بهداشت و سلامت (بازدید: 154)
دوشنبه 2/5/1391 - 18:24 -0 تشکر 477886
گزارش لحظه به لحظه بعد از خوردن یک نوشابه

گزارش ترسناک و لحظه به لحظه بعد از خوردن یک نوشابه!!

10 دقیقه بعد: 10 قاشق چای خوری شكر وارد بدنتان میشود،میدانید چرا با وجود خوردن این حجم شكر دچار استفراغ نمی‌شوید؟چون اسید فسفریك،طعم آن را كمی میگیرد و شیرینی اش را خنثی میكند.

20 دقیقه بعد: قند خونتان بالا میرود و منجر به ترشح ناگهانی و یكجای انسولین می شود،كبدتان شروع میكند به تبدیل قند به چربی تا قند خون بیشتر از این بالا نرود.

40 دقیقه بعد: حالا دیگه جذب كافئین كامل شده،مردمكهای چشم گشاد می شود،فشار خونتان بالا میرود و در پاسخ به این حالت،كبدتان قند را به داخل جریان خون رها می‌كند.گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوك می شوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری كنند.

45 دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا میكند و مراكز خاصی در مغز حالت سرخوشی ایجاد میكنند،تحریك میشوند.این همان مكانیسمی است كه در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می‌شود.

60 دقیقه بعد: اسید فسفریك موجود در نوشابه،داخل روده كوچك،به كلسیم،منیزیم و روی میچسبد.متابولیسم بدن افزایش پیدا میكند.میزان بالای قند خون و شیرین كننده های مصنوعی،دفع هر چه بیشتر كلسیم را از طریق ادرار باعث می‌شوند.

مدتی بعد: كافئین در نقش یك داروی مدر (ادرار آور) وارد عمل میشود.حالا دیگر كلسیم و منیزیم و رویی كه قرار بود جذب بدن شود،بیش از پیش از طریق ادرار دفع می‌شوند و به همراه آن مقادیر زیادی آب،سدیم و دیگر الكترولیت ها نیز از دست می‌رود.

مدتی بعدتر: كم كم آن غوغایی كه در بدنتان ایجاد شده بود فروكش می‌كند و نوبت به افت قند می‌رسد.در این مرحله یا خیلی حساس و تحریك پذیر میشوید یا خیلی كرخت و بی حال.حالا دیگر تمام آن آبی را كه از طریق نوشابه وارد بدن خود كرده بودید دفع كرده اید،آبی كه میشد به جای اسید و كافئین و شكر ،حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد.تا چند ساعت بعد اثر كافئین هم از بین میرود و شما هوس یك نوشابه دیگر میكنید.

دوشنبه 2/5/1391 - 18:43 - 0 تشکر 477926

 5 دلیلی كه نباید نوشابه بخورید  

امروزه اكثر مردم به ویژه جوانان نوشابه گازدار می نوشند و احتمالا مصرف كنندگان همیشگی این نوع نوشیدنی ها نیز از اثرات زیان آور آن بر سلامتی مطلع هستند، اما نظر به افزایش روزافزون مصرف نوشابه های گازدار و جایگزین شدن آنها به جای آب (سالم ترین نوشیدنی طبیعت)، لازم است كه یكبار دیگر اثرات زیان آور این نوشیدنی های ناسالم شمرده شود. برهمین اساس 5 دلیل برای قطع هرچه سریع تر نوشیدن نوشابه های گازدار ارائه می شود

شنبه 7/5/1391 - 0:4 - 0 تشکر 482402

1) آنها حاوی مقادیر بسیار زیادی قند هستند.

این نوشیدنی ها حاوی مقدار زیادی قند است و كبد را وادار به تولید مقدار بسیار زیادی انسولین می كند - كه می تواند به خستگی قندی (Suger Crash) منجر می شود. این افزایش و كاهش ناگهانی قند و انسولین می تواند به دیابت و سایر بیماری های جدید بینجامد. نوشابه های گازدار مانع رشد كودكان هم می شوند.

شنبه 7/5/1391 - 0:5 - 0 تشکر 482403

2) آب بدن را به سرقت می برند.

بدن برای پردازش قند بالای نوشابه های گازدار، مقدار زیادی از آب خود را مصرف می كند. شما برای جبران آب از دست رفته باید تقریبا 10لیوان آب در ازای مصرف هر یك لیوان نوشابه گازدار بنوشید.

شنبه 7/5/1391 - 0:5 - 0 تشکر 482404

3) تشنگی شما را برطرف نمی كنند.

نوشابه های گازدار عطش شما را فرو نمی نشانند. ممكن است شما پس از نوشیدن نوشابه احساس كنید دیگر تشنه نیستید، حال آنكه واقعا تشنه اید. با نوشیدن هریك لیوان نوشابه گازدار بدن شما بیش از پیش بی آب می شود.
محروم كردن مداوم آب از بدن می تواند به بی آبی مزمن سلولی منتهی شود. بی آبی سلولی مزمن باعث ضعف سلول های بدن شما خواهدشد.

شنبه 7/5/1391 - 0:6 - 0 تشکر 482405

4) بسیار اسیدی هستند.

مراقب باشید این ویژگی نوشابه های گازدار بسیار ترسناك است. به طور طبیعی PH بدن تقریبا 0/7 و PH نوشابه های گازدار تقریبا 5/2 است. به این معنا كه شما چیزی را وارد بدنتان می كنید كه چندین برابر بیشتر از محیط بدنتان اسیدی است. بیماری ها در یك محیط اسیدی بهتر پیشرفت می كنند. PH بدن بیماران مبتلا به سرطان همیشه پایین است و هرچه شخصی بیمارتر باشد، سطح PH خون وی نیز پایین تر است.

شنبه 7/5/1391 - 0:6 - 0 تشکر 482406

5 خاصیت زنگ زدایی دارند.

این موضوع صحت دارد. این آزمایش را انجام دهید. یك سكه قدیمی را شب داخل یك لیوان كوچك نوشابه گازدار قرار دهید. سپس صبح روز بعد آن را از داخل لیوان درآورید حالا شما یك سكه براق نو دارید. فقط تصور كنید كه نوشابه های گازدار همین عمل را با دستگاه گوارش و سایر قسمت های بدن شما هم انجام می دهند!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی