دانش و فن آوری (بازدید: 1055)
يکشنبه 1/5/1391 - 2:48 -0 تشکر 475888
دستگاه گیرنده دیجیتال تلویزیون

دستگاه گیرنده دیجیتال تلویزیون، set top box یا اس تی بی دستگاهی است که به یک تلویزیون و از طرفی به یک منبع خارجی سیگنال متصل شده و سیگنال ها را به حالتی تبدیل می کند که از تلویزیون و دیگر دستگاه های نمایشی قابلیت پخش شدن دیجیتال پیدا می کند.


FreeboxHDv5C.jpg

يکشنبه 1/5/1391 - 2:49 - 0 تشکر 475889

گیرنده دیجیتال یکی از اجزای مهم برای دریافت برنامه های تلویزیونی دیجیتال استفاده از گیرنده (مبدل) تلویزیون دیجیتال اس تی بی می باشد. دستگاه گیرنده دیجیتال تلویزیون مبدلی است که سیگنال آر اف کانال تلویزیونی منتشره در فضا (آنالوگ) را دریافت کرده و طی یک فرآیند پردازش بسیار مهم آن را تبدیل به صدا و تصویر نموده و آماده استفاده برای تلویزیون می نماید. البته این تبدیل می تواند به صورت رله ای و تکرار باشد یعنی آر اف را دریافت و برای ورودی تی وی خروجی آر اف را مهیا نماید. بنابر این تعریف می توان نقش و اهمیت گیرنده تلویزیونی را توسط دستگاه اس تی بی تعریف نمود، یعنی تلویزیون می تواند فقط به عنوان یک نمایشگر عمل کند (دریافت AV، صدا، تصویر و نمایش آن) که در این صورت نقش اس تی بی حدود ۸۰٪ و نقش تلویزیون تنها ۲۰٪ خواهد بود. اس تی بی فقط در حد یک مبدل ساده که در تلویزیون های آنالوگ تعبیه شده است نیست بلکه دارای عملکرد پیچیده تری است.

يکشنبه 1/5/1391 - 2:50 - 0 تشکر 475890

تقریبا اواخر سال 1388 بود که بازار گیرنده های دیجیتال آغاز شد . ابتدا کسانی که زودتر خبردار شده بودند ، محصولاتی را وارد کردند و این محصولات ، کمترین امکانات و بیشترین قیمت را داشتند !


کم کم این بازار رونق گرفت و با توجه به اینکه سرمایه چندانی برای واردات آنها لازم نبود ، خیلی ها به جرگه تاجران گیرنده دیجیتال وارد شدند . حتی دیده شده که سابقه شغلی افراد به هیچ عنوان به این شاخه از محصولات نزدیک نبوده اما الان گیرنده دیجیتال وارد کرده اند!

 خوشبختانه تعدد واردکننده و رقابت باعث شده تا قیمت دستگاه ها کاهش یابد . اما هنوز هم مثل همیشه ، یک رابطه بین قیمت و کیفیت وجود دارد که البته ممکن است این رابطه نیز مورد سواستفاده قرار گیرد. قیمت زیادی ارزان ، مطمئنا نشان از کیفیت پائین دستگاه از نظر کارایی و قطعات دارد ، اما قیمت گران هم الزاما نمی تواند نشان از کیفیت بالای دستگاه داشته باشد !

يکشنبه 1/5/1391 - 2:51 - 0 تشکر 475891

برای خرید گیرنده دیجیتال حتما به این نکته توجه داشته باشید که فروشنده آن ، اطلاعات دقیقی از محصولی که عرضه می کند را ، داشته باشد . اگر فروشنده یک دستگاه در مورد مشخصات فنی اطلاعاتی نداشته باشد ، نشان از پشتیبانی ضعیف آن دستگاه دارد و مطمئنا در مورد خدمات ، با مشکل مواجه خواهید شد .

يکشنبه 1/5/1391 - 2:51 - 0 تشکر 475892


این نوع دستگاه ها را با نام های مختلفی می شناسند از جمله :    •   گیرنده دیجیتال
    •   مبدل دیجیتال
    •   ست تاپ باکس Set Top Box
    •   دی وی بی تی DVB-T
    •   تیونر دیجیتال
البته تمام نام های فوق ، برای یک دستگاه است . هیچکدام با هم فرقی نمی کنند.

يکشنبه 1/5/1391 - 2:52 - 0 تشکر 475893

برخی فروشنده های می گویند که مثلا “ دستگاه ما مبدل دیجیتال است و دستگاه بقیه فروشنده ها ، گیرنده دیجیتال است و مبدل دیجیتال از گیرنده دیجیتال بهتر است و کانال های بیشتری می گیرد و ... !! “ یا می گویند که “دستگاه ما ، نیازی به آنتن ندارند یا تمام شبکه های استانی را دریافت می کند و سایر دستگاه ها اینکار را انجام نمی دهند ! “

يکشنبه 1/5/1391 - 2:52 - 0 تشکر 475894

لازم بذکر است تعداد شبکه های دریافتی توسط این دستگاه ها بستگی به این دارد که چه تعداد شبکه دیجیتال از طرف فرستنده دیجیتال صداوسیما در شهر شما ، پخش می شود . نکته دیگر اینکه ، تمام این دستگاه ها نیاز به آنتن معمولی تلویزیون دارند . اما بسته به اینکه قدرت سیگنال دیجیتال در محل شما چقدر باشد ، در بعضی مناطق با یک آنتن رومیزی (یا حتی یک سیم !) به شما تصویر می دهد و در بعضی مناطق ، نیاز به آنتن هوایی دارند . پس اینکه برخی فروشنده ها می گویند این دستگاه ها نیازی به آنتن ندارند ، اشتباه است .

يکشنبه 1/5/1391 - 2:53 - 0 تشکر 475895

گیرنده های دیجیتال به شش صورت زیر در بازار عرضه شده اند :


    •   گیرنده دیجیتال ساده دارای خروجی AV (بدون USB  و  فاقد خروجی HDMI)
    •   گیرنده دیجیتال دارای پورت USB  و خروجی AV
    •   گیرنده دیجیتال دارای پورت USB و خروجی HDMI
    •   گیرنده دیجیتال دارای پورت USB  و قابلیت DVD (به نوع دستگاه ها اصطلاحا کمبو Combo می گویند)
    •   گیرنده دیجیتال دارای پورت USB  و قابلیت  DVD و خروجی HDMI
    •   گیرنده دیجیتال به صورت USB  برای تبدیل کامپیوتر به تلویزیون

يکشنبه 1/5/1391 - 2:54 - 0 تشکر 475896

مزایای پورت USB :

شما با اتصال یک فلش مموری یا هارد اکسترنال به گیرنده های دیجیتالی که پورت USB دارند می توانید برنامه های تلویزیون را ضبط کنید ، حتی برنامه به گیرنده برنامه بدهید تا در یک روز مشخص و در یک ساعت مشخص برنامه مورد نظر شما را ضبط کند . مزیت دیگیری که پورت USB  برای شما دارد ، این است که می توانید آهنگ ها و فیلم ها و عکس های خود را روی فلش مموری یا هارد اکسترنال ریخته و آن را به گیرنده دیجیتال خود وصل کرده و فایل های درون USB  را اجرا کنید . در این صورت شما علاوه بر داشتن یک گیرنده دیجیتال ، یک مدیا پلیر هم خواهید داشت .

يکشنبه 1/5/1391 - 2:54 - 0 تشکر 475897

در مورد پورت USB به این نکات توجه داشته باشید :

    o   دستگاه چه فرمت های صوتی و تصویری و ویدئویی را از روی USB  پخش می کند
    o   آیا امکان ضبط برنامه ها را دارد؟
    o   آیا امکان برنامه ریزی برای ضبط دارد ؟
    o   آیا می تواند یک شبکه را نشان دهد و شبکه دیگری را ضبط کند؟
    o   تا چه ظرفیتی از فلش مموری یا هارد اکسترنال را ساپورت می کند؟
    o   آیا تمامی هاردهای اکسترنال را ساپورت می کند یا فقط هاردهایی را ساپورت می کند که آداپتور خارجی دارند؟
    o   بعضی از دستگاهای بی کیفیت ، امکان سوزندان فلش مموری شما را دارند.


ادامه دارد...

يکشنبه 1/5/1391 - 15:46 - 0 تشکر 476215

مزایای خروجی HDMI :

این خروجی مخصوص اتصال گیرنده های دیجیتال به تلویزیون های LCD , LED   می باشد . با کابل HDMI می توانید صدا و تصویر را بر روی یک کابل منتقل کنید بدون آنکه دچار افت کیفیت شود . خصوصا اگر بخواهید از گیرنده دیجیتال خود به عنوان مدیاپلیر هم استفاده کنید ، این خروجی به شما کمک می کند تا فیلم هایFull HD  را با کیفیتی بسیار بالا مشاهده فرمائید . اگر تلویزیون شما LCD , LED هست حتما از گیرنده ای استفاده کنید که خروجی HDMI دارد.

     در مورد خروجی HDMI به این نکات توجه داشته باشید :

    o   آیا کابل HDMI همراه دستگاه هست یا باید جدا تهیه کنید؟
    o   کیفیت کابل HDMI روی دستگاه در چه حد است ؟ (کابل HDMI دارای کیفیت های مختلف است)
o   خروجی HDMI بعضی از دستگاه های بی کیفیت ، با بعضی تلویزیون های جدید سازگاری ندارد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی