دانش و فن آوری (بازدید: 146)
دوشنبه 2/5/1391 - 13:5 -0 تشکر 477390
گلایدر زیرسطحی در كشورساخته می شود

ناوگان زیر سطحی یكی ازمهمترین مباحث علم اقیانوس شناسی است كه دراین میان ساخت گلایدریكی از مهمترین نیازهای این ناوگان است .

به گفته وی مشخصات فنی این گلایدر در حال نهایی شدن است و تا دو ماه دیگر قرار داد ساخت آن با سازنده داخلی منعقد می شود.

مظاهری خاطرنشان كرد كه ساخت این گلایدر دو سال به طول می انجامد . با استفاده از این گلایدر می توان اطلاعاتی از قبیل دما ، شوری ، حرارت ، كدورت آب ، تغییرات تراز آب ، فیزیك و شیمی آب را به دست آورد كه این داده ها برای اجرای پروژه های مختلف دریایی و اقیانوسی كاربرد دارند.

مظاهری افزود: این گلایدر در ابعاد مختلف دو تا سه متر طول و قطر 40 تا 80 سانتیمتر ساخته می شود و می تواند در اعماق مختلف از 200 تا 1500 متر در عمق آب فرو رود و ماندگاری آن در آب هم دو ماه است.

وی ادامه داد: برای قرار دادن این گلایدر در دریا و اقیانوس به كشتی و نفرات نیاز است اما بعد از اینكه در مكان تعیین شده قرار گرفت تمام اطلاعات و داده های آن توسط سیستم رایانه ای به پایگاه آن در خشكی ارسال می شود .

رییس پژوهشكده فناوری و مهندسی دریا یادآور شد كه گلایدر زیر سطحی توسط یك نفر به عنوان اپراتور در خشكی هدایت می شود . قابلیت هدایت این گلایدر در خشكی یكی از مزایای گلایدر زیر سطحی است زیرا می توان در شرایط مختلف وضعیت دریا را پایش كرد.

مظاهری اظهار داشت: سیستم این گلایدر به گونه ای است كه به صورت زیكزاك در عمق آب حركت می كند و به وسیله نیروی شناوری كه دارد به سمت جلو هدایت می شود.

به گفته وی كشورهایی همچون امریكا ، استرالیا و كانادا تعداد زیادی از این زیر سطحی ها را دارند و با استفاده از آن سطح بسیار وسیعی از دریاها و اقیانوس ها را پایش می كنند.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی