بهداشت و سلامت (بازدید: 211)
يکشنبه 1/5/1391 - 20:23 -0 تشکر 476744
راه حل های علیه گرمازدگی

گرمازدگی چرا و به چه علت
 شاید بتوانیم سرما را براحتی با پوشیدن لباس جبران كنیم، اما برای رهایی از گرما كار به این آسانی نیست.

گرمازدگی از وضعیت‌ خوش‌خیم تا بسیار بدخیم و مرگبار متغیر است. وضعیت افراد مبتلا به حالت خوش‌خیم ممكن است سریعا به حالتی بدخیم تغییر كند كه این تغییر به پاسخ افراد در مقابل گرما مرتبط است.

میزان بروز گرمازدگی دقیقا مشخص نیست. علت آن نبود آمار دقیق مراجعه مبتلایان به مراكز درمانی و درمان در منزل است.

شیوع گرمازدگی در زنان و مردان یكسان گزارش شده است، اما در كشور ما این حالت در مردان به دلیل درگیری آنها در موقعیت منجر به گرمازدگی، بیشتر است.

خطر گرمازدگی بیشتر در افراد مسن، كودكان، افراد تحت درمان با داروهای قلبی و افراد با مشكلات روانی دیده می‌شود.

در مكان‌هایی مانند مناطق جنوبی كشور كه عموما هوا گرم است و افراد با شرایط تطابق دارند، گرمازدگی كمتر بروز می‌كند كه همین نشانه سازگاری افراد
با گرماست.

در مواقع خشكسالی و بروز امواج گرمایی، میزان مرگ و میر افزایش می‌یابد. امواج گرمایی واژه‌ای هواشناسی است و زمانی مطرح می‌شود كه دمای هوا در سه روز متوالی یا بیشتر به بیش از 32.2 درجه سانتی‌گراد برسد.

این خود گرما نیست كه آسیب می‌رساند، بلكه گرما با دفع عرق می‌تواند وضع آب و املاح موجود در بدن را به هم بریزد.

جبران بسیاری از این املاح دشوار بوده یا اثرات آنها مهم و حیاتی است كه تغییرات جزئی آنها می‌تواند نمود جدی داشته باشد.

بدن انسان برای مقابله با گرما چهار اقدام انجام می‌دهد؛ ابتدا تولید گرما را كاهش داده و عروق پوستی را گشاد می‌كند تا گرمای تولیدی به بیرون متسع شود سپس تعریق در پاسخ به افزایش دمای بدن افزایش می‌یابد. آخرین حربه، فرار از محیط گرم به محلی خنك است تا زمانی كه دمای بدن به 40 درجه سانتی‌گراد برسد.

روش‌های سازگاری یا تطابق فعال است تا دما، بالاتر نرود، اما در دمای بالاتر دیگر كارایی این ساختارهای محافظتی از دست می‌رود و ناخوشی جدی بروز می‌كند.

افراد ورزشكار می‌توانند با تمرینات مرتب و به دست آوردن تطابق سازگاری با شرایط تا دمای 40 درجه را براحتی تحمل كنند.

تطابق یا سازگاری، ساز و كار مهمی است كه در آن افراد با ماندن در مكان‌های گرم طی چند هفته، توانایی ماندگاری در محیط را به دست می‌آورند.

همین افراد زمانی كه از محیط گرم به محلی با هوای متعادل می‌روند طی یك تا دو هفته به وضع طبیعی خود برمی‌گردند. این پدیده را می‌توان در نانواها، نظامیان و ورزشكاران حرفه‌ای هم دید.

               من می روم  وایا در پی من یادی از درها خواهد گذشت 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی