انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 143)
دوشنبه 2/5/1391 - 4:15 -0 تشکر 477153
اخراج مسافران هنجارشکن از تورها

مدیر کل طبیعتگردی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از تدوین دستورالعمل برای طبیعتگردان خبر داد و گفت: بر اساس این دستورالعمل، تورگردان می‌تواند درباره حضور یا عدم حضور گردشگران هنجارشکن برای ادامه سفر تصمیم‌گیری کند.

محمدعلی فیاضی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: شرایط عمومی قرارداد سفرهای طبیعتگردی  در اداره کل طبیعتگردی معاونت گردشگری با همفکری بخش خصوصی تدوین و برای بررسی نهایی به اداره کل حقوقی ارسال شده است.

وی افزود:‌ پس از بررسی نهایی اداره کل حقوقی، این دستورالعمل به تمام آژانس‌های گردشگری ابلاغ می‌شود.

مدیر کل طبیعتگردی معاونت گردشگری درباره مفاد قرارداد سفرهای طبیعتگردی گفت: رعایت حجاب و عفاف، صیانت از طبیعت، احترام به آداب جوامع روستایی و محلی و به کارگیری راهنمای آموزش‌دیده در تورهای طبیعتگردی در این دستورالعمل مورد تأکید قرار گرفته است.

فیاضی درباره هنجارشکنان در تورهای طبیعتگردی نیز تصریح کرد:  طبق ماده 5 این دستورالعمل، در صورت بروز هرگونه اخلال، مزاحمت، اعمال خلاف شئونات اسلامی و ارزش‌های فرهنگی و بومی در طول سفر توسط مسافر، راهنما می‌تواند ضمن گزارش مراتب به کارگزار، برحسب مورد، تصمیم لازم را در خصوص ادامه یا عدم ادامه حضور این مسافر در بقیه سفر اتخاذ کند.

به گفته وی در ماده 8 این دستورالعمل آمده است: در صورت اقامت در هتل قیمت هر سفر براساس اتاق دو نفره تنظیم شده و مسافران انفرادی به هنگام ثبت نانم مشمول مقررات و نرخ استفاده از اتاق یک نفره هستند.

مدیر کل طبیعتگردی معاونت گردشگری ادامه داد: در اقامتگاه‌های بومی یا محیط‌های طبیعی غیرهتل (کمپ، کلبه، خانه محلی و خانه محلی تجهیز شده) امکان استفاده از چادر یا اتاق اختصاصی برای مسافر وجود ندارد.

فیاضی گفت: طبق ماده 13، همراه داشتن شناسنامه عکس‌دار و کارت ملی برای تمام سفرها الزامی است. کارگزار در ابتدای سفر نسبت به احراز هویت مسافران اقدام کرده و از حضور مسافران ثبت نانم نشده جلوگیری به عمل می‌آورد.

وی افزود: طبق ماده 15 مسافر باید در طول گشت کلیه ضوابط حاکم بر سفر را بپذیرد و در صورت وارد کردن هرگونه خسارت به محل‌های اقامت، وسایل حمل و نقل و مکان‌های مورد بازدید شخصاً مسئول پرداخت خسارت وارده خواهد بود.

مدیر کل طبیعتگردی معاونت گردشگری گفت: کارگزار نیز موظف است بیمه مسئولیت مدنی سفر را در مورد مسافر اعمال کند و در صورت بروز هرگونه حادثه‌ای در محدوده مکانی و زمانی سفر، مسافر می‌تواند براساس شرایط بیمه تحت پوشش اقدام کند.

به گفته فیاضی، در صورتی که مسافر به هر دلیل جدا از برنامه سفر کارگزار به گروه ملحق و یا قبل از پایان سفر از گروه جدا شود، بیمه مسافر فقط از ابتدای الحاق وی به سفر و یا تا زمان انفصال وی از سفر معتبر بوده و فقط در مدت زمان حضور وی در سفر اعمال خواهد شد و در خارج از این زمان شرکت مسئولیتی در قبال بیمه مسافر نخواهد داشت.

مدیرکل طبیعتگردی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شرایط ابطال سفرهای عادی توسط مسافر را طبق ماده 30 این دستورالعمل به شرح زیر اعلام کرد:

*از زمان ثبت نام تا 30 روز قبل از سفر، 5 درصد جریمه از کل مبلغ

*از 29 تا 15 روز قبل از سفر، 10 درصد جریمه از کل مبلغ

*از 14 تا 7 روز قبل از سفر، 20 درصد جریمه از کل مبلغ

*از 6 تا 4 روز قبل از حرکت، 40 درصد جریمه از کل مبلغ

*از 3 تا یک روز قبل از سفر، 60 درصد جریمه از کل مبلغ

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی