دانش و فن آوری (بازدید: 129)
شنبه 31/4/1391 - 14:6 -0 تشکر 475340
سرپرست سازمان فضایی: ماهواره فجر در مرحله تست فضایی است

دكتر "حمید فاضلی" یادآورشد كه ‌این ماهواره پس از موفقیت آمیز بودن تست های فضایی توسط ماهواره بر سفیر یك B پرتاب می شود و در مدار زمین قرار می گیرد .

ماهواره ملی فجر قرار بود خرداد ماه امسال به فضا پرتاب شود.

"فتح الله امی" ازاعضای ستاد توسعه فناوری هوافضا نیز پیش ازاین استفاده ازمیكروموتورهای خاص برای ایجاد قابلیت تغییر مداری را از ویژگی های ماهواره فجر اعلام كرد و گفت : علت تاخیر در پرتاب این ماهواره ساخت همین میكروموتورهاست .

وی گفت كه ماهواره فجر با ماهواره های امید، رصد و نوید تفاوت اساسی دارد به طوری كه در این ماهواره از میكروموتورهای خاص استفاده می شود و همین امر موجب ایجاد قابلیت تغییر مداری در این ماهواره می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان كرد: تاكنون در طراحی ،ساخت و پرتاب ماهواره ها نمی توانستیم قابلیت تغییر مداری را ایجاد كنیم كه این قابلیت در ماهواره فجر ایجاد شده است .

امی افزود :ساخت موتورهایی با تراست كمتر از 1600 بسیار مشكل است و این دو موتور برای اولین بار در دانشگاه تربیت مدرس طراحی و ساخته شده است.

ماهواره ملی فجر یك ماهواره صد درصد ایرانی است و از قابلیت ها، توانایی ها و فناوری های پیشرفته تری در مقایسه با ماهواره های قبلی كشورمان برخوردار است . طول عمر این ماهواره بیشتر از دیگر ماهواره های پرتاب شده و بیش از یك و نیم سال است.

در این ماهواره از زیرسامانه پیش رانش گاز سرد برای انتقال مداری استفاده می شود و علاوه بر این زیرسامانه، ماهواره فجر از رانشگر پالس پلاسمایی كه یك رانشگر الكتریكی است، به عنوان محموله فرعی بهره گیری می كند. این رانشگر جدید باعث دوران ماهواره حول مركز جرم خود خواهد شد.

ماهواره فجر دارای حضیض ۲۵۰ كیلومتر و اوج ۴۰۰ كیلومتر است. این ماهواره قادر است مدت یك سال و نیم در فضا باقی بماند و به تهیه و ارسال تصاویر با قابلیت تفكیك 1000تا ۵۰۰ متر به ایستگاه های زمینی بپردازد.

این ماهواره با وزن ۵۰ كیلوگرم ویژگی های یك رادار حرفه ای را در خود دارد.

ویژگی برجسته این ماهواره از نظر علمی و عملیاتی مانور مداری است كه با تراستر یا ایجاد موتور می تواند از مدار ۲۵۰ به ۴۰۰ كیلومتر منتقل شود و اوج بالاتری را به صورت مدار بیضوی داشته باشد كه این موضوع یك تجربه برای ساخت ماهواره های بعدی برای حضور در مدارهای بالاتر است.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی