انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 236)
جمعه 30/4/1391 - 12:4 -0 تشکر 474812
حدود 21 درصد دختران 25 تا 35 ساله‌ کشور مجرد هستند

رئیس هشتمین کنگره ملی سلامت خانواده با اشاره به اینکه 60 درصد دختران 15 تا 25 سال و 21 درصد دختران 25 تا 35 سال درکشور مجرد هستند، اظهار داشت: متاسفانه افزایش خانواده‌های تک نفره را شاهد هستیم که باید با تسهیل فرصت‌های ازدواج به این مساله به طور جدی پرداخته شود.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین ملک افضلی در افتتاحیه هشتمین کنگره ملی سلامت خانواده با اشاره به اینکه در مفهوم سلامت خانواده چیزی جز مفهوم بهداشت باروری قابل تصور نیست، گفت: همان تعریف، اجزا، راهبردها، خدمات و پیامدهایی که برای بهداشت باروری قابل تصور است برای سلامت خانواده نیز باید تصور کرد.

وی با اشاره به استفاده از واژه بهداشت باروری به جای بهداشت خانواده اظهار داشت: وقتی سلامت خانواده ها به میان می آید مسائلی مانند زنان و خانواده ها در اجتماع از جمله توجه به سواد، فقر و تبعیض و همچنین فاکتورهای مطرح در سلامت خانواده، خدمات خانواده و پیامدهایی که برای سلامت خانواده دارند مطرح می‌شود.

رئیس هشتمین کنگره ملی سلامت خانواده با اشاره به فرصت های فراهم شده در کشور برای سلامت خانواده بیان کرد: یکی از این فرصت‌ها جایگاه و ارزشی است که خانواده در فرهنگ ایران اسلامی برای تشکیل و استحکام دارد، به همین دلیل به راحتی می‌توان حمایت سیاست گذاران، مردم و خانواده‌ها را برای دستیابی به این مهم جلب کرد.

وی در ادامه تعهد سیاسی نسبت به سلامت خانواده در کشور را یکی دیگر از فرصت ها در زمینه سلامت خانواده دانست و افزود: این مسئله به طور شاخص در مباحث سیاست‌های راهبردی کشور مطرح می شود به طوری که تحکیم خانواده از مبانی مهمی است که توسط مقام معظم رهبری نیز بارها به آن اشاره شده است.

ملک افضلی با اشاره به افزایش سطح سواد به خصوص در زنانی که در سنین باروری قرار دارند؛ تصریح کرد: تحقیقی که اخیرا تحت عنوان DHS انجام شده نشان می‌دهد که 97 درصد دختران 15 تا 27 ساله که در سنین باروری هستند، از سواد خوبی برخوردارند و می‌توانند به عنوان یک تامین کننده اجتماعی سلامت خانواده بر روی این مسئله موثر باشند.

وی از دسترسی قابل قبول افراد به وسایل ارتباط جمعی به عنوان یکی دیگر از فرصت‌های سلامتی خانواده در کشور نام برد و گفت: در پژوهش انجام شده مشخص شد، 91 درصد مادران حداقل یک بار در هفته تلویزیون مشاهده می‌کنند.

وی افزود: در این پژوهش مشخص شد، 72 درصد دختران و پسران دبیرستانی در مدارس حضور دارند یعنی از طریق آموزش و پرورش به راحتی در دسترس هستند.

رئیس این کنگره با اشاره به اینکه هم اکنون بعد خانوار در کشور حدود چهار نفر و بسیار مطلوب است؛ یادآور شد: قبلا بعد خانوار 6.5 نفر بود که این مساله تامین کردن سلامتی آن را دشوار می‌کرد اما هم اکنون با این بعد می‌توان خدمات مربوط به خانواده‌ها را به راحتی انجام داد.

ملک افضلی در ادامه با اشاره به تهدیدهای موجود در زمینه تامین سلامت خانواده اظهار داشت: وجود شکاف نسل‌ها و عدم برقراری تعامل در درون خانواده‌ها نقش حمایتی در درون آنها را کم رنگ کرده است.

وی افزود: ممکن است سواد کلاسیک در خانواده‌ها بالا باشد، اما سلامت بهداشتی و مهارت‌های لازم برای استحکام و سلامت خانواده موجود نیست و نقش هر فرد در درون خانواده کافی و جامع نیست.

وی با تاکید بر اینکه بعضی از اجزاء بهداشت باروری و سلامت خانواده فراموش شده است، خاطر نشان کرد: هنوز تعریف مشخص و روشنی برای سلامت نوجوانان وجود ندارد و به دلیل ملاحظات فرهنگی هنوز نتوانسته‌ایم به مسائلی همچون HIV، اعتیاد و سیگار به طور جدی و فعال بپردازیم.

ملک افضلی با تاکید بر لزوم اجرای دقیق طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع به عنوان یکی از راه حل‌های رفع تهدیدهای سلامت خانواده گفت: پزشک خانواده نباید به عنوان پزشک درمانگر مطرح باشد و باید کسی باشد که Primary health care (مراقبت‌های اولیه سلامت) را رعایت می‌کند و اولویت اصلی آن است.

وی افزود: باید دسترسی مردم به خصوص در شهرها به مراقبت‌های بهداشتی اولیه از طریق به کارگیری مددکاران اجتماعی، روانشناسان و کارشناسان بهداشتی افزایش یابد.

ملک افضلی با اشاره به استفاده بهینه از آموزش در مدارس به عنوان استراتژی دوم مقابله با تهدیدهای سلامتی خانواده‌ها تصریح کرد: با توجه به در دسترس بودن 72 درصد نوجوانان و جوانان در دبیرستان‌ها باید آموزش در این مقطع را مورد بازنگری قرار داد و مهارت‌های لازم برای تشکیل زندگی و محافظت و صیانت از خانواده را از این طریق به والدین آینده آموزش داد.

وی در پایان با اشاره به اینکه بالاترین میزان سزارین در دنیا 20 درصد است، در حالی که 46 درصد زایمان‌ها در کشور به صورت سزارین انجام می‌شود، خاطر نشان کرد: آمار سزارین در روستاها 36 درصد و در شهرها 56 درصد است که این مساله ضایعه‌ای برای سلامت مادران و کودکان به شمار می‌رود.

گدای فاطمه(س)

جمعه 30/4/1391 - 12:47 - 0 تشکر 474835

سلام
ممنون از اطلاع رسانیتون
ولی به نظر من مجرد بودن خیلی بهتر از اینه که ازدواج ناموفق داشته باشیم.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی