ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 94)
يکشنبه 1/5/1391 - 15:51 -0 تشکر 476224
ماهواره امیركبیر درانتظار پرتاب است

دكتر "حمید فاضلی" روز یكشنبه خاطرنشان كرد كه سازمان فضایی ایران كارفرمای این پروژه و دانشگاه امیركبیر پیمانكار این پروژه است . در حال حاضر نمونه مهندسی این ماهواره آماده شده است و نمونه فضایی آن نیاز به آزمایش ها و تست های بیشترمحیطی دارد.

همچنین دكتر "علیرضا رهایی" رییس دانشگاه صنعتی امیركبیر نیز درمورد آخرین وضعیت ماهواره امیركبیر گفت: این ماهواره مراحل طراحی و ساخت را پشت سر گذاشته است وهم اكنون در انتظار پرتاب قرار دارد. مشكل اصلی در پرتاب ماهواره امیركبیر، پرتابگر است و به محض آماده شدن سیستم پرتاب كننده ، پرتاب انجام می شود .

وی گفت : با توجه به وزن این ماهواره نمی توان از پرتابگرهایی كه تاكنون مورد استفاده قرار می گرفتند، برای پرتاب آن استفاده كرد.

دكتر " مصطفی صفوی" مدیر پروژه طراحی وساخت ماهواره امیركبیر نیز چندی پیش در مراسم هفته جهانی فضا یادآور شد كه ماهواره امیركبیر در مدار661 كیلومتری زمین قرار خواهد گرفت و ارتفاع آن از ماهواره های نوید علم وصنعت، امید، رصد و ماهواره دانشگاه صنعتی شریف بیشتر است.

به گفته وی طول عمر این ماهواره كه از جمله ماهواره های كوچك تحقیقاتی است ، سه تا پنج سال است و80 كیلوگرم وزن دارد.

صفوی خاطرنشان كرد: هدف از ساخت ماهواره های كوچك تحقیقاتی استفاده از آنها در فعالیت های فضایی است. ماهواره های كوچك تحقیقاتی موجب افزایش درك ما از محیط نزدیك زمین در زمان حقیقی( real time ) از این محیط می شوند .

مدیر پروژه طراحی و ساخت ماهواره‌ دانشگاه صنعتی امیركبیر افزود : سازمان فضایی ایران نسبت به دیگر كشورها با تاخیر تاسیس شد اما از زمان تاسیس آن تا كنون فعالیت های فضایی در كشور قوام و انسجام بیشتری یافته است.

به گفته وی سازمان فضایی در حال حاضر سه دانشگاه صنعتی امیركبیر، صنعتی شریف و علم و صنعت ایران را به ساخت ماهواره مامور كرده است.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی