انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 93)
دوشنبه 2/5/1391 - 2:59 -0 تشکر 477116
رمضان پیشانی‌ها را یكسان نمی‌بوسد

یعنی فقط همین؟ این كه ساعت‌های خوردنتان عوض شود و در این تغییر ساعت‌ها زمان‌هایی را هم گرسنه و تشنه‌باشید كافی است؟ همین كه ساعت ناهارتان به چهار و چند دقیقه صبح منتقل شود و صبحانه‌تان به اضافه مخلفات دیگر به غروب و چند ساعت بعد شامی نسبتا مفصل بخورید و بعد بخوابید تا چهار پنج ساعت دیگر كه باز بیدار شوید برای خوردن ناهاری آفتاب‌نزده و.... روزه فقط همین است؟ نه! این ریاضت دادن به جسم، دوای گرسنگی و تشنگی روح نمی‌شود.

روزه باید چیزی بیشتر از این باشد، چون كسانی هستند كه روزه‌داریشان، مناسك دیگری هم دارد.

 

رمضان برای این نوع آدم‌ها، معنای دیگری هم دارد. آنها می‌دانند رمضان یعنی انفاق. می‌دانند زندانیان مالی در هر «شهر صیام» چشم به راه نیكوكاران می‌شوند كه آنها را از پشت میله‌ها نجات دهند و آنها باز نان‌آور خانواده‌هایشان شوند و برای بچه‌هایشان پدر و برای همسرانشان، شوهر.

 

آن آدم‌هایی كه روزه‌شان خاص‌تر از روزه‌های ماست، می‌دانند كه یتیمانی چشم به راه یاریشان هستند؛ یتیمانی كه سحرهایشان بی‌سحری می‌گذرد و روزه‌هایشان وقت افطار باز نمی‌شود؛ یتیمانی كه به پس‌مانده‌های غذای سفره‌های افطار باشكوه گروهی از هم‌میهنانشان هم راضی‌اند، اما محروم مانده‌اند.

 

این نوع روزه‌دارها 30 روز ماه رمضان را كم می‌دانند برای روزه‌داری، چون خیلی كارها برای انجام دادن دارند. باید از بیماران عیادت كنند، دل سالمندان را به دست بیاورند، دست یتیمان را بگیرند، گلریزان راه بیندازند، برای فیصله دادن به قهرهای طولانی پادرمیانی كنند و....

 

با این اوصاف، چطور می‌شود فطر برسد و رمضان وقت رفتنش، پیشانی آنها كه فقط به گرسنگی و تشنگی روزه گرفته‌اند و آنها كه مناسكی دیگر برای روزه‌داریشان داشته‌اند، یكسان ببوسد و یك جور به آنها خداحافظ بگوید؟

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی