انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 279)
شنبه 31/4/1391 - 11:6 -0 تشکر 475235
عاشقان ماه خدا رسید

پس از طی شدن دو ماه پرخیر و برکت رجب المرجب و شعبان المعظم، ماه خدا از راه رسید، ماهی که عبد به دنبال معبود و عاشق به دنبال معشوق می گردد.

ماه باز شدن درهای رحمت الهی به سوی بندگان الهی و ماه میهمانی حضرت حق. تنها ماهی که خداوند متعال به خاطر شرف و برتری اش از آن در مصحف شریف خود نامبرده است، رمضان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در مورد معنی رمضان در کتب لغت معانی مختلفی آمده است. اما بهترین معنی برای این واژه را از حدیث زیبای پیامبر ذکر می کنیم آنجا که حضرت می فرمایند: «رمضان؛ رمضان نامیده شد، زیرا گناهان را می سوزاند. پس رمضان به معنی سوزاندن است.» در مورد عظمت و بزرگی این ماه بزرگ حضرت علی(ع) می فرمایند: «نگویید رمضان، چون شما نمی دانید رمضان چیست؟ هرکس که رمضان بگوید باید صدقه داده و به عنوان کفاره آن کلمه روزه بگیرد. بلکه بگویید شهر رمضان چنانکه خداوند در قرآن اینگونه فرموده است».

پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: «ماه رمضان ماه عظیمی است؛ مضاعف می شود در آن حسنات و محو می شود، در آن سیئات و بلند می گردد در آن درجات. ماهی است که اولش رحمت است و میانش مغفرت و آخرش آزادی از آتش دوزخ». همچنین حضرت در جای دیگر می فرمایند: «درهای آسمان در شب اول ماه رمضان گشوده می شود و تا آخرین شب این ماه بسته نمی شود بدبخت واقعی کسی است که این ماه را پشت سر بگذارد و گناهانش آمرزیده نشود».

در مورد اعمال ماه مبارک رمضان در مفاتیح الجنان اعمال زیادی ذکر شده است که خوانندگان گرامی را جهت خواندن و انجام این اعمال به مراجعه به این کتاب معرفی می نماییم، اما به طور کلی اعمال ذیل در ماه رمضان وارد شده است.

1- روزه که از واجبات بر مؤمنین می باشد. روزه وسیله ای است جهت تربیت روح و روان انسان. البته، روزه مختص بدن نیست بلکه روزه زبان، چشم، نفس، قلب، روح و سر نیز ضروری می باشد. روزه زبان عبارتست از: محافظت و نگهداری زبان از دروغ و غیبت و تهمت و امثال این ها.

روزه چشم عبارتست از: خودداری نمودن چشم از نگاه کردن به مناظر ممنوعه و حرام. روزه گوش عبارتست از: خودداری کردن از شنیدن سخنان لغو و بیهوده و غیبت و... روزه نفس که عبارتست از: ترک آرزوها و آمال دنیوی و ترک شهوات نفسانی، روزه قلب که عبارتست از: تخلیه قلب از محبت دنیا و زینت های آن. روزه روح عبارتست از: تخلیه آن از آرزوی نعمت های اخروی. روزه سر عبارتست از: قطع نمودن از غیرخدا و باز داشتن روح و روان از غیر او. پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: «روزه سپری در برابر آتش است. روزه بگیرید تا تندرست شوید. برای هر چیزی زکاتی است و زکات بدن ها روزه داری است.»

2- قرائت قرآن: در احادیث آمده است که ماه رمضان بهار قرآن است. امام صادق(ع) می فرمایند: «با قرآن به استقبال قرآن بروید. ضمن اینکه ثواب قرائت یک آیه از قرآن در ماه مبارک رمضان برابر است با یک ختم قرآن در ماه های دیگر.»

3- دعا و استغفار: ماه رمضان ماه دعا و استغفار است. روایت شده که امام زین العابدین(ع) در این ماه جز به دعا و تسبیح و استغفار و تکبیر لب نمی گشود. چراکه طبق فرموده پیامبر(ص): «دعای روزه دار ردّ نمی شود.»

4- خواندن ادعیه مخصوص ماه مبارک رمضان که در هر روز و برای تعقیبات نماز وارد شد. مثل دعای یا علی یا عظیم... و دعای اللهم ادخل علی... و دعای افتتاح و دعای سحر و دعای افطار و...

5- غسل نمودن در این ماه که ثواب بسیار دارد.

6- خواندن نمازهای مخصوص ماه مبارک رمضان

7- افطار که از لحظات بسیار معنوی در ایام رمضان است. خداوند در این زمان هزار هزار کس یعنی یک میلیون نفر را در هر روز از ماه رمضان از آتش جهنم نجات می دهد. ضمناً یکی از اعمال پسندیده و خوب ماه رمضان افطاری دادن به روزه داران است که طبق روایت از امام صادق(ع) آمده است که افطاری دادن در ماه رمضان اجر کسی را دارد که 30 بنده مؤمن را آزاد کرده باشد.

8- سحر: پس از افطار، سحر هم از لحظات پر معنویت ایام رمضان می باشد که ادعیه و اعمال مخصوص دارد. در حدیثی آمده است که (حق تعالی و ملائکه صلوات می فرستند بر آن ها که استغفار می کنند در سحرها و سحری می خورند) خواندن نماز شب و نافله، دعا و استغفار و... هم از اعمال سحر می باشد.

9- نیکی در حق مؤمنان، صله رحم، رسیدگی به درماندگان و مستحقان، صدقه و انفاق، خواندن نمازهای واجب و مستحبی، صلوات بر پیامبر(ص)، دعا در حق مؤمنان و گذشتگان، قرائت قرآن و ادعیه، استغفار، یتیم نوازی و... از اعمال این ماه مبارک است.

امید است مؤمنان از این ماه پر برکت بهره کافی ببرند.

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی