ورزش و تندرستی (بازدید: 187)
دوشنبه 2/5/1391 - 15:23 -0 تشکر 477569
پیاده روی ، دویدن ، شنا

پیاده روی درمانی برای سرطان 

نتایج بعضی از تحقیقات جدید نشان می دهد که بعضی از ورزش ها مانند پیاده روی از سرطان سینه و روده بزرگ پیش گیری می کند.

دانشمندان هنوز دقیقا نمی دانند که پیاده روی به چه علت از سرطان سینه پیش گیری می کند.شاید علت این باشد که میزان هورمونی که گاهی باعث

رشد تومورهای بدخیم در سینه می شود در زنانی که در طول عمرشان

فعال ترند  کم تر است.

درباره پیش گیری از سرطان روده بزرگ کارشناسان معتقدند که ورزش به عمل هضم کمک می کند و غذا را سریع تر از میان روده عبور می دهد واز انباشته شدن مدفوع جلوگیری می کند (که این عامل محتملی است برای سلول های سرطان زا)علاوه بر اینها شواهد نشان می دهد که ورزش سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

دوشنبه 2/5/1391 - 14:49 - 0 تشکر 477529

 شنا و پیاده‌روی ورزش‌های مناسبی برای كاهش كمردرد هستند...  

آسیب‌ها مثل رگ به رگ شدگی یا اسپاسم عضلات، كشیده شدن رباط‌ها، مشكلات مفصلی یا لغزیدن و جابه‌جا شدن یك دیسك بین مهره‌ای می‌تواند باعث ایجاد كمردرد شود.
به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، شایعترین علت كمردرد انجام فعالیتهایی است كه عضلات كمر به آنها عادت ندارند مثل جابجایی وسایل و مبلمان سنگین یا باغبانی.

دیسك كمر هنگامی رخ می‌دهد كه دیسك بین مهره‌ای از محل خود بیرون بزند و روی عصب فشار بیاورد. این پدیده اغلب بر اثر چرخش در حین بلند كردن اجسام رخ می‌دهد.
بهترین راه برای كاهش درد، خوابیدن به پشت روی زمین در حالی كه زیر زانوهایتان را بالش قرار می‌دهید زانوها و لگن‌تان را خم می‌كنید این كار فشار را كم می‌كند و وزن را از روی كمر شما برمی دارد.
اگر كمر شما آسیب دیده شما به یك یا دو روز استراحت به صورت ذكر شده نیاز دارید

در صورت وجود موارد زیر به پزشك مراجعه كنید:
ـ درد به زیر زانو تیر می‌كشد.
ـ درد پا، ران، كشاله ران یا ناحیه مقعدتان احساس كرختی و بی‌حسی دارید.
ـ دچار تب، تهوع، استفراغ، درد شكم، ضعف یا تعرق هستید.
ـ دچار بی‌اختیاری ادرار شده‌اید.
ـ درد شما به علت یك آسیب ایجاد شده است.
ـ درد شما به حدی شدید است كه قادر به حركت نیستید.
ـ بعد از 2 تا 3 روز، درد شما بهتر نشده است.
از راه‌های درمان می‌توان به استفاده از تشكچه‌های گرم كننده برای شل كردن اسپاسم دردناك عضلات به مدت 20 تا 30 دقیقه در هر مرتبه و یا ماساژورها و بسته‌های یخ نیز درد را تسكین می‌دهد.
همچنین داروهایی كه تورم و درد را كاهش می‌دهند عبارتند از آسپرین، استامینوفن، ناپروكسن، ایبوپروفن.

توصیه‌های كلی برای كاهش درد عبارتند از:
انجام حركات ورزشی صحیح برای تقویت كمر
كاهش وزن (چاقی، درد كمر را بدتر می‌كند)
بهبود وضعیت عضلات و بهبود وضعیت بدن در حالات ایستاده، نشسته و خوابیده
بهترین حالت برای نشستن بر روی صندلی‌های پشت صاف یا قسمتی كه حالت كمر دارند و زانوها كمی بالاتر از لگن كه بایستی زیر پا یك چهارپایه كوتاه بگذارید.
همچنین برای ایستادن اگر برای مدت طولانی مجبور هستید كه روی پاهایتان بایستید یك پایتان را روی یك چهارپایه كوتاه استراحت دهید تا فشار از روی كمرتان برداشته شود و هر 5 تا 15 دقیقه پای خود را تعویض كنید، سرتان را بالا نگهداشته و شكمتان را تو بدهید.
بهترین حالت برای خوابیدن، به پهلو و زانوهایتان را خم كنید و زیر سر و بین زانوها بالش قرار دهید. همچنین از تشك سفت استفاده كنید.
در پایان برای تقویت عضلات كمر خود ورزش كنید: شنا و پیاده‌روی برای بهبود تناسب بدنی و كاهش كمردرد مناسب هستند.

دوشنبه 2/5/1391 - 14:58 - 0 تشکر 477537

 آیا دویدن با شکم خالی به لاغر شدن کمک می‌کند؟ 

برای لاغری با شکم خالی بدویم؟

مصرف انرژی، ورزش با شکم خالی و لاغری
واضح و مبرهن است که نوع و مدت زمان انجام یک فعالیت جسمی تأثیر قابل توجهی بر میزان جابه‌جایی ذخیره های انرژی بدن دارد. وضعیت تغذیه ای یک ورزشکار (آماتور و غیرآماتور) نیز میزان مصرف انرژی را تغییر می‌دهد.
انجام فعالیت جسمی با شکم خالی مصرف چربی ها را برای فعالیت های عضلانی افزایش می‌دهد. بنابراین به افرادی که اضافه وزن دارند و دوست دارند لاغر شوند، توصیه می‌شود که دنبال ورزشی بروند که به لاغر شدن شان کمک کند.

تفاوت های قابل توجه بین ورزش با شکم خالی و شکم پر
در واقع، برای انجام یک تمرین ورزشی با شدت کم، بین افراد عادی، این فعالیت حدود 45% چربی های آنان را می‌سوزاند در حالی که بعد از هضم گلوکز، همین تمرین ورزشی نیمی از این میزان لیپید را به مصرف می‌رساند.

اگر این فعالیت با شدت بیشتری انجام شود، اثربخشی اش باز هم بیشتر خواهد بود: اگر 8 تا 12 ساعت قبل از انجام ورزش، غذایی خورده شود، مصرف گلوکز نصف خواهد شد. به طور خلاصه، انجام فعالیت ورزشی با شکم خالی نسبت به زمانی که شکم پر است یا حتی سه ساعت بعد از مصرف غذا، چربی بیشتری می‌سوزاند.

آیا دویدن با شکم خالی به لاغر شدن کمک می‌کند؟
برای لاغر شدن از کجا شروع کنیم؟ بر اساس اقداماتی که توسط یک گروه از محققان فرانسوی دانشگاه پل ساباتیۀ تولوز انجام شده، بر این نتایج تأکید گردیده است:
در میان افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، شرایط تمرین با شدت متعادل 47% از چربی ها را به مصرف می‌رساند، در حالی که بعد از غذا خوردن این عدد به 31% می‌رسد، حال اگر این تمرین ورزشی به طور منظم تکرار شود و همراه با یک رژیم غذایی کم کالری باشد، قطعاً به کاهش وزن منتهی خواهد شد.

دو
با این حال، این تأثیر "سوختن چربی" محدودیت های خودش را دارد. این روش برای زمانی است که قرار باشد تمرین ورزشی با شدت متعادل انجام شود.
هر چه تمرین زمان بیشتری طول بکشد، بدن مقدار بیشتری از انرژی مورد نیازش را از بافت های چربی برمی‌دارد، حال اگر فرد ناشتا هم باشد، مقدار این برداشتن بازهم افزایش خواهد یافت.

واضح است که دویدن به مدت چند ساعت با ریتم متعادل و دوچرخه سواری طولانی مدت با شکم خالی بسیار بیشتر از اسکواش یا دو سرعت مفید هستند.

تمرین بیشتر، کالری بیشتری می‌سوزاند
عادت دادن بدن به فعالیت جسمی با شکم خالی وضعیت اکسیژن رسانی به چربی ها را نیز بالا می‌برد و به کمک تطابق متابولیک بدن، مصرف چربی ها بیشتر خواهد شد.
در این مورد زنان نسبت به مردان، برتری تردید ناپذیری نشان داده اند. در واقع، هنگام انجام یک فعالیت ورزشی با شدت متعادل در بین افراد بسیار چاق، سوختن چربی ها و اکسیژن رسانی به بافت های چربی در بین زنان بهتر بوده است.
در نتیجه، بهتر است خانم ها به انجام تمرینات ورزشی با شدت متعادل بپردازند
به عبارت دیگر، زنان بهتر از مردان چربی ها را به حرکت درمی‌آورند، اما فقط هنگام انجام تمریناتی با شدت کم و متعادل.
به طور خلاصه، زنان نسبت به مردان شانس بیشتری برای دست یابی به تناسب اندام توسط ورزش دارند.

دوشنبه 2/5/1391 - 15:4 - 0 تشکر 477545

 بیشترین سرعت دویدن یک انسان چقدر است؟ 

سرعت دویدن یکی از محدودیت هایی است که بدن انسان دارد.

شاید تا چند سال دیگر، فدراسیون جهانی دو و میدانی مجبور شود مسابقات دوی سرعت را برای همیشه لغوکند؛ چرا؟ چون ورزشکاران تنها یک دهم ثانیه با حد نهایت سرعت انسان فاصله دارند.
یک انسان در سریع ترین حالت نمی تواند ۱۰۰ متر را در ۹ ثانیه طی کند. در حال حاضر، رکورد جهانی مسابقات دوی سرعت در اختیار اوساین بولت است که یکصد متر را در ۹٫۵۸ ثانیه طی کرده و کافی است کمی بیشتر تلاش کند تا سریع ترین مرد تمام تاریخ لقب بگیرد.

حالا این عدد ۹٫۵۸ ثانیه از کجا آمده؟ سرعت یک دونده به نسبت قدرت و وزن او بستگی دارد. اگر ورزشکار ریزنقش باشد، وزن کمتری دارد و سریعتر شتاب می گیرد؛ اما دست و پاهایش کوچکتر است و این به نفع سرعت نیست. اگر بدن حجیم تری داشته باشد، دست و پاهایش بلندتر است و سرعتش هم بالطبع بیشتر می شود؛ ا ما به انرژی و قدرت بیشتری نیاز خواهد داشت. در عین حال نقطه ای بینابین وجود دارد که همه این عوامل به بهترین یکنواختی با یکدیگر می رسند و در همین حالت است که حد نهایی سرعت به دست می آید.

دوشنبه 2/5/1391 - 15:29 - 0 تشکر 477576

 6 توصیه به اهالی پیاده‌روی 

سرعت خود را به طور متناوب تغییر دهید

پیاده‌روی‌ای که تمام مدت با گام‌های یکنواخت انجام شود، کالری کمتری مصرف می‌کند. به جای اینکه در پیاده‌روی، سرعت ثابت و یکنواختی داشته باشید، سه دقیقه آهسته راه بروید و سپس به مدت سه دقیقه سرعت خود را افزایش دهید و دوباره آهسته راه بروید. سرعت شما در گام تند باید به حدی باشد که نتوانید به راحتی صحبت کنید. در این سه دقیقه روی حرکات خود تمرکز بیشتری داشته باشید.

روی سطوح نرم پیاده‌روی کنید

پیاده‌روی روی شن، در مقایسه با پیاده‌روی روی سطح خیابان و سنگفرش‌، کالری بیشتری مصرف می‌کند. راه رفتن روی شن‌ها نسبت به سطوح صاف دیگر، 50 درصد کالری بیشتری می‌سوزاند. اگر به ساحل دریا دسترسی ندارید، راه رفتن روی خاک‌های نرم را امتحان کنید.

همه عضلات بدن را درگیر کنید

هنگامی‌که راه می‌روید، غیر از پاها، از سایر اعضای بدن نیز تا آنجا که می‌توانید استفاده کنید. شانه‌ها، قفسه‌سینه، بازوها و دست‌ها را متناسب با حرکت بدن حرکت دهید.

موسیقی ورزشی گوش کنید

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که هنگامن ورزش کردن به موسیقی‌های ورزشی گوش می‌کنند، سخت‌تر و طولانی‌تر از افرادی که بدون موسیقی ورزش می‌کنند، به فعالیت می‌پردازند.

از شیب‌ها استفاده کنید

اگر بیرون از خانه پیاده‌روی می‌کنید، مسیر خود را طوری انتخاب کنید که شامل سطوح شیب‌دار و تپه‌های کوچک باشد. بالا رفتن از شیب‌ها باعث می‌شود که ضربان قلب شما افزایش پیدا کند و چربی بیشتری بسوزانید. سعی کنید با همان سرعت و گام‌هایی که در سطح صاف پیاده‌روی می‌کردید، از شیب‌ها بالا بروید.

کمی ‌سنگین‌تر راه بروید

می‌توانید یک لباس سنگین بپوشید تا هنگام راه رفتن کالری بیشتری مصرف شود. اگر نمی‌خواهید چنین کاری انجام دهید، می‌توانید از یک کیف یا کوله‌پشتی که حاوی چند کتاب باشد، بر دوش خود استفاده کنید و آن را در هنگام پیاده‌روی حمل کنید.

از حمل وزنه یا چیزهایی که با دست حمل می شوند، خودداری کنید، زیرا خطر آسیب‌دیدن شما افزایش می‌یابد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی