دانش و فن آوری (بازدید: 117)
يکشنبه 1/5/1391 - 16:28 -0 تشکر 476309
ساخت میكروفونی برای شنود سكوت خالص

محققان دانشگاه چالمرز سوئد دست به ساخت یك میكروفون كوانتومی جدید زده‌اند كه قادر به سنجش امواج صوتی با بلندای تنها چند کوانتینیوم یك متر بوده كه كمی كوچكتر از اندازه یك پروتون محسوب می‌شود.

 

موج صوتی زیراتمی فونون كوانتومی تنها با ابزارهای حساس قابل شناسایی است كه سكوت خالص را از كوچكترین انحراف ممكن آن تشخیص می‌دهند.

 

میكروفون كوانتومی این دانشمندان بر روی یك تراشه نیمه رسانا به اندازه دو دهم یك اینچ ساخته شده است. دو مخروط آلومینیومی متصل با یك میدان الكتریكی در سطح این تراشه، كه برای حذف ارتعاشات گرمایی تا نزدیكی صفر مطلق (منفی 459 درجه فارنهایت) سرد شده، به تولید امواج صوتی بسیار ضعیف پرداخته كه به جلو و عقب جهش می‌كنند.

 

با حركت این مخروطها، امواج به آرامی اتم‌ها را در نیمه رسانا حركت داده، هسته مثبت اتمی را از الكترون‌های اطرافشان به مركز تغییر داده و به دقت بار الكتریكی اتمها را دستكاری می‌كنند. یك شتاب‌دهنده در مسیر امواج به ثبت این تغییرات پرداخته و مانند یك میكروفون عمل می‌كند. هرچه این علائم كوچكتر باشند، امواج نیز كوچكتر خواهند بود.

 

اگرچه این دستگاه قادر به ثبت فونونهای منفرد نیست اما این محققان در نزدیكی این هدف بوده و اكنون می‌توانند امواج صوتی تنها چند کوانتینیوم یك متر را اندازه‌گیری كنند.

 

فونونها می‌توانند در رایانه‌های كوانتومی آینده مورد استفاده قرار بگیرند. این دستگاه‌های قدرتمند بر كیوبیت تكیه داشته كه نشان‌دهنده هر دو حالت صفر و یك است. دانشمندان پیش‌بینی كرده‌اند كه رایانه‌های كوانتومی می‌توانند اطلاعات را با نور پردازش كرده، اما یك طول صوت كوچك نیز می‌تواند قابل استفاده باشد.

 

پیش از این هیچ مطالعه‌ای در مورد فعالیت فونون انجام نشده بنابراین دانشمندان چیزی در مورد نتایج سفر این ذره در ماده نمی‌دانند. از این رو این اكتشاف می‌تواند از كاربری‌های بسیاری برخوردار باشد.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


يکشنبه 1/5/1391 - 18:43 - 0 تشکر 476630

من خیلی متوجه نشدم که کاربرد این میکروفون چیه؟

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی