بهداشت و سلامت (بازدید: 139)
يکشنبه 1/5/1391 - 21:5 -0 تشکر 476761
سامانه ثبت شكستگی های پوكی استخوان درسه استان كشور راه اندازی می شود

دكتر "عباسعلی كشتكار" روز یكشنبه افزود:سامانه ثبت اطلاعات شكستگی های لگن از سال 92 نیز در همه بیمارستان های كشور كه مجهز به سیستم ارایه خدمات الكترونیكی HIS است، راه اندازی خواهد شد.

وی اضافه كرد شكستگی لگن مهم ترین عارضه پوكی استخوان به شمار می رود كه موجب مرگ و میرهای فراوانی می شود بنابراین این سامانه اطلاعات شكستگی این منطقه را جمع آوری خواهد كرد.

كشتكار یادآور شد سامانه ثبت شكستگی های لگن از پنج سال پیش در برخی از بیمارستان های كشور راه اندازی شد اما از اطلاعات قبلی بیماران استفاده می كرد اما در نظر داریم از این پس اطلاعات شكستگی ها را مطابق روند زمانی فعلی، جمع آوری كنیم.

وی با اشاره به اینكه جمع آوری اطلاعات با رویكرد آینده نگر، ارزش بیشتری دارد، افزود: قرار است امسال این اطلاعات به شكل الكترونیك و در قالب نظام سلامت بیمارستانی - موسوم به سیستم ارایه خدمات الكترونیكی HIS-، جمع آوری شود.

رییس مركز تحقیقات استئوپروز و دیابت دانشگاه علوم پزشكی تهران یادآور شد جمع آوری این اطلاعات دو كاربرد اصلی دارد؛ نخست آنكه از این اطلاعات برای محاسبه بار بیماری پوكی استخوان و اختلالات همراه آن، استفاده می شود و دومین كاربرد آن نیز برای ارزیابی اثربخشی مداخلات به كار رفته در جامعه برای كاهش پوكی استخوان است.

كشتكار اظهار داشت:‌ بطور مثال با این اطلاعات می توان بررسی كرد كه برنامه های مداخله ای مانند غنی سازی شیر با ویتامین دی D یا خوراندن كلسیم به سالمندان، چه اثربخشی در كاهش میزان شیوع پوكی استخوان در جامعه داشته است.

وی خاطرنشان كرد شكستگی های لگن ناشی از تصادف و حوادث در سامانه شكستگی های لگن، ثبت نمی شود بلكه فقط آن دسته از شكستگی هایی كه براثر ضربه های خفیف و پوكی استخوان به وجود آمده باشد در این سامانه بررسی خواهد شد.

رییس مركز تحقیقات استئوپروز و دیابت دانشگاه علوم پزشكی تهران یادآور شد شكستگی ها، مهم ترین عارضه بیماری پوكی استخوان به شمار می رود و مهم ترین این شكستگی ها نیز در منطقه ران و لگن اتفاق می افتد.

كشتكار خاطرنشان كرد سالانه مرگ و میرهای زیادی بر اثر شكستگی های ران و لگن در جهان ثبت می شود.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، 50 درصد كشور مبتلا به استئوپروز -پوكی استخوان- و استئوپنی -كاهش تراكم استخوان- هستند.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی