتگی نمایند و دچار تنگی نفس شوند. برخی دیگر هم ممکن است بگویند که لب ها، زبان، حلق و صورت آن ها گزگز می کند و یا دچار آبریزش از بینی هم می شوند. با دیدن این نشانه ها چه باید کرد؟بعضی از حالاتی که در بالا گفته شد خطرناک هستند و نیاز به اقدام جدی و فوری پزشکی دارند. یکی از مهم ترین آن ها تنگی نفس است که هم در نوزادان و هم در بزرگسالان روی می دهد. اگر نوزادی در واکنش به خوردن غذای حاوی سویا دچار تنگی نفس شود و به آن توجه نکنند، احتمال ابتلای او به آسم زیاد خواهد بود. همچنین ممکن است چنین بیماری به وضعیت خطرناک دیگری گرفتار شود که در آن ریه ها ورم می کنند و جلوی تنفس عادی فرد را می گیرند. واقعیت این است که این اختلال درمان قطعی ندارد و پرهیز کامل از خوردن غذاها و فرآورده های حاوی سویا تنها راه پیشگیری از بروز حالات آزاردهنده ی آن استدیگر علایم این وضعیت خطرناک که به آن "آنافیلاکسی" می گویند، می تواند افت فشار خون، ضربان قلب سریع، تب، از دست دادن هوشیاری و تعدادی علایم دیگر باشد. البته بروز این حالت در کسانی که عدم تحمل سویا دارند به ندرت روی می دهد.عفونت گوش هم یکی دیگر از عوارض عدم تحمل سویا است. این عارضه به خصوص در نوزادان مشاهده می شود، چرا که به خاطر مسدود شدن راه هوا گوش نمی تواند آلودگی های خود را به طور عادی تخلیه کند. خارش مداوم پوست معمولا به اگزما و کهیر منجر خواهد شد. عدم تحمل سویا را چطو درمان می کنند؟واقعیت این است که این اختلال درمان قطعی ندارد و پرهیز کامل از خوردن غذاها و فرآورده های حاوی سویا تنها راه پیشگیری از بروز حالات آزاردهنده ی آن است.
معمولا این افراد سردرد می گیرند و عصبی می شوند، احساس گیجی و
منگی می کنند، شدیدا عرق می کنند، تپش قلب دارند، ممکن است در
قفسه ی سینه ی خود احساس گرفتگی نمایند و دچار تنگی نفس شونداگر دستگاه گوارش بدن شما هم نمی تواند پروتئین موجود در سویا و فرآورده های آن را تحمل کند تنها کاری که می توانید بکنید تا این حالات ناخوشایند و آزار دهنده را تجربه نکنید، این است که غذاهایی که سویا دارند را کاملا کنار بگذارید و در هیچ حالتی آن ها را نخورید، بنابراین دارویی برای درمان قطعی این عارضه وجود ندارد، ولی می توان علامت های آن را کنترل کرد تا بیمار کمتر رنج بکشد. پس به عبارتی درمان عدم تحمل سویا فقط یک درمان علامتی است. نشانه های این عارضه را چگونه کنترل می کنند؟اگر نشانه های عدم تحمل سویا در فرد خفیف باشد، نیاز به درمان پزشکی نبوده و طی 48 ساعت از بین خواهند رفت. سپس بیمار باید از خوردن تمام غذاها و فرآورده هایی که دارای سویا هستند خودداری کند تا علایم مجددا ظاهر نشوند. علایم شدیدتر را می توان با کمک داروهای آنتی هیستامین سرکوب کرد. ممکن است بیماری بدون خوردن داروهای آنتی هیستامین هم فقط با گذاشتن یخ روی نقاط خارش دار پوستش احساس راحتی کند. کرم ها و پماد های بسیاری هم هستند که اگر به طور موضعی روی نقاطی که دچار اگزما شده یا کهیر زده اند مالیده شوند، به تسکین خارش و سوزش آن ها کمک می کنند. اگر نشانه های آنافیلاکسی در بیمار مشاهده شد باید او را در کوتاه ترین زمان ممکن به اورژانس رساند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی