بهداشت و سلامت (بازدید: 186)
دوشنبه 2/5/1391 - 16:58 -0 تشکر 477726
نفس هایی كه خوشبو نیستند

 چون فرد مبتلا به بوی بد دهان خیلی زود به آن عادت می كند، چه بسا نتواند بوی بد دهان خودش را تشخیص دهد. یعنی اینكه خودمان احساس بوی بد در دهان نكنیم، دلیل نمی شود كه دهانمان بوی بد نمی دهد. البته به خاطر رعایت رسم عیب پوشی و خطابخشی، دوستان و اطرافیان معمولاً از بیان چنین ایرادهایی خودداری می كنند. از نزدیكان تان بخواهید كه این عیب ها را به شما گوشزد كنند. بوی بد دهان به تنهایی یك بیماری نیست بلكه علامت بیماری های مختلف است. در برخی موارد، بر اثر عوامل خاصی، بوی دهان به طور موقت و ناشی از علتی در اشخاص ایجاد می شود و در صورت رفع علت، برطرف خواهد شد. بوی بد دهان می تواند دلایل عمومی یا موضعی داشته باشد. بوی دهان صبحگاهی؛ ناشی از كاهش جریان بزاق طی شب است. مسواك زدن قبل از خواب در كاهش بوی دهان صبحگاهی تاثیر زیادی دارد. سعی كنید پیش از صبحانه خوردن، زیاد صحبت نكنید و صورت تان را زیاد به كسی نزدیك نكنید،گرسنگی؛ بوی بد دهان در زمان گرسنگی با مسواك زدن هم از بین نمی رود. سعی كنید زمان غذا خوردن خود را منظم كنید یا در زمان گرسنگی قرار ملاقات ترتیب ندهید

دوشنبه 2/5/1391 - 16:59 - 0 تشکر 477727

نقش تغذیه در بوی دهان
باید در نظر داشته باشیم دهان بوی چیزی را می دهد كه می خوریم، به عنوان مثال بوی غذاهایی مثل سیر و پیاز و... كاملاً واضح است. كسانی كه گوشت فراوان در غذای خود مصرف می كنند، دهانشان بوی بیشتری نسبت به كسانی دارد كه تغذیه گیاهی بیشتری دارند.
همچنین مصرف رژیم پرچربی و غذاهایی كه پروتئین زیاد و مواد قندی كمی دارند باعث بدبوشدن دهان می شوند. سیگار، نه تنها به خاطر بوی خود سیگار و توتون، بلكه به سبب ایجاد زبان مودار و كاهش جریان بزاق به بدبویی دهان كمك می كند.

دوشنبه 2/5/1391 - 16:59 - 0 تشکر 477729

بیماری هایی كه باعث ایجاد بوی بد دهان می شود:
- كسانی كه لوزه های بزرگ دارند، به دلیل كم شدن جریان بزاق و خشك شدن دهان، دهانشان بوی بد می گیرد.
- بیماری های سینوس و بیماری های حلق نیز از علل بوی بد دهان هستند.
- آبسه ریه بوی گندیده شبیه به بوی گوشت فاسد دارد كه حتی گاهی اولین علامت بیماری است.
- سل ریوی در حالت پیشرفته و سایر بیماری های ریوی نظیر برونشیت مزمن، باعث بدبویی دهان و بازدم ناشی از تنفس می شود.
- در اختلالات گوارشی، زخم های معده ، یبوست و عفونت های روده یی نیز بوی بد دهان مشاهده می شود.
- در دیابت بوی استون در هوای بازدم به مشام می رسد.
- در نارسایی كلیه بویی شبیه آمونیاك و در سیروز كبدی بوی كیك گندیده به مشام می رسد.
- كمبود ویتامین و هر بیماری كه سبب تب شود نیز از علل بوی بد دهان است.
بوی بد دهان در اثر استفاده از بعضی داروها
- ایزوسورباید می تواند باعث بوی بد دهان شود.
- آنتی هیستامین ها، آمفتامین ها، آرامبخش ها، دیورتیك ها، فنوتیازین ها و داروهای شبه آتروپین باعث كاهش تولید بزاق و كاهش شست وشوی خود به خودی حفره دهان و ایجاد بوی بد دهان می شود

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی