انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 1646)
چهارشنبه 28/4/1391 - 7:52 -0 تشکر 473950
مرده شویی با دستگاه

“مرده شویی با دستگاه” از نگاه مراجع

مکانیزه شدن دنیای امروز به دامن احکام نیز کشیده شده است و شک و شبهه هایی در برخی مسائل ایجاد کرده است. اولین آثار این تغییرات درباره ذبح بود که تا مدتها نقل محافل علمی بود و نسبت به صحت آن تا مدتی و پس از آن نسبت به شرایط آن بحث های بسیاری میان فضلا و مراجع وجود داشت. در فرودین سال جاری نیز در خبرهای رسمی کشور سخنی از رونمایی دستگاه “مرده شور مکانیزه” در بهشت رضا (ع) در شهر مشهد مقدس، با حضور اصحاب رسانه مطرح شد.

غسل میت (مرده) واجب کفایی است یعنی حتما باید کسی میت را غسل دهد و اگر میتی بدون غسل دفن شود تمام کسانی که شاهد بودند و انجام ندادند مسئول هستند و  همه مرتکب حرام شده اند. غسل میت شرایط خاصی دارد که در رساله های توضیح المسائل احکام آن توضیح داده شده است. هر کسی توانایی انجام آن را ندارد و این اعمال معمولا به دست افراد خاصی انجام می شود که شغل آنها شده است.

سالم یا آسیب دیده بودن میت(مرده) و نسبت جنسی آن با غسال (مرده شور) شرایطی است که انجام غسل را دچار مشکل می کند.

حکم این شکل از غسل را خبرنگار شیعه آن لاین از مراجع عظام پرسیده که پاسخ آن را ذیلا ذکر می کنیم:

در خبرها آمده بود: دستگاه مرده شور مکانیزه در بهشت رضا (ع) با حضور خبرنگاران رسانه ها در مشهد رونمایى شد. خواهشمند است حضرتعالى نظر فقهى خود را در این باره براى مقلدین بیان فرمائید. باتشکر

حضرت آیت الله سید علی خامنه ای: اگر با شرایطی که در رساله‌های عملیه ذکر شده است انجام شود مانع ندارد.

حضرت آیت الله سید علی سیستانی: اگر با شرائط که در رساله عملی ذکر شده باشد اشکال ندارد.

حضرت آیت الله سید محمدصادق روحانی: ظاهر روایات این است که احیاء وظایف خاصه در غسل دادن میت بیان دارند که شده است و آنها مخالف است با عمل به مرده شور مکانیزه.

حضرت آیت الله شیخ خلیل مبشر کاشانی: چنانچه احکام و شرایطی که جهت غسل اموات در توضیح المسائل آمده است رعایت شود و غسال هنگام کلید زدن نیت غسل دادن نماید اشکال ندارد.

حضرت آیت الله شیخ ناصر مکارم شیرازی: در صورتی که شخص غسل دهنده نیت کند و کلید را بزند و بدن زیر نظر او شسته شود مانعی ندارد.

حضرت آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی: شخصی که دستگاه مرده شور مکانیزه را راه اندازی می کند باید هنگام زدن کلید استارت، نیت غسل کرده و اگر دستگاه غسل را به صورت ترتیبی و صحیح انجام دهد اشکالی ندارد

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

جمعه 30/4/1391 - 9:7 - 0 تشکر 474740

سلام جناب ولایت
خیلی موضوع خوبی رو مطرح کردید
خدا خیروتن بده
برا من یه مساله شده بود این برنامه .
متشکرم

اللهم عجل لولیک الفرج
جمعه 13/5/1391 - 23:21 - 0 تشکر 490514

با سلام
آیا این دستگاه موارد زیر را هم به نحو صحیح انجام می دهد ؟

1 - غالب اموات کسانی هستند که از بیمارستانها راهی غسالخانه شده اند و در اعضای بدن آنها موانعی چون چسب وجود دارد که در هنگام غسل باید برطرف شود.

2 - در مواردی که خون زخمی بند نمی آید این دستگاه چگونه عمل می کند؟

3 - در بسیاری از موارد دیده شده انگشتهای پای افراد روی هم رفته و بعد از فوت سفت می شود که با مالیدن زیاد اینها از هم باز می شود تا بین آنها شسته شود این دستگاه چگونه عمل می کند؟

4 - اگر ناخن میت بلند باشد و زیر آن چرک باشد دستگاه چگونه چرک را برای غسل برطرف می کند ؟

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی